ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Muhtasar ve Prim Beyannamesinde Merak Edilenler

Muhtasar ve Prim Beyannamesinde Merak Edilenler
19.09.2020

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren çalışanlar ile ilgili olarak SGK’ya verilecek aylık prim ve hizmet belgesi ile vergi dairesine verilen muhtasar beyanname, artık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak tek belgede veriliyor. Ancak uygulama hakkında hâlâ bilgi sahibi olmayan işverenler için konuyla ilgili en çok merak edilenleri bir araya getirdik.

Tek Belge Dönemi

Temmuz 2020 döneminden itibaren muhtasar ve prim beyannamesi tek belge üzerinden verilmeye başlanmış olsa da SGK’ya yapılacak olan sigorta bildirimleri ve vergi dairesine yapılması gereken stopaj bildirimleri ayrı şekilde yapıldığından ötürü konuyla ilgili pek çok soru ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden ilgili mevzuat kapsamında en sık sorulacak soruları ve yanıtları sayesinde konuyla ilgili çözümler bulabilirsiniz.

 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesini kimler verebilir?
  • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermekle yükümlü kimseler 5510 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının a bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri bildirmekle yükümlüdürler. Aynı şekilde sandık personelinden işsizlik sigortası primi kesinler de yükümlüdür.
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi elektronik ortamda mı veriliyor?
  • 213 sayılı Vergi Usul Kanunu 257’nci maddesi ve 5510 sayılı kanunun 100’üncü maddesi kapsamında muhtasar ve prim hizmet beyannameleri elektronik ortamda verilmelidir. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hiçbir şekilde kağıt ortamında verilmemektedir.
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zaman verilmelidir?
  • Beyannameyi vermek için sigortalıların cari aya ait prime esas teşkil eden kazanç ve hizmet bilgilerinin yer aldığı beyanname, en geç olarak ertesi ayın 26’ncı günü saat 23.59’a kadar verilmesi gerekmektedir.
 • Bitmiş olan özel bina inşaat ve ihale konusu işleri için muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin takip eden ayı beklemeden vermek mümkün müdür?
  • Bitmiş olan özel bina inşaat ve ihale konusu işler için çalıştırılmış olan tüm sigortalıların işten ayrılış bildirgesi verilmiş işyerleri için, salt prime esas teşkil eden kazanç ve hizmet bilgilerini içeren beyannamenin, işlemlerin gerçekleştirildiği ay içerisinde de vermek mümkündür.
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hangi hallerde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmiş sayılır?
  • 5510 sayılı kanun kapsamında, her bir işyerinde çalıştırılan sigortalıların prime esas teşkil edecek kazanç ve hizmet bilgilerini içeren beyanname, işveren ya da aracılık yetkisi verilmiş olan gerçek – tüzel kişiler tarafından onaylama yapılarak vergi dairesine bildirildiğinde kuruma da verilmiş sayılacaktır.
 • Beyannamenin verilişinde hata olması halinde beyanname kabul edilir mi?
  • Bu durumda beyanname kabul edilmemektedir. Beyannamede primin tahakkuk etmesini engelleyecek herhangi bir hatanın tespiti durumunda söz konusu hata kaynağı ile beraber beyannameyi gönderinceye kadar elektronik ortamda bildirilecek ve beyannameyi göndermiş olan taraftan söz konusu hataların düzeltilmesi ile birlikte beyanname tekrar talep edilecek ve hataların giderilmesi halinde beyanname kabul edilecektir.
 • Beyannamede istenecek bilgiler sigortalı temelinde mi doldurulur?
  • Beyannamede prime esas kazanç teşkil eden ve hizmet bilgileri, her işyeri için sigortalı bazında istenen bilgiler kapsamında doldurulmalıdır.
 • Beyannamede prime esas kazanç teşkil eden ve hizmet bilgilerine ilişkin olarak düzeltme beyannamesi verilme esnasında, beyannamede sadece düzeltme yapılacak sigortalıların mı bilgileri yer almalıdır?
  • Beyannamede prime esas kazanç ve hizmet bilgilerine ilişkin olarak düzeltme beyannamesi veriliyorken, tüm bilgiler yeniden girilmeli ya da sadece söz konusu beyanname iptal edilerek, değiştirilmek ya da eklenmek istenen bilgiler girilebilmektedir. Bunun için ise düzeltme beyannamesinde bulunan “bu döneme ilişkin önceki beyannamemde beyan ettiğim sigortalı çalışana yönelik bilgilerinin aşağıdaki tabloda yapılan değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ediyorum,” kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.