Yardımlar

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

aile destek programi basvurusu

Aile Destek Programı başvuru detayları netleşti! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan son açıklamada, Aile Destek Programına başvuru şartları sağlayan çalışan ve emeklilerin de başvuruda yapılabileceği duyuruldu.

Bu açıklama ile birlikte programa kimlerin başvurabileceğine ilişkin koşullar netleşirken, gözler ödemelerin yapılacağı tarihe çevrildi. 12 ay süre ile ihtiyaç sahiplerine yapılacak Aile Destek Programı ödemelerine başvuruda istenen şartlar, başvuru yöntemleri, ödeme tarihi ve ne kadar ödeme alınabileceği ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile Destek Programı sosyoekonomik durumu belirlenen seviyenin altında yer alan vatandaşlarımıza yönelik verilen yardım desteği paketidir. 12 ay süre ile ödemenin yapılacağı bu destek paketinde, gerekli şartları sağlayan ihtiyaç sahiplerine yıllık 10,200 TL ila 15,000 lira arasında destek sağlanacak.

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Kadar?

Aile Destek Programı kapsamında ödemeler aylık bazda gerçekleşecek. Destek programı kapsamında en düşük aylık ödeme 850 TL’den başlarken, 1.250 TL’ye kadar ihtiyaç sahipleri program kapsamında 12 ay süre ile yardım alabilecek.

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı1.250
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı1.100
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı950
1372,30 TL üzeri ─  2.835,60 TL’den az850

Türkiye’den 4 milyon hanenin yararlanılmasının beklendiği destek programı ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklamaları ile tutar ve ödeme yöntemi hakkında merak edilen soruları yanıtlamıştı. Bakan Yanık, “Türkiye Aile Destek Programından yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanmasını bekliyoruz. Hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları var. Aylık 850, 1.250 lira olmak üzere destek vereceğiz. Yıllık 10.200 ila 15.000 lira arasında değişecek. Bunu 12 ay boyunca süreli ve düzenli yapmış olacağız.” açıklaması ile kamuoyunu aydınlattı.

Hanedeki Çocuk SayısıAylık Destek Tutarı (TL)
1-2 çocuklu hanelere350
3 çocuklu hanelere450
4 çocuklu hanelere550
5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere 650

Aile Destek Programı Başvuru Şartları Neler?

Aile Destek Programı koşulları hane içi kişi başına düşen gelir ile ek bazı şartlarla sınırlandırılmıştır. Esnek kabul edilebilecek Aile Destek Programı başvuru şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
 • En az 18 yaşını doldurmuş adaylar başvuruda bulunabilmektedir.
 • Yurtiçinde ikamet etmek gerekmekte olup yerleşim adresi yurtdışında olanların başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Mavi kart sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Hane için düşen kişi başı gelirin net asgari ücreti 3’te 1’inden az olması (2.835 TL) gereklidir.
 • Başvuruda bulunacak adayın ailesinde memur, kamu işçisi, muhtar veya noter olarak çalışan, yurtdışında yaşayan, yurtdışı borçlanma yapan ya ad özel sandıklar kapsamında olan kişi veya kişilerin bulunmaması gereklidir.

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programına başvuruda bulunmak için kabul gören iki yol tanımlandı. Başvuruda bulunmak isteyenler, şahsen müracaat edebildikleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler. Bu yöntemde ikamet edilen ilçe kaymakamlık binasında hizmet veren SYDV üzerinden gerekli başvuru iletilebilmektedir. İletilen başvuru sonrası gerekli incelemeler yapılarak ödeme takvimine uygun şekilde hak sahiplerine aylık 850 TL ila 1.250 TL arasında değişen tutarlarda Aile Destek Programı ödemeleri yapılacaktır.

Adaylar, başvuru için e-Devlet üzerinden işlem yapabilirler. E-Devlet üzerinden yapılacak başvurularda T.C. kimlik numarası ile birlikte e-Devlet şifresi kullanılması gereklidir. Şifresi olmayan adaylar, en yakın PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrelerini teslim alabilirler. E-Devlet şifresinin alınması ardından Aile Destek Programına e-Devlet üzerinden başvurular aşağıda anlatıldığı gibi gerçekleştirilebilir:

 • https://turkiye.gov.tr/ adresini kullanarak e-Devlet Kapısına giriş yapın.
 • Açılan e-Devlet ana sayfasında aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “Kurumlar” menüsüne giriş yapın.
aile destek kurumlar ekrani
 • Açılan kurumlar menüsünde “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına giriş yapın.
aile destek secme ekrani
 • Listelenen Bakanlık hizmetleri içinde aşağıda gösterildiği şekilde “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sekmesine giriş yapın.
aile destek programi on basvuru ekrani
 • Başvuruya devam edebilmek için kimlik doğrulamanın yapılması gerekir. Aşağıda gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet giriş ekranına yönlendirmeyi başlatın.
 • E-Devlet Giriş ekranında “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini aşağıda gösterildiği gibi istenen alanlara girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Kimlik doğrulama sonrası Aile Destek Programına başvuru gerçekleştirmek için aşağıda gösterildiği gibi “Yeni Başvuru” sekmesine tıklayın.
aile destek programi yeni basvuru ekrani
 • Başvurunun ilk adımını aşağıda gösterildiği gibi sayfanın altına kaydırın ve mor çerçeve içine alınan onay kutucuğunu işaretleyerek “Devam Et” butonuna tıklayın.
aile destek programi devam ekrani
 • Başvurunun ikinci adımında hakkınızda yapılacak araştırmaya izin vermeniz istenir. Aşağıda gösterilen onay kutucuğunu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.
aile destek programi onay ekrani

Başvurunun geriye kalan sürecinde Kimlik ve İletişim Bilgileri, Başvuruya Esas Bilgiler, Hanede Bulunan Çocuklar, Başvuru Ön İzlemesi ve İşlem Sonucu aşamalarının tamamlanması gereklidir. Bahsedilen adımları tamamlayarak 7 adım sonunda Aile Destek Programı başvurunuzu Bakanlığa iletebilirsiniz.

Aile Destek Programına Kimler Başvurabilir?

Aile Destek Programına başvurabilecek kişiler için gerekli şartlar tanımlanmış ve verilen şartlara uygunluk istenmiştir. Ev hanımları ile birlikte 18 yaşını doldurmuş çocuklar ve herhangi bir işte çalışmayan kişilerin de desteğe başvurabileceği ifade edilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı son açıklamada destek kapsamını genişletmiştir. Bakan Yanık yaptığı açıklama ile gerekli şartların sağlanması halinde çalışanların ve emeklilerin de programa başvuruda bulunabileceğini belirtti. Bakan Yanık’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre Türkiye Aile Destek Programı kapsamına dahil edilen son grup, net asgari ücretin 3’te 1’i hane içi gelir şartının sağlanması halinde şu şekilde dahil edildi:

 • Özel sektör çalışanları,
 • Esnaf, sanatkar ve diğer bağımsız çalışanlar,
 • SSK emeklileri,
 • Bağ-Kur emeklileri,
 • Emekli Sandığı emeklileri
 • Emeklilerin dul ve yetimleri.

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Aile Destek ödeme tarihleri belli oldu. Aylık 850 TL ve 1.250 TL olmak üzere hak sahiplerine yapılacak ödemeler her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ödenecektir.

Aile Destek Programı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programına yapılan başvuruların görüntülenmesi yine e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama sonucuna dair onay sürecinde verilen karara ulaşmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yer alan “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” sekmesi kullanılmaktadır. Aile Destek Programı başvuru şartları sağlayan ve başvurusunu istenen şekilde ileten adaylar, sorgulama için aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirler:

 1. “Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” adresine giriş yapın.
 2. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 3. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 4. Sisteme yapılan giriş ardından sorgulama sonuç sayfasına otomatik olarak yönlendirmeniz tamamlanır.
Shares:

5 Yorumlar

 • Handan
  09.09.2023

  1 yıl oldu sed başvurum hala sonuçlanmadı.Yani onaylanmadı denmesi kafi.Yeni başvuru yapamıyorum.9 yaşında oğlum ve ben deprem sonrası konteynerda kalıyoruz.Lütfen ilginize arz ederim

  Cevapla
 • Melek
  19.01.2023

  Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla ortada kalmışım evime hicbirsey alamıyorum yetmiyor yapamıyorum artık dayanamiyorumi lütfen yardım edin lütfen çocuklarıma hic birsey alamıyorum bakkala borcum birikti kiram birikti lütfen Allah rızası için yardım edin gücüm kalmadı artık sağlığım da kalmadı hiç iyi değilim duyun beni bana yardım edin lütfen

  Cevapla
 • Yavuz Kılıç
  30.12.2022

  Çalışmıyorum hicbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde hamallık yapıyorum ev kirası elektir su doğalgaz ödeyemiyorum orta okulu okuyan cocugumla birlikte kalıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayız okul ihtiyaçları karşılayamıyor

  Cevapla
 • Fatma Çakır
  31.10.2022

  Merhabalar çok borcumuz var heryerden hacizligiz bir oğlum var ihtiyaçlarını göremiyorum başkaları yardım edip alıyorum ne olur yardim eli uzatirsaniz çok ama çok memnun olurum inşallah dönüş yaparsınız Allah rızası için teşekkür ederim

  Cevapla
 • Antika
  04.10.2022

  Merhaba ben ev hanimiyim kiraciyim 4 çocuğum var 3ü öğrenci aylık bebeğim var geçinemiyoruz eşim rahatsız

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir