• BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi


  Türkiye’de serbest çalışanlar, esnaf ve sanatkarlar gibi çalışanların dahil olduğu sosyal bir güvenlik kurumudur. Kendi hesabı için çalışanlardan oluşan bir kurumdur.


  BAĞ-KUR Türkiye’de 1972’de kurulmuştur ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sorumluluğu altındadır. BAĞ-KUR 16 Mayıs 2006 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanmıştır. Mali ve idari alanlardaki durumları bağımsız bir şekilde gerçekleştirirler. BAĞ-KUR emeklilik kredisi konusunda yer alan BAĞ-KUR, çalışan ya da emekli üyelerine yaşlılık, ölüm sigortası ve malullük gibi birtakım hizmetler sunmaktadır ve cenaze durumunda, masrafları için toptan ödeme yapma gibi yardımda bulunmaktadır. BAĞ-KUR’a üye olan çalışanlar, kendi primlerini kendileri yatırırlar. Çünkü kendileri işveren pozisyonundadır.

  BAĞ-KUR bazı kanunlara düzenleme getirerek, ilk üyelikte üyelerden alınan ücretler ve üyelerin maaşlarının yüzde on beşi gibi bir miktarı, talep edilen oran aylık primlerden oluşmaktadır.

  BAĞ-KUR,

  1. Çalışma gücüne sahip çalışanların, bu gücün üçte ikisini kaybetmiş olan kişilerine malullük sigortası sağlar.
  2. Çalışanların, çalışma süresinin bir kısmını tamamlamış kişilere yaşlılık sigortası sağlar.
  3. Çalışanlar yaşlılık ya da malullük sigortasına sahipken, çalışanın ölmesi durumunda, ölenin yakınlarına bağlanan ölüm sigortası sağlar.
  4. Çalışanların daha önce yaşlılık ya da malullük sigortasından aylık ücret almamaları durumunda, bir süreyi geçirdikten sonra sigorta haklarını kaybetmeyen çalışanların, yeniden BAĞ-KUR’a başvurmaları durumunda sigortalılıkları geçerliliğini sürdürür.

  BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nedir?

  Türkiye’de 2014 yılında yeni bir yasa çıktı ve torba yasası adı verilen bu yasa sayesinde BAĞ-KUR’a bağlı çalışanların da emekli olma şanslarını arttırdı. BAĞ-KUR emeklilik kredisi ile BAĞ-KUR’a bağlı çalışanların daha kolay emekli olmaları için Devlet ve Halk Bankası arasında bir protokol imzalandı. Bu yasayla şu ana kadar hiç prim ödememiş, emekli olmaya yakın bir yaşa sahip kişilerin, Halk Bankası aracılığıyla BAĞ-KUR’a olan borçlarının tamamını ödeyebilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Halk Bankası üzerinden SGK’ya olan borcunuzu kapatmanız için alacağınız BAĞ-KUR emeklilik kredisinde istenen belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı
  • Ehliyet ya da pasaport

  BAĞ-KUR emeklilik kredisi sayesinde emekli olmak isteyen BAĞ-KUR’luların, bankanın ek gelir talep etmesi durumunda alınacak belgeler ise,

  • Serbest çalışan bireyler için, Güncel Vergi Levhası, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Güncel İşletme Hesap Özeti, Ticaret Sicil Gazetesi,
  • Tarım sektöründe çalışan bireyler için, Çiftçilik Belgesi, Müstahsil Makbuzları, Arazi Tapu Fotokopileri

  SGK tarafından emekli olmak isteyen bireyler için,

  • Yapılandırma talep dilekçesi,
  • İl/Merkez Müdürlüklerince düzenlenecek form,
  • Banka İl/Merkez Müdürlüklerine verilecek yazı,
  • İl/Merkez Müdürlüklerince bankaya verilecek yazı gerekmektedir.

  BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?

  BAĞ-KUR emeklilik kredisi almak isteyen çalışanlar için çıkarmış olduğu torba yasasıyla Halk Bankası istenen miktarda kredi verebiliyor. Bunun için Halk Bankası size dilekçe formunda bir evrak veriyor, bu evrakı SGK’ya götürmeniz gerekmektedir. BAĞ-KUR emeklilik kredisi almak isteyen, BAĞ-KUR’a kayıtlı üyeler bu dilekçe aracılığı ile banka sizden, SGK’ya olan borcu ne kadar, borç ödendikten sonra ona bağlanacak olan maaş ne kadar, borç ödendikten sonra kişi ne zaman emekli olacak gibi ayrıntılı bilgileri talep ediyor. Bu evrak SGK tarafından doldurulduktan sonra, bankaya veriliyor. Banka, SGK’nın doldurmuş olduğu evrakı inceleyerek, toplam borcunuzu size bağlanacak aylıkla ne kadar ödeyebileceğinizin analizi yapıyor, gerekli ödemeleri nasıl sağlanacağına dair bir ödeme planı oluşturuyor. Gerekli analizler yapıldıktan sonra banka krediye onay veriyor.

  BAĞ-KUR emeklilik kredisi İş Bankası, Denizbank gibi bankalardan da sağlanmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın