Emeklilik

Malullük Aylığı Nedir? Kimler Malullük Maaşı Alır?

4a,4b ve 4c kapsamında olan sigortalıların iş kazası sebebiyle veya yaptığı meslekten ötürü yakalandığı hastalığı sonucunda en az %60 oranında çalışma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulu tarafından tespit edilir ise kişi malul sayılır.


Vazife Malulü Ne Demek?

Emekli Sandığı (4c) kapsamındaki sigortalıların görevleri sırasında veya görevleri dışında bağlı oldukları idarecileri tarafından görevlendirilmiş olması durumunda, herhangi bir Kamu Kurumu’na ait bir işi yaparken veya bağlı oldukları kendi kurumlarının menfaati için bir işi yaparken ya da bağlı olduğu idarecileri tarafından kendisine sağlanan bir araç ile işe gelişi ve gidişi esnasında oluşan bir kazada veya iş yerinde oluşan bir kazadan ötürü, çalışma gücünü kaybeden sigortalılara “Vazife Malulü” denir.

Malul Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malullük aylığı alabilmek için;

 • Malulün yüzde 60 oranında çalışma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurumu tarafından tespit edilmiş olması gerekmektedir. Sigortalı tarafından, sağlık hizmeti sunucularından alınan maluliyete dair raporlar, sigortalının malul sayılması için yeterli değildir.
 • Malullüğe neden olan hastalığın çalışmaya başlamadan önce değil, çalışma sonrasında oluşmuş olması gerekmektedir.
 • Malulün, 10 yıl sigortalı olma şartı ve toplamda 1800 gün ödenmiş sigorta priminin olması gerekmektedir.
 • Malul başka biri tarafından bakıma muhtaç ise 10 yıl sigortalı olma şartı aranmayarak sadece 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması yeterlidir.
 • Malulün, sigortalı işinden maluliyeti sebebi ile ayrılması, görevine son vermesi halinde,
 • Herhangi bir yerde çalışmayarak bağımsız olarak kendi adına çalışanların ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait herhangi bir prim borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Malulün, yazılı dilekçe ile kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir.

Malullük Aylığı Ne Kadar 2017 Yılı Malullük Maaşı Nasıl Hesaplanır?

5510 sayılı Kanun Kapsamına göre; Malullük aylığı bağlanması için hak kazanan sigortalının yıllık kazancının yüzde 60’ı hesaplanarak, bu tutarın 1/12 ‘si oranında maaş bağlanır.Sigortalı kişi başka kişiler tarafından bakıma muhtaç ise yıllık maaşının yüzde 70’i hesaplanarak, çıkan tutarın 1/12 ‘si oranında malullük maaşı bağlanır.

61. maddenin son fıkrasına göre malullük maaşı artış gösterir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba özel bir şirkette 15 yıl çalışma sonucunda Ülseratif kolit hastalığına yakalandım ayrıca Bel fıtığı kasık fıtığı menisküs ameliyatları oldum.50 yaşındayım malulen emekli olabilirmiyim
  teşekkür ederim.

 2. IYI GUNLER

  Ben Belcikadan 2000 den beri yasiyorum; ve 66 oraninda fazla malulen emekli
  oldum.(kan hastasiyim ve buna bagli eklemlerimde sorunlarim var)

  Turkiyeden malulen veya engelli olarak emekli olmam mumkun ?
  Mumkun se prosedur hakkin dan bilgi vermenizi rica ederim.

  Saygilarimla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı