ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bankadan Satılık İcralık Araç Nasıl Alınır?

Bankadan Satılık İcralık Araç Nasıl Alınır?

Bankalar aracılığı ile hacizli otomobil alımı yapan pek çok insan bulunmaktadır. Hacizli otomobiller, kişilerin bankalara olan kredi borçları sebebi ile aracın banka tarafından el konulmasıdır. Tabi her banka tarafından satışa çıkarılan araçlar için icralı olma şartı yoktur.

Miras paylaşımı sırasında çıkan karışıklık sebebi ile de kişiler araçlarını bankaya vererek de satış işlemi gerçekleştirir. Bu tip durumlarda da araç satışı ihale yolu ile yapılmaktadır. İhalelere katılmak ve bankadan satılık icralık araç alımı yapmak isteyenler için çeşitli satın alma yöntemleri bulunmaktadır.

Bankalar Ne Zaman İcralık Araç Satışı Yapar?

Bankalar aracılığı ile ipotekli araç alım işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bazı bankalar ihale yeri belirler ve kişiler fiziki olarak o yere giderek araç teklifi verir. İhale yeri, uzun yıllar boyu satış işlemleri için belirlenen yerlerdir. Kişilerin bu belirlenen yerlere gitmesi ile teklif verebilir, satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Bazı bankalar ise bu ihale işlemlerini e-ihale adı ile yapmaktadır. E-ihale ile bir araca teklif verilmesi sonrasında bankanın belirlemiş olduğu gün boyunca ihale halinde kalır. Belirlenen günün sonunda satışa çıkan araca ihalenin kapanmasına 30 dakika kala bir teklif gelirse, ihale bir 30 dakika daha uzatılır.

Uzatılan süre içerisinde tekrar teklif gelmesi halinde ihale süresi 30 dakika daha uzatılır. En son uzatılan süre içerisinde teklif gelmemesi halinde ihale kapanır. İhale için en yüksek teklifi veren aracın sahibi olur.

İcralık Araç Satışına Nasıl Katılabilirim?

İhalelere katılabilmek ve ipotekli araç alımı yapmak için öncelikle ihalenin yapılacağı bankaya giderek başvuru formu doldurmanız ve kayıt oluşturmanız gerekmektedir. İhale yolu ile araç satışı yapan bankaları öncelikle tespit etmelisiniz. Her banka ipotekli araç satışı yapmamaktadır.

Bazı bankalar da ipotekli araç satışı için ihale sistemi yerine doğrudan satış sistemi üzerinden işlem yapmaktadır. Bu belirtilen işlemler her banka için farklılık gösterir, bankaların başvuru için istemiş olduğu belgeleri ve teminat bedellerinin eksiksiz tamamlanması her banka için geçerlidir.

Hangi Bankalar İcralık Araç Satışı Yapıyor?

Bankalara kredi borcu olan ve ödemeyen kişilerin icralık olan araçları açık arttırma ve ihale yöntemi ile satılır. Bu satış işlemi dışında bazı bankalar da icralık araçların satım işlemini gerçekleştirir. Bankalar tarafından icralık araçların ikinci el olarak satım işlemi her ilde gerçekleşmez.

Büyük şehir kapsamında yer alan,

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Adana gibi şehirlerde bulunan bankalar tarafından mevzuat kapsamı içerisinde yapılır.

İpotekli otomobil satışı yapan bankalar ise,

 • Vakıfbank
 • TEB
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Denizbank
 • Albaraka Türk

Bu bankalar, icralık olan araçları ikinci el olarak satan bankalar arasında yer almaktadır.

Vakıfbank İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıfbank ile ipotekli otomobil alımı için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, öncelikle kendilerine en yakın Vakıfbank şubesine başvuruda bulunmaları gerekir. Bankanın belirlemiş olduğu teminat bedelinin %5’i tutarını yatırmaları gerekir.

Daha sonrasında ise bankanın Araç Satış Şartnamesi her bir sayfası imzalanarak başvuru için ilk adım atılır. Vakıfbank, icralık araç başvurusunda bulunacak kişilerden bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler,

 • İmzalanan Araç Satış Şartnamesi ve teminat dekontu,

Kendi adlarına araç alımı yapacak kişiler için,

 • Kimlik belgesi fotokopisi,

Bir şirket adına alacaklar için,

 • Araç Şartnamesini imzalayan şirket yetkilisinin en son tarihli imza sirküleri,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Bu belgeler icralık araç almak için başvuru yapacak kişiler için bankanın istemiş olduğu belgelerdir.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, Vakıfbank tarafından gerekli incelemeler yapılır. Bu incelemeler sonucunda herhangi bir sorun görülmediğinde onay verilir. Bankaya vermiş olduğunuz cep telefon numarası ve e-posta adresine bankanın sistemine girebilmeniz için bir şifre gönderilir.

Sisteme giriş sağlayabilmek için öncelikle kullanıcı adınız olmalıdır. Kullanıcı adı, şahsen teklif verecekler için kimlik numarası, bir şirket tarafından teklif verecekler için vergi numarası olarak geçer.

Sisteme kullanıcı adınız ve bankanın vermiş olduğu şifreniz ile giriş sağlayarak istediğiniz araç için teklif verebilirsiniz. Ayrıca ihaleye verilen araçlar için verilen telifler tüm müşteriler tarafından görülebilecektir.

TEB İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEB ile ihaleye çıkmış araç alım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle kendilerine en yakın TEB şubesine başvuru yapmalılardır. Bankanın ihaleye çıkmış araç alımı başvurusu için öncelikle, değer tespitinin %20’si oranında ücret ödemeleri gerekmektedir. Daha önce başka bir bankaya ücret ödemişlerse, bankadan alınan teminat mektubunun getirilmesi de geçerlidir.

Başvuru için istenen belgeler ise,

 • Bireysel başvuru yapacak kişiler için, kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir. Kimlik belgesi dışında kişilerden, pasaport, ehliyet fotokopileri de verilmelidir.
 • Başka bir kişi adına başvuru yapacak kişiler için, kimlik belgesi fotokopisi ve noter tasdikli vekâletname fotokopisi verilmelidir.
 • Bir şirket adına başvuru yapacak kişiler için, başvuru yapacak yetkili kişinin kimlik belgesi fotokopisi, yetkili belge fotokopisi, imza sirküsü fotokopisi ile ihaleye çıkmış araç alım başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru işlemlerini tamamlamış kişiler belirlenen ihale saatinden önce satış işleminin yapılacağı ihale adresine giderek teklif verebilir. Ayrıca ihale verecek kişiler, https://esatis.uyap.gov.tr adresi üzerinden ihale başvurusu yapabilir. Web sitesinde bulunan ihaleler için, ihaleden bir gün önce 24.00 saatine kadar elektronik teklif verilebilir.

İş Bankası İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası’nın hacizli araç alımı bulunmamaktadır. Bu sebeple banka üzerinden hacizli araç alım başvuru işlemi de gerçekleşmez. İş Bankası ile hacizli araç almak isteyen kişiler için 2021 yılı içerisinde böyle bir hizmeti mevcut değildir. İş Bankası güncel olarak, hacizli gayrimenkul işlemleri yapmaktadır.

QNB Finansbank İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank’ın da İş Bankası gibi ipotekli araç alım işlemi yoktur. QNB Finansbank’ın ipotekli araç alım başvuru formu da bu sebeple bulunmamaktadır. QNB Finansbank da 2021 yılı kapsamında yalnızca ipotekli gayrimenkul satışı yapmaktadır.

Ziraat Bankası İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, ihaleye çıkmış araç satımı yapan bankalar arasında yer almaktadır. Vatandaşlar, Ziraat Bankası ile ihaleye çıkmış araç alma işlemi için öncelikle kayıt oluşturmalıdır. İkinci el araç alımı yapmak isteyen kişiler kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kayıt formu doldurmalıdır.

Daha sonrasında banka teklifte bulunmak isteyen kişiye Araç Satış Şartnamesi belgelerini verir. Bu belgeler eksiksiz olarak imzalanmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra başvuru işlemleri için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler,

Bireysel başvuru yapacak kişiler için,

 • Nüfus cüzdan fotokopisi istenmektedir.

Bir şirket adına başvuru yapacak kişiler için,

 • İhale verilecek yıla ait Ticaret Sicil Memurluğundan alınan Ticaret Sicil Tasdiknamesi,
 • Yetkili kişiye ait temsil belgesi,
 • Yetkili kişinin noterde düzenlenen imza sirküleri istenmektedir.

Başka bir kişi adına başvuru yapacak kişiler için,

 • Temsil belgesi,
 • İmza sirküleri,
 • İhale ve açık arttırmalara dâhil olma ve araç teklifi verme yetkisi için noterden, imza sirküleri ve vekâletname almaları gerekir.

Banka teklif vermek isteyen kişilerden öncelikle %6 oranında değer tespiti ödemesi yapmasını şart koşar. Bu ödeme ve ilgili belgelerin tamamı ile kayıt oluşturulur.

Halkbank İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank ihaleye çıkarılmış araç satışı yapan bankalardan biridir. Halkbank ile ipotekli araç alımı yapmak isteyen kişiler Halkbank internet adresi ya da şubeden başvuru yapmalıdır.

İcralık otomobil teklifinde bulunma başvurusu için bazı belgeler istenmektedir.

 • Araç teminatının %3’ü kadar ücret yatırılması,
 • Teklif dilekçesi,
 • Ödenen teminatın dekontu,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Halkbank Araç Şartname belgelerinin çıkartılıp, tüm sayfaların imzalanması gerekmektedir.

Gerekli evrakların tamamlanmasının ardından Halkbank şubesine giderek yetkili kişiye doldurmuş olduğunuz evrakları teslim edin. İşleminizin onaylanması halinde ipotekli otomobiller için teklif verebilir, satın alma işlemi yapabilirisiniz.

Garanti BBVA İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA ile icralık otomobil alım başvurusu için, Garanti BBVA bünyesinde müşterisi olmanız gerekmektedir. Garanti BBVA kapsamında ipotekli otomobil alım işlemleri diğer bankalara göre biraz daha faklıdır. Garanti BBVA tarafından kredi çekmiş ve ödeyemeyen kişilerin araçları banka tarafından haciz edilir.

Banka doğrudan teklif sistemi ile araçları satışa çıkarıyor, ihale yolu ile satış işlemi bulunmamaktadır. Banka herhangi bir kurum ile de çalışmamaktadır. İpotekli araç satım işlemleri bankanın resmi sayfasından yapılmaktadır. Bankanın müşterisi olmanız halinde, web sitesi üzerinden ipotekli araç alımı yapılabilmektedir.

Akbank İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank ile ipotekli araç alımı başvurusu yapmak isteyen pek çok vatandaş bulunmaktadır. Fakat Akbank da ihale yolu ile araç satışı yapmayan diğer bankalardan biridir. 2021 yılı kapsamında Akbank aracılığı ile ipotekli araç alımı mümkün değildir.

Denizbank İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denizbank ihale ile otomobil satışı yapan bankalardan biridir. Denizbank ile ipotekli araç alımı yapmak isteyen kişiler öncelikle kendilerine en yakın Denizbank şubesine gidip başvuruda bulunmalıdır. Söz konusu bankadan ipotekli araç alımı başvurusu yapacaklar için,

Bireysel başvuru yapacak kişiler için,

 • Kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.

Bir şirket adına başvuru yapacak kişiler için,

 • Başvuru yapacak yetkili kişiye ait imza sirküleri,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi fotokopisi istenmektedir.

Başka bir kişi adına başvuruda bulunacak kişiler için,

 • Temsil belgesi,
 • Noter onaylı imza sirküleri,
 • Alım ve satış işlemi yapabilmek için noter onaylı vekâletname bulunması gerekmektedir.

Kişinin almak istediği araç için Denizbank’a, araç bedelinin %3’ü kadar kaparo bedelini ödenmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemler ve belgeler hazırlandıktan sonra Denizbank şubesinde yetkili kişiye evraklarınızı teslim edin. Denizbank başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır.

Değerlendirme sonucunda herhangi bir sorun olmaması halinde ihale ile ipotekli araç alım işlemlerine başlanabilir. İpotekli araç için teklifte bulunacak kişiler, bankanın resmi web sitesinde bulunan ipotekli araç ilanları üzerinden işlem yapabilir.

Albaraka Türk İcralık Araç Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Albaraka Türk ile ipotekli araç alımı başvurusunda bulunacak kişiler için bankanın böyle bir satışı bulunmamaktadır. 2021 yılı kapsamı içerisinde icralık araç satışı bankanın resmi sayfasında yer almamaktadır. Albaraka Türk resmi web sitesi üzerinde devam etmekte olan yalnızca gayrimenkul satışı bulunmaktadır. Daha önceleri doğrudan teklif yöntemi ile ipotekli araç satışı yapan bankanın 2021 yılı için geçerli araç satışı yoktur.

Bankalara kredi borcu bulunan ve ödememiş kişilerin araçlarına banka el koyar. Bu yazı kapsamında bankadan satılık icralık araç alma başvuruları incelenmiştir. İpotekli araçların hangi bankalar tarafından satışının yapıldığı hakkında detaylı bilgi bulunur.

Bu belirtilmiş olan bankalara başvuru işlemi için de nasıl bir yol izleneceği, hangi evrakların istendiği anlatılmıştır. Evrak işlemleri için bireysel, şirket adına ve başkasının adına işlem yapacaklar için de detaylı belge bilgisi verilmiştir.

Gelir Belgesiz Bordrosuz Araç Kredisi
İşsizlik Maaşına Hangi Bankadan Kredi Alınır
Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.