Emeklilik

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

Emeklilik başvurusunda talep formu doldurmak, sigortalıların emekli olabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruları sırasında kullandıkları bir belgedir. Bu kapsamda belge, sigortalı ile ölen sigortalıların 18 yaşından büyük yakınlarına bağlanacak gelir ve aylıkları kapsayan bir belgedir. Yapılacak toptan ödemelerin talebinde, malulen emeklilik gibi durumlarda, kesilen ya da durdurulan emekli maaşlarının tekrar geri kazandırılmasında ve haksız aylık kesintilerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen bir belgedir.

Emeklilik başvuru formu, aslen iki çeşidi bulunan tahsis talep formlarından biridir. Tahsis talep formunun bir diğer çeşidi, ölüm aylığı bağlanmasına dair doldurulması gereken tahsis belgesidir.

Emeklilik Başvuru Formu Neye Göre Doldurulur?

Emeklilik tahsis talep formu doldurmak için e- devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Bu girişin ardından yapılacak doldurma işleminin niteliği, başvuruyu kimin yaptığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer başvuru sahibi olarak sigortalı iseniz, sadece sigortalı bölümünü doldurmanız gerekmektedir. Eğer hak sahibi iseniz, hak sahibi bölümüne kendi bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Bunun yanında hak sahibi olmanız durumunda, sigortalı bölümündeki bilgileri vefat eden kişinin bilgileri ile doldurmanız gerekecektir.

Emeklilik Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Emeklilik tahsis talep formunu doldurmak için, nasıl dolduracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu kapsamda nereye ne yazmanız gerektiği, elde de doldursanız, sistem üzerinden de doldursanız, değişmeyecektir. Sistem üzerinden yapılacak emeklilik talep formu doldurma işleminde e-devlet sistemini tercih etmeniz gereklidir. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Girişin ardından emeklilik tahsis talep formuna ulaştıktan sonra yapacağınız işlemler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası, en üst kısımda sorulacaktır. Burada T.C. kimlik numaranızı doğru ve eksiksiz olarak giriniz.
 • Altında ad, soyad kısmına da adınızı soyadınızı yazınız.
 • Buranın altında Sigorta Sicil Numarası, Bağ-Kur Numarası, Tahsis Numarası seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekte emeklilik türünüzü girmeniz gerekmektedir. emekliliğiniz ya da hak sahibi olduğunuz emeklilik hangi türde ise, o türün numarasını girmeniz gerekmektedir. eğer SSK kapsamında sigortalı iseniz 4A SSK numaranızı, Bağ-Kur kapsamında emekli iseniz 4B numaranızı yazmanız gerekmektedir. hak sahibi olan sizseniz bu bölümü boş bırakabilirsiniz.

Emekli Talep Formunda Belirtilen Talep Çeşidi Bölümünü Doldurmak

Emekli talep formunda talep çeşidi bölümü, sigorta türünün işaretlendiği bölümün hemen altında bulunmaktadır. Burada Tahsis Talep Çeşidi yazısı bulunmaktadır. Bu yazıya başvurunuzun sebebini işaretleyerek yanıt vermelisiniz. Eğer emekli maaşı başvurusunda bulunuyorsanız buraya Yaşlılık maaşı, hak sahibi iseniz Ölüm Aylığı, iş göremezlik raporu ile gelir başvurusu yapıyorsanız İş Kazası Geliri, malulen emekli olma talebiniz varsa Malulen Emeklilik yazmanız gerekmektedir.

Hak Sahipleri İçin Ölüm Tarihi Yazımı

Hak sahiplerinin form üzerinde ölüm tarihi yazması gerekmektedir. ölen kişiden alınacak tutarın, kişiye aktarılabilmesi için ölüm tarihinin gün ay yıl şeklinde yazılması ve takvimden işaretlenmesi gerekmektedir. vefat eden kişiden kalacak maaşın alınabilmesi için hak sahibine ait olan yerlerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Bu şekilde seçeneği işaretlemenizin ardından bir soru altta vefat eden kişiye yakınlığınızı sorgulayan bir bölüm bulunmaktadır.

Bu bölümde de hak sahibi iseniz vefat edene yakınlığınızı bildirmeniz gerekecektir. Burada annesi, oğlu, kızı gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Bunun yanında sigorta talebini ileten kendinizseniz, kendi sigortanız için başvuru yapıyorsanız, buradaki yakınlık derecesi bölümüne kendisi yazmanız gerekecektir.

Ödeme Yapılacak Banka Şubesinin Seçilmesi

Emekli maaşının alınacağı bankanın seçimi bölümünde, banka veya PTT seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir. ancak bu seçimi detaylandırmanız gerekir. Seçeneğiniz PTT şubesi ise İstanbul Esenler Merkez Mahallesi PTT Şubesi gibi detaylı adres vermelisiniz. Tercihiniz bir banka ise de örneğin: Ankara Merkez Akbank Şubesi gibi detay bildirmeniz gerekmektedir.

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişilerle İlgili Sorular

Bakmakla yükümlü olunan kişileri konu alan sorular, formun alt kısmında bulunmaktadır. Soru tam olarak :’Ölüm/ Tahsis Talep Tarihinde Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı?’ şeklindedir. Eğer kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi varsa, örneğin karısı gibi, seçenekler arasından Evet şıkkı işaretlenmelidir. Güvence altında olunan, bakmakla yükümlü olan kişilerin varlığı durumunda bağlanacak maaş artacaktır. Ancak istenmesi durumunda bu kişilerin belgelenebilir olması önem taşır. hak sahibi iseniz bu soru boş bırakılmalıdır.

Bu sorunun hemen altında’ Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler İçin Sağlık Yardım Talebi Var Mı?’ sorusu bulunmaktadır. Bu seçeneğe direkt olarak Evet şeklinde yanıt vermelisiniz.

Ölümde veya Maluliyette Üçüncü Kişilerin Kastı Var Mı, sorusuna hak sahibi iseniz yanıt vermelisiniz. Eğer yakınınızın vefatında başkalarının payı olduğunu düşünüyorsanız Evet şıkkını işaretlemelisiniz.

Her Türlü Kazançtan Elde Edilen Gelir, Asgari Net Tutardan Az Mı, sorusuna maddi durumunuza göre yanıt vermeniz gerekmektedir.

Bundan sonraki sorulara emekliliğinizin türüne göre yanıt vermelisiniz. Bu şekilde formu doldurmayı tamamlamış olursunuz.

Emeklilik Başvuru Formu Nereden Alınır?

Emeklilik tahsis talep formu alınabilecek yerler, e-devlet sistemleridir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan azılı belge halinde alacağınız formu, e-devlet sistemindeki şekli ile online olarak doldurabilirsiniz. Bu şekilde dolduracağınız formun çıktısını direkt olarak alabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sistem girişinin ardından en alt kısımda bulunan hizmetler ve bakanlıklar kısmını inceleyerek ya da sağ üst kısımda bulunan arama bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu anahtar kelimesini yazarak aramanızı yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girişinizden itibaren karşınıza tercih yapmanız için farklı seçenekler çıkacaktır. Buradan tahsis talep formlarını işaretlemelisiniz. Karşınıza hangi nedenle tahsis talep formuna ihtiyaç duyduğunuza göre seçim yapacağınız farklı seçenekler çıkacaktır. Ölüm aylığı tahsis talep formu ya da emekli aylığı tahsis talep formu seçenekleri arasından emekli aylığını seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu şekilde karşınıza çıkacak ekranda direkt olarak yazdırma yapabileceğiniz bir alanda emeklilik başvuru formu görünecektir.

Bu formu dilerseniz internet üzerinden, herhangi bir indirme işlemi yapmadan doldurabilirsiniz. Bu şekilde direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilir, online başvurunuz nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını ziyaret etmek zorunda kalmadan işleminizi bitirebilirsiniz. Bunun yanında alacağınız formu doldurmanız halinde sistem, formu resmi evrak kategorisinde değerlendirir ve dilerseniz barkotlu çıktı alma seçeneği sunar. Bu seçenek sayesinde herhangi bir ıslak imzaya gerek kalmadan tüm resmi dairelerde çıktınızı kullanabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sayfasından Emeklilik Talep Formu Almak

SGK resmi internet adresinden emeklilik talep formu almak için öncelikle www.sgk.gov adresinden sisteme giriş yapılmalıdır. Sistem seçenekleri arasından portal SGK seçeneğine girilmelidir. Sonrasında karşınıza seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler arasından Emekli İşlemleri işaretlenmelidir. Bu işaretlemenin ardından kişilerin karşısına emekliliğe dair farklı işlemler çıkmaktadır.

Prim sorgulama ve prim günü çıktısı gibi seçeneklerin bulunmasının yanında alt kısımda Form ve Dilekçeler bölümü yer almaktadır. bu seçeneğin işaretlenmesinden sonra ekranda çıktı alabileceğiniz tüm formlar görülmektedir. Buradan Emeklilik Tahsis Talep Formu işaretlenmelidir. Bu işaretlemenin ardından açılacak sayfa, online olarak doldurulamaz. Bu nedenle çıktısı alınmalı, elde doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmelidir. Bu şekilde alınacak çıktıda, sistem emeklilik başvuru formunu bilgisayara indirerek çıktı vermektedir.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Shares:

6 Yorumlar

 • Abuzer
  31.03.2023

  Ben nasıl emekli olurum

  Cevapla
 • nihat Başol
  24.06.2019

  672 Khk ile 01.09.2016 4c Atıldım,01.07.2017 den beri 4a çalışıyorum 4c emekli omam için ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • kudret YILDIRIM
  24.05.2016

  6490 bağkur ve sgk gün toplamım bunların birleştirip emekli olmak için yazmam gereken dilekçe örneği ve zaman dilimi nedir

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   29.05.2016

   SGK müdürlüklerinde bununla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 • müjgan
  08.05.2014

  emekli ıkramiyem 2/1 iken 4/3 den hesaplanmış madurıyetımın gıderılmesı

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   17.05.2014

   Müjgan Hanım resmi kurum değiliz. Bu konu ile ilgili kurumunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir