• EMEKLİLİK TALEP FORMU


  Yıllardır çalışan sigortalı kişiler ilk defa işe giriş tarihine göre emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını doldurdu, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartını sağladı ise emeklilik talep formu doldurarak başvuru yapması gerekir. Ayrıca anne, baba, eş ya da çocuğundan dolayı ölüm maaşı alacak olanların da aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli maaşı başvurusu yapmaları gerekir. Her iki durumda bulunanların da emekli maaş başvurusu için Tahsis Talep ve Beyan belgesindeki formunu doldurulup Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırarak vermesi şarttır. Bu form doldurulup yetkili kuruma ulaştırılmadan Sosyal Güvenlik Kurumu aylık emeklilik maaşı ödemesi yapmamaktadır. Emeklilik talep formu doldurulması için formda yazan terimlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir.


  Emeklilik Talep Formu Nasıl Doldurulmalıdır?                                              

  1. Kimlik Numarası bölümünde 11 haneli kimlik numarası yazılmalıdır.
  2. Adı ve Soyadı bölümü nüfus cüzdanında yazdığı gibi doldurulmalıdır.
  3. Sigortadan emekliler 4/a sicil numarasını, Bağ-Kur’dan emekliler 4/b sicil numarasını, vefat eden kişinin ise tahsis numarasını yazmalı, hak sahibi kısmı boş bırakılmalıdır.
  4. Tahsis talep çeşidi bölümünde, eğer sigortalı ve ilk defa aylığa başvuruluyor ise Yalılık aylığı, hak sahibi ise ölüm aylığı yazmalıdır. İş kazası sonucunda sürekli iş göremezlik gelirine başvuranların İş kazası geliri ya da sürekli iş göremezlik geliri yazmalıdır.
  5. Ölüm tarihi bölümünü sadece hak sahibi olarak başvuru yapanların doldurması gerekir.
  6. Ödemelerin yapılacağı banka veya PTT şubesi bölümünde, maaşın alınmak istendiği banka veya PTT şubesinin adı yazılmalıdır. İlk maaşlar SGK ile anlaşmalı bankaya gönderilirken ikinci maaşlar emeklilik talep formu adı yazan yere gönderilir.
  7. Sigortalıya yakınlığı bölümünde, sigortalının kendisi ise kendisi, hak sahibi ise Hak sahibi kısmının altına yakınlık derecesi yazılmalıdır.
  8. Ölüm, tahsis talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler var mı? Bölümünde, sigortalı ya da emeklinin sağlık güvencesinden faydalanan kişiler anlamındadır ve eşi, çocuğu, anne ve babası olan varsa evet yazmalıdır. Hak sahibi bu kısmı doldurmayacak
  9. Bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık yardımı talebi var mı? bölümünde, bir üst maddedeki açıklama ile aynıdır. Varsa evet, yoksa hayır yazılacaktır.
  10. Ölümünde veya malul kalmasında üçüncü kişilerin kastı var mı? bölümünde şayet birilerinin kastı varsa maaşın bir kısmının o kişilerden alınması için muhakkak evet yazılması gerekir.
  11. Her türlü kazanç ve irattan elde edilen geliri asgari ücretin net tutarından az mı? bölümünde, anne babaya maaş bağlanabilmesi için asgari ücretten az gelirlerinin olması gerekir. Emeklilik talep formu bu kısmı çocuğunun aylığına başvuran anne veya babalar doldurmalıdır. Net gelirini kanıtlayan bir belgenin de olması şarttır. Ortalama geliri asgari ücretin net tutarından az olanlar buraya evet yazmalı yoksa boş bırakmalıdır.
  12. SSK’lı 4 / 1 – a bölümünde, bu kapsamda alınan bir maaş varsa o yazılmalı yoksa boş bırakılmalıdır.
  13. Bağ-Kur 4 / 1 – b bölümünde, bu kapsamda alınan bir maaş varsa o yazılmalı yoksa boş bırakılmalıdır.
  14. Diğer sandıklar bölümünde, bu kapsamda alınan bir maaş varsa o yazılmalı yoksa boş bırakılmalıdır.
  15. Emekli Sandığı 4 / c bölümünde, bu kapsamda alınan bir maaş varsa o yazılmalı yoksa boş bırakılmalıdır.
  16. Yabancı ülkelerde geçen hizmetler bölümünde, ülkemizden başka bir ülkede çalışanların çalıştıkları ve borçlandıkları süreyi muhakkak buraya yazmalıdır.

  Emeklilik Talep Formu İçeriğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Talep formunun dikkat kısmında emeklilik talep formu belgesini arka sayfada bulunan açıklamalar okunmadan doldurulmaması uyarısı yapılmıştır. Bunun manası dikkat edilmesi gereken bütün hususların orada sıralandığı dır. Talepte bulunan kişi şayet sigortalının kendisi ise formda bulunan Sigortalı kısmını doldurması gerekecektir. Şayet dolduran kişi anne, baba, eş ya da çocuğundan dolayı ölüm aylığı alacak konumundaki kişi ise o zaman o kişinin de Sigortalı kısmına vefat eden kişinin bilgilerini, Hak Sahibi kısmına da kendi bilgilerini doldurması gerekmektedir. Ölüm aylıklarında kimlerin hak sahibi olduğu açıklamalar kısmından öğrenilebilir.

  Bu belgede dikkatlice doldurulması gereken 16 bölüm ve ekler bulunmaktadır. Emeklilik talep formu formunda bulunan, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve diğer Sandıklar bölümlerinde bağlı bulundukları emeklilik sistemindeki sicil numarasını, hizmet süresi, kendinden, eşinden, anne veya baba, çocuktan hangisinden aylık alıyor ise onu ve tahsis numarasını yazması gerekmektedir. Ayrıca yabancı ülkelerde geçen hizmet süresi bölümünde bunlara ek ülke adı ve aylığı kurum aracılığı ile alıyor yoksa farklı bir şekilde mi bunların yazılması gerekmektedir. Emeklilik talep formu bölümde ise cep telefonu, e-posta adresi, adı, soyadı, imzası ve ekler kısımları bulunmaktadır.

  Belgeye imza atmadan önce beyanların doğru olduğunu ve bilgilerde herhangi bir değişiklik olması durumunda derhal yetkili kuruma yazılı olarak bildireceğine dair söz verilerek imza atılmaktadır. İmza atılan bu Emeklilik talep formu doldurulurken gerçeğe aykırı bilgiler verilir ise veya aylık maaş bağlandıktan sonra kesilmesini gerektirecek bir değişiklik olduğu halde kuruma bildirilmediğinde her türlü ödemenin faizi ile birlikte geri alınacağı ikazı da yapılmaktadır. Bu başvuru formu Sosyal Sigortalar Kurum Müdürlüklerine gidilerek bizzat yerinde yapılabileceği gibi zamanı müsait olmayıp gidemeyenler internetin kolaylaştırıcı özelliğinden faydalanabilirler. Netten e-devlet şifresi ile e-devlet kapısı kullanılarak online doldurulup başvuru yapılabilir.

  Emeklilik Talep Formu İçin Lütfen TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİK TALEP FORMU İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. kudret YILDIRIM dedi ki:

   6490 bağkur ve sgk gün toplamım bunların birleştirip emekli olmak için yazmam gereken dilekçe örneği ve zaman dilimi nedir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinde bununla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  2. müjgan dedi ki:

   emekli ıkramiyem 2/1 iken 4/3 den hesaplanmış madurıyetımın gıderılmesı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Müjgan Hanım resmi kurum değiliz. Bu konu ile ilgili kurumunuza başvurunuz.

  Sorunuzu Yazın