ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İntibak Başvurularında Yeni Gelişme, Başvuruya Gerek Kalmayacak

İntibak Başvurularında Yeni Gelişme, Başvuruya Gerek Kalmayacak
18.09.2020

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomasyon sisteminde yeni bir adım atıldı ve yapılan yenilik sonrasında altyapıdaki bürokratik işlemleri azaltmak için yeni bir uygulama devreye girdi. Buna göre SGK, yeni uygulamaya konulan yazılımlar ile birlikte aylık alan hak sahibi kişilerin durumlarının değişmesi halinde başvuruya gerek kalmadan intibak işlemlerini yapabilecek.

SGK’dan Yeni Kolaylık Dönemi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ve hak sahiplerine bağlanmış olan gelir ve aylıkların ilgili mevzuata uygunluklarını kontrol edilmesi sebebiyle SSK’lılar için Kapsam 4/A, Bağkur kapsamında olanlar için de Kapsam 4B programı kullanılmaktadır. Her iki statü için de ilaveten Emektar programları ile gerekli kontroller sağlanıyor. Bu programlara ise hak sahiplerinin durumlarında değişiklik oluşması halinde çeşitli güncellemeler yapılarak yeni özellikler ile ediliyor.

Bu kapsamda SGK tarafından söz konusu programlara ilişkin olarak son yenilikler ile teşkilata genel bir yazı gönderildi. İlgili yazıda, programların aracılığıyla listelenen kayıtların ilk olarak gelir – aylığa hak kazanma koşullarının tespit edilmesi, söz konusu kişilerin başka bir dosyadan gelir – aylık almalarının görülmesi durumda ise ilgili mevzuata uygunluklarının kontrol edebilmesi talep edildi. İşlemlerin mevcut mevzuat çerçevesinde ise acele ve hatasız bir şekilde sonuca bağlanması gerektiği ifade edildi.

Bu bakımdan bürokratik işlemlerin ve bunların sebep olduğu yavaşlığın giderilmesi ve yersiz ödemelerin önüne geçilebilmesi nedeniyle Emektar programlarına iletilmiş kayıtların dikkate alınması koşuluyla mezun olan ya da yaşlarını dolduran çocukların aylıklarının sona ermesi sonrasında ise diğer yasal hak sahiplerinin hisselerinin düzeltilmesi talep edildi. Yine ayrıca hak sahibi olan eşlerin de hisse düzeltme işlemlerinin herhangi bir yazılı talep beklemeden incelenip gereken işlemlerin söz konusu ilgili ödeme dönemi kapsamında acele şekilde tamamlanması istendi.

Başvuruya Gerek Kalmıyor

Bunlara göre hak sahiplerinin yazılı olarak artık başvuru yapmasına gerek kalmadan hak sahiplik durumları otomatik şekilde güncellenecek. Örnek olarak anne ve kız aynı dosyadan ötürü ölüm aylığı alıyorlarsa, kız evlendiğinde ise annenin ölüm aylığının yükseltilmesine herhangi bir yazılı başvuru yapmadan yükseltme işlemi uygulanacak. Ölüm aylığı yükselmesi kolaylığının yanında öğrenim görmekte olan çocukların mezun olmaları halinde de çocuklara yapılmakta olan ölüm aylıkları kesiliyorken, dosyadan aylık alan tek kişi ise kalan annenin ölüm aylığı şeklinde yükseltme yapılacak.

Yanlış Bağlanmış Aylıklar Kesilecek

Öte yandan söz konusu güncelleme ile birlikte yanlış bağlanmış gelir ve aylıkların da kesilmesi söz konusu olacak. Birden fazla gelir ya da aylığın birleştirilmesinde Emekli Sandığı’ndan elde edilen gelir ve aylıklar bilindiği gibi dikkate alınmamaktadır. Örnek olarak bir kişi 4A yani SSK statüsünden işte çalışıyor olmasına rağmen anne ya da babasından dolayı Emekli Sandığı’ndan hak edilmiş olan ölüm aylığını alabilmektedirler.

Diğer yandan ise anne ve babaya çocuklarından ötürü ölüm aylığının bağlanması için kendilerine gelir ya da aylık bağlanmamış olması şartı koşuluyor. Birden fazla çocuğundan ötürü ölüm aylığı almalarında ise herhangi bir engel bulunmuyor. SSK ve Bağkur kapsamında olanlar için bu konularda herhangi bir tereddüt söz konusu olmazken, il müdürlüklerinde Emekli Sandığı’na dahil olanlar için tereddüt yaşandığı ve yapılan kontrollerde hatalı aylık bağlandığı tespit edildi.

Emekli Sandığı’ndan aylık alıyorken bazı kimselere aynı zamanda da çocuklarından ötürü ölüm aylığı bağlanması yapıldığı tespit edildi. Buna göre teşkilata gönderilen ilgili yazıda anne ve babanın diğer çocuklarından aldıkları gelirlerde, başka kurumdan gelir almaları halinde aylığa hak kazanamayacakları vurgulandı ve yapılan sistemsel güncelleme sonrasında bu durumda olan kimselerin de aylıklarının kesileceği açıklandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.