• Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?


  Bu Yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Maaşı alan kişinin vefatı durumunda hak sahiplerine hangi oranlarda Pay edileceğini anlatacağız.


  Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

  1. Erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın dul eşine, çalışamayacak durumdaki malul çocuklarına,

  2. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarına, evli olmayan, evli olmaklabirlikte sonradan boşanan veya dul kalan ve çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan kız çocuklarına,

  3. On sekiz yaşını, ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocuklarına,

  4. Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan ana-babasına, – Sigortalının ölümünden sonra doğan çocuklarına, ölüm sigortasından aylık bağlanır. Ölen sigortalının mirasının reddedilmişolması da emekli aylığı bağlanmasına engel değildir. Mevzuatta eş, çocuk ve anne-babaların, ölüm aylığındaki hisseleri birbirinden çok farklıdır. Şayet eş ve çocuklara bağlanan aylıklar toplamı,sigortalının aylığını aşarsa bunların aylıklarından, hisseleri oranında bir indirime gidilir.

  Ölüm Aylığı Paylaşımı

  1. Yalnızca eş olması halinde % 75,

  2. Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığı’ndan kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,

  3. Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,

  4. Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,

  5. Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.

  6. Tek yetim olması halinde % 50

  7. İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,

  8. Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100

  9. Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

  Paylaşım hak sahiplerinin durumuna göre belirtilen şekilde değişmektedir.  tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ümmühan dedi ki:

   İyi akşamlar 03.15.2012 iş kazasında öldü eşimi sigortasından bin gün sigorta beş yüz günde bağ-kuru varmış bunlar la bana malul aylığını bağlandı.iş kazası olduğu için de şikayetçi oldum davam sürüyor On nisan da bana ssk da kağıt geldi bende istedikleri kağıtları verdim verirken sordum neden istediler diye onlar da eşin iş kazasında öldüğü için ölüm gelir aylığı bağlanması için avukat dilekçe yazmış aylık bağlanacak diye söylediler ben de sordum zaten ben malul emekli aylığı alıyorum bu kesilecek mi diye hayır bu başka dediler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz vefatından önce 900 gün primi sağladığınız için, Devletten emekli maaşını hak ediyorsunuz. Ayrıca İş kazasından vefatından dolayı bir gelir de bağlanacak. Doğrudur.

  2. Gamze dedi ki:

   merhaba,
   babam vefat etti onun emekli ayligini sadece annem aliyordu benim evlilik durumumda kesilecegi icin sadece ona baglanmisti ancak sonra ögrendim ki annemin aldigi ile benim alacagim olum ayligi birbirine baglantili degilmis bende sgk ya dilekce verdim bana da aylik baglanmasi icin ama simdi aklima takildi annemden kesilip bana mi verilecek yoksa benim alacagim oran ayri mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yukarıda yazıda belirttiğimiz gibi sadece anneniz maaş alırsa maaşın %75 ini alabilmekte. Siz de talepte bulunursanız Annenizin oranı %60 sizin oranının %30 olacaktır. Örnekle açıklayacak olursak. 1000 tl lik babanızın maaşını sadece anneniz talep ederse 750 tl sini alır. Siz de talep ederseniz Anneniz 600 siz 300 tl alırsınız. Bu durumda isterseniz annenizi mağdur etmemek içim aldığınız maaşı yarısını annenize vererek hak kaybına uğratmazken siz de maaş alabilirsiniz.

  3. Emniyet dedi ki:

   Merhabalar;

   Annem BAĞ-KUR emeklisi ve yakın zamanda vefat etti, ben de kadın olarak bekar olduğum için ölüm aylığı bağlattım. Ablalarım ve abim evli olduğu için tek hak sahibi benim. Buna göre maaşın yüzde kaçını alabileceğim?

   Bir diğer sorum da vefat etmiş babam için. Kendisi de 2008 öncesinde SGK emeklisi oldu ve 2002 senesinde vefat etti. Babamın aylığını almak için de başvurdum. Kabul edilirse onun maaşının yüzde kaç alabileceğim?

   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre; ”Ölümlerden biri 1.10.2008 öncesi 4A veya 4B ve 4A veya 4B ise iki tam aylık alabilir” dendiğinden hem annenizden hem babanızdan maaş alabileceksiniz.

  4. ELİF dedi ki:

   MERHABA ÖLÜM AYLIĞI BABAMDAN DOLAYI TEK BEN ALIYORUM DİĞER ABLALARIM EVLİ 900-950 TL ARASI MAAŞ ALIYORUM.BAYRAM İKRAMİYESİ ÇEKMEYE GİTTİM 500 TL ÇIKTI NEDENİ NEDİR ÖĞRENEBİLİRMİYİM ACABA neden 1000tl değil acaba

  5. Zeynep dedi ki:

   Merhaba annem dedemden ölüm aylığı alıyor ve başka bir geliri yok ankaraya dilekçe verse maaş % 50 kesintisiz bağlanır mı bu şekilde alanlar varmış duydum acaba doğrumu aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin geliri yok ise babasından % 50 oranında maaş alabilir.

  6. Aynur Kurt dedi ki:

   Merhaba, Annem ssk emeklisi babam bağkur emeklisi idi. Her ikisini bu ay içinde trafik kazasında kaybettik.Ben çalışmıyorum ve bekarım.Başvuru yaptık ancak henüz sonuçlanmadı. Yetim maaşı hangi oranda bağlanır?Her ikisinden de bağlanacak mı acaba?

  7. esra dedi ki:

   çok teşekkür ederim aldıım bigli için ablam beş yıl oldu abimde 10 yıl oldu almayalı babadan kesildi okumadıından ve evlendiğinden dolayı burda toplu geri dönüşüm bize olurmu kesilen günden itibaren tşkler şimdiden

  8. Müjdat Yenimahalle dedi ki:

   Merhabalar ben 28 yaşındayım diye bana babamdan kalan ölüm aylığı bağlanmadı %25 kardeşime %50 anneme bağlandı. Benim payım olan %25 25 yaş üstü ve sigortalı olduğumdan verilmedi. Öğrendiğime göre alamadığım bu %25 payı anneme devredebiliyormuşum, bu doğru mudur? Eğer doğruysa anneme devretme adına nasıl bir işlem yapabilir? Üçüncü bir soru olarak da 11 aydır almadığım bu ücreti geriye yönelik ödeme yapar mı devlet ?

  9. esra dedi ki:

   merhaba babam iki evli kazada kaybettik 3kız bir oglanız baba bir anne ayrı ablam evlendi abim nişanlandı büyük anneden ablamın ve abimin sskdan yetim magışını biz kardeşim alıyoruz ve abimle ablamınkini bize aktarılırmı aktarılıyosa nasıl dilekce yazmam gerek açil sizlerden yardım ederim saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşlerinizin maaşının belli bir oranda ki kısmı size otomatikman bağlanacaktır. İşin hızlanması için İkametgahınızın bağlı buunduğu Sosyal güvenlik kurumu emeklilik servisine aşağıdaki örnek gibi bir dilekçe yazabilirsiniz.

    YETİM AYLIĞI DEVİR DİLEKÇESİ
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
    ……….. Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü`ne
    ……….

    Müdürlüğünüz ………………. sicil numarası üzerinden babamdan dolayı yetim maaşı almaktayım . …./…./….. tarihinde ……………….. TC Kimlik numaralı ablam ad soyadı evlendiğinden dolayı Babam üzerinden aldığı yetim maaşının …./…/…… tarihinden itibaren diğer hak sahiplerine aktarılmasını arz ederim.

  10. TAHSİN dedi ki:

   MERHABA. SAYIN YETKİLİ,BENİM ANNEMİN BABASI SSK (TAHSİS N0- 9100003137- 4A EMEKLİ SİCİL NO- 3400000780512- TC-16613348552 OLUP S.S.K KURUMUNDAN İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞINDAN 01/04/1956 YILINDA ÖLDÜ. ANNEM BU TARİHLERDE EVLİ OLDUĞU İÇİN MAAŞ TALEBİNDE BULUNMAMIŞ. ANCAK BAĞ KUR EMEKLİSİ OLAN EŞİ YANİ BABAM 05.08.1988 YILINDA RAHMETLİ OLUNCA ANNEM BABAMDAN DOLAYI BAĞ KURDAN 01.09.1988 İTİBAREN ÖLÜM AYLIĞI ALMAYA BAŞLADI. ŞİMDİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM KONU ŞU. ANNEM DİĞER DÖRT KIZ KARDEŞİ GİBİ SSK OLAN BABASININ ÖLÜM AYLIĞINA, EŞİNİN ÖLÜM TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞ VURUP ÖLÜM AYLIĞI TALEP EDEBİLİRMİ.ŞAYET EDİYOR İSE BU MAAŞ HANGİ TARİHTEN İTİBAREN BAĞLANA BİLİYOR.BU KONUDA ŞAHSIMI AYDINLATIRSANIZ SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİM.(DİĞER KIZ KARDEŞLERİ ALAMASSIN DİYEREK BU GÜNE KADAR ENGEL OLMUŞLAR BU BİLGİYİDE NAÇİZANE SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.) SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşi Bağkurlu 2008 yılı öncesi, Baba ssk lı 2008 yılı öncesi vefat ettiği için her iki aylığı da alabilir. Ancak geriye dönük değil Başvuru yaptığı tarihten itibaren maaş alabilecektir.

  11. Pelin dedi ki:

   Merhaba,
   Babam vefat etti ve onun emekli maaşını alıyorduk annemle beraber. Yaklaşık 1 yıl sigortalı bir işte çalıştım. Fakat işi bıraktım. Yeniden bu emekli maaşını alabilir miyim?

  12. Selma Bakır dedi ki:

   10 sene önce Bağkur emeklisi babam vefat etti annem ve 2 kız kardeş ortak maaş alıyorduk. 8 ay önce annem de vafat etti, diğer kız kardeşim devlet memuru olarak çalışmaya başladı aldığım maaşım 2 katına çıktı. Şimdi yanlış hesaplamış aldığınız fazla aldığınız maaşı geri verin diye bir tebligat geldi. Ne yapmam lazım? İtiraz edebilir miyim? Bir de babam öldükten sonra maaşı bağlandığını bilmiyordum bilmiyordum kimse de bana haber vermedi geçen 5 yıl için paramı talep edebilir miyim? Dul ve alışmıyorum 10 yıldır.

  13. aylin dedi ki:

   Merhaba

   Ben kendim sigortalı değilim ölen eşimden sigorta alıyorum.
   Babam vefat etti onun maaşına baş vurabilir miyim.(Anne yaşıyor)

  14. Öykü dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisi ve maaşını annem alıyor. Ben eşimden ayrıldım ve çalışmıyorum. Müracaat etsem babamın maaşının yüzde 30 u bana bağlanıyor anladığım kadarıyla. Peki bir işe girersem bu maaş kesilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  15. Zuhal dedi ki:

   3sene önce ölen babamın emekli maaşını annem alıyor. Ben başvuru yaptığım takdirde babamdan kalan şuan annemin aldığı maaştan yüzdesel olarak kesinti yapılarak mı bana maaş veriliyor yoksa ekstra devletin yetimlere verdiği bir maaş mıdır? Örneğin annem şuan x tl alıyorsa ben başvuru yaptığımda x tl üzerinden kesilip bana maaş bağlanıcak ve annemin maaşı x tl’den daha az olmuş olucak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece anneniz maaş alıyorsa % 75 oranında maaş almakta. Eğer siz de başvurursanız. annenizin maaşı %60 a düşer. Size de %30 maaş bağlanır. Toplamda % 90 maaş almış olursunuz. annenzin maaşının kesilmesini istemiyorsanız Aldığınız maaştan tamamlayabilirsiniz.

  16. Nilgün dedi ki:

   Eşim mart 2008 de vefat etti. Ben ise şu anda sigortalı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. kızım evleneli 24 ay oluyor.kızımın aldığı maaşın yarısı bana geri döner mi yoksa %50 maaşımı almaya devam edecek miyim?

  17. Ali dedi ki:

   Kurum dönüşleri en az 30 gün mü sürüyor. Yani 30 günden önce belli olmazmı birşey.

  18. Aylin dedi ki:

   Merhaba babam rahmetli oldu ssk emeklisi idi biz 3 kız kardeşiz ablam sigortalı olarak çalışıyor kız karseşim ve ben çalışmıyoruz ayrıca boşandık annem de yok . Babamdan maaş alabilirmiyiz % kaç oranında maaş bağlanır şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece iki kardeş olarak yetim aylığı alacaksanız % 40 ar oranda maaş bağlanacaktır.

  19. alemdar dedi ki:

   Merhaba
   Anneannem 1999 yılında vefat etti. Öğretmen emeklisiydi. ( Emekli Sandığı ) Dedem 2012 yılında vefat etti. Asker emeklisiydi. ( Emekli Sandığı ) Sorum şu son günlerde gündemde olan yüksek maaşın tamamı diğer maaşın yarısını yetim kız çocuğu maaş olarak alabilir gibi bir haber var.
   Annem dedemden belli oranda teyzem anneannemden belli oranda maaş alıyor. Kanunda herhangi bir değişiklik var mı? Yüksek olanın tamamı diğerinin yarısı haberi doğrumu ? Şartları var mı ?
   Teşekkürlerç

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne babanın ölümünün 30.09.2008 sonrası olması halinde;

    ANNE(4C) BABA (4C) yani ikisi de EMEKLİ SANDIĞI’nda ise yetim kız çocuğu çalışmamak ve emekli maaşı almamak kaydıyla yüksek aylığın tamamı düşük aylığın yarısını alır.

    Ölümlerden biri 1.10.2008 öncesi ise ;

    4/C (memur) ise anne ve baba tercih edilen aylık tam

    Ölümlerden ikisi de 1.10.2008 öncesi ise;

    4/C ( Memur )ise anne ve baba tercih edilen aylık tam olarak bağlanır

    yukarıdaki durumlara göre yorum yapabilirsiniz

  20. Ali dedi ki:

   Babam 2015 te vefat etti. Ben ise(erkek oğul) üniversite okuyorm. Babamın maaşından yararlanmak için dilekçe verdim ssk ya. 1 hafta içinde bilgilendirme alacaksınız adresinize denildi. Bana hala bi bilgilendirme falan da gelmedi. Yardımıcı olabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum dönüşleri 30-45 gün arasında sürmektedir.

    1. Ali dedi ki:

     Teşekkür ederim

  21. Zehra dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat edince annem ve ablama maaş baglandi. Benim sorum hisse oranları ile ilgili. Annemin hisse oranı 4/8 olarak gorunuyor. Bu normal mi? Çünkü sadece annem ve ablam maaş alıyor.

  22. ilyas dedi ki:

   kız kardeşim ceyiz parası aldı 2 yıllık sure tamamlanınca ölüm aylığının diğer vasiyetlere aktırılması için dilecekçe verilmesi gerekiyormu yoksa sure dolduğu gibi kendiliğinden annemin aylığına aktırılmı

  23. Gül dedi ki:

   Merhaba, Babam Kasım 2018 de vefat etti. Babam işçi emeklisi benim boşanma davam şubat ayında sonuçlandı. Babamın emekli maaşının ne kadarını alabilirim.Benden başka babamın maaşını alacak kimse yok kesinti ne kadar olur teşekkür ederim.

  24. Yusuf dedi ki:

   Babam sigortalı çalışırken hastalıktan vefaat etti anneme emekli maaşı bağlandı ölüm aylığı alabilir mi annem alabilirse geriye dönük alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm aylığı zaten emekli maaşı bağlanması işlemidir. Tekrar bir ödeme yapılmaz.

  25. Emine dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi iken 2006 yılında vefat etti ben 2005 yılı emekli sandığı emeklisiyim babamdan yetim aylığı alabilirmiyim bekarım.

  26. Serkan dedi ki:

   Dedem SSK emeklisiydi 1998 yılında vefat etti Annem babamdan boşanırsa dedemin maaşını alabilir mi
   Eğer alabilirse % de kaçını alır
   Şimdi ki emekli maaşına göre mi hesaplanır
   Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için

  27. ezgi dedi ki:

   babam ssk emeklisiyken vefat etti. maaş tutarını bilmiyorz. kardeşim ve babamın eşi başvuruda bulundu. eşi 1770 küsür maaş aldı. kardeşim henüz almadı fakat ona da aynı tutar belirlenmiş sgk daki memurun verdiği bilgi bu.
   yanlış bir bilgi mi verildi acaba?
   memurun söylediğine göre babamın 10.000 e yakın primi var ve yüksekten yatmış. ondan böyle olabilir dedi.
   pay oranlarımızı öğrenmek istiyoruz.
   benim de işten çıkmam halinde . eş ve 2 çocuk, bu bilgilere göre hangi pay oranlarına sahip olur ?

  28. Halime T. dedi ki:

   Merhaba, babam Bagkurluydu. 2008 den cok once vefat etti. Vefattan sonra anneme dul ayligi baglandi. Ben kendim sgk emeklisiyim ve esimden ayrildim. Annem vefat etti. Babamin Bagkur maasini alma hakkim var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisis olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  29. Tolga dedi ki:

   Merhaba dedem 2015 de vefat etti SSK emeklisi idi babam ise 2018 de vefat etti annemın hiçbir sosyal hakkı yok her iki maaşı da alabilirmi

  30. Havva dedi ki:

   Merhabalar
   Babam fransadan emekli idi 1 yıl önce vefat etti ben 26 yaşındayım çalışmıyorum evliyim kızı olarak emekli maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında yetim maaşı öğrenci olması kaydı ile 27 yaşına kadar ödenmektedir.

   2. Havva dedi ki:

    Engelli bir kız kardeşim var o da evli peki onun alma şansı varmı

  31. Miray dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti almanyadan malulen emekli 5 yildan fazla calismis almanyadan simdi biz yetim ayligi alicaz fakat ben 25 yasindayim evlenmedim yanliz sigortali isim var bende yetim ayligi alabilir miyim bilgi verir misiniz tsk…

  32. Hulya dedi ki:

   Merhaba babam 4 yil once vefat etti ben ozaman ogrenciyken evlenmemisken babamin maasindan alabiliyordum. Snra maasimi annemin ustune devrettim ve evlendim.smdi 26 yasindayim.tekrar almak istesem onceden aldgim maasin yarisini verirler mi yoksa bu hak benden tamamen gitmis mi oldu. Ve hic anneme devretmeseydim evlendikten snra maasimin yarisini almaya devam edebilecek miydim

  33. Öykü dedi ki:

   Merhaba
   Babam SSK emeklisi ve maaşını annem alıyor. Ben 2014 te evlendim ama evlilik ikramiyesi almadım. Mevzuatta yetim maaşı alanlar veya alma hakkı bulunanlar yazıyor. Bu halde benim de evlilik ikramiyesi alabiliyor olmam gerekmez mi?

  34. Ayşen Öztürk dedi ki:

   iyi günler,

   Emekli sandığından emekli olan babam 2002 yılı başında vefat etti.
   Gene Emekli sandığından emekli olan annem de 2007 yılında vefat etti. Ben babamın vefatından beri, çalışmadığımdan ve evli olmadığımdan dolayı kız evlat olarak babamdan maaaş alıyorum. Hem annemden hem de babamdan maaş alabilir miyim? Geriye dönük birikmiş maaşları alabilir miyim? Eğer bunları yapabiliyorsam, almak için nereye başvurmam gerekir? Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne ve baba her ikisi de 2008 yılından önce vefat etti ise;

    -Her ikisi de Emekli Sandığı kız çocuğunun tercihine göre anne ya da babasının maaşı tam olarak bağlanmaktadır.

    1. Ayşen Öztürk dedi ki:

     Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki geçmiş yıllara yönelik birikmiş alacağımı almam mümkün müdür? Birde bu konu ile ilgili internetten mi yoksa emekli sandığının hangi bürosuna başvurmam gerekir?

   2. Öykü dedi ki:

    Soru mu görebiliyor musunuz?

  35. cem dedi ki:

   ssk engelli maaş alan eşi öldükten sonra eşine aylık bağlandı. bağlanan aylık 4/4 tam hisse olarak ödenmekte. yani hiç kesinti yok. eski emeklilerde eşine 3/4 hisse verilmekte bunların hangisi dogru hangisi yanlış bu gibi kesinti yapılmadan maaş alan çok insan var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk engelli maaşı ile normal emeklileri maaşının hak sahiplerine bağlanması arasında bir fark yoktur. Yine yukarıda bahsettiğimiz oranlar geçerlidir.

    1. cem dedi ki:

     o zaman o emekli fazladan ödeme almakda.

  36. Seda meteer dedi ki:

   Iyı gunler ben daha önce sıgortalı bır ıste çalışıyordum sımdı çıktım ve yetım aylığına başvurmak ıstıyorum annem babamdan 1100tl alıyo almaya başladıktan sonra nasıl bölünür para bıde 8-9ay sonra evlenmeye kalksam çeyız parası alabılırmıyım? Alırsam da annemin maaşından her ay bi kesinti olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz şuanda % 75 oranında maaş alıyor. Sizin talebinizle maaşı % 60 orana sizinki de %30 olarak toplamda % 90 maaş alabileceksiniz. Yetim maaşı bağlandıktan sonra ne zaman evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası aldığınız 24 ay boyunca annenzin maaşı %60 almaya devam eder. 24 ay sonunda tekrar % 75 e çıkar.

  37. Damla dedi ki:

   1995 de vefat ediyor babamız ve hastalığının öncesinde 1000 gün üzerinde SGK pirimi varmış. Köy yerinde yaşıyoruz ve düğün için çeyiz parası verildiğini haberlerde görünce detaylı bilgi alabilecek sizi bulduğumu düşünüyorum. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle babanız emekli olmadan vefat etti ise emeklilik hakkını sağlamanız ve yetim maaşı bağlatmanız gerekiyor. Ancak yetim maaşı alırken evlenenler çeyiz parasından yararlanabilmektedir. Babanızın emeklilik şartlarını Sosyal Güvenlik Merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

  38. Hakan çakır dedi ki:

   Kolay gelsin . Annem dedemden kalma Bağkur maaşı alıyor,Annemden önce anneannem alıyordu o da vefat edince dul olan anneme geçti maaş.Sorum şu 2018 yılı için annemin Bağkur maaşı ne kadar olur.Blr de 2018 için Bağ-Kur’luya ikramiye diye birşey var mı . Teşekkürler

  39. Fatih dedi ki:

   merhaba,

   Babamız (memur emekli) ne yazık ki vefat etti. Annemiz yok. 2 erkek evlat (25 yaş-23yaş) olarak maaş mirasçısı mıyız acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer öğrenciyseniz yüksek okul için 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz. Öğrencilik durumu yok ise yetim maaşı alamazsınız.

  40. Emine dedi ki:

   merhaba benim babam devlet memuru idi 1999 yılında emekliliğine 3 yıl kala trafik kazasında hem annemi hem babamı kaybettim şimdi ben eşimden ayrıyım babam üzerinden bi hakkım varmı emekli parası alabilirmiyim ? 2 çocuklu dul bayanım ve sigortalı çalışıyorum hem çalışıp hemde bu haktan yararlanabilirmiyim çok teşekkürler.

  41. Ülkü- Hayriye Atay dedi ki:

   Biz iki bekar kız kardeşiz.Bağkur emeklisi babamdan ikimiz 880 Tl.emekli maaşı almaktayız.İki kız kadeş olarak ortak toplam 1800Tl. Kira gelirimiz vardır.5.01.2018 tarih itibarıyla 9.332 Tl.ve5.01.2018.tarih itibarıyla 10.558Tl.ile ayrı ayrı yersiz ödeme adı altında borç tahakkuk ettirilmiştir.Bu borç tahakkuk neden meydana gelmiştir.Bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun oluruz. Saygılarımızla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kon ile ilgili ssk sisteminde görüntüleme yetkimiz bulunmuyor. Lütfen en yakın sosyal güvenlik merkezine başvurunuz.

  42. tarkan dedi ki:

   Merhabalar babamın vefatından sonra; Annem, abim ve ben kaldık. Abim çalıştığı için maaş sadece annem ve benim üzerime bağlandı. Yaklaşık 3 ay önce 25’imi doldurdum ve benim üzerimdeki maaş kesilmesine rağmen hala anneme bağlanmadı. Gidip sorduğumuzda en geç aralık ayına kadar bu işlemin otomatik olarak gerçekleşeceği cevabını aldık. Fakat hala bir gelişme yok süreç nasıl ilerler? veya ben bu işlemi hızlandırmak için ne gibi müdahalelerde bulunabilirim? Vereceğiniz cevap ve yönlendirmeler için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tarkan Bey merhaba,

    Kuruma dilekçe yazabilirsiniz.

    Örnek yetim maaşı devir dilekçesi

    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
    ……….. Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü`ne
    ……….

    Müdürlüğünüz ………………. sicil numarası üzerinden babamdan dolayı yetim maaşı almaktaydım. …./…./….. tarihinde 25 yaşını doldurdum.. Babam üzerinden aldığım yetim maaşımın …./…/…… tarihinden itibaren anneme (isim-soyadı) aktarılmasını arz ederim.

    Yetim maaşı kesilmesi istenen _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Ad,soyad,imza,Tarih
    Adı,soyadı-Tc.No:

    Yetim maaşı aktaralılacak olan Anne
    TC – isim Soyadı
    Adres:

  43. fatma dedi ki:

   merhaba.babam bağkur emeklisiydi.1997 yılında vefat etti.bu sene eşimden ayrıldım ve sgk lı işimide bıraktım.babamın maaşının % kaçını alabilirim.ayrıca sgk lı işe tekrar girersem yetim aylığındanda yararlanabilirmiyim.annemde 1996 da vefat etti emekliliği yok.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece siz maaş alacaksanız maaşın % 50 sini alabileceksiniz. Diğer durumlar yazımızda mevcut. İşe başladığınız takdirde maaşınız kesilir.

  44. ayşe soğukpınar dedi ki:

   babam 1998 devefat etti. ben evlenmedim. babamın bağkur maaşını alıyordum. kendim yaş bekledim. ssk dan emekli oldum babamın maaşınıda alabilir miyim?

  45. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar babam SSK emeklisi annem de rahmetli oldu.şuan çalışmıyorum. Babamın maaşına bağlanacağım tek yetim benim.babamın maaşında hak olarak %100 mü Yoksa %50 olarak mı maaşını alacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Tek hak sahibi olsanız da kanunen maaşın en fazla %50 sini alabilir.

    1. Ayşe dedi ki:

     Merak ettiğim erkek kardeşim üniversite okurken babamdan olan maaşı aldığında tek hak sahibi idi okulu bitti ve maaştan düştü onun aldığı ücret belli idi ben de erkek kardeşimin aldığı maaşın aynısı mı alırım yoksa tutar düşer mi yüzde 50 dediğiniz oran o maaşa mı denktir

  46. hasan hüsüyin dedi ki:

   Merhaba
   Babam tarım bağkurundan emekli ve emekli maaşı 1240 TL aralık ayının 05.12.2017 vefat etti . maaşı biz bankadan her ayın 28 alıyor idik bize sgk diyorki aralık maaşına dokunman çekmen size biz aralık maaşını vermeyiz ocaktan itibaren maaş bağlanacak ama ne kadarını bile bilmiyorlar ..benim sorum şu aralık maaşını ayın 5 kadar alalım mı ve hiç almayalım mı birde Annneme yüzde kaç maaş alır maaşa göre kaç para yatar iyi çalışmalar bide cenaze yardımı ne kadar alır..

  47. mehmetcan dedi ki:

   merhaba benim babamın rahmetli aylığını alıyordum 427 tl 25 yaşımı doldurduğum için maaşım kesildi benim dışımda annem ve bide kardeşim var bu aylığın 4/1 ini sgk kesip geri kalanının anneme aktarılacağı söylendi ama anneme yatan tutar 68 kardeşime eklenen tutar ise 14 tl bu işte bir yalnışlık var bildiğim kadarıyla beni bilgilendirebilirmisiniz teşekkürler

  48. Berrin dedi ki:

   Ben ssk emeklisi dul biriyim , annem emekligi sandıgından emekliydi ve 2013 de vefat etti. Ondan maaş almaktayım. Babam yeni vefat etti ve babam da emekli sandığından emekli. Şimdi annemden maaş alırken babamdan damı alacağım yoksa sadece maaşı yüksek olandan mı alacağım ? Diğer kardeşlerim evli, bu durumda ben ne kadar % maaş alabilirm) tesekkurler

  49. burcu dedi ki:

   İyi çalışmalar. Yaklaşık 17 ay gibi bir süreçte başta full time daha sonrasında part time çalıştım.Babamdan aldığım yetim maaşım işe başlamam ile kesildi.Babam 2008 öncesi vefat etti. Önceden bu şekilde işi bırıktıgımda bana yatmayan aylar için toplu ödeme almıştım ancak bu sefer sadece aylığım yattı. Sistemin otomatik olarak maaşımı anneme bağlaması gibi bir şey varmı yoksa geriye dönük ödeme alabilir miyim?

  50. Rana toprak dedi ki:

   İyi çalışmalar Babam 23 Aralık 2017 vefat etti babamın bağkur aylığı anneme bağlandı üvey ablam eşinden (SSK) emekli maaşı alıyor buna rağmen babam öldükten 2 ay sonra sosyal güvenlik kurumuna gidip babamın maaşına ortak olmuş babam öldükten sonra gelen evrakta annemin alacağı miktar 1.071 TL olarak görünmesine rağmen annemin eline geçen miktar 870 TL şuan 3 üvey ablam daha var onlar da bu aylıktan para alabilirlermi ? ve üvey ablamın aldığı miktar ortalama ne kadardır ? Rahmetli olan dedem de bağkur emeklisi idi annem babamın aylığını bırakıp kendi babasının aylığını alabilirmi alırsa ne kadarına hak sahibi olur ? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diğer üvey ablalarınızın da çalışmadığı ve bekar olduğu müddetçe talep etme hakkı var. Sadece anneniz ve ablanız alıyor ise maaş %60 anneniz %30 ablanız olarak bağlanmıştır.

  51. ezginur dedi ki:

   merhaba
   önceki mailde annemin vefat tarihini yanlış yazmışım.
   babam emekli sandığı emeklisi idi ve 2004 yılında vefat etti. annem de emekli sandığı emekilisi idi ve 2017 yılında vefat etti. Söylenenlere göre tercih ettiğim maaşın tamamını alabiliyormuşum. tek yetimim.Benim sorum bu tamamı maaşın %100’ü mü yoksa %50’si mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezginur Hanım merhaba,

    Ölümlerden biri 2008 yılı öncesi olduğunda ki siz bu katogoridesiniz tercih ettiğiniz yani annenizin veya babanızın tam aylığını %100 ünü alabileceksiniz. Hangisi yüksek ise onu bağlatabilirsiniz.

  52. ezginur dedi ki:

   merhaba
   babam emekli sandığı emeklisi idi ve 2004 yılında vefat etti. annem de emekli sandığı emekilisi idi ve 2007 yılında vefat etti. Söylenenlere göre tercih ettiğim maaşın tamamını alabiliyormuşum. tek yetimim.Benim sorum bu tamamı maaşın %100’ü mü yoksa %50’si mi

  53. Arzu dedi ki:

   Merhaba, babam 2012 yılında SGK emeklisiyken vefat etti ve kız çocuk olarak ben maaşından talep etmedim sadece anneme maaş bağlanmasını istedim. (Cevaplarınızı okuduğumda, şimdi öğreniyorum ki; çalıştığım için zaten maaş alamayacakmışım.)O sırada annem BAĞKUR emeklisiydi ben ise SGK’ya bağlı çalışıyordum. Halen SGK’da çalışıyorum ve bekarım. Ama işimden ayrılma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda maaş bağlanma oranları nedir? Ve ileride evlenme durumum olursa evlilik ikramiyesi alma şartları nedir? Yani belli bir süre yetim maaş alma şartı aranıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    sigortelı olarak çalışmadığınız takdirde ve anneniz maaş almaya devam ediyor ise babanızın maaşının %30 oranında yetim maaşı alabilirsiniz.

  54. esra dedi ki:

   merhaba eşim ssk emeklisiydi vefat etti maaş alıyorum ondan dolayı gelirim sadece o.sadece kocamdan maaş bağlandı vefatından dolayı.babam emekli sandığından emekliydi annem babamdan dolayı 1100 lira maaş alıyor.ben müracaat etsem babamın maaşından ne kadar alabilirim?annemin aldığı maaş miktarı ne kadar azalır? yardımcı olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Müracaat ederseniz siz de babanızdan maaş alabilirsiniz. Anneniz babanızdan dolayı % 75 oranında maaş alıyor bu 1100 lira ise 880 TL ye düşecek ancak siz de 440 TL maaş alacaksınız. Toplamda ikinizin alacağı maaş 1320 TL olacak.

  55. Zeynep dedi ki:

   Merhaba babam belediye başkanlığından emekli 12 yıl önce vefat etti ailede ben ve annem maaş alıyoruz annem memur emeklisi babamın toplam maaşı 4.350 TL fakat anneme babamdan düşen pay yüzde 12 . Benm aldığım pay ise yüzde 25 mis sözde Tabi annem 700 ben işe 240 TL maaş alıyoruz Ankara’ya yüzlerce defa dilekçe yazdik geri dönen olmadı bizim alacağımız maaş nekadar olmalı yardımcı olur musunuz lütfen ya

  56. çınar dedi ki:

   Kolay gelsin

   Ben 08.09.2011 de ünv kayıt oldum ve okulum bitmedi hala şuanda da çalışıyorum sınavlara gidip geliyorum ancak bugun sgk’dan bir belge geldi anlamayadımda öğrencilik haklarımın devam edip etmediğini öğrenemek istemişler ünv.’den ama ben kayıt patırtdım öğrenci belgemi de sgk’ya götürdüm şuan 2 sene okul 4 senirde kayıt yapıyorum herşey buraya kadar normal bu sene yetim aylıgım zaten bitiyor

  57. Erkan dedi ki:

   Merhaba annem ve babamı kaybettim babamin emekli maaşı vardı. Ben ve kardeşim kaldık yani 2 birey üniversite okuyoruz acaba babamın emekli maaşının % kaçını kesip bize verirler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz ve size %40 + %40 oranında toplamda %80 oranında maaş bağlanacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  58. Sılay dedi ki:

   Ben ssk dan emekliyim esimde ssk emeklisi esim vefat etti bana onun maaşından herhangi bişey baglanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Eşinizden de % 50 oranında dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için en yakın Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine müracaat etmelisiniz.

  59. Necla özdamar dedi ki:

   Esim SSK emeklisiyken 9 ay önce vefat etti 38 yasında 9. Aylık iken geçirdiği ensefaitten sonra % 70, yada 80 özürlü olarak iki yılda bir aldığı raporlarla eğitim maaşı almakta olan ogluma babasının vefatından sonra henüz yetim maaşı verilmedi. Gecen seneden beri eğitim maaşı verilmedi. 2007 de aldığı son rapor sınırsız omur boyu olarak verilmişti. Yıllarca aldığı eğitim sayesinde SGK bin yeim aylığı alabilmek isin yeniden yaptirmamizii istediği. İQ testinde % 49 oranında özürlü bulundu. Ayni tarihlerde vasilik davası actigim dava sonucunda kendi yaşamını idame ettiremiyecegine katar verilerek vasi tayin edildim. Oğlum ne kadar yetim aylığı alabilecek. Eşinden bana %50 oranında maaş bağlandı. Oğlum ne kadar maaş alabilecek. Trsekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necla hanım Merhaba,

    Oğlunuz a da % 30 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  60. Neslihan dedi ki:

   Kolay gelsin. Eşimi 2012 yılında kaybettim. Devlet memuru olarak çalışmaktayım. 8 ve 13 yaşında olan iki oğlum ve bana eşimin ölümünden dolayı maaş bağlandı. Oğullarım 18 yaşını doldurduktan sonra maaşları kesilecek mi? Birde çocuklarımın maaşı onlar allahın izniyle 18 yasını doldurduğunda kesilmemesi için yapılabilecek bir çözüm varmı? Birkaç arkadaşım oğullarımin başvurarak talep etmesi halinde maaşlarının bana aktarilabilecegini ifade etmişlerdi. Boyle bir durum varmi,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neslihan Hanım merhaba,

    Oğullarınız eğitimlerine üniversitede devam ettikleri sürece 25 yaşına kadar maaş almaya devam eder. Öğrencilikleri bittiğinde de maaşlarının yarısı size devrolur.

    1. Neslihan dedi ki:

     Tesekkür ederim. Peki Üniversiteye gidemez ise ne olur acaba kısaca cevap verirseniz çok mutlu olurum

  61. Canan ÇEVİKBAŞ dedi ki:

   merhaba,ben canan
   ben emekli sandığından emekliyim ve dulum babam sosoyal sigortadan ve yurtdışından emekli ve vefat etti emekli maaşından faydalanablirmiyim.l

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  62. sedat dedi ki:

   Merhabalar
   Benim babam vefat etmiş biz 4 kardeş 1 ablam yetim aylığı alıyorduk,
   Ablam evlendi , ben ve kardeşim üniversiteyi bitirdik,şimdi bizim yetim aylığımız kesildi, bizim bu alamadığımız yetim aylığı annemin maaşına mı eklenecek yoksa kesilecek mi. Eklenmezse eklenmesi için ne yapabiliriz.
   iyi günler

  63. Havva dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi vefat edince babamin ayligi annemin uzerine dondu biz 5 kardesiz hepsi evli oldugu icin bir tek annem aliyordu simdi annemde vefat etti ve ben esimden ayrildim 3 cocugum var babamin ayligini kendime baglayabilirmiyim vede baglanirsa ne kadarini alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan yetim aylığı alabilmek için evli olmamak ve sigortalı olarak bir gelirinizin olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaş annenize % 75 oranında bağlanmıştı size % 50 olarak bağlanır Yani Örneğin Anneniz 750 tl alıyorsa siz 500 tl alırsınız.

  64. Nur dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamdan kalan emekli sandığı ‘ndan bağlı olan emekli aylığını annem almakta… Ben de boşandığım için aylığa ortak olmak istersem ne kadar aylık bağlanır anneme ve bana …Ayrıca benim babamdan bana bağlanacak olan aylığa biraz da devletin katlı koyduğunu duydum bu ne kadar doğru beni bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda da belirttiğimiz gibi anneniz şuan yüzde 75 oranında maaş alıyor.

    Sizde maaş talebinde bulunursanız anneniz yüzde 60, siz yüzde 30 toplamda yüzde 90 maaş almış olacaksınız.

  65. emine hülya uçoğlu dedi ki:

   babam 1976 da ölmüştü.ben 2017 şubat 21 de askerlik ödemesini yaparak ölüm aylığı için başvurdum.1/06/2017 tarihli e devlette 4/a kapsamında emekli olduğum aylık net 216 tl ek ödeme 216 tl yazıyor .benim aylığım ne kadar olacak acaba

  66. gulden dedi ki:

   Benim tek aldigim maas 400 idi oyleyse 500 oldu tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin

  67. gulden dedi ki:

   Ablamla aldigim maas 400 idi ablam oldu o zaman ne kadar alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızla beraber aldığınız maaş için;

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranı geçerliydi.

    Şimdi,

    Tek yetim olması halinde % 50 oranı geçerli. Yani tek alacağınız maaş 250 TL dir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.