• 2019 İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

  Vergi borcu yapılandırma işlemleri için yapılacak olan başvuruların internet üzerinden uygulanması mümkün olmaktadır. Internet üzerinden yapılacak vergi borcu yapılandırma işlemleri ile ilgili gerekli detayları vergi borçluları tarafından incelenmesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaların takip edilerek başvuruların yapılması gerekmektedir.  Borç yapılandırma işlemleri çevrimiçi olarak Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesi ile e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bizzat yapılacak başvurular ise tüm vergi dairelerinden yapılabilmektedir. Vergi borcu yapılandırma işlemleri için hükümetin attığı adımlar ve yapılandırma işlemlerindeki gelişmeleri takip eden vatandaşların internet üzerinden yapacakları vergi borcu 2019 sorgulamaları ve ödeme işlemlerinin nasıl olduğu bilgilendirmeleri yazının devamında paylaşılmıştır.


  Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi

  Vergi borcunda yapılandırma işlemi ile borçlu vatandaşlara devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile borçlarının geri ödemelerinde kolaylık sağlanmaktadır. Vergi borcu yapılandırma işlemi;

  • Trafik para cezasından başlayarak
  • Gümrük vergilerini kapsayacak kadar geniş bir yelpazede uygulanır.

  Vergi borcu yapılandırma işleminde sahip olunan borç 6 aydan başlayarak 18 aya kadar uzanan vadelerde taksitlendirilerek vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Vergi borcu yapılandırma işleminde ana para taksite bölünmektedir. Yapılandırma işleminin vatandaşlara sağladığı avantajlar arasında vadeli ödeme yanı sıra geçmiş döneme ait borç faizlerinin kaldırılması bulunmaktadır. Vergi borcu bulunan vatandaşların borçlarının sorgulama işlemlerini internet üzerinden takip ederek sahip oldukları borçları yapılandırma işlemi ile ödemeleri vergi borçlarının daha kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

  Vergi Borcu Affı

  2019 Vergi borcu ile ilgili görüşmelerin mecliste yapılması vatandaşların sorgulamalarında artış olmasına neden olmaktadır. 6111 sayılı kanunda yapılan bilgilendirmelere göre;

  • Vatandaşların birikmiş olan vergi borçları,
  • Pişmanlık ya da kendiliğinden yapılan beyanlar,
  • Mükellefler ile vergi dairelerinin arasında meydana gelen anlaşmazlıkların giderilmesi,
  • Gelir ve kurumlar vergilerindeki matrah artırımları konuları yer almaktadır.

  TBMM genel kurulunda yapılan görüşmeler ile belirlenen vergi borcu yapılandırmaları biriken vergi borçlarının faiz ve cezalarının yapılandırılması işlemleri belirlenerek af kapsamında değerlendirilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Vergi mükellefi olan vatandaşlar vergi borcu sorgulamalarını Internet üzerinden ya da telefon ile yaparak borç durumlarını takip edebilir ve var olan borçlarını yapılandırma döneminde vadeli olarak af kapsamında ödeyebilirler.

  Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yapılandırma işlemi başvurusu borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle borç sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borçlarının olup olmadığına dair sorgulama yaparak borçlarının detaylarını öğrenen vatandaşlar yapılandırma işlemine başvurmalıdır. Sorgulama işlemi sonrasında hangi vergi dairesine ne kadar borcu öğrenen vatandaşlar tüketici vergi dairesine başvuruda bulunabilir. Yapılandırma döneminde belirlenen süre içerisinde yapılan başvurular dilekçe ile bizzat vergi dairesine gidilerek ya da posta yolu ile yapılabilir. Belirtilen yollar dışında internet üzerinden yapılabilen başvurularda başta T.C. kimlik numarası olmak üzere gerekli olan tüm kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Kimlik bilgilerinin girilmesi ardından bilgilerin doğru bir şekilde takip edilmesi ile borç yapılandırma başvurusu kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  E-Devlet Vergi Borcu Yapılandırma

  Yapılandırılan vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlanmalıdır. Yapılacak kimlik doğrulamaları için;

  • Mobil ya da elektronik imza
  • C. kimlik kartı ve
  • E-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

  E-devlet sistemine yapılan girişin ardından gelir Dairesi Başkanlığı sayfasına giriş yapıldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu seçeneğine giriş yapılarak vergi borcu hakkında bilgi sahibi olmak ve sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Vergi borcu olanlar ne kadar vergi borçları olduğuna dair bilgiyi e-devlet kapısından öğrenebilirken vergi borcu yoktur yazısı almak isteyen vatandaşların bağlı bulundukları vergi dairelerine giderek belge almaları gerekmektedir.

  Online Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

  Internet vergi borcu yapılandırma işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olan işlemdir. İnternet üzerinden yapılacak vergi borcu yapılandırması için izlenecek adımlar şunlardır;

  • İlk işlem olarak Gelir Dairesi Başkanlığı internet sitesine giriş yapılması gerekir.
  • ‘İnternet Vergi Dairesi’ giriş ekranı üzerinden istenen kimlik bilgilerinin girişinin doğru ve eksiksiz olarak yapılması gerekir.
  • Bilgilerin girilmesinin ardından ekranda açılacak olan sayfa ilgili kişinin borcuna ilişkin sayfa olacaktır.
  • Bu sayfa üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekir.
  • Borca ilişkin olarak kişilerden istenen iletişim bilgileri; telefon numarası, adres bilgileri ve e-posta bilgilerinin girilmesi gerekir.
  • Yapılandırılmak istenen borçların seçimi yapılarak borçlu olunan vergi dairesinin bulunduğu il seçilmelidir.
  • Borç yapılandırma işleminin onaylanması için ‘Evet’ yazılı butona tıklanması gerekir.
  • İşlem ile ilgili açıklanmaların okunarak gerekli onayın verilmesi ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Borçlu Olunan Vergi Dairelerinin Sorgulanması

  Vergi yapılandırma işlemi öncesinde hangi vergi dairesine borçlu olunduğunun sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borçlarını ödemek için yapılandırma yapmak isteyen vatandaşların vergi borçlarının hangi vergi dairesinde olduğunu öğrenmeleri için yapılacak sorgulamalar internet üzerinden ya da telefon aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. İnternet üzerinden yapılacak sorgulamalar ile vergi borçlarının ne kadar olduğunu ve hangi vergi dairesinde olduğunu öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr  adresine ‘borç sorgulama ve ödeme’ bağlantısı ile giriş yapılmalıdır. Siteye giriş yapan kişiler;

  • C. kimlik numarası
  • Doğum tarihi ve
  • Anne kızlık soyadı gibi bilgilerin girişini yaparak borçluluk durumlarını öğrenmeleri ve hangi vergi dairesine borçlu olduklarını sorgulamaları mümkün olmaktadır.

  Telefon aracılığı ile yapılacak sorgulamalarda ise mobil uygulamalar kullanılmaktadır. Android ve İQS iletişim sistemine sahip olan telefonlara GİB mobil ismiyle ulaşım sağlanabilir bunun için uygulamayı telefona indirmek gerekir. GİB mobil sistemi ile ulaşım sağlanması sonucu borç bilgileri ile bağlı bulunulan vergi dairesi sorgulama işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde telefon ile yapılabilir.

  Vergi Borç Ödemeleri Nerelere Yapılır

  Vergi borcu ödeme işlemleri çeşitli yollar ile yapılmaktadır. Ödeme yapmak isteyen vatandaşların ödemelerini gerçekleştirebilecekleri noktalar şunlardır;

  • Mobil telefon interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinden vergi borcu ödemeleri yapılabilir.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesi üzerinden borç sorgulama ve ödeme bölümüne giriş yapılarak 02:00 ile 22:00 saatleri arasında ödeme yapılabilir. Ödemelerde anlaşmalı banka kredi kartları, anlaşmalı banka kartları, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülke banka kartları ile ödemelerin yapılması mümkün olmaktadır.
  • Vergi borcu ödemeleri anlaşmalı banka şubelerinden ve PTT şubelerinden gerçekleştirilebilir.
  • Vergi dairelerine giderek vergi borç ödemesi yapılabilir.

  Online Vergi Borcu Ödemesi

  İnternet üzerinden vergi borcu ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesine giriş yapılmalıdır. Tarayıcıya sitenin adresini doğru olarak yazarak giriş yapılması yapılacak olan ödemelerde mağduriyet yaşanmasına engel olacaktır. İnternet üzerinden yapılan ödemelerde izlenecek adımlar şunlardır;

  • Öncelikle vergi borcu sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesi olan https://www.gib.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Ekranın sağ tarafında yer alan ‘internet vergi dairesi’ bölümüne giriş yapılarak vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
  • Borç bilgilendirme sayfasından vergi borcu tutarını öğrenen vatandaşlar çevrimiçi sistemin istediği bilgilerin girişini yaparak borç ödeme işlemlerini kredi kartları ile gerçekleştirebilirler.

  Engellilerde Vergi İndiriminden Emeklilik Detayları

  SGK Vergi Yapılandırma Neleri Kapsıyor?

  Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ?  tıkla sorunu sor

  2019 İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayça dedi ki:

   Merhaba annem1960 doğumlu. 2002-2004 yılları arasında vergi mükellefi fakat Bağkur Kaydı yok.emekli olabilme imkanı ver mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılında çıkan kanunla bu tarih öncesinde başlangıç yok ise borçlanma imkanı bulunmamaktadır.

  2. Huseyin dedi ki:

   Merhaba 1961dogumluyum 1987maliyekaydimvar Bağkur yok PTT servisi cekiyordum1800gunumsigortavar geriye dönük prim ödeyecek bilirmiyim çifti kaydı devam ediyor selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesine bağkur borçlanması yapamazsınız.

  3. Ejder dedi ki:

   Çok yararlı oldu teşekkür ediyorum.

  4. ahmet dedi ki:

   internetten yapılandırma yaptım taksit sayısını fazla yapmışım onayladım tekrar düzeltebilirmiyim

  5. HACI MURAT SAVAS dedi ki:

   E DEVLETTEN SGK YAPILANDIRMASI YAPABILIRMIYIM

  6. Selim dedi ki:

   Kirmizi kalem yiyenlere sicil affi ciktimi

  7. VELİ dedi ki:

   EDEVLETTEN BELEDİYE BOCUMU NASIL YAILANDIRACAĞIM (BELEDİYE)

  8. Volkan avucan dedi ki:

   Sisteme girdim tahakkuk kaydı bulunamadı diyor ne yapnaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 189 danışma hattından yardım alabilirsiniz.

  9. Mehmet Oruç dedi ki:

   Oğlum İstanbulda yaşıyor öğrenci kredisi yapılandırması yapmak için yeterli zamanı yok internetten ben onun yerine yapılandırma yapabilirmiyim ? Teşekkür ederim. İyi günler. Tc no ve gerekli bilgileri verebilirim.

  10. cesur dedi ki:

   başvuru formunu nasıl indirebiliriz internetten

  11. serhat çetin dedi ki:

   6183taksitlendirilen yök borcumu yeniden yapılandırabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın