Genel

Ekim Ayı Sosyal Yardım Destekleri Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ihtiyaç sahibi olanlara Ekim ayında yapılacak nakdi destek programı ödemelerinin 25 Ekim’de başlayacağı açıklandı. Buna göre Ekim ayında muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara, öksüz ve yetimlere yönelik sosyal yardımlar başlayacak.

Ekim Ayı Sosyal Yardımları Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından muhtaç ailelere yönelik Ekim ayı ödemelerinin 25 Ekim’den itibaren başlayacağı açıklandı. Yapılan sosyal yardımlar ile açıklama yapan Selçuk, muhtaç asker aileleri ile çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara, öksüz ve yetimlere yönelik sosyal yardım ödemelerinin başlayacağını ifade etti.

Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini devam ettiren, muhtaç er ve erbaşların ailelerine 2 aylık dönemler ile destek verildiğini ve toplamda 32 bin ihtiyaç sahibine 25,8 milyon TL ödeme yapılacağından bahsetti. Muhtaç asker çocuklarına yönelik yardım programı kapsamında da aylık ödeme miktarının yüzde 50 arttığına dikkat çeken Selçuk, bu kapsamda da Ekim ayında 2 bine yakın ihtiyaç sahibine toplamda 482 bin TL ödeme yapılacağından bahsetti.

İhtiyaç Sahibi Kadınlara Destek

Selçuk aynı zamanda eşi vefat etmiş olan ve yardıma muhtaç olan kadınlara da destek verildiğini belirtti ve Ekim ayında 90 bin ihtiyaç sahibi kadına toplamda 57,2 milyon TL destek sağlanacağını açıkladı. İhtiyaç sahibi öksüz ve yetimler için de Ekim ayında toplamda 12 milyon TL ödeme yapılacak. Anne, babası ya da her ikisi de vefat etmiş 18 yaşından küçük çocuklara verilen bu destek kapsamında 41 bin kişiye 12 milyon TL ödeme sağlanacak.

Kronik rahatsızlığı olan toplamda 2 bin kişiye de toplam olarak 3,2 milyon TL ödeme yapılacak. Kronik hastalığı olanlara yardım miktarlarının arttığından bahseden Selçuk, bu konuda özellikle salgın ile birlikte kronik hastaların maddi ihtiyaçlarının daha fazla arttığını da belirtti. Sosyal yardımlar ise 25 Ekim 2020 tarihinden itibaren hesaplara yatırılacak.

Yeni Hayvancılık Destekleri Belli Oldu

Diğer yandan hükümet tarafından 2022 yılına kadar uygulanacak hayvancılık yatırım destekleri de açıklandı. Gerçek ve tüzel kişilerin damızlık manda düvesi yetiştiriciliği yapmalarına yönelik olan yatırımlarda, kapasite arttırmak ya da makine alet ve ekipman temini ile hayvan alımları yüzde 50 hibe ile desteklenecek.

Yetiştiricilere 9 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı temel alınarak destek tutarı olarak 1500 başa kadar koç ya da teke alımlarında da yine yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Diğer yandan küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için de bakanlık tarafından belirlenecek iller ve şartlar kapsamında da küçükbaş hayvan yatırımları yüzde 85 oranında, gerçek ve tüzel kişilerin 1000 adet kapasiteden az olmamak kaydıyla damızlık kaz ve hindi yetiştirmeleri için yapacakları inşaat, makine, alev ve diğer giderler de yine yüzde 75 oranında devlet desteğinden yararlanacaklar.

Arı yetiştirenler için ise arı yetiştiricileri ya da bal üretici birliklerine üye olunması kaydıyla, 50 ve üzerinde arılı kovan varlığına sahip üreticilerin de arı ürünleri üretimleri için yapmış olacakları yatırımlar için yüzde 50 devlet desteği sunulacak. İpek böceğinin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi için de yatırımlarda yüzde 100 oranında hibe desteği sunulacak.

Hibe desteğinden yararlanmak için ise projenin bakanlık tarafından onaylanması gerekiyor. Bakanlığın onay vermesi halinde hibe tutarları üzerinden belirlenecek yüzdelik dilim ile destekler geçerlilik kazanacak. Ödemeler ise Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ve banka yüzde 0,02 hizmet komisyonu alacak.

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir