• Trafik Cezası İtiraz


  Trafik Ceza Sorgulama

  Trafik cezası itiraz etme işlemleri incelendiğinde kolay ve basittir. Bu şekildeki cezalara karşı hangi aşamada ne yapılması gerektiğini açıklayacak olursak: Araca kesilen trafik cezaları on iş günü içerisinde tebliğ edilmediği takdirde Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilirsiniz.


  Karayolları Trafik Kanunu 116. maddesine dayanarak görünmezde yazılmış olan trafik cezalarına aracın kendi plaka numarasına yazılmış olan ilgili cezalarda ve trafik polisinin sizi durdurarak kendi yüzünüze karşı yazmış olduğu cezalar ise itiraz süresi 15 iş günüdür. Bu süre durdurup yüz yüze yazılan trafik cezalarında, cezanın yazıldığı tarihten bu yana sayılmaktadır. Görünmezde, aracın plakasına verilen cezalarda ise posta ile tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

  Trafik cezasının kesilme tarihini takip eden senenin son zamanlarına kadar tebliğde bulunması gerekir ki bu duruma göre de 1 yıllık zamana denk gelmektedir.

  İlgili plakaya yazılmış olan cezalar, aracın ruhsatında yazılı olan, yani trafik sisteminde kayıtlı olan adresinize gelmektedir. İkamet ettiğiniz adrese PTT aracılığıyla ulaşan ceza tebliği, şayet siz o anda evde bulunmadığınız bir zamanda gelmesi halinde postacı giriş kapınıza tebliğe dair bir not yazıp bırakır ve trafik cezanızı bulunduğunuz mahallenin muhtarlığına tebliğinizi teslim edecektir. Böylelikle tebliğ etme süresi o muhtarlığa verilen günden itibaren başlar. Normal işlemlerin gerekçeleri bu şekildedir, eğer ki aracınıza ait trafik cezası eskiden ikamet ettiğiniz adresinize giderse, bu durumda ilgili mevzuata göre suç sisteminde değil de sistemin kayıtlarında ikametgah adresini değiştirmeyen kişidedir.

  Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

  Mevzuata göre trafik cezası itiraz işlemleri en yakın Trafik Mahkemeleri’ne yapıldığı yazar, ancak ülkemizin tüm illerinde bulunmadığı gerekçesiyle bunun mahkemesi, ilgili ilde bulunan ve bununla görevlendirilmiş olan nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne kalmaktadır. Trafik cezası itiraz işlemi için Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuru yaparken aşağıdaki gerekli belgeler sizden istenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Gerekli belgeler;

  1. Trafik Cezası İtiraz Dava Dilekçesi
  2. Trafik Cezası Karar Tutanağı ya da Fotokopisi
  3. Trafik Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  4. Araç Ruhsatının Fotokopisi
  5. Kendinize ait Kimlik ve Ehliyetin Fotokopisi

  Belgelerinizi ilgili Sulh Ceza Mahkemesi’nin ilgili birimine teslim etmeniz gerekmektedir, araç trafik cezası ve tebliğ belgesinin aslının nüshasının sizde kalması makuldür. İlgili mahkemenin sizin dilekçenizde yazılanlara binaen bir karar bildiriminde bulunacak, bu durumlarda herhangi bir duruşma olmuyor genel itibariyle, sonrasında ilgili mahkeme kararı sizin adresinize tebligatla bildirilir. Karar süreci ilgili  mahkemenin yoğunluğu nedeniyle iki ya da üç aya kadar uzayabilir. Trafik cezası itiraz hakkınızı, yalnızca haklı olunduğu durumlarda kullanırsanız Sulh Mahkemeleri’ne gereksiz iş yükü yaratmamış olursunuz.  tıkla sorunu sor

  Trafik Cezası İtiraz İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa demirtaş dedi ki:

   arabamı tamire verdim ehliyetsiz ceza yemiş ayrıyeten plakayada ceza kesilmiş itiraz ettim cvb nasıl öğrenirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlinizde bulunan nakil vasıtaları vergi dairelerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. kubilay basaral dedi ki:

   slm
   geçen gün karşıya geçerken köprüye yakın kavşakta beni durdurup ehliyet istediler. Ehliyetimi verdiğimde sorgulattılar ve ehliyet sistemde gözükmedi. Ehliyet 1992 tarihli olduğu için. Bunun üzerine bana ehliyetsiz araç kullanma cezası kestiler fakat ehliyetini güncellemem gerektiğini söylediler. ehliyetimi güncellediğim zaman borcumunda silineceğini söylediler. Doğrumudur ne yapmam gerekiyor
   saygilar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğrudur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın