• Bağ-Kur’lu Olan Ssk’lı da Olabilir mi ?

  Bugünkü yazımızda zorunlu Bağ-Kur kapsamında olan vatandaşlarımızın en çom merak ettiğ konulardan biri olan ”vergi mükellefi veya şirket ortağı iken SSK lı olunabilir mi? Sorusuna cevap bulacağız.


  Kimler Bağ-Kur ‘ lu Olmak Zorundadır ?

  1. Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
  2. Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,
  3. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
  4. Tarımsal faaliyette bulunanlar,

  Kimler Bağ-kur Sigortalısı iken SSK’ lı Olabilir ?

  Bağkurlu olmak zorunda olan yukarıda bahsettiğimiz kişilerden Bağ-Kur’lu iken SSK’lı bir işte çalışanlar isteği halinde Bağ-Kur’u durdurabilmekte ve SSK’lı olarak devam edebilmektedir, ancak eskiden olduğu gibi kendi işyerinde sigortalı olamaz, yani ancak başka bir işyerinde çalışmaya başlarsa SSK’ lı olabilir. Bu şekilde prim ödeyenler yüksek emekli maaşı alma hakkınada sahip olurlar.

  Bağ-Kurlu olan bir kişi başka bir işyerinde SSK’lı çalışmaya başladığında Bağ-Kur’u çalışmaya başladığı tarihten bir gün önce durdurulur.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Dikkat edilmesi gereken konulardan biri çalışılan işyerinden ayrıldığında Bağ-kur sigortalılığının tekrar başlayacak olmasıdır.

  Aynı Dönemde Hem Bağ-kur Hem SSK lı Olunabilir mi?

  5510 Sayılı Kanununda Bağ-Kur’lu iken SSK’lı bir işte çalışmaya başlayan sigortalıya, kuruma yazılı talepte bulunmak şartı ile aynı anda Bağ-Kur’a da prim ödeme hakkı vermektedir.

  Çifte Emekli Olunabilir mi?

  Bağ-kur’ lu iken başkasına ait işyerinde SSK lı olarak çalışılırsa çifte emeklilik sözkonusu olmaz Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) (Bağ-Kur) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (SSK) bend kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir”  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’lu Olan Ssk’lı da Olabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Leyla dedi ki:

   1963 doğumluyum. 1988 de sigorta girişim var ve yalnızca 60 gün SSK lıyım. 2000 den itibaren de bağkurluyum. Bugüne kadar ki hizmet günüm 4995. Şirket sahibi ılduğum halde bir başka şirkette SSK lı olarak çalışmaya başladığımda 5375 güne tamamlayıp emekli olabilir miyim? Yoksa son 3,5 yılı SSK üzerinden mi ödemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir iş yerinde ssk lı çalışarak ssk ya geçebilirsiniz ancak ssk dan emekli olabilmek için son 7 yılın 3,5 yıldan 1 fazlası ssk lı olmak zorunda.

  2. Sevda Gelmez dedi ki:

   Merhaba..2006 da bir iş yerine ortaklığımdan dolayı bağkurluydum..ancak 2015 de ssk’lı olarak başka bir şirkette çalışmaya başladım..bana sgk müdürlüğündeki memur arkadaş şirket ortaklığım devam ettiği için bağkurumun devam ettiğini,ssk lı çalıştığım günlerin iptal edileceğini söyledi..sizin sayfanızda okuduğum kadarıyla yanlış anlamadıysam ikisi de devam edebilir diyorsunuz..bana bu durumla ilgili net bir bilgi verir misiniz rica etsem..Bu paylaşımımı sayfanızda paylaşmazsanız sevinirim..

  3. Secil dedi ki:

   Merhaba,
   Kendime ait bir şahıs firmam var ve yanımda çalışan sgkli bir kişi var, gerçek usulde vergi mükellefiyim. Kurumsal bir firmada çalışmaya başlamayı düşünüyorum şahıs firmam açık kalmaya ve sgklı çalışanım çalışmaya devam edecek. Bu konuda ne yapmam gerekiyor, sgklı olarak başka işyerinde çalışmaya başlamadan bir gün önce bagkuru durdurmak için sgk ya başvursam ve sgkm diğer iş yerinde başlasa yasal anlamda sorun yaşar mıyım? Ya da şahıs firmamı başkasına devretme gibi bir yükümlülüğüm var mı diğer kurumsal yapıda çalışmaya başlamadna önce ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir yerde çalışmaya başladıktan sonra vergi mükellefiyetiniz nedeni ile ortaya çıkan bağkur sigortalığınızı dondurabilirsiniz. Firmayı başkasına devretmenize gerek yok. Dilekçe ile ssk başlangıcından sonra bağkur için dilekçe verin.

  4. Hayri YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba,

   Anonim şirketimizin yönetim kurulu üyesi tavandan bağkur primi ödüyor. Bir başka şirkette de 4/A’lı olarak çalışmaya başlar ve de aynı anda bağkura tavandan prim ödemeye devam ederse, (4/A’lı ücreti asgari ücret seviyesinde olursa) emeklilik açısından 4/A’dan emekli olduğunda maaş kaybı olur mu? Ayrıca, aylık prim ödemesi tavanın üzerinde olacağından (bağkur+sgk primi) fazla ödenen prim iade alınabilir mi? Alınabiliyorsa 4/A için ödenen primden mi iade alınır?
   Çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

  5. Bekir dedi ki:

   1991 sigorta girişiliyim.11/06/1969 doğumluyum 7500 günüm oldu 2000/2001 de bir yıl bağkurluydum.son 6 senedir çalıştığım işyerine şirket ortagı olacağım fakat bağkurlu olacağımdan emeklim düşer diye endişe ediyorum.2022 de emekli oluyorum 52 yaş askere gitmeden sigortam yoktu.bağkur olarak zararmı ederim yada başka işyerinde sgk lı olsam bağkur ödemesem olurmu?emekli maaşım düşmesin diye…

  6. söner kirazcı dedi ki:

   slm ben 1971 dogumluyum 1999 bağkur girişliyim bu güne kadar kesintisiz bağkur yatırdım ne zaman emekli olabilirim ssk ye geçsem dahamı avantajlı olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yaşınız

    46 yıl 7 ay 6 gün
    Sigortalılık süreniz

    18 yıl 7 ay 7 gün
    Hizmet süreniz

    6697 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş

    58 yıl
    Sigortalılık süresi

    25 yıl
    Hizmet süresi

    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız

    11 yıl 4 ay 24 gün
    Kalan sigortalılık süreniz

    6 yıl 4 ay 23 gün
    Kalan hizmet süreniz

    2303 gün
    01/01/2029 tarihinde emekli olabilirsiniz.

    SSK ya geçmeniz yaşınızı düşürmez. 3,5 yıl ssk lı olarak prim öderseniz ssklı olarak emekli olursunuz. Bunun yerine kalan Bağ-Kur primlerini Yüksekten ödemeniz emekli maaşı için daha avantajlı olacaktır.

  7. Ahmet Çim dedi ki:

   Merhaba ben 1964 doğumlu ve 1986 bağkur girişliyim. 8250 gun bağkur günüm var 9.000 gune tamamlamak için istege bagli bağkurlu oldum. Benim sorum ise istege bağlı bağkur yerine ssk lı bir işe girsem ve 7.000 iş gününü doldurdugum icin emekli olabilirmiyim. Bu arada iş yerim kapandı herhangi bir ticari faaliyetim yok. Yardımlariniz için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk dan emekli olabilmeniz için en 3,5 yıl ssk lı olarak prim ödemeniz gerekir. Bu nedenle, isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olmanız daha mantıklı.

  Sorunuzu Yazın