• Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?


  Bu Yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Maaşı alan kişinin vefatı durumunda hak sahiplerine hangi oranlarda Pay edileceğini anlatacağız.

  Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

  1. Erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın dul eşine, çalışamayacak durumdaki malul çocuklarına,

  2. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarına, evli olmayan, evli olmaklabirlikte sonradan boşanan veya dul kalan ve çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan kız çocuklarına,

  3. On sekiz yaşını, ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocuklarına,

  4. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan ana-babasına, – Sigortalının ölümünden sonra doğan çocuklarına, ölüm sigortasından aylık bağlanır. Ölen sigortalının mirasının reddedilmişolması da emekli aylığı bağlanmasına engel değildir. Mevzuatta eş, çocuk ve anne-babaların, ölüm aylığındaki hisseleri birbirinden çok farklıdır. Şayet eş ve çocuklara bağlanan aylıklar toplamı,sigortalının aylığını aşarsa bunların aylıklarından, hisseleri oranında bir indirime gidilir.

  Ölüm Aylığı Paylaşımı

  Reklam
  1. Yalnızca eş olması halinde % 75,

  2. Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığı’ndan kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,

  3. Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,

  4. Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,

  5. Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.

  6. Tek yetim olması halinde % 50

  7. İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,

  8. Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100

  9. Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

  Paylaşım hak sahiplerinin durumuna göre belirtilen şekilde değişmektedir.  tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arzu dedi ki:

   Merhaba, babam 2012 yılında SGK emeklisiyken vefat etti ve kız çocuk olarak ben maaşından talep etmedim sadece anneme maaş bağlanmasını istedim. (Cevaplarınızı okuduğumda, şimdi öğreniyorum ki; çalıştığım için zaten maaş alamayacakmışım.)O sırada annem BAĞKUR emeklisiydi ben ise SGK’ya bağlı çalışıyordum. Halen SGK’da çalışıyorum ve bekarım. Ama işimden ayrılma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda maaş bağlanma oranları nedir? Ve ileride evlenme durumum olursa evlilik ikramiyesi alma şartları nedir? Yani belli bir süre yetim maaş alma şartı aranıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    sigortelı olarak çalışmadığınız takdirde ve anneniz maaş almaya devam ediyor ise babanızın maaşının %30 oranında yetim maaşı alabilirsiniz.

  2. esra dedi ki:

   merhaba eşim ssk emeklisiydi vefat etti maaş alıyorum ondan dolayı gelirim sadece o.sadece kocamdan maaş bağlandı vefatından dolayı.babam emekli sandığından emekliydi annem babamdan dolayı 1100 lira maaş alıyor.ben müracaat etsem babamın maaşından ne kadar alabilirim?annemin aldığı maaş miktarı ne kadar azalır? yardımcı olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Müracaat ederseniz siz de babanızdan maaş alabilirsiniz. Anneniz babanızdan dolayı % 75 oranında maaş alıyor bu 1100 lira ise 880 TL ye düşecek ancak siz de 440 TL maaş alacaksınız. Toplamda ikinizin alacağı maaş 1320 TL olacak.

  3. Erkan dedi ki:

   Merhaba annem ve babamı kaybettim babamin emekli maaşı vardı. Ben ve kardeşim kaldık yani 2 birey üniversite okuyoruz acaba babamın emekli maaşının % kaçını kesip bize verirler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz ve size %40 + %40 oranında toplamda %80 oranında maaş bağlanacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  4. Sılay dedi ki:

   Ben ssk dan emekliyim esimde ssk emeklisi esim vefat etti bana onun maaşından herhangi bişey baglanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Eşinizden de % 50 oranında dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için en yakın Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine müracaat etmelisiniz.

  5. Necla özdamar dedi ki:

   Esim SSK emeklisiyken 9 ay önce vefat etti 38 yasında 9. Aylık iken geçirdiği ensefaitten sonra % 70, yada 80 özürlü olarak iki yılda bir aldığı raporlarla eğitim maaşı almakta olan ogluma babasının vefatından sonra henüz yetim maaşı verilmedi. Gecen seneden beri eğitim maaşı verilmedi. 2007 de aldığı son rapor sınırsız omur boyu olarak verilmişti. Yıllarca aldığı eğitim sayesinde SGK bin yeim aylığı alabilmek isin yeniden yaptirmamizii istediği. İQ testinde % 49 oranında özürlü bulundu. Ayni tarihlerde vasilik davası actigim dava sonucunda kendi yaşamını idame ettiremiyecegine katar verilerek vasi tayin edildim. Oğlum ne kadar yetim aylığı alabilecek. Eşinden bana %50 oranında maaş bağlandı. Oğlum ne kadar maaş alabilecek. Trsekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necla hanım Merhaba,

    Oğlunuz a da % 30 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  6. Neslihan dedi ki:

   Kolay gelsin. Eşimi 2012 yılında kaybettim. Devlet memuru olarak çalışmaktayım. 8 ve 13 yaşında olan iki oğlum ve bana eşimin ölümünden dolayı maaş bağlandı. Oğullarım 18 yaşını doldurduktan sonra maaşları kesilecek mi? Birde çocuklarımın maaşı onlar allahın izniyle 18 yasını doldurduğunda kesilmemesi için yapılabilecek bir çözüm varmı? Birkaç arkadaşım oğullarımin başvurarak talep etmesi halinde maaşlarının bana aktarilabilecegini ifade etmişlerdi. Boyle bir durum varmi,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neslihan Hanım merhaba,

    Oğullarınız eğitimlerine üniversitede devam ettikleri sürece 25 yaşına kadar maaş almaya devam eder. Öğrencilikleri bittiğinde de maaşlarının yarısı size devrolur.

    1. Neslihan dedi ki:

     Tesekkür ederim. Peki Üniversiteye gidemez ise ne olur acaba kısaca cevap verirseniz çok mutlu olurum

  7. Canan ÇEVİKBAŞ dedi ki:

   merhaba,ben canan
   ben emekli sandığından emekliyim ve dulum babam sosoyal sigortadan ve yurtdışından emekli ve vefat etti emekli maaşından faydalanablirmiyim.l

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  8. Havva dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi vefat edince babamin ayligi annemin uzerine dondu biz 5 kardesiz hepsi evli oldugu icin bir tek annem aliyordu simdi annemde vefat etti ve ben esimden ayrildim 3 cocugum var babamin ayligini kendime baglayabilirmiyim vede baglanirsa ne kadarini alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan yetim aylığı alabilmek için evli olmamak ve sigortalı olarak bir gelirinizin olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaş annenize % 75 oranında bağlanmıştı size % 50 olarak bağlanır Yani Örneğin Anneniz 750 tl alıyorsa siz 500 tl alırsınız.

  9. Nur dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamdan kalan emekli sandığı ‘ndan bağlı olan emekli aylığını annem almakta… Ben de boşandığım için aylığa ortak olmak istersem ne kadar aylık bağlanır anneme ve bana …Ayrıca benim babamdan bana bağlanacak olan aylığa biraz da devletin katlı koyduğunu duydum bu ne kadar doğru beni bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda da belirttiğimiz gibi anneniz şuan yüzde 75 oranında maaş alıyor.

    Sizde maaş talebinde bulunursanız anneniz yüzde 60, siz yüzde 30 toplamda yüzde 90 maaş almış olacaksınız.

  10. gulden dedi ki:

   Benim tek aldigim maas 400 idi oyleyse 500 oldu tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin

  11. gulden dedi ki:

   Ablamla aldigim maas 400 idi ablam oldu o zaman ne kadar alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızla beraber aldığınız maaş için;

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranı geçerliydi.

    Şimdi,

    Tek yetim olması halinde % 50 oranı geçerli. Yani tek alacağınız maaş 250 TL dir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.