• Torun Bakım Maaşı – Parası Ne Kadar ?

  65.000 büyük annenin başvuruda bulunduğu torun bakım maaşı için çalışmalar hala büyük bir hızla sürmekteyken, başvuruda bulunan büyük anneler alacakları maaşın ne kadar olduğu konusunda merak içerisinde beklemekteydi. Annelerin istihdam konusunda desteklenmesi için başlatılan bu çalışma, kısa sürede büyük ilgi topladı. 15 Mart 2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre torun bakım maaşı devlet tarafından Nisan ve Mayıs ayı içerisinde 425.00 TL olarak ödenmeye başlayacak.


  Annelerin doğum gerçekleştirmesinin ardından iş hayatına geri dönebilmesini, çalışan kadın sayısını artırmak için desteklenen bu projede 6.500 büyük anne maaşlarını alabilmek için sırasını bekliyor. Ödemelerin PTT şubelerinden gerçekleşeceği torun bakım maaşı her ay düzenli bir şekilde anneanne ve babaannelerin hesaplarına ödenecek. Resmi tatil veya haftasonuna denk gelen ödeme günleri, takip eden bir sonraki günde hesaplara geçmiş olacak. Ödeme günleri anneanne ve babaannelerin vatandaşlık numaralarının son hanelerine göre belirlenecek. Elbette torun bakım maaşı alabilmek için belli kriterler de söz konusu.

  Öncelikle TC vatandaşı olmak başta gelen şartlar arasında bulunmakta ve belirtilen illerde halen ikamet ediyor olmak gerekmektedir. Çocuk ile anne aynı ev içinde yaşıyor olmalıdır ve bakımı üstlenecek olan büyük anne de çocuk ve anne ile aynı ilde ikamet etmelidir. Büyük annelerin başvuruyu gerçekleştirdikleri andan itibaren bakımını üstlendikleri çocuğun üç yaşını doldurmamış olması da yine değerlendirilen kriterler arasında. Anne 18 yaşını doldurmuş olmalı, özel sektörde sigortalı olarak çalışmalı ve bakım süreci boyunca işten ayrılmamalıdır. Kendi adına en az 360 günlük sigorta ödemesi de yapılmış olması gerekmektedir. Anne yeni doğum yaptı ise, doğum iznini geçirmiş olmalı ve devamlı olarak bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Anne ve babanın toplam geliri devlet tarafından belirlenen üst limiti aşmamalı, annenin kendi işvereni ile akrabalık ilişkisi bulunmaması gerekmektedir (3. Dereceye kadar akrabalık da dahildir). Çocuğun bakımını büyük anne üstlendiği andan itibaren, evde herhangi bir çocuk bakıcısının bulunmaması gerekmektedir. Büyük annenin psikolojik ya da fizyolojik bir hastalığı bulunmadığını doktor raporu ile belgelemesi gerekmektedir.

  Bütün bu kriterleri karşılayan büyük anneler, bakım maaşları onaylandığı takdirde devletin talep etmiş olduğu resmi belgeleri beyan etmekle mükelleftirler. Proje başlangıcı ile birlikte yalnızca Sakarya, Tekirdağ, izmir, Bursa, istanbul, Konya, Antalya, Kayseri, Gaziantep ve Kayseri’de ikamet eden büyük anneler başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru sonuçları ile maaş almaya hak kazanan büyük anneler

  TIKLAYIN

   adresinden bakım maaşına hak kazanıp kazanmadığını sorgulayabilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar
  tıkla sorunu sor

  Torun Bakım Maaşı – Parası Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın