• Bağ-Kur’lu Olan Ssk’lı da Olabilir mi ?


  Bugünkü yazımızda zorunlu Bağ-Kur kapsamında olan vatandaşlarımızın en çom merak ettiğ konulardan biri olan ”vergi mükellefi veya şirket ortağı iken SSK lı olunabilir mi? Sorusuna cevap bulacağız.

  Kimler Bağ-Kur ‘ lu Olmak Zorundadır ?

  1. Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
  2. Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,
  3. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
  4. Tarımsal faaliyette bulunanlar,

  Kimler Bağ-kur Sigortalısı iken SSK’ lı Olabilir ?

  Bağkurlu olmak zorunda olan yukarıda bahsettiğimiz kişilerden Bağ-Kur’lu iken SSK’lı bir işte çalışanlar isteği halinde Bağ-Kur’u durdurabilmekte ve SSK’lı olarak devam edebilmektedir, ancak eskiden olduğu gibi kendi işyerinde sigortalı olamaz, yani ancak başka bir işyerinde çalışmaya başlarsa SSK’ lı olabilir. Bu şekilde prim ödeyenler yüksek emekli maaşı alma hakkınada sahip olurlar.

  Bağ-Kurlu olan bir kişi başka bir işyerinde SSK’lı çalışmaya başladığında Bağ-Kur’u çalışmaya başladığı tarihten bir gün önce durdurulur.

  Dikkat edilmesi gereken konulardan biri çalışılan işyerinden ayrıldığında Bağ-kur sigortalılığının tekrar başlayacak olmasıdır.

  Aynı Dönemde Hem Bağ-kur Hem SSK lı Olunabilir mi?

  5510 Sayılı Kanununda Bağ-Kur’lu iken SSK’lı bir işte çalışmaya başlayan sigortalıya, kuruma yazılı talepte bulunmak şartı ile aynı anda Bağ-Kur’a da prim ödeme hakkı vermektedir.

  Çifte Emekli Olunabilir mi?

  Bağ-kur’ lu iken başkasına ait işyerinde SSK lı olarak çalışılırsa çifte emeklilik sözkonusu olmaz Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) (Bağ-Kur) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (SSK) bend kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir”

  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’lu Olan Ssk’lı da Olabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.