emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Düşük Faizli Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvurusu

2021 Düşük Faizli Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvurusu

Kredi kartı borç yapılandırması, banka tarafından ödenemeyen taksitlerin yeniden düzenlenmesini sağlayan bir işlemdir. Kredi kartı borç yapılandırması başvurusu borcun mevcut olduğu bankanın dönemsel kampanyaları takip ederek, banka ile bizzat iletişim kurarak onlar tarafından belirlenen şartlara göre yapılır. Bu sebeple her bankanın başvuru şartları ve faiz oranları farklılık gösterebilir.

Borçları transfer yöntemleri ile tek bir alanda biriktirmek ve tek bir yere borcunun olmasını isteyen kişiler için farklı yollar ve taksit miktarları sunulmaktadır. 12-24 ve 36 ay boyunca vade farkları ile beraber kredi kartı borç yapılandırma adımları bulunmaktadır. Borcu bulunan kişilerin gelir durumuna göre ödenmesi gereken taksit miktarları ve faiz oranları belirlenir. Kredi kartı borç yapılandırmasında bankaların çoğunun ortak özelliği kişilerin gelir durumlarına göre taksit miktarlarının belirlenmesidir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarının taksitlerinin hesaplanması ile ilgili mevzuat kapsamında eğer borç kredi kartı ile yapılandırılsa vade oranı en fazla 12 ay olarak hesaplanır. Yapılandırma işlemi ihtiyaç kredisi kullanılarak yapılırsa vade oranı 36 aya kadar uzayabilir.

Son mevzuata göre kredi kartı borcu yapılandırmalarında uygulanabilir en yüksek faiz oranı 2021 yılı için aylık %1,79 olarak belirlenmiştir. Yine ilgili mevzuatta kredi kartı için uygulanabilir en yüksek gecikme faiz oranı TCMB tarafından aylık %2,09 olarak belirlenmiştir.

Bu faiz oranlarına göre 10.000 TL üzerinden örnek bir kredi kartı borç yapılandırma hesaplaması şöyledir:

 • 10.000 TL borç için 36 ay vade yapılması halinde, aylık faiz miktarı yaklaşık olarak %1,41 olacaktır. Aylık taksiti 373 TL olacak kredi kartı yapılandırmasının toplam geri ödemesi 13.435 TL şeklinde olur.
 • 24 ay vade yapılacak kredi kartı yapılandırmasında aylık faiz oranı %1,41 olarak belirlenecektir. Bu kapsamda aylık ödemelerin tutarı 510 TL olurken, toplam geri ödeme 12.303 TL olarak belirlenir.
 • 12 ay vade yapılacak kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için aylık faiz oranı %1,41 olarak hesaplanır. Bu kapsamda aylık ödeme 928 TL olacak, toplam geri ödeme 11.186 TL olarak hesaplanacaktır.

Kredi Kartı Borcunu 36 Ay Vade ile Yapılandırma

Kart borcunu 36 ay vade oranıyla taksitlendirme yani borç transferi işlemi veya diğer adı kredi kartı borcu yapılandırma kredileri olan işlemler son zamanlarda en fazla tercih edilen kredi çeşididir. Bu talebin artmasının sebebi kişilerin tüm borçlarını yalnız bir kredide 36 ay vade ile yapılandırma imkanıdır çünkü sadece kredi kartı borcu yapılandırmasında uygulanan vade en fazla 12 aydır. 36 ay vade ile ödeme imkanı sağlanan yapılandırma ile kişi yasal takibe alınmadan borcunun küçük taksitlere bölünmesini sağlanır.

Yönetmeliğe geçici madde olarak eklenen bu haktan yararlanmak isteyen borçlu kişilerin şu şartları sağlaması gerekmektedir:

 • Borç, geçici maddenin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
 • Borçlu banka şubesine giderek bizzat yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.
 • Kredi notu yüksek olmalıdır.
 • Bankaya imza onaylı gelir durumunu gösterir belge sunulmalıdır.

Kredi Kartı Borcunu Taksitli Nakit Avans Kullanarak Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kart borcunun nakit avans ile yapılandırılması, kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans çekilerek tüm borcun kapatılması ve sonrasında çekilen taksitli nakit avansın yapılandırılarak ödenmesidir. Bu durumda en fazla 12 ay vade ve aylık %1,79 oranında faiz oranı uygulanmaktadır.

Ancak bu yöntemin kullanılabilmesi için kredi kartının yeterli limiti olması gerekmektedir ve banka ile görüşerek limit artırımı ile borç kapatılabilir. Sonrasında yapılandırma üzerine görüşme yapılması tavsiye edilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu kapatılmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir. Kart borcunun ödenmemesi durumunda olabilecek sonuçlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Borç tutarının asgarisini ya da tamamı ödenmezse ilk olarak borca gecikme faizi uygulanmaya başlar.
 • Bir yıl içerisinde, borcun asgari ödeme tutarı üç kez ödenmezse kart nakit kullanımına kapatılır. Borç ödediğinde tekrar kullanıma açılır.
 • Borç üst üste üç kere ödenmezse kart tamamen kapatılır. Borcun ödenmesi durumunda kart tekrar kullanıma açılır ancak ödememeye devam edilirse yasal takip süreci başlatılır.
 • Borçların ödenmemesi halinde kredi notu düşer.
 • Borç ile ilgili 90 günlük sürecin aşılması halinde banka öncelikle borcun ödenmesi için 7 günlük bir süre tanır. 7. günün sonunda ödeme yapılmazsa yasal takip başlatılır. Yasal takip sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Böyle bir durumda banka tarafından maaşın dörtte birine el konulur.

VakıfBank Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

VakıfBank borç yapılandırma kredisi, 2021 yılında kredi kartı borçlarının kapatılması için Vakıfbank Yanındaki Güç Paketi kampanyası kapsamında “Kredi kartı ödeme kolaylığı kampanyası” başlatmıştır.

Bu kampanyadan yaralanmanın koşulu diğer bankalara ait borçların ve kredi limitlerinin kapatılarak borç transferi yapılmasıdır. Bu kampanya ile VakıfBank bireysel kredi kartı müşterilerine 60 aya varan vadelerle borç yapılandırma imkânı tanımaktadır. Bu yapılandırma aylık yüzde 1,10 faiz oranıyla 24 aya; aylık yüzde 1,20 faiz oranıyla da 60 aya kadar vadeler ile gerçekleştirilebilir.

Örneğin, 20.000 TL tutarında yapılandırılan borcun 12 ay vade ile geri ödemede aylık taksit tutarı 1.813,10 TL, 24 ay vadede 977,73 TL ve 36 ay vadede 715,84 TL olarak hesaplanmaktadır.

Kredi kartı ödeme kolaylığı kampanyasından faydalanmak için gerekli evraklar ile VakıfBank şubeleri ile bizzat görüşmek gerekmektedir.

VakıfBank Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Gerekli Evraklar Nelerdir?

Borç yapılandırma kredisinde istenilen belgeler şunlardır:

 • Son 3 aya ait onay imzası bulunan gelir belgesi gösterir belge veya maaş bordrosu,
 • Borçlu olunan bankanın borcu gösterir belge veya kart ekstresi,
 • SGK tecil ve hizmet dökümü,
 • T.C. kimlik kartı istenmektedir.

Vakıfbank Ekstre Taksitlendirme Hizmeti

VakıfBank ektre yapılandırma kampanyası ile kredi kartı son dönem ekstre borcunun, en az asgari tutarının ödenmesi sonrasında kalan taksitlendirilebilir borç tutarını işlem tarihinden itibaren aylık %1,79 faiz oranı üzerinden 6 aya kadar taksitlendirebilme imkanı sunulmaktadır. Bu kredi kartı borç yapılandırması kampanyasından faydalanmak için son ödeme tarihinden 1 gün önce başvuru yapılması gerekmektedir.

VakıfBank Ekstre Taksitlendirme Hizmetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ekstre taksitlendirme hizmetine talep şu yollar ile yapılabilmektedir:

 • Mobil Bankacılık, İnternet Bankacılığı üzerinden,
 • 08502220724 Çağrı Merkezini arayarak,
 • VakıfBank şubelerinden,
 • SMS kanalı ile TAKSİTLENDİR yazıp, kartın son 6 hanesini ve istenilen taksit sayısını ekleyerek 5724’e göndererek başvuru yapılabilmektedir.

Garanti BBVA Ekstre Atlat Kampanyası

Garanti Bankası’nın Ekstre Atlat hizmeti ile aylık akdi faiz karşılığında ve minimum ödeme şartı olmaksızın 3 ekstre dönemi boyunca kolayca ertelenebilmektedir. 3 dönem erteleme sonunda minimum ödeme yaptıktan sonra toplam borç 6 taksitle ödenebilir. 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuru yapılarak borçlar ertelenip, yapılandırılabilir.

Ekstre Atlat kampanyasına şuralardan başvuru yapılabilir:

 • Garanti BBVA internet bankacılığından borç ödeme alanında yer alan Ekstre Atlat butonu ile,
 • Garanti BBVA mobil uygulaması üzerinden, kredi kartları bölümünden ödeme çözümleri alanında bulunan Ekstre Atlat seçeneği ile,
 • 444 0 333 Garanti BBVA müşteri iletişim merkezinden başvuru yapılabilir.

Garanti BBVA Ekstre Atlat Kampanyası Katılım Koşulları Nelerdir?

Ekstre Atlat hizmetinin şartları ve özellikleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Ekstre Atlat ile talep edilen ilk ekstreden başlayarak ekstre borcunun tamamının bu dönem ve takip eden 2 ekstre dönemi boyunca ertelenmesini ve erteleme sonunda kesilecek ekstrenin 6 taksitle ödenmesini sağlar. Örneğin 15 Ocak’ta kesilen ekstre için talep yapmanız durumunda bu ekstre ile beraber Şubat ve Mart ayında kesilecek ekstre de ertelenir. Ödemenin yapılması gereken ilk ekstre olan Nisan ayı ekstresi ise 6 taksite bölünmektedir.
 • Taksitlendirme işleminize ilişkin ödeme planı son kesilen ekstre ile birlikte müşteriye iletilecektir.
 • Taksitlendirme işlemini taksitlendirilecek ekstre kesildikten sonra Son Ödeme Tarihine kadar borcu ödeyerek veya Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Müşteri İletişim Merkezinden iptal edilebilir.
 • Taksitlendirme işlemi için erken kapama yapılabilir.
 • Bu özellikten yararlanmak için hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihinden 1 gün öncesi arasında başvurunun yapılması gerekmektedir. Karta herhangi bir ödeme yapmanıza gerek olmayacaktır.
 • Bu özellikten faydalanabilmek için başvurunun 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.
 • Ekstre Atlat başvurusu ile, en az 100 TL ile en fazla 50.000 TL arasındaki bakiyeler ertelenebilir.
 • Dolar ve Euro ekstreleri ertelenemez.
 • Bu hizmet karşılığında atlatılan bakiye üzerinden KKDF ve BSMV hariç aylık %1,79 faiz oranı uygulanır.
 • Ekstre Atlat işlemine onay verildikten sonra, ilgili kredi kartının hesap kesim tarihini değiştirilmesi durumunda hesaplanan faiz tutarı değişiklik gösterebilir.
 • Ekstre Atlat talebi onayladıktan sonra iptal işlemi yapılamaz.
 • Ekstre borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacaktır.
 • Ekstre Atlat kullanılmak istenen kart asıl veya ek kart olabilir.
 • Ekstre Atlat başvurusu sırasında kredi kartının en fazla 30 gün gecikmede olması veya takip statüsünde olmaması gerekmektedir.
 • Ekstre Atlat özelliğine ait detaylar, yapılan ekstre ödeme işlemi için Ödeme-Ekstre Erteleme, ertelenen bakiye için Ertelenen Ekstre Tutarı ve uygulanan faiz için Ekstre Atlat Faizi açıklamaları ile her kesilen ekstrede ayrıca yer almaktadır.

Akbank Kredi Kartı Taksitlendirme Kampanyası

Akbank borç yapılandırma hizmeti, kredi kartı borcunun Axess’in “Taksitli Borç Transfer” kampanyası ile ödenmesidir. Bu kampanya sayesinde Axess borcu veya diğer bankalarda bulunan kredi kartı borçları aktarılarak uygun faiz oranları ile 9 aya kadar taksitlendirilebilir.

Kredi kartı taksitlendirme işleminden Axess kart sahipleri ve Akbank’a gelen müşteriler faydalanabilmektedir. Fakat Exi 26, Ek Kart, Biz.card, Business kart, kefili kart sahipleri taksitli borç transferi hizmetinden faydalanamaz.

Akbank Kredi kartı Taksitlendirme İşleminin Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı yapılandırma kampanyasının yararları şöyle sıralanabilir:

 • Taksitli Borç Transferi işleminde ücret alınmamaktadır.
 • Kullanılabilir limit dahilinde en az 200 TL, en fazla 20.000 TL borç tutarı transfer edilebilir.
 • Tüm işlem tutarları ve vade aralıkları için tüm masraflar dahil aylık maliyet oranı %2,42, yıllık maliyet oranı %29,09’dur.
 • Ödenecek aylık taksit miktarına faiz, vergi ve fonlar dahildir.

Akbank Kredi kartı Taksitlendirme İşlemine Nasıl Başvuru Yapılır?

Akbank borç yapılandırma kampanyasına başvuru yolları şöyle yapılmaktadır:

 • Akbank internet bankacılığı üzerinden,
 • Akbank mobil uygulaması üzerinden,
 • 444 25 25/ 0850 222 25 25 numaralı Akbank telefon şubeleri üzerinden,
 • Akbank şubeleri üzerinden bizzat başvur yapılabilir.

Halkbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Halkbank kart borcu yapılandırması ile Paraf borçlar %1,79 faiz oranı ile 12 aya varan vade imkanı ile yapılandırılabilir. Halkbank kredi kartı borç yapılandırması kampanyasından faydalanmak için başvuru kanalları şöyledir:

 • Halkbank İnternet Şubesi,
 • Halkbank Mobil Şube,
 • 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezi,
 • Halkbank şubelerinden başvuru yapılabilir.

Halkbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Katılım Koşulları Nelerdir?

Borç yapılandırması kampanyasının şartları ve özellikleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Taksit sayısı 6,7, 8, 9 ve 12 aya kadar müşteri tarafından belirlenmektedir.
 • Asıl kart sahipleri uygulamadan faydalanabilecektir.
 • Talep tarihi itibariyle kartın son ekstre bakiyesi ve dönem içi hareketlerin toplamı, 150 TL – 30.000 TL alt ve üst limitler dahilinde kalınmak koşuluyla, taksitlendirilebilecektir. Bekleyen taksitler ile talep tarihi itibariyle hesaplanmış faiz, ücret ve bunların vergileri toplama dâhil edilmeyecektir.
 • Borcun taksitlendirilmesi talep edilen kartın ekstresinde, toplam borç tutarı kadar bir ödeme işlemi ve borç taksitlendirme işleminize ait taksitli satış işlemi oluşacaktır.
 • Borç taksitlendirme yapılan kartın son taksiti ilgili karta yansıyana kadar, söz konusu kart için yeniden taksitlendirme talebinizde bulunulamaz.
 • Borç Taksitlendirme işlemi tamamlandıktan sonra aynı gün içerisinde iptal işlemi 0850 222 0 400 Dialog’tan ve İnternet Şubesinden yapılabilecektir.
 • Bankacılık sisteminde, kanuni takibe aktarılan herhangi bir ürünün bulunmaması gerekmektedir.
 • Ticari kredi kartları, uygulama kapsamı dışındadır.
Yorumlar

 1. ramaazn dedi ki:

  mrb ben yapılandırma yaptım kartım açılır mı şube açılmaz dedi müşteri hizmetleri 3 gün içinde açılır dedi ne yapacağımı bilmiyorum

 2. Trkn dedi ki:

  2022 sosyal yardim maasindan engelli maasindan yani faydalanan şahıslar bu yapilandirmadan faydalanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirli bir gelirin olması yeterli. Takibe düşmüş bir borç değil ise yapılandırabilirsiniz.

 3. naci yılmaz dedi ki:

  slm benim 6.500.- tl kredi kart ı borcum v eşim çalışıyor asgari 1.700.- tl konut kredi si
  ödüyorum emekli maaşım 2.700.- tl eşim çalışıyor asgari ücretli
  yapılandırmadan yararlanabilirmiyim.
  2 ci husus bankaya yapılandırma yaparsan hayat sigortası
  ve diğer masraflarla kredi kartı faizini geçer dediler
  şimdiden tşk ler

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Kredi kartı yapılandırma başvurularını çok sıkı denetliyorlar. Başvurularda öncelik sigortalı yada emekli olmasıdır. Yapılandırma da hayat sigortası masrafı alınmıyor.

 4. Mustafa öğüt dedi ki:

  Benim bireysel kreadi borcum var yuk sek faiz den simdi faiz 1.l0 dan yapılan dirmak istedim olmaz dedilerr .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu yapılandırma kredi kartı borcu olup da ödeme güçlüğü çekenler için düzenlenmiştir. Kredi ile ilgisi yok.

 5. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba
  çeşitli bankalara kredi kartı borcum var. Aslında kredi borçlarım da var.
  Aralık 2018 itibari ile sadece ek hesap kullanımım var ama şimdiye kadar ödemelerimi yapabildim. Bundan sonra çok zorlanacağım. Dolayısıyla an itibari ile yapılandırılmış borcum yok. Tek bir yere borcum olsun istiyorum. Acaba kampanya kapsamına girer mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KMH yani ek hesap ve kredileri kapsamıyor. Ancak 2018 den devreden kredi kartı borcunuzu taksitlendirme yaptırabilirsiniz. Bu kampanya ile Tüm borçları tek borca bağlayıp kredi yapma imkanınız yok.

 6. İlhan dedi ki:

  En az ne kadar sigorta olması gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankaların genelde 4-6 ay arası bir sigortalık talep edebiliyor.

 7. Ismet dedi ki:

  Merhaba farkli bankada kredi kartim var. Emekliyim. Yapilandirma yapabilir miyim?

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Borçlu olduğunuz bankadan, borcunuza dair imzalı bir yazı alıp ziraat bankasına giderseniz başvurunuz değerlendirilmeye alınır.

 8. SİNAN AKSOY dedi ki:

  Benim 2 tane kartım var borcumu işsiz kaldığım için ödeme yapamıyorum üzerime kayıtlı tapu var yapılandırmadan faydalana bilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kartın yapılandırabilmesi için ispat edebileceğiniz bir gelirin olması şartı var.

 9. serdar dedi ki:

  Merhaba, banka takibinden kasıt yasal takip midir, yoksa bir kaç dönem ödeme yapamayınca takibe alınmıştır şeklinde mesaj gelince faydalanamıyormuyuz . 2. sorum:benim 1 kartımda takip oluşmuş iken diğerinde takip yoksa sadece takip oluşmayan kartım için faydalabilirmiyim yoksa farklı bir kartta takip olduğundan banka yine kredi vermezmi? tşkler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredi kartlarını en az 3 ay ödemedikten sonra idari takibe düşmüş ve avukatlık olmuş borçlardan dolayı kredi çıkmaz. 2 ay ödemediğiniz kart boorcu zaten ödeme güçlüğünden dolayı oluşan bir borçtur ve yapılandırma kapsamındadır. Yasal takipli hiçbir kartınızın olmaması gerekir.

 10. serdar dedi ki:

  Merhaba, banka takibinden kasıt yasal takip midir, yoksa bir kaç dönem ödeme yapamayınca takibe alınmıştır şeklinde mesaj gelince faydalanamıyormuyuz . 2. sorum:benim 1 kartımda takip oluşmuş iken diğerinde takip yoksa sadece takip oluşmayan kartım için faydalabilirmiyim yoksa farklı bir kartta takip olduğundan banka yşne kredi vermezmi? tşkler

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Bu 2 kartınızın durumu göz önüne alındığında, kredi almanız imkansız. Yapılandırma için ise başvurmanız gerekiyor. Takibe girmiş kartlarınız içinde yapılandırma yapmanız mümkündür.

 11. Özber esin dedi ki:

  Slm benim kredi kartı borcum var 1300 tl ben şu an hic bir yerde çalışmıyorum bu kart borcumu ziraat bankasinda yapilandirma yapabilirmiyim benim kartim finans bankın kartı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Kartınızı yapılandırabilmeniz için SGK’nızın olması ve bir yerde çalışıyor olmanız gerekmektedir.

 12. Ferit çat dedi ki:

  Vadesiz mevduat hesabında belirli miktarkarda esnek nakit avansı adı altında hesap sahibine sunulmuş olan limiti bitirmiş ve borçlanmış olanlar borç yapılandırmasından yararlanabilir mi…

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Bahsettiğiniz yapılandırmayı kapsamıyor. Yapılandırmak istediğiniz borç, Ziraat bankası dışında bir banka ise Ziraat bankasına gidip yapılandırma formu almanız ve bu formu borçlu olduğunuz bankaya onaylatmanız gerekiyor. Onaylattıktan sonra form ile bankaya tekrar gidip şansınızı denemenizi öneririm. Yapılandırmak istediğiniz borçlar, ziraat bankası dışında ki bir bankaya ait ise süreç biraz yorucu oluyor.

 13. Erkan dedi ki:

  Bu krediden esnaflar yararlanabiliyor mu

 14. Erol özbakır dedi ki:

  Erol özbakır ben iki üç kredi kullandım ve avansda çektim sizden ricam ihtiyaç kredisi kullanabilirim 20 bin lira çekip borçlarını kapatmak istiyorum 2300 TL maaşım var sizce uygunudur

 15. Celâl Konuksal dedi ki:

  70 yaş üstü olan ve geliri ve maaşı olmayan ancak üzerine kayıtlı gayrimenkulleri olan kişilerde bu imkândan yararlanabilirmi.Esinin emekli maaşı kefil gösterilebilirmi.

 16. Yafe dedi ki:

  Avukata düşen borç oluyormu