Yardımlar

PTT Para Yardımı Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

ptt para yardimi basvurusu ve sorgulama

PTT üzerinden para yardımı başvurusunu ve T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işleminizi e-devlet platformu üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

PTT yardım başvurusu nereye yapılır? PTT yardımı kimlere verilir? İşte, PTT yardım parası başvurusu ve T.C. ile sorgulama işlemlerine dair bütün detaylar…

PTT Yardım Parası Şartları Neler?

Dar gelirli ve maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlar PTT yardım parası almak için başvuruda bulunabilirler. Ailesinde düzenli geliri olmayan veya gelir sahibi bireylerin aldıkları ücretin asgari ücretten düşük olması halinde yapılacak başvuru şartlarına ek olarak;

 • Ailesinde engelli birey bakanlar
 • Engel durumu bulunanlar
 • Sosyal güvence kapsamında olmayanlar
 • Herhangi bir işte çalışmayanlar ve
 • İşten çıkarılmış olanlar PTT yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Pek çok vatandaş tarafından bilinmeyen destek beklenen kriterleri taşıyan herkese yapılmaktadır. Başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden online olarak veya en yakın Kaymakamlık binasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bölümüne şahsen giderek tamamlanabilir.

PTT Yardım Parası Kimlere Verilir?

Maddi imkânları yetersiz kişilere ek olarak ailesinde bakmakla yükümlü engelli birey bulunanlar kimlere PTT yardım parası verilir sorusunun cevabıdır. 

 • Aileye yönelik
 • Çocuklara yönelik
 • Eğitime yönelik
 • Kadınlara yönelik
 • Yaşlılara ve
 • Engellilere yönelik destek ve sosyal yardımlarla ilgili güncel bilgilere https://www.aile.gov.tr/ adresi üzerinden erişim sağlanabilir.

Hayatın her alanında vatandaşına destek olan sosyal yardım başvuruları PTT şubelerinden alınacak kişiye özel şifre yardımıyla online olarak tamamlanabilir. Başvuru ve sorgulama işlemleri e-Devlet Kapısı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya PTT hizmetleri üzerinden gerçekleştirilerek takip edilebilir.

PTT’den Para Yardımı Nasıl Alınır?

Her aileden sadece bir kişiye yapılan maddi destek, başvurusu kabul edilen vatandaşlara devlet tarafından PTT kanalıyla ödenir.

PTT’den yapılan ödemeler arasında;

Maddi yetersizliği kurumlar tarafından belirlenen düzeyde olan vatandaşlar, engelli bireyler, şehit ve gazi yakınları da sunulan imkânlardan faydalanabilir.

Başvuru sonuçları yaklaşık bir hafta içinde çıkar. e-Devlet Kapısı, kaymakamlık, PTT şubeleri ya da çağrı merkezi üzerinden başvuru sonucu öğrenme hizmeti alınabilir. Online hizmet alamayan vatandaşlar şahsen başvurarak veya telefonla sonucu öğrendikten sonra kimlik kartıyla en yakın PTT şubesine giderek hak ettikleri ödemelerini alabilirler.

Kaymakamlık binaları içinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başvuru kabul ederken sonuç öğrenmek için de ziyaret edilebilir.

PTT Para Yardımı Sorgulama Ekranı

PTT para yardımı sorgulamak için “Kurum Ödemeleri” sayfası üzerinden sonuç öğrenebilirler. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin mutlaka kendileri adına en yakın PTT şubesinden aldıkları e-Devlet şifresi bulunmalıdır. Başvuru işleminin ardından ortalama 1 hafta içinde belli olan sonuçların ödemesi yine en yakın PTT şubesi üzerinden yapılmaktadır.

ptt yardım parası sorgulama ekranı
ptt para yardımı başvurusu ve t.c ile sorgulama 7

Asgari ücrete gelen zam oranına göre değişen destek ücretleri maddi imkânları yetersiz olan vatandaşlar için bir umut kapısı olmayı başarmıştır. Ailesinde çalışan kimse olmadığı için düzenli gelir ve sosyal güvenliğe sahip olmayanları koruma altına alan uygulama, hane içinde bakıma muhtaç engellileri de kapsama altına alır. PTT yardım parası günlük hayatını devam ettirebilmek için masraflarını karşılayacak maddi gücü olmayan kişilere devlet eliyle yine devlet kurumu aracılığıyla dağıtılır.

PTT Yardım Parası Başvurusu

PTT yardım parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir. Herhangi bir düzenli geliri olmayan ve bu durumu belgeleyen vatandaşlar PTT tarafından ödenen sosyal destekten faydalanabilirler. Başvuru sonuçları yaklaşık olarak 1 hafta içinde çıkacaktır.

e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama ekranına giriş için adım adım;

 1. e-Devlet Kapısı resmi web sitesine girilir.
 2. PTT Genel Müdürlüğü hizmetleri altında
 3. PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama seçeneğine tıklanır.

Sorgulama sonucunu öğrenebilmek için öncelikle kimlik doğrulama işleminin başarıyla tamamlanması gerekir.

T.C ile PTT Para Yardımı Sorgulama

PTT Yardım parası sorgulama işlemi TC ile yapılabilir. Bunun için ilk olarak e-Devlet sitesini açmak ve ardından TC kimlik numarası ve şifre girerek kimlik doğrulama işlemini başarıyla tamamlamak gerekir. Sorgulama alanında yapılacak işlemle başvuru sonucunun olumlu olması halinde;

 • Adınıza yapılan tüm ödemeler listelenebilir.
 • Yine bu sayfadan PTT aracılığıyla tamamlanmış ödemeler de görüntülenebilir.

Sorgulama işlemini şahsen PTT şubesine veya kaymakamlık binasına giderek yapmak isteyenlerin yanlarında mutlaka TC kimlik numarasını gösteren resmi bir belge bulundurulması zorunludur. Ödemeler sadece başvurusu onaylanmış kişiye yapılır. Yardım ödemeleri için belirlenen bir tarih olmamakla birlikte, ödemeler başvurunun ardından geçen 1 hafta içinde yapılır.

PTT’nin Sosyal Yardımları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal desteklerde ödemeler PTT üzerinden tamamlanır.

Sosyal devlet mantığıyla sürdürülen yardım türleri arasında;

 • Afet-Acil durum yardımları
 • Kronik hastalara elektrik tüketim desteği
 • Sosyal konut projesi
 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğrenci barınma-taşıma-yemek yardımı
 • Engelli ihtiyaç yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Sosyal uyum yardımı
 • Yaşlı aylığı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Vefa projeleri
 • Doğum yardımı
 • Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar sayılabilir.

Devlet tarafından sürdürülen sosyal yardımlar dönemsel ihtiyaçlar göz önünde tutularak güncellenmekte ve yardıma muhtaç vatandaşların refahının sağlanmasını amaçlamaktadır.

PTT Yardım Parası Hesaplara Ne Zaman Yatıyor?

PTT yardım başvuruları ve sonuç sorgulama işlemi kadar merak edilen bir diğer konuysa paranın hesaplara ne zaman yatacağıdır. Sosyal yardım ödemeleri başvurunun tamamlanmasının ardından 1 hafta içinde sonuçlanır. Başvurusu değerlendirildikten sonra ödeme almaya uygun bulunanlar için ödemeler PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

Online sorgulama yapılarak hak edilen ödemeler ekranda görüldükten sonra en yakın PTT şubesine kimlikle giderek yardım parası çekilebilir. Ödemeler sadece başvuru sahiplerine yine sadece üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi bir belgeyle yapılır.

Telefonla PTT Yardım Parası Sorgulama

Sorgulama işlemleri farklı şekillerde yapılabilir. Bunlar arasında vatandaşın en çok tercih ettiği telefonla PTT yardım parası sorgulama işlemidir. Bunun için;

 • 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezinin aranması yeterlidir.

Kısa bir kimlik kontrolü ve güvenlik aşamasının ardından başvuru sorgulaması yapılarak sonuç vatandaşa telefon üzerinden verilebilir.

E-Devlet Üzerinden PTT Yardımı Sorgulama

E-Devlet üzerinden PTT yardm parası sorgulamak için sisteme T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sosyal Devlet anlayışıyla sunulan destek, maddi ve manevi yardımların başvurusunun yapılabildiği e-Devlet Kapısı hizmetleri üzerinden sonuç sorgulaması da hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

Adıma Yatan PTT Yardım Parasının Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Vatandaşlar adlarına yatan PTT yardım parası olup olmadığını ALO PTT hattı olan 444 1 788 numaralı telefon üzerinden öğrenebilirler. Yine PTT web sitesindeki online işlemler yardımıyla hesap hareketleri ve bakiye sorgulama gerçekleştirilebilir. Vatandaşlar destek ihtiyaçlarını evlerinden çıkmadan e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirler.

PTT yardım parası başvurusu ve T.C ile sorgulama işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra hak edilen ödemeler en yakın PTT şubesine gidilerek çekilebilir. Ödemeler sadece başvuru sahibine yapılır. PTT yardım parası hane bazlıdır ve her haneden sadece bir başvuru kabul edilerek değerlendirmeye alınır.

PTT 700 TL Para Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahiplerine PTT 700 TL para yardımı yapmaktadır. Devlet ile birlikte yürütülen yardım kampanyasında gelir durumu düşük vatandaşlar E-Devlet platformu üzerinden başvuru yaparak değerlendirme sürecine alınırlar.

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

İBB Gıda, Erzak, Yardım Kolisi, Eğitim Yardım Başvurusu

PTT Elektrik Fatura Desteği Yardım Başvurusu ve Şartları

Shares:

129 Yorumlar

 • Firdevs Alpaslan
  16.06.2024

  iki çocuğum ceza evinde iki tane okula gidenim var en büyük oğlum hüküm lü ikinci oğlum araglnda sakatlık var evim kira şuanda yedinci ayda evsahibi evden çıkarıyor sag llk güven cem yok buzdalap bozuk çamaşır makinesi yok flrln yok anlıyacağınız hiç bir elektirik aletim yok yardlm ederseniz çok sevinirim

  Cevapla
 • Zehra Toplu
  15.06.2024

  5tane çocuğum var eşimden ayrıldım yardım ederseniz çok sevinirim küçük çocuklarım var calisamiyorum

  Cevapla
 • Mehmet Sabri Bağci
  17.04.2024

  Ben Hatay’Liyim Ben Deprem’zedeyim Ben ÇaLışmıyorum Benim Dört Tane Çocuğum Var Benim Evim Depremde YikiLdi Siz Bana Yardım Edermisiniz

  Cevapla
 • Ekrem eşit
  29.03.2024

  Yardım para çocukların için 4 çocuk var ihtiyaçlarımız var

  Cevapla
 • Şengül tapan
  20.03.2024

  Meraba kocam serbest meslek yapıyor ama uzun zamandır işimiz olmuyor 3 çocum okula gidiyor mümkünse yardım telep istiyorum.

  Cevapla
  • Nazar göçener
   18.06.2024

   İki küçük çocuğum var evim kira eşim mahkum madi durumum yok bir yerden gelirim yok Allah razı için yardım edermisiniz

 • Serdar
  27.01.2024

  Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor herhangi bir gelirimiz yok issizim üç çocuğum okuyor ve masraflarını karsilayamiyoruz içimiz yanıyor rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz

  Cevapla
 • MERYEM HACI İBRAHİM
  01.01.2024

  BANA ACİL PARA LAZIM

  Cevapla
 • Emine Aydın
  23.12.2023

  Engelliyim eşim çalışmıyor 2 bebeğim var biri 20 aylık diğeri 7 aylık ihtiyacımız giderlmiyor mama bez süt alamiyorm ihtiyacimiz var nakdi aynı her türlü yardimlarinkzi bekliyorum

  Cevapla
 • Serdar
  19.10.2023

  Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor ve yıkım kararı var ve herhangi bir gelirimiz yok çok zor günler geçiriyoruz rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz Devletimize ve makamına saygıyla

  Cevapla
 • Sibel
  11.10.2023

  Benimde 4 çocuğum var eşim bizi terketti bitane engelli çocuğum var konuşamıyor yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
 • Medine özsoylar
  06.10.2023

  3 tane çocuk okutuyorum maddi durumum hiç iyi değil sadece Eşim çalışıyor Lütfen Allah rızası için desteğinizi bekliyorum 7500 TL kira veriyorum yetmiyor çok zor durumdayım Allah rızası için sesimi duyun istiyorum

  Cevapla
  • Fatma Sevim
   28.05.2024

   Beni 2019da açık kalp ameliyatı oldum 2021de beyin kanaması geçirdim çalışmam yasak birde ilkokula giden bir kızım var bide bizim evimiz yıkıldı depiremde konteyner oturuyoruz he diyicekisinizki engelli maşı alamıyorum çünkü beni kibillik kartı başı vurudum yüzde 75verillimiş ama heyete girdim yüzden otuzyedi verillimiş bu nasıl olur allıyamadım ne olur yardım edin bana lütfen bize yardım edin lütfen kızımba bayırabılık alıbak istiyorum çünkü beni bu yardıma çok ama çok ihtiyacım var lütfen yardım edin bize lütfen

 • Murat. ataçer
  20.09.2023

  Once.allah.sonra.devletime.siginirim.işitme. engellisiyim.engelli.ması. pazar.pttden.alıyorum. maddi.durumum.iyidegil.bana.bakacak.kimse. yok.allahtan.başka.

