Yardımlar

İBB Kara Kış Destek Paketi Başvuru Şartları

ibb karakis destegi

İBB Kara kış destek paketi başvuru şartlarını sağladığınız takdirde sunulan yardımlardan yararlanabilirsiniz. Kış aylarında havanın soğuması insanların ihtiyaçlarını artırır. Diğer mevsimlerde çok fazla zorlamayan yakacak ve kalın giysi ihtiyacı nedeniyle yapılması gereken masraflar da artar. İBB kara kış destek paketi başvuru şartlarını sağlayanlar, bu ihtiyaçlarını karşılamak için yardım alır.

İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacağı yardımlardan yararlanmak isteyenlere ilişkin bazı kriterler belirler. Bu kriterler sayesinde gerçekten ihtiyacı olanlar yardımlardan yararlanır. Yapılacak incelemeler neticesinde insanların gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığı belirlenir. Bu incelemeler kimi zaman evrak üzerinden kimi zamanda birebir hane incelemesi ile yapılır.

Yardımların kaç kişiye yapılacağı ve miktarı da her yıl değişebilir. İhtiyaç sahibi kişilerin sayısı ve ülkenin güncel ekonomik durumu bu süreçte etkili olur. Kara kış destek paketi, İBB tarafından yeni yapılmaya başlanan bir uygulamadır.

Yardımlar, İstanbul Kart hesabına bakiye olarak yatırılır. Bu sayede insanlar daha önce hak ettikleri sosyal destekleri almayı sürdürür. Bir taraftan da kara kış destek paketinden yararlanır.

Kara Kış Destek Paketi Nedir?

Kara kış destek paketi, havaların çok fazla soğuduğu kış aylarında sağlanan bir destek türüdür. Her şehirde belediyeler, kendi imkânları ve halktan topladıkları bağışlar ile maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlara yardım yapar. Bu yardımlar kişilerin ihtiyaçları ve muhtaçlık durumları gözetilerek gerçekleştirilir.

Bazen standart olarak yapılan yardımların dışına çıkılarak farklı destekler de öngörülebilir. Bu tür yardımlardan biri de kara kış destek paketidir. Özellikle kış aylarında geçinmek herkes için zorlaşır. Doğalgaz faturaları, soba kullananlar için kömür masrafları; en ciddi maliyetler arasında yer alır.

Doğal gaz kullanımı karşılığında ödenen faturalar her yıl daha da artar. Bu nedenle gerekli kriterleri sağlıyorsanız İBB kara kış destek paketine başvurabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk etapta bu yardımdan 76400 kişinin yararlanmasını planlamıştır. Bu sayı ilerleyen yıllarda artış gösterebilir.

Yardımdan yararlanacak olan kişiler, daha önce sosyal yardım başvurusu yapmış kişilerden seçilir. Daha önce sosyal yardım almaya hak kazanan ve sosyal destek kartı kullananlar arasından en fazla muhtaç olanlara destek sağlanır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sadece İstanbul sınırları içerisinde ikamet edenlere yardım eder. Bunun yanı sıra ikameti İstanbul’da bulunan öğrenciler de kendilerine uygun yardımlardan yararlanabilir.

Başvuru yapmadan sunulan kış yardımından yararlanmak mümkün değildir. Başvurular belirli bir süre içerisinde belirli bir dönemde alınır. Bu dönemleri takip etmek başvuruları kaçırmamak açısından önemlidir.

Kara Kış Destek Paketi Kimlere Verilir?

Kara kış destek paketinden yararlanabilecek olan kişiler, sosyal destek İstanbul Kart kullanıcısı olanlardır. Bu kartı kullananların maddi durumları üzerinde yapılacak inceleme neticesinde en düşük gelire sahip olanlar belirlenir. Belirlenen bu kişilere ödemeler yine kart üzerinden yapılır.

Kara kış destek paketinden yararlanmak isteyenler hemen sosyal destek başvurusunda bulunmalıdır. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden başvurular gerçekleştirilebilir.

Başvuru sırasında sizden bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler ışığında ve SGK kayıtlarına bakılarak bir ön eleme yapılır. Ön elemeden geçen başvuru sahiplerinden bazı belgeler istenir. Aynı zamanda hane incelemesi gerçekleştirilir. Böylece gerçekten hak edenlere yardım yapılır. Sürece ilişkin tüm detaylar başvuru sahiplerine SMS ile aktarılır.

İBB Kara Kış Desteği Ne Kadar?

İBB kara kış desteği miktarı 1000 TL olarak belirlenmiştir. İBB kara kış destek paketi başvuru şartlarını yerine getirenlere 1000 TL tutarında yardım yapılır. Bu yardım tutarı ilerleyen yıllarda artış gösterebilir. Kış desteği, kullanıcıların İstanbul Kart hesabına aktarılır.

1000 TL, sosyal destek kartına aktarılarak anlaşmalı noktalarda kullanılır. Sosyal destek kartı birçok yerde kullanılabilir. Çeşitli marketlerde bu kartı kullanabilirsiniz. Kartın geçerli olduğu yerlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • A101
 • BİM
 • CarrefourSA
 • Migros
 • Happy Center
 • Şok
 • Multinet Up
 • İBB Sosyal Tesisleri
 • İBB Toplu Taşıma Araçları

Kara kış destek paketi kapsamında yatırılan bakiyenizi kullanarak yukarıdaki noktalarda harcayabilirsiniz. Aynı zamanda halk ekmek büfelerinde ve halk bakkallarda da harcama yapabilirsiniz.

İBB Kara Kış Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB kara kış destek başvurusu yapmak için sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese girdikten sonra “Online Başvuru” linkine tıklamalısınız.

ibb karakis basvuru1

Online Başvuru linkine tıklayarak ilerleyen ekranlarda yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

ibb karakis basvuru2

Başvuruların ilk aşamasında sizden yukarıdaki bilgiler istenir. Başvuru türü, Covid-19 durumu, doğum tarihi gibi bilgileri uygun alanlara girmeniz gerekir. Ardından ad ve soyadı gibi bilgileri de girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra kutucuklara tik koymalısınız. Ardından “Kaydet ve devam et” tuşuna basmalısınız.

ibb karakis basvuru3

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra sizden istenilen diğer bilgileri de girmelisiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesinden gelecek mesajı beklemelisiniz. Mesajla sizden birtakım belgeler istenir. Bu belgeleri size verilen tarihte belediyeye götürmelisiniz.

Eğer randevu tarihinde belgeleri götürmezseniz başka bir zaman da götürme şansınız vardır. Ancak başvuru yoğunluğu nedeniyle uzun süre beklememek için randevu tarihinde belediyeye gitmelisiniz.

Belgelerin yanı sıra başvuru sürecinde İBB yetkilileri evinizi de ziyaret eder. Ancak bunun için size net bir tarih verilmez. Eğer İBB yetkilileri geldiğinde evde değilseniz sonraki bir tarihte tekrar hane ziyareti yapılır.

İBB Kara Kış Destek Paketi Ne Zaman Verilir?

İBB kara kış destek paketi verilme zamanı kış aylarıdır. 2023 yılı için ödemeler şubat ayında yapılır. Şubat ayında 1000 TL kara kış destek paketinden yararlanmaya hak kazananların kartına yükleme yapılır. Yükleme sonrası bakiye hemen kullanıma açılır.

Kara kış destek paketi aldıktan sonra bir sonraki yıl tekrar aynı yardımdan yararlanabilirsiniz. Her yıl yardımın yapılma zamanı değişebilir.

İBB Kara Kış Destek Paketi Nasıl Sorgulanır?

İBB kara kış destek paketi sorgulama işlemi sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden yapılır. Adrese girdikten sonra “Başvuru Sorgulama” yazan yere tıklamalısınız.

ibb karakis basvuru4

Başvuru Sorgulama ekranında size kimlik numarası, doğum tarihi, isim ve soy isim bilgileri sorulur. Bu bilgileri ekranda verilen yerlere yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi neticesinde başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

İBB’nin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

İBB’nin yaptığı diğer yardımlar, ayni ve nakdi olarak sınıflandırılır. İhtiyaç sahiplerine hem para ödemesi yapılır hem de kömür, erzak gibi yardımlar gerçekleştirilir. Yardımlar şu şekilde sınıflandırılır:

 • Tersine göç hizmeti; İstanbul’da yaşamını sürdürmekte zorlanan kişilere yöneliktir. Bu kişilere maddi yardım yapılarak memleketine dönmeleri kolaylaştırılır.
 • Nakdi destekler; ailelere sosyal ve ekonomik yönden desteğe ihtiyaç duymaları halinde yapılır.
 • Halk süt desteği; 3-6 yaş arasında çocuk sahibi olan ailelere yapılır. Yardım için haftada 2 litre süt verilir.
 • Eşya desteği; eşya desteği ihtiyaç sahiplerine yönelik verilen yardımlardan biridir.
 • Genç üniversiteli desteği; ailesi ya da kendisi İstanbul’da yaşayan öğrencilere yöneliktir.
 • Sen Oku Diye Eğitim Desteği; İlkokul, ortaokul, lise eğitimi gören öğrencilere yöneliktir.

İBB’nin sunduğu yardımlardan yararlanmak için başvuruları sosyal hizmet noktalarından da yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çözüm merkezinden de yardım için talepte bulunabilirsiniz. İBB kara kış destek paketi başvuru şartlarını sağladığınız takdirde yardımlardan kolayca yararlanabilirsiniz.

Taşınma Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

Shares:

3 Yorumlar

 • ilkyaz
  23.02.2023

  kara kiş desegı herkez aldı ben alamadım benımde durum yok bı bana mı cıkmadı bende fakıırım

  Cevapla
 • Hakan öngör
  20.02.2023

  Doğalgaz yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin

  Cevapla
 • Aslı can
  15.02.2023

  Para yardımı

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir