• Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

  Kredi kartı borç yapılandırması başladı mı ? Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile kredi kartını ödeme güçlüğü çekenler için bir yapılandırma projesi olduğunu ve bu projenin de Ziraat Bankası aracılığı ile olacağını söylemişti. Bu konu ile ilgili vatandaşların araştırmaları devam ediyor. İnternette dolaşan bilgi yetersizliğini kaldırmak için biz de kredi kartı borç yapılandırma ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık. Öncelikle belirtmek isteriz ki kredi kartını ödeme güçlüğü çeken milyonlarca insanımıza büyük bir fayda sağlayacak bir yapılandırma olmuş.


  Kredi kartı borcu olan vatandaşlarımız, Ziraat Bankası şubelerine başvurarak borçlarını yapılandırma hakkına sahip oldular. Ziraat Bankasının başlattığı bu kampanyaya Vakıf Bank ve Halk Bankası da katıldı. Kampanya şartları ve başvuru uygulamaları kampanyaya katılan tüm bankalarda aynı şekilde uygulanıyor Uygulama, Ziraat Bankası‘na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşları da kapsıyor.

  Kredi Kartı Borç Yapılandırma Vade ve Oranı Ne Kadar ?

  Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre kredi vade ve şartları aşağıdaki şekilde belirlendi ;

  “Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.”

  Kimler Hangi borçları Yapılandırabilecek ?

  31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanan ve kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya asgari tutarını ödese bile kalan kısmını ödeyemeyerek gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile ödenebilir hale getirilecek.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvuru Şartları Neler ?

  Bireysel kredinin en önemli şartı, kredi kartı müşterisi olunan banka tarafından takibe alınmamış olmak. İkinci şart ise, Kredi kartını kullandığı bankayla kart borçları için yapılandırma anlaşması imzalanmış olunmalı.

  Onaylanan Kredi Ödemesi Kime Yapılıyor ?

  Onaylanan Kredi, borçlu olunan kredi kartı hesabına Ziraat Bankası tarafından ödenerek borcu kapatılıyor.

  Borcu Ödenen Kart Tekrar Kullanılabiliyor Mu?

  Ziraat Bankası, borçlu kartların iptalini de istiyor. Ancak uygun şartları taşıyanlara borcun kapatılmasıyla birlikte banka değerlendirmesi sonucunda yeni kredi kartı da verilebiliyor.

  Taksit Tutarı Nasıl Belirleniyor ?

  Başvuru sırasında öncelikle toplam borç belirleniyor. Verdiğiniz ücret bordronuzdaki maaşınıza göre ödeyebilme kapasiteniz ve riskler değerlendirmeye alınıyor. Son aşamada da bu değerlendirme sonucunda taksit tutarı ve vade belirleniyor. Alınan bilgilere göre Maaşın en fazla yarısı tutarında taksit belirlenebiliyor.

  Nasıl Başvuru Yapılacak ?

  Kredi kartı borcu olan vatandaşlar, bu borcunu kapatmak için Ziraat Bankası’ndan “birleştiren ihtiyaç kredisi” başvurusunda bulunacak.

  Uygulamadan yararlanmak isteyenler,

  • Kimlik belgesi
  • Gelirlerini gösteren belge (işyerinden alınacak ücret bordrosu)
  • Sigorta Hizmet dökümü (E devletten alınabilir)
  • Borcu Yapılandırılacak kartların 2018 yılı son ekstresi
  • Borcu yapılandırılacak kartların 2019 dönem içi harcamalarını gösteren ekstresi

  Borçlunun gelirinin yetersiz bulunması halinde kefil de istenebilir.

  belgelerini alarak Ziraat Bankası Şubelerinde Müşteri Temsilcileri ile işlemi başlatabilecekler.  tıkla sorunu sor

  Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Trkn dedi ki:

   2022 sosyal yardim maasindan engelli maasindan yani faydalanan şahıslar bu yapilandirmadan faydalanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirli bir gelirin olması yeterli. Takibe düşmüş bir borç değil ise yapılandırabilirsiniz.

  2. naci yılmaz dedi ki:

   slm benim 6.500.- tl kredi kart ı borcum v eşim çalışıyor asgari 1.700.- tl konut kredi si
   ödüyorum emekli maaşım 2.700.- tl eşim çalışıyor asgari ücretli
   yapılandırmadan yararlanabilirmiyim.
   2 ci husus bankaya yapılandırma yaparsan hayat sigortası
   ve diğer masraflarla kredi kartı faizini geçer dediler
   şimdiden tşk ler

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Kredi kartı yapılandırma başvurularını çok sıkı denetliyorlar. Başvurularda öncelik sigortalı yada emekli olmasıdır. Yapılandırma da hayat sigortası masrafı alınmıyor.

  3. Mustafa öğüt dedi ki:

   Benim bireysel kreadi borcum var yuk sek faiz den simdi faiz 1.l0 dan yapılan dirmak istedim olmaz dedilerr .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu yapılandırma kredi kartı borcu olup da ödeme güçlüğü çekenler için düzenlenmiştir. Kredi ile ilgisi yok.

  4. Yılmaz dedi ki:

   Merhaba
   çeşitli bankalara kredi kartı borcum var. Aslında kredi borçlarım da var.
   Aralık 2018 itibari ile sadece ek hesap kullanımım var ama şimdiye kadar ödemelerimi yapabildim. Bundan sonra çok zorlanacağım. Dolayısıyla an itibari ile yapılandırılmış borcum yok. Tek bir yere borcum olsun istiyorum. Acaba kampanya kapsamına girer mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    KMH yani ek hesap ve kredileri kapsamıyor. Ancak 2018 den devreden kredi kartı borcunuzu taksitlendirme yaptırabilirsiniz. Bu kampanya ile Tüm borçları tek borca bağlayıp kredi yapma imkanınız yok.

  5. İlhan dedi ki:

   En az ne kadar sigorta olması gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bankaların genelde 4-6 ay arası bir sigortalık talep edebiliyor.

  6. Ismet dedi ki:

   Merhaba farkli bankada kredi kartim var. Emekliyim. Yapilandirma yapabilir miyim?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Borçlu olduğunuz bankadan, borcunuza dair imzalı bir yazı alıp ziraat bankasına giderseniz başvurunuz değerlendirilmeye alınır.

  7. SİNAN AKSOY dedi ki:

   Benim 2 tane kartım var borcumu işsiz kaldığım için ödeme yapamıyorum üzerime kayıtlı tapu var yapılandırmadan faydalana bilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kartın yapılandırabilmesi için ispat edebileceğiniz bir gelirin olması şartı var.

  8. serdar dedi ki:

   Merhaba, banka takibinden kasıt yasal takip midir, yoksa bir kaç dönem ödeme yapamayınca takibe alınmıştır şeklinde mesaj gelince faydalanamıyormuyuz . 2. sorum:benim 1 kartımda takip oluşmuş iken diğerinde takip yoksa sadece takip oluşmayan kartım için faydalabilirmiyim yoksa farklı bir kartta takip olduğundan banka yine kredi vermezmi? tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kredi kartlarını en az 3 ay ödemedikten sonra idari takibe düşmüş ve avukatlık olmuş borçlardan dolayı kredi çıkmaz. 2 ay ödemediğiniz kart boorcu zaten ödeme güçlüğünden dolayı oluşan bir borçtur ve yapılandırma kapsamındadır. Yasal takipli hiçbir kartınızın olmaması gerekir.

  9. serdar dedi ki:

   Merhaba, banka takibinden kasıt yasal takip midir, yoksa bir kaç dönem ödeme yapamayınca takibe alınmıştır şeklinde mesaj gelince faydalanamıyormuyuz . 2. sorum:benim 1 kartımda takip oluşmuş iken diğerinde takip yoksa sadece takip oluşmayan kartım için faydalabilirmiyim yoksa farklı bir kartta takip olduğundan banka yşne kredi vermezmi? tşkler

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Bu 2 kartınızın durumu göz önüne alındığında, kredi almanız imkansız. Yapılandırma için ise başvurmanız gerekiyor. Takibe girmiş kartlarınız içinde yapılandırma yapmanız mümkündür.

  10. Özber esin dedi ki:

   Slm benim kredi kartı borcum var 1300 tl ben şu an hic bir yerde çalışmıyorum bu kart borcumu ziraat bankasinda yapilandirma yapabilirmiyim benim kartim finans bankın kartı bilgi verirseniz sevinirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Kartınızı yapılandırabilmeniz için SGK’nızın olması ve bir yerde çalışıyor olmanız gerekmektedir.

  11. Ferit çat dedi ki:

   Vadesiz mevduat hesabında belirli miktarkarda esnek nakit avansı adı altında hesap sahibine sunulmuş olan limiti bitirmiş ve borçlanmış olanlar borç yapılandırmasından yararlanabilir mi…

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Bahsettiğiniz yapılandırmayı kapsamıyor. Yapılandırmak istediğiniz borç, Ziraat bankası dışında bir banka ise Ziraat bankasına gidip yapılandırma formu almanız ve bu formu borçlu olduğunuz bankaya onaylatmanız gerekiyor. Onaylattıktan sonra form ile bankaya tekrar gidip şansınızı denemenizi öneririm. Yapılandırmak istediğiniz borçlar, ziraat bankası dışında ki bir bankaya ait ise süreç biraz yorucu oluyor.

  12. Erkan dedi ki:

   Bu krediden esnaflar yararlanabiliyor mu

  13. Erol özbakır dedi ki:

   Erol özbakır ben iki üç kredi kullandım ve avansda çektim sizden ricam ihtiyaç kredisi kullanabilirim 20 bin lira çekip borçlarını kapatmak istiyorum 2300 TL maaşım var sizce uygunudur

  14. Celâl Konuksal dedi ki:

   70 yaş üstü olan ve geliri ve maaşı olmayan ancak üzerine kayıtlı gayrimenkulleri olan kişilerde bu imkândan yararlanabilirmi.Esinin emekli maaşı kefil gösterilebilirmi.

  15. Yafe dedi ki:

   Avukata düşen borç oluyormu

  Sorunuzu Yazın