emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İstanbulkart Bakiye Sorgulama, Başvuru ve TL Para Yükleme

İstanbulkart Bakiye Sorgulama, Başvuru ve TL Para Yükleme

İstanbulkart’a ait bakiye öğrenme ve yükleme işlemleri için pek çok fiziki ve dijital işlem kanalı kullanılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belbim A.Ş. tarafından geliştirilen kart, dört farklı tipi ile 18 milyon kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Ulaşımdan alışverişe kadar İstanbulluların kullanımı için geliştirilen kart, ön ödemeli kart olarak yaygın kullanıma sahiptir. İstanbulkart’a ait dijital işlem kanalları yanında Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki bankamatik üzerinden İstanbulkart bakiye sorgulama işlemleri kolayca yapılabilmektedir.

İSTANBULKART BAKİYE SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

İstanbulkart’ta kalan bakiyeyi öğrenmek için fiziki ve online işlem kanallarını kullanabilirsiniz. 18 milyon aktif kullanıcısı bulunan kartta kalan TL miktarını öğrenmek için üç farklı işlem tipini tercih ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kartta kalan bakiye miktarını öğrenmek için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • iOS veya Android cihazlar için geliştirilen İstanbulkart mobil uygulaması
 • Banka ATM’leri
 • Alo 153 hattı

İstanbulkart İnternetten Bakiye Sorgulama

İnternetten İstanbulkart’ın bakiyesini öğrenme işlemleri için “İstanbulkart web sitesi” kullanılır. Kartınızla ilgili tüm işlemleri yönetebileceğiniz online şubeye giriş yaparak güncel bakiye bilginizi öğrenmek için takip etmeniz gereken işlem sıralaması şu şekildedir:

 1. https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayın.
 2. Açılan sayfada sisteme e-Posta adresinizi ve kullanıcı şifrenizi ilgili bölümlere girin ve güvenlik kodu bilgisi doğrulamasını yapmanın ardından “Giriş” butonuna tıklayın.
 3. Açılan İstanbulkart Online Şube üzerinden bakiye görüntüleme sayfasına giriş yaparak güncel TL miktarınızı öğrenebilirsiniz.

İstanbulkart Mobil Uygulamadan Bakiye Sorgulama

Mobil uygulamadan İstanbulkart bakiye öğrenme işlemleri için akıllı cihazınıza karta ait mobil uygulamayı indirmeniz gereklidir. Belbim tarafından geliştirilen uygulamayı cep telefonunuzun işletim sistemine bağı olarak Google PlayStore veya Apple Store üzerinden akıllı cihazınıza yükleyerek kullanabilirsiniz.

Uygulamayı indirmenin ardından bakiye sorgulama işlemleri için şu sıralamayı takip ederek kalan TL miktarını öğrenebilirsiniz:

 1. İstanbulkart Mobil uygulamasını çalıştırın.
 2. Açılan uygulamada “Bakiye Görüntüleme” sekmesine dokunun.
 3. Cep telefonunuzun “NFC” özelliğini açın.
 4. Akbil’i cep telefonunuzun arka yüzüne yaklaştırın.
 5. Birkaç saniyelik işlem süresini bekleyin ve güncel bakiye bilginizi öğrenin.

İstanbulkart ATM’den Bakiye Sorgulama

ATM’den İstanbulkart bakiye öğrenme işlemleri için tüm bankalara ait bankamatikleri kullanabilirsiniz. 2019 yılında Belbim A.Ş. ve BKM arasında imzalanan protokolle birlikte İstanbulkart TROY ile entegre edildi. Entegrasyon sonucunda tüm bankalara ait bankamatiklerde ve POS cihazlarında İstanbulkart kullanımının önü açıldı.

Bu gelişme ardından ATM’den İstanbulkart bakiye sorgulama işleminin herhangi bir bankaya ait bankamatik üzerinden yapılabilmesinin önü açıldı. İstanbulkart’ınızı herhangi bir ATM’ye takmanız ve şifresini kullanarak giriş işlemini tamamlamanız sonrası güncel bakiye bilginizi anında öğrenebilirsiniz.

İstanbulkart Telefonla Bakiye Sorgulama

Telefonla İstanbulkart bakiyesinin öğrenilmesi için Alo 153 hattı kullanılabilir. Sabit veya cep telefonu aracılığı ile 153’ü arayarak İstanbulkart’a ait istenen bilgileri paylaşmanın sonrası güncel TL miktarınızı öğrenebilir, farklı işlemler için canlı destek alabilirsiniz.

İSTANBULKART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İstanbulkart’a başvuru işlemleri yetkilendirilmiş fiziki ve online işlem kanalları üzerinden gerçekleştirilebilir. Dört farklı kart tipi bulunan İstanbulkart’ta, indirimli ve ücretsiz kart seçenekleri için sadece fiziki noktalardan başvuru yapılabilmektedir.

İstanbulkart’a başvuru işlemleri şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Anonim Kart başvuruları Biletmatikler, İstanbul genelinde bulunan bireysel ve kurumsal temsilcilikler üzerinden yapılabilir.
 • Bireysel ve Harcırah Mavi Kart başvuruları internetten yapılabilir. Başvuru için https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ adresine giriş yapmanız ve açılan sayfada “Kayıt Ol” butonunu kullanarak formu doldurmanız gereklidir. Formu doldurmanın ardından kart ücreti ve kargo ücreti bedelleri ödemenin ardından İstanbulkart’ı adresinizden teslim alabilirsiniz.
 • Kurumsal Mavi Kart başvuruları internetten yapılabilir.
 • İndirimli İstanbulkart başvuruları internetten ya da fiziki başvuru noktalarından yapılabilir. Başvuru için kimlik, fotoğraf ve öğrenci belgesi gereklidir. Fiziksel başvuru merkezlerinin nerede olduğu bilgisine https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Öğretmenler, 60 yaş ve üzeri vatandaşlar ile Ücretsiz Kart sahibi olmak isteyenler, başvuru işlemlerini online ya da fiziki temsilcilikler üzerinden gerçekleştirilebilir. Başvuru için kimlik ve fotoğraf yeterlidir.

İstanbulkart Nasıl Aktif Edilir?

İstanbulkart aktivasyonu online şube üzerinden yapılabilir. Aktivasyon işlemleri için https://www.istanbulkart.istanbul/ adresine giriş yapmanız ve aşağıdaki bilgileri kullanarak üyelik açmanız gereklidir:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Ad ve soyad
 • Doğrum tarihi
 • E-Posta
 • Cep telefonu numarası
 • Adres

İstanbulkart Çeşitleri ve Fiyatları 2021

İstanbulkart seçenekleri bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirilmiştir. Kart ücreti ödenerek çıkartılan kart tipleri yanında İstanbulkart’a ait ücretsiz kart çeşidi de kullanıcı tercihine bağlı olarak Belbim A.Ş. tarafından geliştirilmiştir. Yukarıda paylaşılan başvuru yöntemleri takip edilerek başvurulabilecek İstanbulkart seçenekleri ve 2021 yılına ait ücretlendirme tarifesi aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Anonim Kart: Kart fiyatı 15 TL’dir. Kartı yenilemek için 15 TL ücret ödemek gerekirken, kartın kaybedilmesi halinde yeniden Anonim Kart çıkartmak için 30 TL kart ücreti ödenmesi gerekmektedir.
 • Mavi Kart: 15 TL kart fiyatı ile çıkartılabilir. Kartın yenilemesi 15 TL olup, kayıp kartın yeniden çıkartılması için 30 TL ücret ödenmelidir.
 • İndirimli Kart: Öğrencilere, öğretmenlere ve 60 yaş üzeri vatandaşlara yönelik sunulan indirimli kart ücreti 15 TL’dir. Kartın yenilenmesi için 15 TL ücret ödenir. Kayıp halinde ödenecek kart ücreti 30 TL’dir.
 • Ücretsiz Kart: Kartı çıkartırken, yenilerken ve kaybolan kartı yeniden çıkartırken herhangi bir ücret ödenmemektedir.

İSTANBULKART TL PARA YÜKLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

İstanbulkart’a para yükleme işlemleri için belediyeye ait fiziki ve dijital işlem kanalları yanında, çalışmakta olduğunuz bankanın işlem kanallarını da kullanabilirsiniz. İstanbulkart kullanıcıları, kartlarına TL para yüklemek için aşağıdaki işlem kanallarının tamamını kullanabilir:

 • İstanbulkart bireysel ve kurumsal temsilcilikleri üzerinden bakiye yükleme işleminizi yapabilirsiniz.
 • İstanbulkart Biletmatikleri kullanarak, kartınıza TL yükleyebilirsiniz.
 • İstanbulkart Mobil Uygulama aracılığı ile para yükleme işleminizi yapabilirsiniz.
 • İstanbulkart Online Şube üzerinden kartınızı seçerek, TL yükleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Banka veya kredi kartına sahip olduğunuz bankanın ATM’sini kullanarak İstanbulkart’a para yatırabilirsiniz.
 • Belbim web sitesi üzerinden ulaşılan “Online İşlemler” menüsü aracılığı ile kartınıza para aktarabilirsiniz.
 • Çalıştığınız bankanın mobil veya internet bankacılığı şubesinden İstanbulkart’a TL yükleyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden İstanbulkart’a TL Para Nasıl Yüklenir?

İnternet bankacılığından İstanbulkart’a para yatırmak birkaç işlem adımını tamamlamanın ardından gerçekleşir. Bankanıza ait mobil/internet şubesine giriş yapmanız ve “Ödemeler” menüsüne ulaşarak yükleme işlemini tamamlamanız yeterlidir. İşlem için dikkat edilecek tek nokta, her bankanın tanımladığı limitlerin farklılık göstermesidir. Bankanızın izin verdiği limitlere uyarak TL yükleme işleminizi birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz.

İSTANBULKART NASIL İPTAL EDİLİR?

İstanbulkart’ın iptali için kart iadesine gerek bulunmamaktadır. Kart depozitosuz olup içinde bakiyesi bulunmaması halinde kullanılmaması yeterlidir. Eğer kartınızda bakiye barsa iptal ve bakiye iade işlemlerinizi İstanbulkart Başvuru Merkezleri üzerinden gerçekleştirmeniz gereklidir. İstanbulkart bakiye iade başvurusu için kimlik fotokopisi ve IBAN numaranızın yer aldığı bir dilekçe ile başvuru yapmanız halinde, yaklaşık 5 işlem günü içinde kartın içinde bulunan bakiyenin iadesi gerçekleşir.

Bakiye için yapılan kesintiler ise tutara göre farklılık gösterir. 100 TL altındaki bakiyelerden %2 kesinti uygulanırken, 100 TL’yi aşan bakiyeler için %2’lik kesintiye ek 10 TL ücret kesilmektedir. Kartınızı iptal etmek istediğinizde sizlerle paylaştığımız İstanbulkart bakiye sorgulama işlemlerini takip ederek iade için gerekli işlem adımlarını takip etmeyi unutmayın!

KentKart Bakiye Sorgulama ve Online TL Yükleme İşlemi

İBB Yardım Kartı (Çeki) Başvurusu ve Sorgulama!

İBB Anne – Bebek (Yenidoğan) Destek Paketi Başvurusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.