Banka Kredileri

2020 Tarla Arsa Tapusuna Kredi Nasıl Alınır, Hangi Bankalar Veriyor

Özellikle yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyenler tarla arsa tapusuna kredi alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Tarla arsa tapusu gösterilerek çeşitli bankalar üzerinden kredi çekmek mümkün hale geliyor. Hem kamu bankalarından hem de özel bankalardan arsa değeri ve kredi notuna kadar farklı tutarlarda kredi çekmek mümkün.

Tarla Tapusu ile Kredi Nasıl Alınır?

Tarla tapusu ile kredi almak mümkün olmakla birlikte her kredide olduğu gibi başvuran için öncelikli bakılan nokta kredi notunun yüksek olması ve düzenli gelire sahip olunmasıdır. Bu şartların sağlanması halinde tarla tapusu ipotek kapsamında kredi talepleri onaylanmaktadır. Kredi notunun düşük olması halinde ise özellikle kefil ya da tarla tapusu gibi teminatlar kredi almayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Tarla tapusunu ipotek ile göstererek kredi almak mümkün olmaktadır. Bankalar genelde taşıt ya da konut gibi alanlarda ipotek yapmalarına rağmen imarlı tarla için de ipotek uygulayarak kredi verebilmektedirler. Gerekli belgeler ile banka şubelerine başvuru yapıldığında arsa değerinin yüzde 50’sine kadar kredi sağlanabilmektedir.

Vakıfbank Tarla İpoteği Karşılığında Kredi

Sahip olunan tarlalar için Vakıfbank tarla ipoteği ile kredi sunmaktadır. Bunun için Vakıfbank şubelerine gidilmesi ve başvuru yapılması gerekiyor. Arsa ipoteğine söz konusu olan kredi için ise arsanın belirli özellikler taşıması gerekiyor. Buna göre arsanın başvuru sahibine ya da üçüncü dereceden bir yakına ait olması gerekiyor. Başka bir deyişle eş, çocuk, anne ve baba üzerine olan tarlalar da rızaları dahilinde ipotek olarak gösterilmektedir. Bunun yanında söz konusu arsanın belediye sınırları içinde olması, hisseli olmaması, üzerinde de herhangi bir sınırlama olmaması gerekiyor. Aynı zamanda arsa üzerinde başka banka ya da devlet tarafından koyulmuş ipotek de olmaması gerekiyor.

Tarlanın bu şartlara sahip olması halinde ve aynı zamanda krediyi ödemek için düzenli bir gelir sağlanmasının ispat edilmesi halinde kredi çekilebilmektedir. Vakıfbank arsa ipoteği karşılığında 50 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. Aylık faiz oranı ise yüzde 1,53 olup vade süresi ise 60 ay olarak belirlenmiştir. Kredi tutarından ekspertiz ücreti olarak 935 TL düşülmekte ve tahsis ücreti de 250 TL alınmaktadır.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Ziraat Bankası tarla ipotekli kredi almak için de şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 60 aya kadar sunulan vade oranları ile birlikte sunulan krediden talep edilecek tutar, ekspertizin tarlaya biçeceği değerin en fazla yüzde 50’si kadar oluyor. Başvuru için bankadan temin edilecek başvuru formu, kimlik belgesi aslı ve kopyası, gelir belgesi, tarla tapısı ve ekspertiz raporu gerekmektedir. Bankaya gereken belgeler ile başvuru yaptıktan sonra ekspertiz belirlenecek tarihte tarla değerini ölçmek için hareket edecektir. Faiz oranları ise 1,45 oranından başlıyor.

Finansbank Tarla İpotekli Kredi

Tarla ipotekli kredi çekmek için tercih edilecek bankalardan birisi de üst limit ve uzun vade süresi ile Finansbank olarak öne çıkıyor. 120 aya kadar kullanılacak kredide, arsa değerinin ekspertiz değerinin yüzde 50’sine kadar kredi veriliyor. Aylık faiz oranı ile kredi notuna göre değişmekle birlikte 1,75 oranlarından başlıyor. Buna göre üst limitin de 1 milyon TL olarak belirlendiği kredi imkânı tarla ipoteği karşılığında kredi çekmek isteyenlere sağlanıyor. Eğer farklı bölgelerde, parçalanmış halde tarlalar bulunuyorsa, belirli bir dönümün üstünde olmak kaydıyla Finansbank bu türden tarlaları da bir araya getiriyor ve böylece çekilecek olan kredi tutarının daha fazla olmasını da sağlıyor. Bu sayede bankadan çekilecek kredi tutarı da artıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir