Memur Haberleri

2019 Memur Faizsiz Kredi Veren Bankalar

2019 Bankalardan kredi almak için özel bir kampanya yapılmadığı sürece memurların kredi çekme olanakları ile diğer müşterilerin kredi çekme olanakları arasında fark bulunmamaktadır. Bankalar bazı zamanlarda memurlara kredi vermeye yönelik kampanya uygulayarak daha avantajlı kredilerden yararlanmaları için fırsat sunmaktadır.


Bankalar tarafından sunulan fırsat kampanyalarının ana sebebi memurların işten çıkarılma ihtimalinin düşük olması ve maaş garantileri bulunmasıdır. Özel olarak kampanya uygulanmadığı zamanlarda memurların kredi başvurularında uygulanan faiz oranları diğer kişilerden farklı olmamaktadır.

2019 Memurlara Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Memura faizsiz kredi 2019 yılı uygulamalarında sıfır faiz oranı ile memura kredi veren herhangi bir banka bulunmamaktadır. Memurlara sıfır kredi verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak memurlara kâr payı ile kredi imkânı sunan bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar;

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Belirtilen bankaların kıstaslarında İslami ve faizsiz bankacılık bulunmaktadır. Bu duruma önem veren kişiler ve faizsiz bankacılık isteyenler belirtilen bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirler.

2019 Memur Kredi Başvurularında İstenen Evraklar

Kredi başvuruları sırasında memurlardan istenen bazı evraklar vardır. Başvurularının onaylanması için memurların temin edip bankaya beyan etmeleri gereken evraklar şunlardır:

 • Memurların maaş bordroları
 • İkametgâh belgesi
 • Konut kredisi başvurularında alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Araç kredisi başvurularında araç ruhsat fotokopisi
 • Herhangi bir ek gelire sahipse bu ek geliri gösteren belge (kira geliri gibi)

2019 Memur Kredisi Kampanyaları Bulunan Bankalar

Kamu çalışanlarına kredi 2019 kampanyaları bulunan bankalar ve kampanya özellikleri şunlardır;

 • Akbank tarafından verilen ‘Kamuya anında kredi’ kampanyası 36 ay vade seçenekleri ile 75.000 TL tutarına kadar verilmektedir.
 • Denizbank tarafından verilen ‘Kamu çalışanına özel kampanya’ kredisi 60 ay vade seçenekleri ile 55.000 TL tutarına kadar verilmektedir.
 • Şekerbank tarafından verilen ‘Kamu çalışanlarına kredi’ kampanyası 60 ay vade seçenekleri ile 50.000 TL tutarına kadar verilmektedir.
 • Vakıfbank memur kredisi ‘kamuya özel’ kampanyası ile 60 ay vade seçenekleri ile 125.000 TL tutarına kadar verilmektedir.
 • Halkbank tarafından verilen ‘Kamu çalışanlarına kredi’ kampanyası 60 ay vade seçenekleri ile 100.000 TL tutarına kadar verilmektedir.

Memurlara Verilen Kredi Tutarları Ne Kadar Olur?

Memurlara verilen kredilerde memurların sahip oldukları gelirlerin en fazla %50 si oranı kadar tutar ödenebilir aylık olarak belirlendiği yöntemdir. Genel olarak bütün bankalarda uygulanan yöntemde kayıtlı aylık maaş tutarlarını beyan eden memurlar maaşlarının yarısı kadar kredi taksiti ödeyebilir. Örneğin; Aylık geliri 5.000 TL olan bir memurun aylık kredi taksit ödeme tutarı en fazla 2.500 TL üzerinden hesaplanmaktadır.

Buna göre memurlara verilecek kredi tutarları sahip olunan gelirin aylık kredi taksitlerine oranlanması sonucu bulunmaktadır. Aynı zamanda bankalar tarafından bazı dönemlerde yapılan kampanyalarda memurlara maaşlarının 12 ile 15 katı arasında üst kredi limiti belirleyerek kredi vermektedir.

Görevlerine Yeni Başlayan Memurlara Kredi Verilir Mi?

Görevlerine yeni atanan memurların maaş bordroları oluşmadığından dolayı gelirleri banka hesaplarında görülmemektedir.  Bu nedenle göreve yeni atanan memurların ilk maaş almadan sadece göreve atanmış olmaları kredi notları iyi olsa bile kredi kullanımlarını zora sokmaktadır. İlk maaşlarını alan memurların kredi notlarının iyi durumda olması şartı ile kredi kullanımlarında sıkıntı yaşanmamaktadır.

Memurların Kredi Kullanımında Kredi Notları Kaç Olmalıdır?

Memurların sahip oldukları kredi notları ile kredi kullanma ihtimalleri bankaların şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Bankaların değerlendirmesine göre genelleme yapmak gerekirse kredi notlarına göre kredi kullanım ihtimallerinin şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kredi not Aralığı 1-699 arasında bulunan memurlar en riskli grubu oluşturur ve kredi kullanma ihtimalleri çok düşüktür.
 • Kredi not Aralığı 700-1099 arasında bulunan memurlar orta riskli grubu oluşturur ve kredi kullanma ihtimalleri düşüktür.
 • Kredi not Aralığı 1100-1499 arasında bulunan memurlar az riskli grubu oluşturur ve kredi kullanma ihtimalleri gelirlerine bağlıdır.
 • Kredi not Aralığı 1500-1699 arasında bulunan memurlar iyi grubu oluşturur ve kredi kullanma ihtimalleri yüksektir.
 • Kredi not Aralığı 1700-1900 arasında bulunan memurlar çok iyi grubu oluşturur ve kredi kullanma ihtimalleri çok yüksektir.

2019 Memur Kredileri Masrafları Nelerdir?

Memur kredilerinde ödenmesi gerekli olan masrafların diğer kredi çeken müşterilerin ödedikleri masraflardan farkı bulunmamaktadır. Diğer kredi kullanan müşterilerin ödedikleri masrafların aynısını memurlarda ödemektedir. Memurlara yönelik herhangi bir ayrıcalık bulunmamaktadır. Genel olarak değerlendirmek gerekirse kredi kullanımlarında ödenmesi gereken masraflar;

 • Dosya masrafı kullanılan kredinin binde beşi oranında alınmaktadır. Örneğin; 100 bin TL kredi kullanan bir memurdan en fazla 500 TL dosya masrafı ödemesi gerekir.
 • Kredilerde zorunluluk olması durumunda hayat ve ferdi kaza sigortaları yapılabilir.
 • Gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredisi ve konut kredisi kullanan kişiler ekspertiz ve ipotek masraflarını ödemektedir.

Memurların kredi türlerine göre çekebilecekleri kredi tutarları şu şekildedir;

 • Aylık geliri 4.000 TL olan bir memur konut kredisi kullanmak isterse çekebileceği kredi tutarı 147.000 TL vade süresi 120 ay olmaktadır.
 • Aylık geliri 4.000 TL olan bir memur ihtiyaç kredisi kullanmak isterse çekebileceği kredi tutarı 64.000 TL vade süresi 36 ay olmaktadır.
 • Aylık geliri 4.000 TL olan bir memur taşıt kredisi kullanmak isterse çekebileceği kredi tutarı 70.000 TL vade süresi 48 ay olmaktadır.

Belirtilen kredi tutarları başvuruda bulunan memurların kredi notlarına göre ve güncel faiz oranlarına göre değişmektedir.

Kredi Kullanımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların verdikleri krediler her zaman aynı oran ve vadelerde bulunmamakta ve kredilerde sabit bir uygulama söz konusu olmamaktadır. Bankaların belirli dönemlerde uyguladıkları güncel kredi kampanyalarını takip eden memurlar kendilerine özel uygulanan kampanyalardan yararlanabilirler.

Kredi kullanımlarında kendilerine uygun banka arayan kişilerin meslek gruplarına yönelik yapılan kampanyaları takip etmeleri gerekir. Örneğin; Polis memurları çekmek istedikleri kredilere göre yapılan Polise özel kredi kampanyalarını takip ederek kredi başvurularını kampanya dönemlerinde yapabilirler. Kamu görevlisi ve emekliler için sıklıkla avantajlı ve özel kampanyalar düzenleyen bankalar arasında Halkbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat bankası kamu çalışanlarına özel ihtiyaç kredisi imkânı sunmaktadır.

Aktif olarak çalışma yaptıkları bankaları seçenler müşterilerine özel ödeme planları uygulaması yapabilir ve kişiye özel kampanya teklifleri imkânı sağlayabilirler. Kredi kullanımlarında aktif çalıştıkları bankaları seçen kişiler bu huşularda avantajlı kredi kullanabilirler.

Faizsiz kredi veren herhangi bir banka yoktur. Ancak İslami kıstaslar ile çalışan ve kâr payı oranı ile kredi kullanılabilen bankalar bulunmaktadır. Bu hususlara önem veren kişiler yukarıda belirtilen bankalar ile çalışmayı düşünebilirler.

Kredi kullanımlarından en avantajlı ve doğru yararlanabilmek için kredi notunun düşük olmamasına ve bankalarla yapılan çalışmaların düzenli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kredi notu yüksek olan kişiler kredi kullanımlarında daha rahat ve avantajlı olacaklardır.

Memura Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama Robotu

Memur Babaya Yarı Zamanlı Çalışma Fırsatı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı