ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma İmkanı

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma İmkanı

İhtiyaç kredilerini 60 aya kadar yapılandırma yapan bankalar birer birer müjdelerini açıklamaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjde ile birlikte ilk etapta kredi kartı borcu olan vatandaşlarımıza yönelik olarak Ziraat Bankası eliyle verilmeye başlanan ve ardından Vakıfbank ve Halkbank tarafından da desteklenen yapılandırma kredisinin kapsamı genişletildi. 26 Milyona yakın kredi kartı borcu olan vatandaşı kapsayan bu düzenleme ihtiyaç kredisi borcu olan vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde genişletilerek 11 Şubat tarihi referans alınarak uygulanmaya başladı.

 • Kefil şartı bulunmayan,
 • Yapılandırma için alt sınırın belirtilmediği

60 ay vadeli kredilerle bireysel kredi borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlarımız derin bir nefes alacak. Üstelik sıradan yapılandırma kredilerinin aksine düşük faizle sunulan bu krediler ile vatandaşların borç yükü de 60 aya yayılarak eşit taksitler halinde kolayca ödemeleri sağlanacak. Yüksek faiz ortamında oldukça heyecanla karşılanan bu haber ile birlikte bankalarda hareketli günler yaşanmaya devam edecek.

2019 İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Resmi Gazetede yayınlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yönetmeliği değişikliği ardından ödenmekte zorlanılan tüketici kredilerinin 60 aya varan vadelerle yapılandırılmasının önü açıldı. Vatandaşların ödemekte zorlandıkları ve yüksek faiz yüküne katlanmak zorunda kaldıkları tüketici kredilerini eşit taksitler halinde düşük faizle ödenmesinin önünü açan yönetmelikle birlikte uzun vadeye yayılan borçların vatandaşlarca kolayca ödenmesi ile birlikte tahsilat oranının artması hedefleniyor. 60 ay ihtiyaç kredisi 2019 şartları ise yönetmelikle getirilen bu fırsattan daha geniş kitlenin yararlanılmasının hedeflendiğini gösteriyor.10 Şubat 2019 tarihi ve öncesi kullanılan ihtiyaç kredilerinin ana para ve faiz ödemesinde güçlük çeken vatandaşları kapsayan yönetmeliğe göre;

 • Borçların varlık kurullarına devredilmemiş olması,
 • Yapılandırma talep eden kişinin gelir durumu ve kredi skorunun yapılandırma taksitlerini ödeyebileceğini gösterir olması,
 • Yapılandırma talep edilen ihtiyaç kredilerinin 10 Şubat 2019 tarihi ve öncesinde kullanılmış olması,
 • Maksimum yapılandırma taksiti için 60 ayı geçen vadenin talep edilmemesi

Durumunda ihtiyaç kredileri yapılandırılabilecek. Takibe düşen kredilerin varlık şirketlerine devredilmemesi şartı ile yapılandırmadan yararlanabildiği bu yönetmeliğe göre başvurular borçlu olunan bankalara gerçekleştirilecektir.

2019 İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma Veren Bankalar Hangileridir?

İhtiyaç kredilerine 60 ay vade ile yapılandırma talep eden vatandaşlarımız yönetmeliğe göre borçlu oldukları bankadan talep ettikleri yapılandırmadan yararlanabilecekler. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar 2019 öne çıkan bankalar ise;

 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Akbank,
 • Denizbank

Olarak sıralanabilir. Listede yer alan bankalar gerek kredi müşteri sayısı, gerek esnek şartları ve gerek düşük faiz oranları ile rakip bankalardan bir adım öne çıkmaktadırlar. Listede yer alan bankalarda 10 Şubat 2019 tarihi ve öncesi kullandıkları kredilerin ana para ve faizini ödemekte zorlanan banka müşterileri en uygun şartlarda gerekli şartları sağlamaları halinde yapılandırma fırsatından yararlanarak borçlarını ödeyebilecekleri tutarlarda yapılandırabilirler.

Halk Bankası İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

KOBİ’lere, esnaflara ve girişimcilere yönelik avantajlı kredi ürünleri ile her zaman müşterilerinin nakit sorunlarına çözümler sunan Halk Bankası, ihtiyaç kredisi kullanan bireysel müşterilerine de tüketici kredilerini ödemekte zorlandıkları bu süreçte en avantajlı şartlarda 60 aya varan vadelerle kredi yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Ülkemiz öncü kamu bankaları arasında yer alan Halk Bankası bireysel müşterileri;

 • Emekli olmaları,
 • Kamu çalışanı olmaları,
 • Özel sektör çalışanı olmaları

Fark etmeksizin maaşlarını Halk Bankaları’ndan almaları halinde 60 aya varan vadelerle ödemekte zorlandıkları kredileri yapılandırabilmektedirler. Üstelik Halk Bankası yapılandırma kredisinden yararlanmak isteyen müşterilerinin yapılandırılmasını talep ettikleri kredilerin Halk Bankası’ndan kullanılmış olma şartını aramadan piyasa faiz oranlarının %10 altında seyreden (%1,89) cazip faiz oranları ile tüketici kredisi borçlarını yapılandırmaktadır. Kredi skorunun izin vermesi halinde kefil veya teminat göstermeden yararlanabileceğiniz yapılandırma hizmetinden faydalanmak için Halk Bankası şubelerine başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlarımıza kapılarına ilk açan banka olan Ziraat Bankası, 36 ay ve daha az vadeli olarak 10 Şubat 2019 tarihi ve öncesinde kullanılmış ihtiyaç kredilerini 60 aya varan vadelerle yapılandırmak isteyen vatandaşlarımıza da ilk hizmet veren banka olarak ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir kefil veya ek teminat istemeden Ziraat Bankası 60 ay vadeli kredi sunarken piyasa ortalamasına göre %10’a varan indirimli faiz oranları ile hizmet vererek kamu bankası olmanın avantajını müşterilerine yaşatmaktadır.

 • Emekliler,
 • SGK’lı olarak maaşlı çalışanlar,
 • Kamu çalışanları

%1,89 gibi cazip faiz oranları ile ödemekte güçlük çektikleri ihtiyaç kredisi ana para ve faiz yükünü hafifletmek için Ziraat Bankası şubelerine başvurarak değerlendirme sürecine girebilirler. Değerlendirme sürecinde başvuru sahibinin geliri ile birlikte kredi skorunu dikkate alan Ziraat Bankası, müşteri talebine göre yapılan yapılandırma başvurularını 60 aya kadar taksitlendirebilmektedir.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Maaşını Vakıfbank’tan alan müşterilerinin ödemekte zorlandıkları kendi bankaları ve farklı bankalardaki ihtiyaç kredileri borçları için 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi Vakıfbank, %1,89 faiz oranı ile yapılandırma kredisi sunmaktadır. Diğer kamu bankaları gibi gelir durumu ve kredi skoruna göre değerlendirme yaparak ihtiyaç kredisi yapılandırması yapan Vakıfbank da;

 

 • Emeklilerin,
 • Kamu çalışanlarının,
 • Özel sektör çalışanlarının

Başvurularını, maaşlarını Vakıfbank’tan almaları halinde değerlendirmeye alarak uygun vade sayısı ile taksitlendirerek borcun ödenebilir taksitler haline indirgenmesini sağlamaktadır. Vakıfbank şubelerine yapacağınız başvurular ile 60 ay vade sınırını aşmadan ihtiyaç kredisi borcunuzu sizin belirleyeceğiniz vadeler içerisinde kolayca yapılandırabilirsiniz.

Akbank İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kamu bankaları ile birlikte 60 ay ihtiyaç kredisi yapılandırma kampanyasına katılan ilk özel banka olan Akbank, %2,48 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi taksitlerini ödemekte güçlük çeken müşterilerinin borçlarını 60 aya varan vadelerle taksitlendirmektedir. Uygulanan faiz oranı kamu bankalarına göre yüksek olsa da piyasa şartlarında yapılandırma hizmeti veren Akbank, ödenmesi güç olan yüksek taksitleri uzun vadeye yayarak ödenebilir düzeylere indirgeyebilmektedir. Akbank 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi için Akbank şubelerine yapacağınız başvuru ile birlikte;

 • Gelir belgeniz,
 • Kredi skorunuz

Değerlendirmeye tabi tutularak sizin görüşleriniz alınmak suretiyle ödeme planı oluşturulacaktır. Sizin belirlediğiniz ödeme planı ile birlikte ödemekte zorlandığınız ihtiyaç kredilerini 60 ay taksitli olarak kolayca ödeyerek borcunuzun takibe düşmesi nedeniyle yasal yaptırımlara maruz kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Denizbank İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Akbank ile birlikte ödemekte zorlanılan 10 Şubat 2019 tarihi ve öncesi ihtiyaç kredilerine 60 aya varan vadelerle yapılandırma kredisi sunan Denizbank, %2,45 gibi piyasa paralel faiz oranı uygulamaktadır. Kamu bankalarının faiz oranlarına göre Denizbank 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yüksek olsa da 36 ay ve daha düşük sayıdaki vade sayısını 60 aya yayarak borç taksitlerini olabildiğince hafifletmektedir. Emeklilerin ve bordrolu çalışanların Denizbank şubelerine başvurarak yararlanabilecekleri yapılandırma kredisine;

 • Gelir belgesinin,
 • Kredi skorunun

Müsaade etmesi halinde BDDK tarafından belirlenen şartların sağlanması ile birlikte yapılandırma hizmeti sunulmaktadır. 60 ay vade yapılandırma kredisinde üst sınır olup daha az vade sayısı ile ihtiyaç kredileri yapılandırılabilmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Yorumlar

 1. talip dinçer dedi ki:

  bütün bankalar2019 da çıkan bddk kara ıilgili yapılandırma yapıyorlarmı faiz oranları nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   07/02/2019 tarihli yapılan yönetmelik değişikliğine göre;

   Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.

   meddesi eklendi buna göre kredi kullandığınız bankaya başvurabileceğiniz gibi diğer bankalara da başvuru yapabilirsiniz. son düzenlemeye göre Ziraat bankası ihtiyaç kredisi gayet uygun. Buraya başvuru yaparak yapılandırma yapabilirsiniz.

 2. Mustafa Karatepe dedi ki:

  Ödemekte zorlandığım krediyi daha önce 48 ay vade ile çekmiştim. Başvuru halinde 60 ay vadeden yararlanabilir miyim