Trafik

Trafik Cezası Hız İtirazı Nasıl Yapılır?

Trafik cezası itiraz işlemi trafik mahkemeleri tarafından yapılmakta ancak trafik mahkemesinin bulunmadığı illerde Sulh Ceza Mahkemeleri davalara bakmaktadır. Trafik cezaları hakkında bilgi almak için araç sürücü ve sahiplerinin düzenli olarak trafik cezası sorgulama işlemini yapmaları gerekir.  Yapılan sorgulama ile üzerlerine trafik cezası olan kişilerin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Trafik cezası ile ilgili konularda itiraz hakkı bulunan kişiler gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvuruda bulunmaktadır.

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi hız nedeni ile kesilen trafik cezası itirazları cezanın kesilmiş olduğu yerdeki Sulh Ceza Mahkemelerine yapılmaktadır. Kişiler bulundukları yerin ceza uygulanan yere uzak olması durumunda itiraz haklarını bulundukları yerdeki Sulh Ceza Hakimliği aracılığı ile ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderebilmektedir.

Radar ya da hız sınırını aşarak ceza yemiş olan araç sürücüleri gereksiz itirazlarda bulunmamalıdır. %100 haklı olduğunu düşünen araç sürücülerinin itiraz haklarını kullanmaları doğru olmaktadır.  Radar ceza tutanağını belirtilen süre içerisinde ödedikten sonra itiraz etme hakkına sahip olunabilir. Bu durumda dava sonucunda haklı görülen kişilerin ödedikleri ceza bedeli taraflarına iade edilmektedir. İtiraz sonucunda kişinin haksız bulunması durumunda ise cezai bedeli indirimli ödemiş olması kendi lehlerine olmaktadır.

Trafik Cezalarına Neden Olan Durumlar

Ülkemizde her geçen gün artmaya devam eden trafik kazaları sonucunda günde ortalama olarak 5 ile 20 kişi hayatını kaybetmekte ve 200’e yakın rakamlarda ise yaralanmalar meydana gelmektedir. Kaza mağdurları insanlar olurken buna sebebiyet veren gene insanlardır. Trafiğe çıkan insanların araçlarını kullanırken ruhen ve bedenen hazır olmaları ve dikkatli davranmaları gerekir. Yaşanacak kötü olaylara sebebiyet vermemek için trafik kazasına neden olacak durumları yaşamamak adına öncelikle araç sürücülerinin sabırlı ve dikkatli davranmaları gerekir. Trafik kazalarına neden olan durumların sıralaması şu şekildedir;

 • Aşırı hız nedeni ile meydana gelen trafik kazaları genel olarak başlıca kaza sebepleri arasında bulunmaktadır. Gideceği yere bir an önce ulaşmaya çalışan araç sürücüleri aşırı hız yaparak kazalara sebebiyet vermektedirler. Normal hız sınırını 1 km aşmak bile kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle araç sürücülerinin seyir halindeyken normal hız sınırlarında gitmeleri gerekir.
 • Dikkatsiz ve bilinçsiz araç kullanımları kazalara sebebiyet vermektedir. Sürücülerin direksiyon başında iken sadece araç kullanma odaklı hareket etmeleri ve dikkatlerini başka konularla meşgul etmemeleri gerekir. Ayrıca yorgun ve uykusuz araç kullanılması kazalara yol açmaktadır.
 • Alkollü araç kullanımı kaza sebepleri arasında oldukça yüksek oranda olmaktadır.
 • Trafik kurallarına uymak kazaları önlemenin başlıca önlemleri arasında yer almaktadır.

Başta aşırı hız ve trafik kurallarına uyulmaması kazalara sebebiyet verirken yolcu kaynaklı kaza sebeplerinde önemlidir. Yolcu kaynaklı kaza sebepleri şunlardır;

 • İlk geçiş hakkını araçlara vermeyerek yola aniden çıkılması kaza sebep olmaktadır.
 • Araç yolunda yürüyen yayalar ve kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçen yayalar kazalara sebep olmaktadır.
 • Hareket halinde iken araca asılarak yürümek ve yolda hatalı yapılan hayvan sevkleri kaza sebebi olmaktadır.
 • Görüntü artırıcı tedbirlerin alınmaması ve otoyola girmek kaza sebepleri arasında bulunur.

Radar Trafik Cezası İtiraz Hakkı

Araç sürücüleri özellikle uzun yollarda seyir halinde iken farkında olarak ya da farkına varmadan hız sınırlarının üzerine çıkmaktadır. Belirlenen hız sınırını aşarak ihlal eden araç sürücülerine trafik cezası uygulanır. Uygulanan trafik cezalarının büyük oranlık kısmı hız nedeni ile kesilen ve çarpışmalar sonucu kesilen cezalar olmaktadır.  Kesilen trafik cezaları bazı durumlarda trafik polis ekipleri tarafından bire bir kesilirken bazı durumlarda ise aracın ruhsat tescil belgeli adresine tebliğ edilmektedir. Bütün trafik cezalarında olduğu bibi hız sınırı aşımı için kesilen trafik cezalarına itiraz hakkı bulunmaktadır. Radar trafik cezasına itiraz hakkının 15 iş günü içerisinde kullanılması gerekir. Belirtilen süre içerisinde yapılmayan itirazlarda ceza tutanağı kesinleşerek itiraz reddedilmektedir. Radar cezalarında tebliğ eline geçmeden cezaları kesinleşen araç sürücüleri bu durumu Sulh Ceza Mahkemesine dilekçe ile başvurarak belirtmeleri gerekir.

Trafik Cezalarına İtiraz İşlemlerinde İstenen Evraklar

Trafik Mahkemeleri ya da Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından yapılan trafik cezalarına itiraz işlemlerine hakkı bulunan kişilerin 15 iş günü içerisinde başvuruda bulunularak itirazlarını yapmaları gerekir. Taraflarına kesilen trafik cezalarının haksız olduğunu düşünen kişiler itiraz haklarını kullanırken bazı belgeleri tamamlamaları gerekir. Trafik cezalarına itiraz sırasında istenen belgeler şunlardır;

 • Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebliğinin fotokopisi
 • Ceza kesilen aracın ruhsatı
 • Ceza sahibinin kimlik fotokopisi
 • Ceza sahibinin ehliyet fotokopisi ve
 • Trafik cezası itiraz dilekçesi mahkemeye sunulmalıdır.

İndirim süresi içerisinde ödeme yapıldıysa bu ödemenin yapıldığını gösteren dekont evraklar içerisinde bulunmalıdır. Belirtilen evraklar ile mahkemeye başvuran kişiler ödeme yaptıktan sonra da itiraz etme hakkına sahip olmaktadır. Evrakların tesliminde dikkat edilmesi gereken huşular arasında trafik ceza tebliğ kağıdının itiraz hakkını kullanan kişilerde kalması gereğidir. Mahkeme sonuçları kişilerin adreslerine gönderilmekte ve davanın karar bağlanması 2 ile 3 aya kadar uzayabilmektedir. Dava sonucu mahkemenin yoğunluk durumuna göre daha kısa sürede ya da daha uzun vadede değişebilmektedir.

Trafik Cezalarının Sorgulama ve Ödemeleri

Trafik cezalarının erken ödenmesi durumunda ceza sahiplerine %25oranında indirim hakkı sağlanmaktadır. Bu indirim oranından yararlanma hakkı ceza kesilen tarihten sonraki 15 iş günü olmaktadır. Bu süre içerisinde ödemeler yapılmayan trafik cezalarında indirim uygulanmamaktadır. Cezanın ödenebilmesi için trafik cezası tebliği sürücüye iletilmiş olmalıdır. Tebliğlerini aldıkları halde cezalarını ödemeyen kişilere işlemlerinin geciktirme cezai olarak %5 oranında gecikme zammı uygulanır.  Tebliğ sürücünün eline geçmemesi durumu itiraz hak kaybı yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle trafik cezası sorgulamalarının sıklıkla yapılması sürücülerin yararına olacaktır.  Trafik cezalarını sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için alternatif seçenekler şunlardır;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden trafik cezası sorgulamaları yapılabilir.
 • Gelir idaresi Başkanlığının internet sitesinden trafik cezası sorgulamaları yapılabilir.
 • E-Devlet sisteminden yararlanarak sorgulama ve ödeme yapılması ya da GİB üzerinden trafik cezalarının ödenmesi mümkün olmaktadır.

Trafik cezalarının sorgulamasını yaparak üzerlerine kesilmiş ceza olduğunu öğrenen kişiler ödemelerini anlaşmalı bankalardan ve kredi kartları ile ya da Gelir Dairesi Başkanlığının internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirler. Nakit olarak ödeme yapılabilecek diğer bir seçenek ise PTT şubeleridir.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik cezalarında kendilerini haklı görerek itirazda bulunmak isteyen kişiler trafik cezası dilekçesini diğer evraklarla birlikte Sulh Ceza Mahkemesine yazarak teslim etmelidir. İtiraz dilekçeleri içeriği şu şekildedir;

 • Trafik ihlalinin olduğu yerde bulunan Sulh Ceza Mahkemesine yazılmalıdır.
 • Dilekçede itirazda bulunan kişinin T.C. kimlik numarası ile birlikte kimlik bilgilerinin açık olarak yazılması gerekir.
 • İtiraza konu olan tutanağın tanzim ve tebellüğ tarihleri dilekçe üzerinde belirtilmelidir.
 • İtiraz konusu olan para cezası tutanağının iptal talebi belirtilmelidir.
 • İtiraz konusu hakkında gerekli olan açıklamalar detaylı bir şekilde dilekçede yer almalıdır.
 • Sonuç kısmında itirazda bulunan kişinin arz ve talebi ile isim soy isim ve imzası gerekmektedir.

İtiraz dilekçesi ile birlikte belirtilen evrakları tamamlayan kişiler başvurularını gerçekleştirmiş olur.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tramer Hasar Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Bana hız sınırını aşmaktan ceza kesildi ayırca fotoğrafta gönderilmiş ama fotoğrafta ne plaka belli ne de araç belli ve ben o saatte o araçla orada değildim itiraz ettim dilekçe yazarak,sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl öğrenebilirim,çok teşekkür ederim.

 2. arabamı tamire verdim ehliyetsiz ceza yemiş ayrıyeten plakayada ceza kesilmiş itiraz ettim cvb nasıl öğrenirim

  1. Merhaba,

   İlinizde bulunan nakil vasıtaları vergi dairelerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 3. slm
  geçen gün karşıya geçerken köprüye yakın kavşakta beni durdurup ehliyet istediler. Ehliyetimi verdiğimde sorgulattılar ve ehliyet sistemde gözükmedi. Ehliyet 1992 tarihli olduğu için. Bunun üzerine bana ehliyetsiz araç kullanma cezası kestiler fakat ehliyetini güncellemem gerektiğini söylediler. ehliyetimi güncellediğim zaman borcumunda silineceğini söylediler. Doğrumudur ne yapmam gerekiyor
  saygilar

  1. Doğrudur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Merhabalar ben bilecik d650 yolunda gece saat 3 civari seyir halinde iken eds bulunduğuna dair uyarı ve 4 ayrı taşıt için hız sınırları belirtilmişti benim aracım otomobil ve 110 km olarak belirtmişti diğer araçlarda hafif ticari 100 km otobüs 90 km ve kamyon 85 km olarak yazıyordu benim hızım 96 km dikkat ederek girdim ancak sabit eds fotoğraf çekti. Hız ihlali yapmadigima eminim ancak gece olduğu için hangi araç olmadığından mi çekti anlamadım çünkü kamyon hız sınırının üzerindeydim. Ilk defa başıma geldi defalarca gündüz geçtim böyle bise olmamıştı yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu