Yardımlar

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi yardımları içinde başlıca öne çıkan sosyal kart sistemi, kişiyi rencide etmeden ekonomik destek sağlamada en önemli yardım türüdür. Konya Büyükşehir Belediyesi yardım talebinde bulunan kişilere durumları uygun görülmesi halinde verilen bu kartlar, şehir genelinde pek çok markette ve alışveriş merkezinde geçerli olup ihtiyaç sahibi kişinin ve ailesinin gıda ve market alışverişlerinin bedavaya gelmesini sağlar.

Bu sosyal kart limitleri ailede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik gösterir.

 • 3 kişilik bir aile için 75 TL,
 • 4-5 kişilik bir aile için 100 TL,
 • 6 veya daha kalabalık bir aile için 150 TL bakiye uygun görülür.

Konya Büyükşehir Belediyesi, ayrıca Konya’da okumakta olan öğrencilere yardım eder. Hiçbir öğrencinin maddi nedenlerden dolayı eğitim ve öğretiminin aksamaması için yardım paketleri sunar. Maddi yetersizlikle ilgili bütün durumların yanı sıra, LGS gibi ülke geneli sınavlarda binde birlik dilime girme başarısı gösteren öğrencilere de isteklendirme amacıyla para ödülleri verir. Konya Büyükşehir Belediyesi, yardım başvurusu yapan çoğu kişiyi geri çevirmiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal yardımlarıyla da diğer belediyelerden ayrılıyor. Tarımsal üretimi açıkça destekleyen Konya Büyükşehir Belediyesi, tarımda üretime fayda sağlamak adına çeşitli yardım paketleri sunuyor. Büyükşehir Belediyesi; lavanta, kekik, adaçayı vb. bitkilerin haricinde böğürtlen, ahududu, ceviz, elma vb. bitkilerin fidelerini tarımsal üretim yapan kişilere ücretsiz olarak verir.

Aynı zamanda başvuruda bulunan kişilere yerli şeker pancarı tohumu ve yerli fasulye tohumu da Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilir. Ayrıca hayvancılık faaliyetlerini de destekleyen Konya Büyükşehir Belediyesi, yılın farklı dönemlerinde hayvancılıkla uğraşan kişilere yonca tohumu yardımı yaparak hayvancılık faaliyetlerini de destekler.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay ilçesinde yaşamakta olan kişiler için “Hoş Geldin Bebek” projesi adı altında da yardım yapar. Belediye, bu yardım projesinde yeni doğan bebeği olan kişilere içinde bebek giyim ürünleri, havlu, bebek şampuanı, sabun, ateş ölçer gibi bebeklere özgü eşyalar barından paketleri tek seferliğine dağıtır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru koşulları, kişilerin zabıta ve muhtarlık gibi yerel birimler tarafından maddi yoksulluk tespiti yapılmış olması, fiziksel ve zihinsel muhtaçlık, malullük gibi durumlardan muzdarip olmalarıdır. Sağlık çalışanları da bu yardımdan faydalanabilirler.

Bunların dışında başvuru yapan tüm vatandaşların başvurusu değerlendirilip, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen yıllık yardım bütçesi doğrultusunda vatandaş sayısına göre yardım yapılır. Bu konuda şu kişiler alabilir gibi kesin hükümler bulunmaz.

Belediye tarafından yapılan tespitler sonucu kimin yardıma ihtiyacı varsa yardım paketi o kişilere ulaşır. Sosyal yardım kartları başvurusu yapan herkesin başvurusu incelenir. İlgili kurum tarafından belirlenen şartları sağlayan herkes başvuru yaptığı yardımı alabilir.

Ayrıca eğitim alanında da ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin tamamı yardım başvurusunda bulunabilir. Öksüz, yetim ya da engelli raporu olan öğrenciler haricinde anne babası ayrılmış olup ihtiyaç sahibi öğrencilere de yardım yapılır.

Konya’da ikamet eden ve 18 yaşını doldurmuş olup tarım sektöründe çalışan tarımsal destek yardımlarına başvurabilir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım müracaatı E-Devlet uygulaması üzerinden yapılabilir. Yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler, “sosyalyardim.konya.bel.tr” adresinden gerekli bilgilere ulaşabilir. Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ise “E-devlet Ön Başvuru” adresine tıklayarak ön başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirler.

Başvuru yapan ihtiyaç sahibi kişiler, belirlenen kriterleri sağlamaları halinde “Sodem” adresine tıklayarak yetkili kişilere rahatlıkla ulaşabilirler. Genellikle her sene eylül ve ekim aylarında açılan başvuru dönemi, yetkili kurulun değerlendirmesi sonucuna göre “https://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584” adresinden sorgulanabilir. Başvuruların bu aylarda açılma sebebi ise eğitim ve öğretim döneminin yaklaşık olarak bu aylarda başlamasıdır.

Karatay ilçesinde yaşayıp yeni doğan bebek sahibi olan kişiler ise Hoş Geldin Bebek yardım projesi başvurularını “Hoşgeldin Bebek” adresine giderek gerekli bilgileri sitede bulunan forma girerek yapabilirler.

Tarımsal yardım projelerine başvuru yapacak kişiler ise www.konya.bel.tr adresine giderek konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler ve başvuru dilekçesine kolaylıkla ulaşabilirler.

Ayrıca ilgili yardım projesi başvuruları il belediye ve ilçe belediye binalarından yüz yüze de yapılabilir. Başvurusu kabul gören kişiler Konya Büyükşehir Belediyesi yardım programlarından faydalanabilirler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi Sosyal Yardım” adresinden yapılır. Ayrıca il belediye ve ilçe belediye binalarından da yüz yüze yardım başvurusu sonucu sorgulama işlemi yapılabilir.

Okuma yazma bilmeme, yaşlılık, engellilik gibi durumlara sahip kişiler başvuru yaparken üçüncü bir kişi aracılığıyla yaparlar. Başvuru sonuçları sorgulanırken de yine aynı kişi aracılığıyla sorgulama yapılmalıdır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru İletişim Numarası Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu iletişim hattı  (312) 403 65 00 numaralı telefondur. Ayrıca sosyal kart başvuru sorgulaması yapmak isteyen kişilerin araması gereken telefon numarası 444 55 42 numaralı telefondur. Gerekli yönlendirmeleri yaparak direkt olarak belediye yetkililerine bağlanabilirler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak için “https://sosyalyardim.konya.bel.tr/” adresi kullanılır. Başvurular yılın belirli dönemlerinde belirli aralıklarla açılır. Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi kişilerin gıda ve alışveriş ürünlerinde kullanılması için verilen karttır. Bu kart ŞOK, BİM, A101 gibi market zincirlerinde de geçerli olup kişilerin market ihtiyacını karşılar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi gıda desteği, her yıl Ramazan ayı ve Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi kişilere verilir. Bu kişilerin dışında herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi yönden sıkıntı çeken kişilere sosyal kart aracılığıyla gıda yardımı da yapılır.

Gıda yardım kolilerinin içindekiler şunlardır:

 • 5 kg sıvı yağ,
 • 4 kg un,
 • 4 paket makarna,
 • 500 gr çay
 • 3 kg şeker,
 • 3 kg pirinç,
 • 2 kg bulgur,
 • 1 kg mercimek,
 • 1 kg nohut,
 • 2 kg fasulye,
 • 1 kg salça.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için, internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun haricinde belirtilen iletişim adreslerini kullanarak da gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • Telefon: 444 55 42
 • Fax: + 90 332 211 15 76
 • Web Adresi: http://www.konya.bel.tr

Konya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Paketi, maddi olarak zorluk çeken kişilere her sene Ramazan ayı başında yapılan gıda ve erzak yardımıdır. Ramazan yardımı başvurusunda bulunmak için Konya Büyükşehir Belediyesi resmî sitesi kullanılabilir ya da belediyeye ait sosyal yardım hattı olan 153 aranarak yardım talebinde bulunulabilir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi maddi desteği sosyal kart uygulaması aracılığı ile sağlar. Bu sayede kişi, belediyenin anlaşmalı olduğu marketler ve alışveriş merkezlerinden yardım tutarı kadar gıda, temizlik ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bahsi geçen kartlar süreli ve tek kullanım hakkına sahip kartlardır. Bu kartlar aracılığıyla ekmek de alınabilir. Bu kartların bakiye yüklemesi her ay otomatik olarak belediye tarafından yapılır.

Gerekli koşulları sağlayan yardıma muhtaç kişiler, başvuruları onaylanması halinde Konya Büyükşehir Belediyesi yardım kampanyalarından faydalanabilirler.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Fakirlik Aylığı (Muhtaçlık Maaşı) Başvuru ve Şartlar

Shares:

4 Yorumlar

 • İsa
  15.03.2022

  5 aydır işsizim evim kira kiramı vermekre zorlanıyorum iki çocuğum var sizden yardım istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.03.2022

   Merhaba,

   Belediye sosyal yardımlaşma birimlarine başvuru yapmalısınız.

 • Hatice ince
  03.12.2021

  Ben size konya ılgın dan yazıyorum bizim ılgın da verilen yardim haklarımızın hic birinden faydalanamıyoruz ne elektirik yardimi ne dogal gaz yardimi ne cocuk parasi acaba neden cok merak ediyorum benim kayınvalidem mide kanseri /71 engel verdi doktorlar burda ki vakıftakiler doktor raporunu dahil iptal edip vermediler ayligini hakkim hic helal degil hak yiyene

  Cevapla
 • Yurdagül Elmas
  19.10.2021

  Yardım istiyorum destek bekliyorum sızden

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir