emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni

İnsanlar herhangi bir işte çalışırken sigorta primleri yatırılmaktadır. İşte bulunulan süre boyunca bu primlerin düzenli bir şekilde yatırılması gerekmekte olup bu sayede hem emeklilik için gerekli olan şartlardan bir tanesi sağlanmış olmakta hem de sağlık güvencesine sahip olunmaktadır. Fakat işten ayrılınca ya da çıkartılınca söz konusu prim yatırılmamaktadır. Ve bu durumun nedeni Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bunun için bir liste hazırlanmış ve bu listede kişilerin ayrılma sebepleri belirtilmektedir. Toplam 36 koddan oluşan bu listede işten çıkma ya da çıkarılma ile ilgili bütün durumlar bulunmaktadır. Söz konusu listede 3 numarada da insanların birçoğunu ilgilendiren durum bulunmaktadır. 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 insanların merak ettikleri konular arasında yer almaktadır.

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni 03 ve Kıdem Tazminatına Etkisi

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 kısaca kişinin kendi isteğiyle işten ayrıldığını ifade etmektedir. SGK tarafından oluşturulan listede 03 kodu “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)” şeklinde belirtilmektedir. Eğer işten ayrılma gerekçeleri istifa olmadığı halde 03 kodu ile gösterilenlerin bunun ilgili birimlere düzelttirmeleri gerekmektedir. Düzeltme yapmak için de mutlaka işveren ile görüşülmesi gerekmektedir. İşten ayrılan kişilerin söz konusu kodu öğrenebilmeleri için çok fazla yöntem yoktur. Özellikle birçok resmi işlemin rahatlıkla yapıldığı e-devlet sitesi üzerinden işten ayrılış kodu görülememektedir. Bunun için yapılması gereken ise en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmek ve buradaki ilgili birimden işten ayrılış kodunu öğrenmektir.

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 birçok faktörü etkilemektedir. Bundan dolayı bu hususların bilinmesi ve ona göre davranılması çok önemlidir. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar ya da başka bir ifade ile istifa eden kişiler kıdem tazminatı alamamaktadır. Kıdem tazminatını düzenleyen ilgili yasada bu durum açık bir şekilde ifade edilmektedir. Kıdem tazminatı işten kendi isteği dışında ayrılan kişilere ödenmektedir. Bundan dolayı işten ayrılış kodu çok büyük önem taşımaktadır. İstifa etmediği halde ayrılış kodunda 03 yazanların bunu işverenlerine düzelttirilmesi ve kıdem tazminatlarını istemeleri gerekmektedir. Bu talebe olumlu cevap verilmemesi durumunda ise öncelikle noter aracılığıyla işverene ihtar çekilmesi gerekmektedir. Bu ihtira rağmen de işveren kıdem tazminatı ödemezse bu defa da mahkemeye bu durum hakkında dava açılması gerekmektedir. 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 söz konusu durum açısından önemi kıdem tazminatı konusunda anlaşılmaktadır.

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni 03 ve İşsizlik Maaşına Etkisi

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 olanların işsizlik maaşları alıp alamayacakları ile ilgili de durumda merak edilmektedir. Bunun için öncelikle işsizlik maaşıyla ilgili olan temel hususların bilinmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli olan şartlar şunlardır:

 • Çalışan kişinin kendi isteği ve kusuru dışındaki nedenlerden dolayı işten ayrılması
 • İşten ayrıldığı tarih baz alınarak son 3 yılda en az 600 gün sigortalı olunması
 • Çalışanın işten ayrıldığı tarih öncesindeki 120 gün boyunca sigorta priminin yatırılması ve kesintisiz olarak çalışması

Yukarıdaki şartların tamamı sağlandığında işten ayrılan bir kişi işsizlik maaşı alabilmektedir. Söz konusu şartların arasında işten kendi isteği dışında çıkarılmakta bulunduğundan 03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 kodu olanlar işsizlik maaşı alamamaktadır. Çünkü bu kod kişilerin kendi isteği ile işten ayrıldıklarını yani istifa ettiklerini belirtmektedir. Bundan dolayı ayrılış bildirgesinde 03 kodu bulunan kişilerin işsizlik maaşını alması mümkün değildir.

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 kodunun ne anlama geldiği yukarıda belirtilmiştir. Çalışanların işten farklı nedenlerden dolayı ayrılmasına rağmen 03 kodunun (kendi isteğiyle ayrılma, istifa etme) kullanılması çalışanlar için büyük sorun oluşturmaktadır. Söz konusu kişiler kıdem tazminatında olduğundaki gibi işsizlik maaşında da benzer durumu yaşamaktadır. Bu kişiler işsizlik maaşını alamadığı için söz konusu durumun kısa sürede çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde çalışana çok ciddi zararları dokunmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartların sağlanması uzun zaman aldığı için bu hakkın kaybedilmesi kişilerin ciddi bir mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Bundan dolayı bu tür bir durumla karşılaşan çalışanların işverenle konuyu görüşerek durumun düzeltilmesini talep etmeleri gerekmektedir. İşverenin söz konusu talebi karşılaması durumunda İŞKUR üzerinden yeniden işsizlik maaşı için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurudan kısa bir süre sonra diğer şartların sağlanması durumunda ilgili kişi işsizlik maaşı almaya başlayacaktır. Fakat işverenin söz konusu yanlışlığı düzeltmemesi durumunda ise kıdem tazminatında olduğu gibi öncelikle noter ile ihtar, sonrasında da mahkemeye dava açmak suretiyle bu hakkın alınması sağlanmalıdır.

03 İşten ayrılış kodu nedir, SGK işten ayrılış nedeni 03 kodu olan kişilerin durumu ile genel bilgiler bu şekildedir. Söz konusu durum çok büyük önem taşımakta olup çalışanların bu konuya gereken özeni göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca 03 kodu ile işten ayrılan kişiler kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alamamakta olup istifa etmeden önce söz konusu durumun dikkate alınması gerekmektedir. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.

Yorumlar
 1. Ramiz dedi ki:

  Merhabalar,
  10 yıl çalışmış olduğum A firmasından geçen yıl 18/02/2019 tarihinde şirketin küçülmeye gitmesi nedeniyle işten çıkarıldım. Akabinden 1,5 ay işsizlik ödeneği aldım.Daha sonra 15/04/2019 da B firmasında işe başladım fakat 30/09/2020 tarihinden istifa ettim. Bu şartlarda İşsizlik maaş alabilirmiyim? ve/veya işsizlik ödeneğini nasıl alabilirim?
  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tekrar işsizlik maaşı şartlarını doldurmadığı için işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz. İş kura tekrar başvurmanız yeterli.

 2. Betül dedi ki:

  Merhabalar ben 3 yıldır özel bı kurum da çalışıyorum bunun içinde (16haftalik doğum iznin ve 4 ay ücretsiz iznim var) pandemi dolayısıyla kapalıyken işe başlamadan 10gun önce bana (23.07.2020_24.07.2020) 4 Ağustos’ta da ise başladım 03 koduyla girdi çıktı yapılmış meslek kodu değişecek dendi fakat şimdi işten çıkarmak zorunda kalabiliriz gibi bişey söylediler hiç bir hakkımı kaybetmedigimi de söylediler işten cikarildigim zaman tazminat hakkim ve işsizlik maaşı hakkı kazanır miyim simdiden coook teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşsizlik maaşı için 120 gün aynı işyerinde iş akdinizin fesih edilmemesi gerekir. Meslek kodu değiştirmek için çıktı girdi yapmalarına da gerek yoktu. İşszilik maaşı için sorun çıkabilir. Eğer sorun çıkar ise işkur a dilekçe ile bildirmeniz gerekebilir.

 3. Emir dedi ki:

  Merhaba ben 5 yıldır çalıştığım şirketten sürekli mesai ve psikolojik baskı yüzünden çıkmak zorunda kaldım. Noterden onaylı ihtar gönderdim iş akdi feshi için kıdem tazminatımı talep ettim. SSK 03 kodu ile çıkışım yapılmış. Bir hak talep edebilirmiyim? İhtara geri dönüş yapmaları gerekir mi? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İhtara verdiğiniz süre içinde dönüş olmaz ise mahkemeye dava açmanız gerekecek. İhtarnameye cevap vermek zorunda değiller. Belki onlar da çıkışınız ile ilgili ihtar göndermişlerdir. Artık mahkeme ile işlemler yürüyecek

 4. Emre Savaş dedi ki:

  Merhaba 24.03.2020 tarihi itibariyle sigortasız çalıştığım süreyi ispat ederek haklı istifamı ilettim ve kıdem tazminatını henüz alamadım hukuki anlamda bir problem yaşar mıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyeri Kıdem tazminatınızı vermekte imtina edebilir. Böyle bir durumda iş mahkemesine dava açmanız gerekecek. Feshi :noterden ihbarname ile yapmanız önemli.

 5. Ali dedi ki:

  İyi günler ben İstanbul A…. firmasında üç yıl çalıştım bazı sorunlardan dolayı 27/04/2020 tarihinde istifa ettim yani böyle bi süreçte gerçekten işsiz kalmak zor ben işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmalıyım ya da hala düzeltme gibi alabilme gibi şansım var mı ?

  Teşekkür ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gerçekten sıkıntılı bir zamanda işten ayrılmışsınız. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işyerinin sizi çıkartması gerekir. İşten çıkış kodunuzda değişiklik yapılabilir ancak yapmazlar. Çünkü Kısa çalışma ödeneği alma şartlarında işten çıkarılım yapılmama şartı var. Sektörünüz zaten en çok etkilenen kapsamda. Umarız kısa zamanda iş bulursunuz.

 6. Osman dedi ki:

  Merhaba ben 2015 ten 2020 Ocak ayına kadar Eminönü’nde bir kuruyemişçide çalıştım ve 2018 de sigortam başladı hiçbir mesai agi vesaire yevmiye dışında hiçbir şey alamadım
  Ocak ayında işten ayrıldım artık uğraşamadım ben haklarımı alabilirmiyim

  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geriye dönük 5 sene için hizmet tespit davası açabilirsiniz. Elinizde çalıştığınıza dair kanıtların olması elinizi güçlendirir.

 7. Emrah dedi ki:

  Ben rahatsizligimi belirterek yasal haklarımızın verilmesini talep ettim ancak şirket beni 3 üncü maddeden cikisimizi verdi duzeltmiyorlar.kac gün içinde noterden ihtar çekmemiz gerekir
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3 gün içinde ihtar çekmeniz sizin için yararlı olacaktır.