Emeklilik

Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır ?

bireysel emeklilik hesaplama

Bireysel Emeklilik Sistemi hesaplaması, her ay yatırılan tutara göre şekillenmektedir. Her ay prime esas kazancın %3’ü baz alınarak, hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Hesaplamada, uygun şartların karşılanması durumunda Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet tarafından verilen katkı miktarı da baz alınır. Eğer kişi, konan şartları karşılıyorsa, her ay yatırılan tutarın üzerine devlet desteği eklenmektedir.

Bireysel Emeklilikte Alınacak Maaş Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde alınacak maaşın hesaplanması için aylık ödenen miktar bilinmelidir. Aylık ödeme tutarı, prime esas kazancın en az %3’ü oranında olmalıdır. Bu kapsamda aylık olarak yapılacak Bireysel Emeklilik ödemesi, en az 54.50 TL olabilir. Üst limit, gayri resmi gelirler de bildirilerek kişi tarafından belirlenebilir.

Ancak kişinin herhangi bir geliri bulunmuyorsa, alınan maaş da baz alınarak en yüksek ödeme tutarı 352 TL olabilmektedir. Çalışan tarafından belirlenen prim, maaş ödemesinin yapıldığı gün maaş hesabından otomatik olarak kesilmektedir. Bu kapsamda kişiler, belirledikleri tutarı daha sonra değiştiremez. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış mümkündür.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile emekli olabilmek için en az 10 yıllık yatırım yapılmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla kurum ile yapılan anlaşma doğrultusunda, aylık yatırılacak tutarın 120 ile çarpılması gerekmektedir. Ardından toplam elde edilen rakamın %25’i üzerine eklenerek devlet katkısı miktarı bulunur. Bu sayede alınabilecek toplam ücret belirlenmiş olunur.

Bireysel Emeklilikte Yapılan Toplam Birikim Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik toplam birikim hesaplaması, her ay yatırılan tutarın ay sayısı ile çarpılması sonrası elde edilen miktara %25 eklenmesi ile bulunur. ancak toplam birikim ile doğru orantılı şekilde aylık maaş alımı gerçekleşmeyebilir. Bu durumun Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kaydolduğunuz banka veya sigorta şirketi ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda maaşlarınızı dilerseniz aylık, dilerseniz 3 ayda bir, dilerseniz toplu olarak alabilirsiniz. bu sayede birikiminizin tasarrufu tamamen sizde olacaktır. Maaşa, devlet katkısına ek herhangi bir katkıda bulunulmamaktadır.

Bireysel Emeklilik Yatırımları Hangi Bakanlık Tarafından Koruma Altına Alınır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılan parayı koruyan Bakanlık, Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı’dır. Hazine Müsteşarlığı tarafından sürekli olarak kontrol edilen yatırımınız, Sermaye Piyasası Fonu ile değerlendirilir. Bu nedenle birikiminiz sürekli olarak güvendedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı Miktarı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yapılan devlet katkısının oranı %25’tir. Her ay yatırılan ücretin %25’i oranında devlet katkısı sağlanır. Hesabınızı kontrol ettiğinizde devlet katkısının durumunu, yatıp yatmadığını görebilirsiniz. Ancak devlet katkısı için başvuru yapmanız ve şartları karşılamanız gerekmektedir. gerekli şartları yerine getirmeyen kullanıcılar, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden sadece kendi ham yatırımları ile yararlanabilirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne devlet katkısı ekletmek için yapılacaklar, kişilerin en az 3 yıl sistemden çıkmayacaklarını taahhüt etmesidir. Kişi, taahhüt vermesinin ardından aylık en az 100 TL yatırıyor olmalıdır. Aynı zamanda kararlaştırılan miktarın en fazla 3 katı kadar ödeme de, elde ihtiyaç fazlası para kalması durumunda yapılabilir. Ancak yapılan bu fazla ödemelerin hesaplamada kullanılması amacıyla not edilmesi gerekmektedir.

Kişi, en az 3 yıl kalacağını taahhüt etmesi durumunda devlet katkısı listesine alınmaktadır. Ödemelerin gecikmemesi ve not edilen miktarlarda ödeme yapılması durumunda aylık devlet katkısı kişilere iletilmeye başlar. Bu sayede birikim, düzenli olarak  kontrol edilebilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Alma Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısına hak kazanmak için yapılacaklar şu şekildedir:

 • Ödemeler yapılmaya 3 yıldan sonra başlar. 3 yıl süre ile sistemde kalınmalıdır.
 • Yılın sonunda verilen devlet katkısı, toplam ödemenin %15’idir.
 • Yılını sistemde dolduranların ödemeleri %35 devlet katkısı ile yapılır.
 • 10 yıl süre ile sistemde kalınması durumunda 56 yaş sınırı ile emekli olunabilir.
 • Maluliyet durumunda yaş şartı kalkar. Kişi, parasını ister toplu, ister maaş olarak aylık alabilir.
 • Vefat durumunda ödemeler kişinin vasilerine yapılır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajı Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi kullanmanın yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ödediğiniz katkı payı ne kadar yüksek olursa, emekliliğinizde o kadar aylık lama şansınız olmaktadır.
 • Sisteme giriş tarihinizi erken tutmanız durumunda erken emeklilik imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca sistemde kalma sürenizin artması, paranızın değerlenmesini sağlayacaktır.
 • Diğer emeklilik türlerine kıyasla devlet katkısı sayesinde daha yüksek bir pay alma şansı bulunmaktadır.
 • Sistemde yaptığınız ödemeye ara verme şansınız bulunmaktadır. Bunu önceden haber vermek kaydıyla, maddi olarak sıkışık dönemlerinizde ödeme yapmak zorunda değilsiniz.
 • Birikimlerinizi istediğiniz yatırım fonuna yönlendirerek karlı bir gelir miktarı elde edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Sigorta Şirketinin Etkisi Nedir?

Seçilecek sigorta şirketinin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne etkisi, sigorta şirketlerinin n kampanyaları kapsamında olmaktadır. Ancak maaş aldığınız bankanın bireysel emeklilik işlemlerinden emeklilik işlemlerinizi yaptırmanız, sizin krediler ve banka ödemelerinde de kampanyalardan yararlanmanızı sağlayacaktır. Bankalar tarafından yapılan kampanyalarda puan toplama, kredi kartı ödemeleri ve faiz durumları konusunda Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kaydı bulunanlara özel kampanyalar yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

BES iptali için yapılması gereken, anlaşmanın yapıldığı banka veya sigorta şirketinden iptal dilekçesi almaktır. İptal için istenirse şubeler, istenirse telefon numaraları veya internet şubeleri kullanılabilir. Tüm bankaların bahsedilen şekillerde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış işlemleri seçenekleri mevcuttur. Bunun yanında kişiler, 3 yılda kısa sürede sistemde ayrılırsa, ödedikleri ücretleri devlet katkısız olarak geri alabilir.

İnternet Üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

İnternet şubelerinin kullanıldığı BES iptali işlemleri, için kişilerin, anlaşmalarının bulunduğu bankaların internet uygulamalarını kullanıyor olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kişiler, cep telefonlarında kullanmakta oldukları mobil şubelere giriş yapmalı, ardından emeklilik işlemleri menüsünü kullanmalıdır.işlem menüsü üzerinde bulunan emeklilik bilgileri seçeneklerinden de sürekli olarak emeklilik hesabında biriken miktar görülebilir.

İptal için emeklilik işlemleri içinde bulunan, bankadan bankaya değişen ‘Bireysel Emeklilikten Çıkış’ veya ‘BES İptali’ seçeneklerinden biri seçilmelidir.Ardından ekranda bulunan form doldurularak iptal dilekçesi sanal yollardan bankaya ulaştırılmış olunur.

Cep Telefonu İle Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Telefondan BES iptali için kişilerin anlaşmalı bankalarını aramaları yeterli olacaktır. Bu şekilde iptal edilecek Bireysel Emeklilik Sistemlerinde, yapılması gereken telefonda müşteri temsilcisine ulaşmaktır. Ulaşımın ardından yapılması gereken, kesin bir dille sistemden çıkmak istediğinizi bildirmenizdir. Sistemden çıkış nedeniniz sistem ile alakalı ise, sistemde istediğiniz iyileştirmeler yapılacaktır.

Şubelerden Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Banka şubelerinden BES iptali için, anlaşmanın yapıldığı bankaya başvuru yapılması gerekmektedir. bankanın bireysel müşteri temsilcilerinden Bireysel Emeklilik Sistemi iptali konusunda bilgi sahibi olunabilir. Form doldurmak ve dilekçe yazımı suretiyle, banka şubelerine başvuru alınabilmektedir. Yapılacak başvuru sırasında, sistemden çıkış nedeniniz sorulacaktır.

Sistem ile alakalı iyileştirmelerin yapılması vaat edilerek sistem çıkışınız gerçekleştirilmeyebilir. Buna karşın isteğinizi kesin bir dille bildirmelisiniz. Bu sayede birikimlerinizi de istediğiniz banka hesabına transfer edebilirsiniz. Sistem iptali sırasında size ir form imzalatılacaktır.  Eğer ödeme aldıysanız, formda bulunan ödeme kutusunu işaretlemeniz gerekmektedir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma İşlemi

Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma İşlemi

Garanti Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir