emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Limited Şirket Nasıl Kurulur, 2020 Masrafları Neler?

Limited Şirket Nasıl Kurulur, 2020 Masrafları Neler?
21.10.2020

Kendi şirketini kurmak isteyenler için geçen yıllarda tek kişinin kurabileceği bir hale getirilen limited şirket kuruluşu için masraflar merak ediliyor. Ancak bu noktada bilinmesi gereken limited şirket kuruluşlarında şirket ortak sayılarına, müdür sayısına, faaliyet gösterilecek alana göre masraflar değişebilmektedir.

Limited Şirket Nedir, Nasıl Kurulur?

Limited şirket kurmak isteyenler için öncelikle başlangıç aşamasında gereken belgelerin ve masrafların şirket sahibi ya da sahipleri tarafından karşılanması gerektiği bilinmelidir. Maliyetler ise şirkette bulunacak müdür sayısına, kurucu ortak sayısına ve sermaye ile kira tutarlarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda şirketin giderlerini hesaplamak için muhasebeci masrafları da yine şirket kurma masraflarına dahil edilmelidir.

Geçen yılların aksine yapılan düzenlemeler ile birlikte limited şirket kuruluşunda iki ortak bulunma zorunluğu kaldırılmıştı. Bu sayede limited şirketler tek kişi ile kurulmaktadır. Şirketin tek ortağa sahip olması halinde müdürler, şirket tek ortağı, ortak adı ve yerleşim yeri gibi bilgilerin ticaret siciline kaydedilmesi ve ilan edilmesi gerekmektedir. Bu durumda oluşacak zararlardan ise müdürler sorumlu tutulmaktadır ve bu bakımdan tek ortaklı limited şirketlerde müdürün dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca limited şirket kurmak için asgari tutar 10 bin TL olarak belirlenmiş olup bu tutarın altında sermayesi olanlar da limited şirket kuramamaktadır.

Limited Şirket Kuruluşu İçin Belgeler ve Maliyetleri

Limited şirket kurmak için belgeler sürecin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Kuruluş aşamasında pek çok ön işlem bulunmaktadır. Yapılacak olan işlemlerin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir, aksi halde sürecin olumsuz sonuçlanması ve çeşitli zarar yaşanması mümkün olmaktadır. Bu belgelerin isimleri ve maliyetleri şu şekildedir;

  • İmza Beyannamesi (Tescil Talepnamesi) : 35.00 TL
  • Kuruluş Vekaleti: 80.00 TL
  • Rekabet Kurulu Ödemesi: Sermaye

Bu belgelerin hazırlanmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Maliyetlerinin hesaplanması için ise kesin tutarlar bulunmamaktadır. Çünkü maliyet tutarları şirketin bulunduğu bölgeye, şehre ve belgelere göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda kuruluş yapılacak şehrin büyüklüğü, noter masrafları, rekabet kurulu masrafları ve vergi dairesi masrafları maliyetleri etkilemektedir. Örnek olarak İstanbul’da kurulacak bir şirket için hesaplama yapılırsa; iş yapılacak alan toptan tekstil satışı, müdür sayısı 1, ortak sayısı 1, şirket kira tutarı bin TL, şirketin sermaye tutarı ise 10 bin TL olarak kabul edildiğinde masraflar şu şekilde çıkacaktır:

Müdür için imza beyannamesi 39 TL, ortak için 1 adet nüfus cüzdanı örneği: 40,00 TL, Kuruluş vekaleti 100 TL, ticari defteler için istenen 100 sayfalık onay ücreti 130 TL, her müdür için 2 adet imza sirküleri 150 TL, şirket kuruluş sonrasındaki mali müşavir giderleri 135 TL olmaktadır.

Limited Şirket Vergi Masrafları

Bunların yanında limited şirket vergi masrafları da kuruluşta ödenmesi gereken tutarlardır. Vergi dairesi masrafları 23 TL, kefilsiz kira damga vergisi 23 TL, kefilli kira damga vergisi 136 TL, sanal ofis kira vergisi 113 TL olmaktadır.

Vergi dairesinde yapılan harcamaların yanında kuruluş için ticaret odası masraflarının da karşılanması gerekmektedir. Örnek olarak İstanbul Ticaret Odası masrafı bin TL, faaliyet belgesi 10 TL ve rekabet kurulu ödemesi de 4 TL olmaktadır. Aynı zamanda Mali Müşavirlik Kuruluş ücreti de 600 TL’dir.

Bu maliyetler ile birlikte limited şirket kuracaklar en az 5 bin lirayı masraflar için harcamaktadır. Bu yüzden küçük sermayeler ile limited şirket kurmak isteyenler kurulum aşamasında yapılacak olan harcamaları göz önünde tutmaları büyük bir yarar sağlayacak ve hesaplarını doğru yapmalarına neden olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.