SGK

2021 İnternetten Vergi Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme

2021 Yılında vergi borcunu internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar, işlemlerini hızlı bir şekilde gelir idaresi başkanlığının web sitesinden yapabilirler. 2021 yılında devam eden yapılandırmadan yararlanmak için Gelir idare başkanlığı web adresine giriş yaparak tüm borçlarınızı taksilendirebilirsiniz.

Bizzat yapılacak başvurular ise tüm vergi dairelerinden yapılabilmektedir. Vergi borcu yapılandırma işlemleri için hükümetin attığı adımlar ve yapılandırma işlemlerindeki gelişmeleri takip eden vatandaşların internet üzerinden yapacakları vergi borcu 2021 sorgulamaları ve ödeme işlemlerinin nasıl olduğu bilgilendirmeleri yazının devamında paylaşılmıştır.

Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi ve Kapsamı

Vergi borcunda yapılandırma işlemi ile borçlu vatandaşlara devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile borçlarının geri ödemelerinde kolaylık sağlanmaktadır.

Vergi Yapılandırmanın Kapsadığı ve Kapsamadığı Borçlar ;

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı‘na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçlar,
 • Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizleri,
 • Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları,
 • Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler,
 • TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler,
 • Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları (Mücbir sebep nedeniyle ertelenen borçlar ise kapsamda olmayacak.) yer alacak.
 • 31 Ağustos 2020 sonrası borçlar kapsam dışı olacak. İhtilaflı alacaklar da kapsama girmiyor. Adli para cezaları, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak

Vergi borcu yapılandırma işleminde sahip olunan borç 6 aydan başlayarak 18 aya kadar uzanan vadelerde taksitlendirilerek vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Vergi borcu yapılandırma işleminde ana para taksite bölünmektedir. Yapılandırma işleminin vatandaşlara sağladığı avantajlar arasında vadeli ödeme yanı sıra geçmiş döneme ait borç faizlerinin kaldırılması bulunmaktadır. Vergi borcu bulunan vatandaşların borçlarının sorgulama işlemlerini internet üzerinden takip ederek sahip oldukları borçları yapılandırma işlemi ile ödemeleri vergi borçlarının daha kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemi başvurusu borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle borç sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borçlarının olup olmadığına dair sorgulama yaparak borçlarının detaylarını öğrenen vatandaşlar yapılandırma işlemine başvurmalıdır. Sorgulama işlemi sonrasında hangi vergi dairesine ne kadar borcu öğrenen vatandaşlar tüketici vergi dairesine başvuruda bulunabilir.

Yapılandırma döneminde belirlenen süre içerisinde yapılan başvurular dilekçe ile bizzat vergi dairesine gidilerek ya da posta yolu ile yapılabilir. Belirtilen yollar dışında internet üzerinden yapılabilen başvurularda başta T.C. kimlik numarası olmak üzere gerekli olan tüm kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Kimlik bilgilerinin girilmesi ardından bilgilerin doğru bir şekilde takip edilmesi ile borç yapılandırma başvurusu kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Vergi Borcu Yapılandırma

Yapılandırılan vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlanmalıdır. Yapılacak kimlik doğrulamaları için;

 • Mobil ya da elektronik imza
 • T.C. kimlik kartı ve
 • E-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-devlet sistemine yapılan girişin ardından gelir Dairesi Başkanlığı sayfasına giriş yapıldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu seçeneğine giriş yapılarak vergi borcu hakkında bilgi sahibi olmak ve sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Vergi borcu olanlar ne kadar vergi borçları olduğuna dair bilgiyi e-devlet kapısından öğrenebilirken vergi borcu yoktur yazısı almak isteyen vatandaşların bağlı bulundukları vergi dairelerine giderek belge almaları gerekmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Online Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Internet vergi borcu yapılandırma işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olan işlemdir.

İnternet üzerinden yapılacak vergi borcu yapılandırması

 • İlk işlem olarak Gelir Dairesi Başkanlığı internet sitesine giriş yapılması gerekir.
 • ‘İnternet Vergi Dairesi’ giriş ekranı üzerinden istenen kimlik bilgilerinin girişinin doğru ve eksiksiz olarak yapılması gerekir.
 • Bilgilerin girilmesinin ardından ekranda açılacak olan sayfa ilgili kişinin borcuna ilişkin sayfa olacaktır.
 • Bu sayfa üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekir.
 • Borca ilişkin olarak kişilerden istenen iletişim bilgileri; telefon numarası, adres bilgileri ve e-posta bilgilerinin girilmesi gerekir.
 • Yapılandırılmak istenen borçların seçimi yapılarak borçlu olunan vergi dairesinin bulunduğu il seçilmelidir.
 • Borç yapılandırma işleminin onaylanması için ‘Evet’ yazılı butona tıklanması gerekir.
 • İşlem ile ilgili açıklanmaların okunarak gerekli onayın verilmesi ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Borçlarınızı Yapılandırmak İçin TIKLAYINIZ

Borçlu Olunan Vergi Dairelerinin Sorgulanması

Vergi yapılandırma işlemi öncesinde hangi vergi dairesine borçlu olunduğunun sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borçlarını ödemek için yapılandırma yapmak isteyen vatandaşların vergi borçlarının hangi vergi dairesinde olduğunu öğrenmeleri için yapılacak sorgulamalar internet üzerinden ya da telefon aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. İnternet üzerinden yapılacak sorgulamalar ile vergi borçlarının ne kadar olduğunu ve hangi vergi dairesinde olduğunu öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr  adresine ‘borç sorgulama ve ödeme’ bağlantısı ile giriş yapılmalıdır.

Siteye giriş yapan kişiler;

 • T.C. kimlik numarası
 • Doğum tarihi ve
 • Anne kızlık soyadı gibi bilgilerin girişini yaparak borçluluk durumlarını öğrenmeleri ve hangi vergi dairesine borçlu olduklarını sorgulamaları mümkün olmaktadır.

GİB Üzerinden Borç Sorgulama

Telefon aracılığı ile yapılacak sorgulamalarda ise mobil uygulamalar kullanılmaktadır. Android ve İQS iletişim sistemine sahip olan telefonlara GİB mobil ismiyle ulaşım sağlanabilir bunun için uygulamayı telefona indirmek gerekir. GİB mobil sistemi ile ulaşım sağlanması sonucu borç bilgileri ile bağlı bulunulan vergi dairesi sorgulama işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde telefon ile yapılabilir.

Vergi Borç Ödemeleri Nerelere Yapılır

Vergi borcu ödeme işlemleri çeşitli yollar ile yapılmaktadır. Ödeme yapmak isteyen vatandaşların ödemelerini gerçekleştirebilecekleri noktalar şunlardır;

 • Mobil telefon interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinden vergi borcu ödemeleri yapılabilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesi üzerinden borç sorgulama ve ödeme bölümüne giriş yapılarak 02:00 ile 22:00 saatleri arasında ödeme yapılabilir. Ödemelerde anlaşmalı banka kredi kartları, anlaşmalı banka kartları, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülke banka kartları ile ödemelerin yapılması mümkün olmaktadır.
 • Vergi borcu ödemeleri anlaşmalı banka şubelerinden ve PTT şubelerinden gerçekleştirilebilir.
 • Vergi dairelerine giderek vergi borç ödemesi yapılabilir.

Online Vergi Borcu Ödemesi

İnternet üzerinden vergi borcu ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesine giriş yapılmalıdır. Tarayıcıya sitenin adresini doğru olarak yazarak giriş yapılması yapılacak olan ödemelerde mağduriyet yaşanmasına engel olacaktır.

İnternet üzerinden yapılan ödemelerde izlenecek adımlar şunlardır;

 • Öncelikle vergi borcu sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesi olan https://www.gib.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Ekranın sağ tarafında yer alan ‘internet vergi dairesi’ bölümüne giriş yapılarak vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Borç bilgilendirme sayfasından vergi borcu tutarını öğrenen vatandaşlar çevrimiçi sistemin istediği bilgilerin girişini yaparak borç ödeme işlemlerini kredi kartları ile gerçekleştirebilirler.
Vergi ve SGK Yapılandırma Kanunu Kabul Edildi! Kimler Yararlanabilecek ?
Engelli Olma Halinde Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
Vergiler İçin Pişman Olanlar Ceza Ödemiyor
Shares:

16 Yorumlar

 • Ayça
  29.12.2018

  Merhaba annem1960 doğumlu. 2002-2004 yılları arasında vergi mükellefi fakat Bağkur Kaydı yok.emekli olabilme imkanı ver mıdır?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.12.2018

   Merhaba,

   2008 yılında çıkan kanunla bu tarih öncesinde başlangıç yok ise borçlanma imkanı bulunmamaktadır.

 • Huseyin
  08.11.2018

  Merhaba 1961dogumluyum 1987maliyekaydimvar Bağkur yok PTT servisi cekiyordum1800gunumsigortavar geriye dönük prim ödeyecek bilirmiyim çifti kaydı devam ediyor selamlar

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.11.2018

   Merhaba,

   2000 yılı öncesine bağkur borçlanması yapamazsınız.

 • Ejder
  08.08.2018

  Çok yararlı oldu teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Yonetici
   08.08.2018

   Rica ederiz.

 • hasan
  04.08.2018

  mrb

  Cevapla
 • ahmet
  31.07.2018

  internetten yapılandırma yaptım taksit sayısını fazla yapmışım onayladım tekrar düzeltebilirmiyim

  Cevapla
 • HACI MURAT SAVAS
  31.07.2018

  E DEVLETTEN SGK YAPILANDIRMASI YAPABILIRMIYIM

  Cevapla
 • Selim
  30.07.2018

  Kirmizi kalem yiyenlere sicil affi ciktimi

  Cevapla
 • VELİ
  30.07.2018

  EDEVLETTEN BELEDİYE BOCUMU NASIL YAILANDIRACAĞIM (BELEDİYE)

  Cevapla
 • Volkan avucan
  30.07.2018

  Sisteme girdim tahakkuk kaydı bulunamadı diyor ne yapnaliyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.07.2018

   Merhaba,

   Alo 189 danışma hattından yardım alabilirsiniz.

 • Mehmet Oruç
  26.07.2018

  Oğlum İstanbulda yaşıyor öğrenci kredisi yapılandırması yapmak için yeterli zamanı yok internetten ben onun yerine yapılandırma yapabilirmiyim ? Teşekkür ederim. İyi günler. Tc no ve gerekli bilgileri verebilirim.

  Cevapla
 • cesur
  25.07.2018

  başvuru formunu nasıl indirebiliriz internetten

  Cevapla
 • serhat çetin
  27.06.2018

  6183taksitlendirilen yök borcumu yeniden yapılandırabilirmiyim

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir