• Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?


  Bu Yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Maaşı alan kişinin vefatı durumunda hak sahiplerine hangi oranlarda Pay edileceğini anlatacağız.


  Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

  1. Erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın dul eşine, çalışamayacak durumdaki malul çocuklarına,

  2. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarına, evli olmayan, evli olmaklabirlikte sonradan boşanan veya dul kalan ve çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan kız çocuklarına,

  3. On sekiz yaşını, ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocuklarına,

  4. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan ana-babasına, – Sigortalının ölümünden sonra doğan çocuklarına, ölüm sigortasından aylık bağlanır. Ölen sigortalının mirasının reddedilmişolması da emekli aylığı bağlanmasına engel değildir. Mevzuatta eş, çocuk ve anne-babaların, ölüm aylığındaki hisseleri birbirinden çok farklıdır. Şayet eş ve çocuklara bağlanan aylıklar toplamı,sigortalının aylığını aşarsa bunların aylıklarından, hisseleri oranında bir indirime gidilir.

  Ölüm Aylığı Paylaşımı

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Yalnızca eş olması halinde % 75,

  2. Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığı’ndan kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,

  3. Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,

  4. Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,

  5. Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.

  6. Tek yetim olması halinde % 50

  7. İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,

  8. Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100

  9. Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

  Paylaşım hak sahiplerinin durumuna göre belirtilen şekilde değişmektedir.  tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aylin dedi ki:

   Merhaba babam rahmetli oldu ssk emeklisi idi biz 3 kız kardeşiz ablam sigortalı olarak çalışıyor kız karseşim ve ben çalışmıyoruz ayrıca boşandık annem de yok . Babamdan maaş alabilirmiyiz % kaç oranında maaş bağlanır şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece iki kardeş olarak yetim aylığı alacaksanız % 40 ar oranda maaş bağlanacaktır.

  2. alemdar dedi ki:

   Merhaba
   Anneannem 1999 yılında vefat etti. Öğretmen emeklisiydi. ( Emekli Sandığı ) Dedem 2012 yılında vefat etti. Asker emeklisiydi. ( Emekli Sandığı ) Sorum şu son günlerde gündemde olan yüksek maaşın tamamı diğer maaşın yarısını yetim kız çocuğu maaş olarak alabilir gibi bir haber var.
   Annem dedemden belli oranda teyzem anneannemden belli oranda maaş alıyor. Kanunda herhangi bir değişiklik var mı? Yüksek olanın tamamı diğerinin yarısı haberi doğrumu ? Şartları var mı ?
   Teşekkürlerç

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne babanın ölümünün 30.09.2008 sonrası olması halinde;

    ANNE(4C) BABA (4C) yani ikisi de EMEKLİ SANDIĞI’nda ise yetim kız çocuğu çalışmamak ve emekli maaşı almamak kaydıyla yüksek aylığın tamamı düşük aylığın yarısını alır.

    Ölümlerden biri 1.10.2008 öncesi ise ;

    4/C (memur) ise anne ve baba tercih edilen aylık tam

    Ölümlerden ikisi de 1.10.2008 öncesi ise;

    4/C ( Memur )ise anne ve baba tercih edilen aylık tam olarak bağlanır

    yukarıdaki durumlara göre yorum yapabilirsiniz

  3. Ali dedi ki:

   Babam 2015 te vefat etti. Ben ise(erkek oğul) üniversite okuyorm. Babamın maaşından yararlanmak için dilekçe verdim ssk ya. 1 hafta içinde bilgilendirme alacaksınız adresinize denildi. Bana hala bi bilgilendirme falan da gelmedi. Yardımıcı olabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum dönüşleri 30-45 gün arasında sürmektedir.

    1. Ali dedi ki:

     Teşekkür ederim

  4. Yusuf dedi ki:

   Babam sigortalı çalışırken hastalıktan vefaat etti anneme emekli maaşı bağlandı ölüm aylığı alabilir mi annem alabilirse geriye dönük alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm aylığı zaten emekli maaşı bağlanması işlemidir. Tekrar bir ödeme yapılmaz.

  5. Halime T. dedi ki:

   Merhaba, babam Bagkurluydu. 2008 den cok once vefat etti. Vefattan sonra anneme dul ayligi baglandi. Ben kendim sgk emeklisiyim ve esimden ayrildim. Annem vefat etti. Babamin Bagkur maasini alma hakkim var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisis olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  6. Havva dedi ki:

   Merhabalar
   Babam fransadan emekli idi 1 yıl önce vefat etti ben 26 yaşındayım çalışmıyorum evliyim kızı olarak emekli maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında yetim maaşı öğrenci olması kaydı ile 27 yaşına kadar ödenmektedir.

   2. Havva dedi ki:

    Engelli bir kız kardeşim var o da evli peki onun alma şansı varmı

  7. Ayşen Öztürk dedi ki:

   iyi günler,

   Emekli sandığından emekli olan babam 2002 yılı başında vefat etti.
   Gene Emekli sandığından emekli olan annem de 2007 yılında vefat etti. Ben babamın vefatından beri, çalışmadığımdan ve evli olmadığımdan dolayı kız evlat olarak babamdan maaaş alıyorum. Hem annemden hem de babamdan maaş alabilir miyim? Geriye dönük birikmiş maaşları alabilir miyim? Eğer bunları yapabiliyorsam, almak için nereye başvurmam gerekir? Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne ve baba her ikisi de 2008 yılından önce vefat etti ise;

    -Her ikisi de Emekli Sandığı kız çocuğunun tercihine göre anne ya da babasının maaşı tam olarak bağlanmaktadır.

    1. Ayşen Öztürk dedi ki:

     Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki geçmiş yıllara yönelik birikmiş alacağımı almam mümkün müdür? Birde bu konu ile ilgili internetten mi yoksa emekli sandığının hangi bürosuna başvurmam gerekir?

  8. cem dedi ki:

   ssk engelli maaş alan eşi öldükten sonra eşine aylık bağlandı. bağlanan aylık 4/4 tam hisse olarak ödenmekte. yani hiç kesinti yok. eski emeklilerde eşine 3/4 hisse verilmekte bunların hangisi dogru hangisi yanlış bu gibi kesinti yapılmadan maaş alan çok insan var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk engelli maaşı ile normal emeklileri maaşının hak sahiplerine bağlanması arasında bir fark yoktur. Yine yukarıda bahsettiğimiz oranlar geçerlidir.

    1. cem dedi ki:

     o zaman o emekli fazladan ödeme almakda.

  9. Seda meteer dedi ki:

   Iyı gunler ben daha önce sıgortalı bır ıste çalışıyordum sımdı çıktım ve yetım aylığına başvurmak ıstıyorum annem babamdan 1100tl alıyo almaya başladıktan sonra nasıl bölünür para bıde 8-9ay sonra evlenmeye kalksam çeyız parası alabılırmıyım? Alırsam da annemin maaşından her ay bi kesinti olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz şuanda % 75 oranında maaş alıyor. Sizin talebinizle maaşı % 60 orana sizinki de %30 olarak toplamda % 90 maaş alabileceksiniz. Yetim maaşı bağlandıktan sonra ne zaman evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası aldığınız 24 ay boyunca annenzin maaşı %60 almaya devam eder. 24 ay sonunda tekrar % 75 e çıkar.

  10. Damla dedi ki:

   1995 de vefat ediyor babamız ve hastalığının öncesinde 1000 gün üzerinde SGK pirimi varmış. Köy yerinde yaşıyoruz ve düğün için çeyiz parası verildiğini haberlerde görünce detaylı bilgi alabilecek sizi bulduğumu düşünüyorum. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle babanız emekli olmadan vefat etti ise emeklilik hakkını sağlamanız ve yetim maaşı bağlatmanız gerekiyor. Ancak yetim maaşı alırken evlenenler çeyiz parasından yararlanabilmektedir. Babanızın emeklilik şartlarını Sosyal Güvenlik Merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

  11. Fatih dedi ki:

   merhaba,

   Babamız (memur emekli) ne yazık ki vefat etti. Annemiz yok. 2 erkek evlat (25 yaş-23yaş) olarak maaş mirasçısı mıyız acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer öğrenciyseniz yüksek okul için 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz. Öğrencilik durumu yok ise yetim maaşı alamazsınız.

  12. Ülkü- Hayriye Atay dedi ki:

   Biz iki bekar kız kardeşiz.Bağkur emeklisi babamdan ikimiz 880 Tl.emekli maaşı almaktayız.İki kız kadeş olarak ortak toplam 1800Tl. Kira gelirimiz vardır.5.01.2018 tarih itibarıyla 9.332 Tl.ve5.01.2018.tarih itibarıyla 10.558Tl.ile ayrı ayrı yersiz ödeme adı altında borç tahakkuk ettirilmiştir.Bu borç tahakkuk neden meydana gelmiştir.Bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun oluruz. Saygılarımızla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kon ile ilgili ssk sisteminde görüntüleme yetkimiz bulunmuyor. Lütfen en yakın sosyal güvenlik merkezine başvurunuz.

  13. tarkan dedi ki:

   Merhabalar babamın vefatından sonra; Annem, abim ve ben kaldık. Abim çalıştığı için maaş sadece annem ve benim üzerime bağlandı. Yaklaşık 3 ay önce 25’imi doldurdum ve benim üzerimdeki maaş kesilmesine rağmen hala anneme bağlanmadı. Gidip sorduğumuzda en geç aralık ayına kadar bu işlemin otomatik olarak gerçekleşeceği cevabını aldık. Fakat hala bir gelişme yok süreç nasıl ilerler? veya ben bu işlemi hızlandırmak için ne gibi müdahalelerde bulunabilirim? Vereceğiniz cevap ve yönlendirmeler için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tarkan Bey merhaba,

    Kuruma dilekçe yazabilirsiniz.

    Örnek yetim maaşı devir dilekçesi

    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
    ……….. Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü`ne
    ……….

    Müdürlüğünüz ………………. sicil numarası üzerinden babamdan dolayı yetim maaşı almaktaydım. …./…./….. tarihinde 25 yaşını doldurdum.. Babam üzerinden aldığım yetim maaşımın …./…/…… tarihinden itibaren anneme (isim-soyadı) aktarılmasını arz ederim.

    Yetim maaşı kesilmesi istenen _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Ad,soyad,imza,Tarih
    Adı,soyadı-Tc.No:

    Yetim maaşı aktaralılacak olan Anne
    TC – isim Soyadı
    Adres:

  14. fatma dedi ki:

   merhaba.babam bağkur emeklisiydi.1997 yılında vefat etti.bu sene eşimden ayrıldım ve sgk lı işimide bıraktım.babamın maaşının % kaçını alabilirim.ayrıca sgk lı işe tekrar girersem yetim aylığındanda yararlanabilirmiyim.annemde 1996 da vefat etti emekliliği yok.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece siz maaş alacaksanız maaşın % 50 sini alabileceksiniz. Diğer durumlar yazımızda mevcut. İşe başladığınız takdirde maaşınız kesilir.

  15. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar babam SSK emeklisi annem de rahmetli oldu.şuan çalışmıyorum. Babamın maaşına bağlanacağım tek yetim benim.babamın maaşında hak olarak %100 mü Yoksa %50 olarak mı maaşını alacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Tek hak sahibi olsanız da kanunen maaşın en fazla %50 sini alabilir.

    1. Ayşe dedi ki:

     Merak ettiğim erkek kardeşim üniversite okurken babamdan olan maaşı aldığında tek hak sahibi idi okulu bitti ve maaştan düştü onun aldığı ücret belli idi ben de erkek kardeşimin aldığı maaşın aynısı mı alırım yoksa tutar düşer mi yüzde 50 dediğiniz oran o maaşa mı denktir

  16. Rana toprak dedi ki:

   İyi çalışmalar Babam 23 Aralık 2017 vefat etti babamın bağkur aylığı anneme bağlandı üvey ablam eşinden (SSK) emekli maaşı alıyor buna rağmen babam öldükten 2 ay sonra sosyal güvenlik kurumuna gidip babamın maaşına ortak olmuş babam öldükten sonra gelen evrakta annemin alacağı miktar 1.071 TL olarak görünmesine rağmen annemin eline geçen miktar 870 TL şuan 3 üvey ablam daha var onlar da bu aylıktan para alabilirlermi ? ve üvey ablamın aldığı miktar ortalama ne kadardır ? Rahmetli olan dedem de bağkur emeklisi idi annem babamın aylığını bırakıp kendi babasının aylığını alabilirmi alırsa ne kadarına hak sahibi olur ? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diğer üvey ablalarınızın da çalışmadığı ve bekar olduğu müddetçe talep etme hakkı var. Sadece anneniz ve ablanız alıyor ise maaş %60 anneniz %30 ablanız olarak bağlanmıştır.

  17. ezginur dedi ki:

   merhaba
   önceki mailde annemin vefat tarihini yanlış yazmışım.
   babam emekli sandığı emeklisi idi ve 2004 yılında vefat etti. annem de emekli sandığı emekilisi idi ve 2017 yılında vefat etti. Söylenenlere göre tercih ettiğim maaşın tamamını alabiliyormuşum. tek yetimim.Benim sorum bu tamamı maaşın %100’ü mü yoksa %50’si mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezginur Hanım merhaba,

    Ölümlerden biri 2008 yılı öncesi olduğunda ki siz bu katogoridesiniz tercih ettiğiniz yani annenizin veya babanızın tam aylığını %100 ünü alabileceksiniz. Hangisi yüksek ise onu bağlatabilirsiniz.

  18. ezginur dedi ki:

   merhaba
   babam emekli sandığı emeklisi idi ve 2004 yılında vefat etti. annem de emekli sandığı emekilisi idi ve 2007 yılında vefat etti. Söylenenlere göre tercih ettiğim maaşın tamamını alabiliyormuşum. tek yetimim.Benim sorum bu tamamı maaşın %100’ü mü yoksa %50’si mi

  19. Arzu dedi ki:

   Merhaba, babam 2012 yılında SGK emeklisiyken vefat etti ve kız çocuk olarak ben maaşından talep etmedim sadece anneme maaş bağlanmasını istedim. (Cevaplarınızı okuduğumda, şimdi öğreniyorum ki; çalıştığım için zaten maaş alamayacakmışım.)O sırada annem BAĞKUR emeklisiydi ben ise SGK’ya bağlı çalışıyordum. Halen SGK’da çalışıyorum ve bekarım. Ama işimden ayrılma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda maaş bağlanma oranları nedir? Ve ileride evlenme durumum olursa evlilik ikramiyesi alma şartları nedir? Yani belli bir süre yetim maaş alma şartı aranıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    sigortelı olarak çalışmadığınız takdirde ve anneniz maaş almaya devam ediyor ise babanızın maaşının %30 oranında yetim maaşı alabilirsiniz.

  20. esra dedi ki:

   merhaba eşim ssk emeklisiydi vefat etti maaş alıyorum ondan dolayı gelirim sadece o.sadece kocamdan maaş bağlandı vefatından dolayı.babam emekli sandığından emekliydi annem babamdan dolayı 1100 lira maaş alıyor.ben müracaat etsem babamın maaşından ne kadar alabilirim?annemin aldığı maaş miktarı ne kadar azalır? yardımcı olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Müracaat ederseniz siz de babanızdan maaş alabilirsiniz. Anneniz babanızdan dolayı % 75 oranında maaş alıyor bu 1100 lira ise 880 TL ye düşecek ancak siz de 440 TL maaş alacaksınız. Toplamda ikinizin alacağı maaş 1320 TL olacak.

  21. Zeynep dedi ki:

   Merhaba babam belediye başkanlığından emekli 12 yıl önce vefat etti ailede ben ve annem maaş alıyoruz annem memur emeklisi babamın toplam maaşı 4.350 TL fakat anneme babamdan düşen pay yüzde 12 . Benm aldığım pay ise yüzde 25 mis sözde Tabi annem 700 ben işe 240 TL maaş alıyoruz Ankara’ya yüzlerce defa dilekçe yazdik geri dönen olmadı bizim alacağımız maaş nekadar olmalı yardımcı olur musunuz lütfen ya

  22. çınar dedi ki:

   Kolay gelsin

   Ben 08.09.2011 de ünv kayıt oldum ve okulum bitmedi hala şuanda da çalışıyorum sınavlara gidip geliyorum ancak bugun sgk’dan bir belge geldi anlamayadımda öğrencilik haklarımın devam edip etmediğini öğrenemek istemişler ünv.’den ama ben kayıt patırtdım öğrenci belgemi de sgk’ya götürdüm şuan 2 sene okul 4 senirde kayıt yapıyorum herşey buraya kadar normal bu sene yetim aylıgım zaten bitiyor

  23. Erkan dedi ki:

   Merhaba annem ve babamı kaybettim babamin emekli maaşı vardı. Ben ve kardeşim kaldık yani 2 birey üniversite okuyoruz acaba babamın emekli maaşının % kaçını kesip bize verirler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz ve size %40 + %40 oranında toplamda %80 oranında maaş bağlanacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  24. Sılay dedi ki:

   Ben ssk dan emekliyim esimde ssk emeklisi esim vefat etti bana onun maaşından herhangi bişey baglanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Eşinizden de % 50 oranında dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için en yakın Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine müracaat etmelisiniz.

  25. Necla özdamar dedi ki:

   Esim SSK emeklisiyken 9 ay önce vefat etti 38 yasında 9. Aylık iken geçirdiği ensefaitten sonra % 70, yada 80 özürlü olarak iki yılda bir aldığı raporlarla eğitim maaşı almakta olan ogluma babasının vefatından sonra henüz yetim maaşı verilmedi. Gecen seneden beri eğitim maaşı verilmedi. 2007 de aldığı son rapor sınırsız omur boyu olarak verilmişti. Yıllarca aldığı eğitim sayesinde SGK bin yeim aylığı alabilmek isin yeniden yaptirmamizii istediği. İQ testinde % 49 oranında özürlü bulundu. Ayni tarihlerde vasilik davası actigim dava sonucunda kendi yaşamını idame ettiremiyecegine katar verilerek vasi tayin edildim. Oğlum ne kadar yetim aylığı alabilecek. Eşinden bana %50 oranında maaş bağlandı. Oğlum ne kadar maaş alabilecek. Trsekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necla hanım Merhaba,

    Oğlunuz a da % 30 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  26. Neslihan dedi ki:

   Kolay gelsin. Eşimi 2012 yılında kaybettim. Devlet memuru olarak çalışmaktayım. 8 ve 13 yaşında olan iki oğlum ve bana eşimin ölümünden dolayı maaş bağlandı. Oğullarım 18 yaşını doldurduktan sonra maaşları kesilecek mi? Birde çocuklarımın maaşı onlar allahın izniyle 18 yasını doldurduğunda kesilmemesi için yapılabilecek bir çözüm varmı? Birkaç arkadaşım oğullarımin başvurarak talep etmesi halinde maaşlarının bana aktarilabilecegini ifade etmişlerdi. Boyle bir durum varmi,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neslihan Hanım merhaba,

    Oğullarınız eğitimlerine üniversitede devam ettikleri sürece 25 yaşına kadar maaş almaya devam eder. Öğrencilikleri bittiğinde de maaşlarının yarısı size devrolur.

    1. Neslihan dedi ki:

     Tesekkür ederim. Peki Üniversiteye gidemez ise ne olur acaba kısaca cevap verirseniz çok mutlu olurum

  27. Canan ÇEVİKBAŞ dedi ki:

   merhaba,ben canan
   ben emekli sandığından emekliyim ve dulum babam sosoyal sigortadan ve yurtdışından emekli ve vefat etti emekli maaşından faydalanablirmiyim.l

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  28. sedat dedi ki:

   Merhabalar
   Benim babam vefat etmiş biz 4 kardeş 1 ablam yetim aylığı alıyorduk,
   Ablam evlendi , ben ve kardeşim üniversiteyi bitirdik,şimdi bizim yetim aylığımız kesildi, bizim bu alamadığımız yetim aylığı annemin maaşına mı eklenecek yoksa kesilecek mi. Eklenmezse eklenmesi için ne yapabiliriz.
   iyi günler

  29. Havva dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi vefat edince babamin ayligi annemin uzerine dondu biz 5 kardesiz hepsi evli oldugu icin bir tek annem aliyordu simdi annemde vefat etti ve ben esimden ayrildim 3 cocugum var babamin ayligini kendime baglayabilirmiyim vede baglanirsa ne kadarini alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan yetim aylığı alabilmek için evli olmamak ve sigortalı olarak bir gelirinizin olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaş annenize % 75 oranında bağlanmıştı size % 50 olarak bağlanır Yani Örneğin Anneniz 750 tl alıyorsa siz 500 tl alırsınız.

  30. Nur dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamdan kalan emekli sandığı ‘ndan bağlı olan emekli aylığını annem almakta… Ben de boşandığım için aylığa ortak olmak istersem ne kadar aylık bağlanır anneme ve bana …Ayrıca benim babamdan bana bağlanacak olan aylığa biraz da devletin katlı koyduğunu duydum bu ne kadar doğru beni bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda da belirttiğimiz gibi anneniz şuan yüzde 75 oranında maaş alıyor.

    Sizde maaş talebinde bulunursanız anneniz yüzde 60, siz yüzde 30 toplamda yüzde 90 maaş almış olacaksınız.

  31. emine hülya uçoğlu dedi ki:

   babam 1976 da ölmüştü.ben 2017 şubat 21 de askerlik ödemesini yaparak ölüm aylığı için başvurdum.1/06/2017 tarihli e devlette 4/a kapsamında emekli olduğum aylık net 216 tl ek ödeme 216 tl yazıyor .benim aylığım ne kadar olacak acaba

  32. gulden dedi ki:

   Benim tek aldigim maas 400 idi oyleyse 500 oldu tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin

  33. gulden dedi ki:

   Ablamla aldigim maas 400 idi ablam oldu o zaman ne kadar alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızla beraber aldığınız maaş için;

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranı geçerliydi.

    Şimdi,

    Tek yetim olması halinde % 50 oranı geçerli. Yani tek alacağınız maaş 250 TL dir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.