• İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

  İş Bankası bireysel emeklilik hizmeti, pek çok İş Bankası müşterisi tarafından tercih edilmektedir. Bireysel emeklilik hizmetinden bihaber olan vatandaşlar, öncelikle İş Bankası ile iletişime geçerek, bu sistem hakkında bilgi edinmelidir.


  Bireysel emeklilik sistemi, ülkemizde genel anlamda ihmal edilen bir sistemdir. Aslında oldukça elzem olan ve uzun vadede kişiye pek çok alanda konfor sağlayan bu sistem, özellikle güvenilir bir kurum ile yapıldığında muhakkak olumlu bir geri dönüş sağlamaktadır.

  Bunun için vatandaşların, birçok bireysel emeklilik hizmeti sağlayan firma ile irtibat kurması ve öncelikle bireysel emeklilik nedir gibi sorulara cevap vermesi gerekmektedir. Daha sonra bu kişiler, kendisine en uygun hizmeti veren kurum ile yoluna devam edebilmektedir.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

  Bireysel emeklilik sistemi, uzun bir çalışma hayatını geride bırakan bireylerin, emekli oldukları dönemde maddi açıdan çok daha rahat yaşamalarını sağlayan bir sistemdir. Bireysel emeklilik kapsamında, emekli vatandaşlar, geçmiş dönemlerde edindikleri ek gelirleri bu dönemde kullanarak tüm kamu güvenlik sistemlerinden ve tamamlayıcı ögelerden yararlanabilirler.

  Bireysel emeklilik sistemi, ülkemizde çoğu insan tarafından ihmal edilen bir durumdur. Bu sistemin ana amacı, emekli bireylerin, kendi birikimleri doğrultusunda uzun vadede ek gelir sağlamaktır. Bu sayede bireyler, yaşlılık döneminde finansal bir sıkıntı çekmek zorunda kalmaz. Bu özelliği nedeniyle bireysel emeklilik sistemi, son derece işlevsel ve önemli bir sistemdir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Ayrıcalıkları Nelerdir?

  Günümüzde, çalışan vatandaşlara bireysel emeklilik sistemi hizmeti veren pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Vatandaşlar, bu hizmeti veren şirketler içerisinde en avantajlı teklifi yapan şirket ile irtibat kurarak çok daha nitelikli bir hizmete sahip olabilir. Bu alanda hizmet veren her şirketin, farklı özellikleri bulunmaktadır. İş Bankası, müşterilerine sağladığı bireysel emeklilik sistemi hizmet ile sıkça tercih edilen kurumlardan biridir.

  İş Bankası, diğer kurumların aksine, müşterilerinin uzun vadede gelir elde etmesini sağlarken, bu sistemi devlet katkısı ile desteklemektedir. Bu sayede,  vatandaşlar tasarruf yaparken zor durumda kalmak veya az bir miktar ile bu sistemin devamlılığını sağlamak zorunda kalmamaktadır.

  Çeşitli araştırmalar neticesinde bu hizmetten memnun kalmayacağına kanaat getiren müşteriler, İş Bankası bireysel emeklilik iptal formunu doldurarak, bu hizmeti almaktan vazgeçebilirler.

  Kimler İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminden Yararlanabilir?

  İş Bankası’nın bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle İş Bankası ile iletişime geçmesi ve bu sistem hakkında detaylı bilgi alması gerekmektedir. Bu emeklilik hizmetinden yararlanabilen kişilerin özellikleri, İş Bankası tarafından:

  • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik hakkı kazanabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmış olmak,
  • 56 yaşını tamamlamış olmak

  Şartları belirlenmiştir. Bu şartları yerine getiren her İş Bankası müşterisi, bireysel emeklilik sistemi hizmetinden yararlanabilmektedir. Ancak bu adımların dışında İş Bankası, müşteri bazında farklı şartlar da talep edebilmektedir.

  Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Nedir?

  İş Bankası bireysel emeklilik sistemi otomatik katılım, 45 yaşını doldurmamış olan ve Sosyal Sigortalar Kurumu veya Emekli Sandığı’ na bağlı çalışmakta olan ve yeni çalışmaya başlayan vatandaşların, çalıştıkları kurum ile otomatik olarak İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemine katılmasına olanak sağlayan bir sistemdir.

  Otomatik katılım sayesinde, bu vatandaşlar, bireysel emeklilik hizmeti almak için ekstra bir çaba harcamak zorunda değildir. Bu nedenle otomatik katılım, son derece pratik bir hizmettir. Otomatik katılımdan yararlanabilen vatandaşlar, İş Bankası tarafından:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • 45 yaşından küçük olmak
  • Sosyal Sigortalar Kurumu veya Emekli Sandığı’na bağlı bir çalışan olmak

  Bu hizmetten yararlanma sırasında, kişinin kazancının %3’ü katkı payı olarak ödenmektedir. Otomatik katılım adı altında %25 devlet katkısı ve çalışanlara, sisteme girmek için 1000 Türk Lirası tutarında ilave devlet katkısı sağlanacaktır.

  Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nedir?

  Bireysel emeklilikte devlet katkısı, bu sistemi çok daha faydalı bit hale getirmektedir. Bu avantajdan yararlanmak isteyen vatandaşlar, öncelikle müşterisi olduğu kurumun, devlet katkısı hizmeti olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Anlaştığı kurum tarafından böyle bir hizmet alma ihtimali olan vatandaşlar, daha sonra gerekli hesaplamaları yapmak için harekete geçebilir.

  Devlet katkısı temel olarak, bireysel emeklilik sistemi için düzenli olarak ödediğiniz katkı payına, devlet tarafından eklenen %25’lik tutar anlamına gelmektedir. Bu oranları öğrenmek, bireysel emeklilik maaş hesaplaması yapmayı çok daha kolay bir hale getirmektedir. Bu katkı payı sayesinde ise, biriktirmek istediğiniz paraya çok daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu katkı payı, yıllık asgari ücretin %25’ine karşılık gelmekle beraber, bir üst sınırla güvence altına alınmıştır.

  Bireysel Emeklilik Sistemlerinde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

  Bireysel emeklilik sistemini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlayan pek çok devlet özel kuruluş bulunmaktadır. Bu şirketlerin çoğu, birbirinden farklı niteliklerde bireysel emeklilik hizmeti vermektedir. Ancak tüm bu bireysel emeklilik sistemi hizmetlerinin tek ortak noktası, bu sistemin aslına ve amacına uygun hareket etmeyi sağlayan güvenliği sağlamasıdır. Bu sayede vatandaşlar, çok daha sağlıklı bir şekilde dilediği emeklilik hizmetini alabilir.

  Bireysel emeklilik şirketleri ve İş Bankası tarafından gerçekleştirilen bu faaliyetler ve emeklilik yatırımları:

  • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Müsteşarlığı,
  • Emeklilik Gözetim Merkezi
  • Sermaye Piyasası Kurulu
  • Aktüeryal Denetim
  • Bağısız Dış Denetim
  • Şirket İç Denetim Unsurları

  Adlı kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu sayede, yatırdığınız bireysel emeklilik tutarları ve eklenen devlet katkısı düzenli olarak gözden geçirilmektedir. Bu durumda, emeklilik sonrası kaynağınız, güvenli bir şekilde hesabınızda beklemektedir.

  Grup Emeklilik Nedir?

  Grup emeklilik, işlev olarak bireysel emeklilik sisteminden farklı özellikler barındırmaktadır. Grup emeklilik sistemi, gruba bağlı bireysel emeklilik veya işveren grup emeklilik sözleşmesi olarak etkisini gösterebilmektedir. Bu emeklilik sisteminde, bir grup emeklilik planına bağlı kalınarak düzenlenen ve ilgili şirketin katılımcılarının yer aldığı bir emeklilik sözleşmesidir.

  İşveren grup sözleşmesi ise, temel olarak bir istihdam sözleşmesine dayalı olarak ve müşterilerin kazancı doğrultusunda bir sponsor kuruluş ile şirket arasında imzalanan ve katkı payının bu sponsor kuruluş tarafından ödendiği emeklilik çeşididir.

  Bireysel Emeklilikle İlgili Sorgulamalar Nasıl Yapılır?

  Bireysel emeklilik sistemi kapsamında aldığı hizmetleri düzenli olarak takip etmek isteyen vatandaşlar, İş Bankası Bireysel Emeklilik birikim sorgulamaları için aşağıdaki internet sitelerinden yararlanabilir. Bunlar:

  • Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği
  • Emeklilik Gözetim Merkezi
  • Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı
  • Sermaye Piyasası Kurulu
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
  • Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı
  • Borsa İstanbul
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigortacılık Müdürlüğü’dür.

  Vatandaşlar, bu kurumların internet siteleri aracılığı ile bireysel emeklilik sorgulamaları yapabilir. Bu sayede İş Bankası bireysel emeklilik sorgulamanızı kısa sürede yaparak olası aksaklıkların önüne geçebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Murat Varis dedi ki:

   Bess nasıl iptal ede bilirim

  2. Musa dedi ki:

   Bireysel emeklilik ücreti aylık olarakmı kesiliyor ücret nekadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zorunlu Bes te Her ay brüt ücretinizin % 3 ü olarak emeklilik hesabınız yatırılmaktadır.

  3. Mehmet dedi ki:

   İş yerinden 2 ay bireysel emeklilik için kesinti oldu simtemde gözükmüyor nasıl paramı geri alabilirim

  4. ayşe dedi ki:

   bireysel emeklilik özel sağlık sigortası hizmeti sunar mı örneğin özel hastanelerde sağlık hizmeti alınabilir mi?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Bireysel emeklilik (Özel Sağlık Sigortası) hizmeti veren her firmanın anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Anlaşmalı olduğunuz kurumu arayarak sözleşme detaylarınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Anadolu hayat, Allianz emeklilik, Avivasa gibi kuruluşların özel hastaneler ile anlaşmaları bulunmaktadır.

  Sorunuzu Yazın