  Cevapla
 • Gülseren Kızıltaş
  29.07.2023

  Kızımla beraber yasıyotum ev kira benim hic gelirim yok maddi sıkıntı cekiyoruz para yardımı rica ediyorum

  Cevapla
  • Ahmet can
   09.08.2023

   İşyeri depremde gitti beş parasız beklik bam

  • Birsen Bektaş
   13.06.2024

   Geçim zor 3ogrenci okuyor

  • Kader akçakaya
   19.06.2024

   Benim esim akciğer kanseri koa astım uyku annesi hastası abim kalpyetmez akciğer hastası annem astım koa nefesdarligi hastası ve aldığımız emekli maaşı yetmiyor kiramizi 15 yaptı elektrik su faturalar oğlum okuyo derken yetmiyor

 • Kerime
  27.07.2023

  Yardim istiyorum

  Cevapla
  • Emine olkun
   27.05.2024

   Bende yardım almak istiyorum kızım var 14 yaşinda lise 1 okuyor herhangi bir gelirim yoktur çalışmıyorum lütfen para yardımı almak istiyorum lütfen yardımcı olun

 • Necibe İlkaya
  21.07.2023

  Kiracıyım 12 yaşında kızım var onun ihtiyacı için maddi yardım istiyorum

  Cevapla
 • Ferit İbrahim
  18.07.2023

  3 çocuğum var tek çalışıyorum

  Cevapla
  • Fatma Bayar
   06.10.2023

   2 çocugum var 2 side okula gidiyor ihtiyaçlarini karşilayamiyorum evimiz kira eşim iş kazasi geçirdi için dogru düzgün çalişamiyor yardim bekliyorum

 • Semra arslan
  11.07.2023

  Nakti yardım talep ediyrum ihtiyaç sahibiyim 2 öğrencim var evim kira eşim tek çalışan yetmiyor gıt kanaat geçiniyoruz

  Cevapla
 • Cilem
  04.07.2023

  Ptt yardimini almak istiyorum iki oglum var ve asgari ücret yetmiyor.

  Cevapla
 • Kadriye
  03.07.2023

  Lütfen bize yardımcı olun 4 çocuğum var çok mağduruz

  Cevapla
 • Esra
  02.07.2023

  PTT yardımının almak istiyorum

  Cevapla
 • Tuba
  29.06.2023

  Fakirim paraya ihtiyacım var

  Cevapla
 • Rozerin
  29.06.2023

  PTT yardımından para almak istiyorum

  Cevapla
 • Aysel
  28.06.2023

  2 küçük cocugum var bezleri mamaları var eşimin aylığı bize yetmiyor durumumuz iyi değil ütfen bizede yardımcı olun .

  Cevapla
 • Melek sezgin
  27.06.2023

  Engelli çocuğum var 4 tane çocuğum var çadırda kalıyorum

  Cevapla
 • Zekiye
  22.06.2023

  PTT yardımından para almak istiyorum

  Cevapla
 • Yasemin
  16.06.2023

  PTT yardım parası almak istiyorum

  Cevapla
 • Emine deniz
  15.06.2023

  PTT yardımı için başvurmak istiyorum ihtiyacım var

  Cevapla
 • Erolpolat
  04.06.2023

  Ptt yardim paradi almadim ama muracaat edecem nasil alabilirim yardim patazi

  Cevapla
  • Melisa
   13.06.2023

   Para yardım ihtacım var

 • Süleyman Şanlı
  01.06.2023

  Maddi desteğe ihtiyacım var ormanda çadırda yaşam mücadelesi veriyorum tuvalet yok şu yok elektirik yok

  Cevapla
 • Zeynep çolak
  31.05.2023

  Yardim bas vurusu

  Cevapla
 • Sevilay kılıç
  30.05.2023

  Yardıma çok ihtiyacım var,iki çocugum var biri velayetli,ikisinde okuyor,bir tek eşim çalışıyor,lütfen dönüş yapın.

  Cevapla
 • Emin
  29.05.2023

  Magdutumm

  Cevapla
 • Hakan öngör
  03.05.2023

  Bintele maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

  Cevapla
 • Semih Ercan
  18.04.2023

  Çalışmıyorum uzun zamandır parasizim ihtiyacım var

  Cevapla
 • irfan durmaz cuhmuriyet mh sermet sokak
  14.04.2023

  Ev kira zor durumdayız allah rızası ici bu zor güne yardım edin sadece ayda 400 verseniz kira icin

  Cevapla
 • Süleyman bozguney
  14.04.2023

  sorgulama linki her yerde var başvuru linki neden yok

  Cevapla
 • MERT
  12.04.2023

  Merhaba sosya lyardım parası 1200 tl ye hak kazandık geçen ay e devletten ptt hesaba aktardan iban ile aldık ama bu ay ödemeniz hazır diyor fakat ptt ekranında çıkmıyor bu sebeple ıbana atamıyorum. Eşim üzerinden başvuru yapmıştık ben eşimin kimliği ile gitsem ptt şubeden parayı çekemez miyim lütfen yardım

  Cevapla
 • Bayram yavuz
  10.04.2023

  4 öğrenci okutuyorum aldığım maaş yeterli değildir

  Cevapla
  • Hafize yilmazer
   29.05.2023

   Ben yeni katildim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir