• Muhtar Kimdir ve Muhtarın Görevleri Nelerdir?

  Muhtarlar köy veya mahalle tüzel kişiliğinde yer alan yöneticilere verilen isimdir. Bu kişiler mahallelerde yaşam kalitesini arttırmak, belediye ve diğer kamu kuruluşları ile ilişkilerin yürütülmesinden sorumludur. Yanı sıra mahalle sakinleri için ihtiyaçların belirlenmesi, resmi evrakların düzenlenmesi gibi işleri de gerçekleştirirler. 5 yıllık görev süreleri olan muhtarlar kararların alınma sürecinde 4 aza ile birlikte karar vermektedir. Görevlerini gerektiği biçimde gerçekleştirmeyen muhtarlar idari kurul kararları ile görevlerinden uzaklaştırılabilmektedir. Bunun yanında köy yararına olmayan kararları mülki amiri olan vali ya da kaymakamların bozma yetkileri bulunmaktadır. Ancak muhtarın yerine karar alamadıkları gibi esas yetki tamamen başbakanlığa ait olmaktadır. Peki ilçe ve köylerde görev yapan muhtarın görevleri nelerdir? Özellikleri bakımından muhtarlar neyi ifade etmektedir?


  Muhtarların Görevleri Nelerdir ve Hangi Özelliklere Sahiptir?

  Seçilen kişi anlamına gelen Arapça kökenli muhtar ismini alan ve görevleri itibari ile mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap verme zorunluluğu olan kişilere muhtar denilmektedir. 5 yıl görev süresi olan muhtarlar köy ya da mahalle sakinleri tarafından oy usulü ile seçilmektedir. Adayları hiçbir parti aday olarak gösterememektedir. Muhtarlar köy ile ilgili kararlar alındığında halkın belirlediği azalar ile tercih yapmak durumundadır. Köyde yapılması gereken çoğu işi imece usulü ile yapmaktadır. Muhtarın verdiği kararlara itiraz edilmesi durumunda yüksek mülki amirleri kaymakam ve valiler kararların bozulmasını sağlamaktadır. Seçildikleri görev yerlerine göre değişiklik gösteren muhtarlar iki çeşittir. Mahalle muhtarı ve köy muhtarı şeklinde belirtilen ayrımda birtakım farklılıklar söz konusu olmaktadır. Genel olarak muhtarın görevleri nelerdir? şeklinde bakıldığında belirli cevapların olduğu da görülebilmektedir.

  Kimler Muhtar Seçilebilir ve Muhtarın Görevleri Nelerdir?

  Muhtarın görevleri nelerdir? sorusu akla ilk olarak mahalle veya köylerdeki sakinlerin hayat kalitesindeki artışların yaşanmasını ifade etmektedir. Bu tüzel kişiler seçilirken tamamen halkın rızası ile belirlenmektedir. Muhtarların seçilmesi sırasında da diğer yönetim kademelerinde olduğu gibi bir takım şartlar söz konusu olmaktadır. Bu şartları sağlamayan adayların bu göreve getirilmeleri söz konusu olmamaktadır. Kriterlere uymayan kişilerin yanlış beyanatları ile başvurmaları durumunda ciddi cezalara çarptırılmaları söz konusu olmaktadır. Peki Muhtarın görevleri nelerdir ve kimler muhtar seçilebilir?

  Muhtarlık için gereken şartlar:

  • C. vatandaşlığının bulunması,
  • Adaylığının bulunduğu mahalle ya da köy sınırları içerisinde ikamet ediyor olması,
  • 25 yaşını tamamlamış olmak,
  • Yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak,
  • En az ilkokul mezunu olunması şeklinde sıralanabilmektedir.

  Genel olarak bakıldığında muhtar olabilmek için; devlet kurumlarında çalışılmasını etkilemeyecek suçların dışında suçlarla yargılanmamak ve ceza almamış olmak gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bahsedilen yüz kızartıcı suçlar hangileridir?

  • Hırsızlık,
  • Dolandırıcılık,
  • Kaçakçılık,
  • Sahtecilik,
  • İnancı kötüye kullanma,
  • Ağır hapis cezaları ile yargılanmak,
  • Kamu hizmetlerinden yasaklanmak gibi suçlara karışmış olan kişilerin muhtar adayı olması mümkün olmamaktadır.

  Muhtarın Görevleri Nelerdir ve Muhtarlar Nasıl Seçilir?

  Muhtarın görevleri nelerdir? sorusundan sonra önemli olabilecek başka bir konu da seçimin nasıl olduğu yönünde olmaktadır. Bilindiği gibi muhtarlar mahalle ve köylerde refah seviyesini arttırmak, ortak ihtiyaçları tespit ederek gidermek, imece usulü çalışarak yoksullara yardımcı olmak gibi misyonları üstlenmektedirler. Bu kişilerin seçimi de doğal olarak mahalle veya köy halkının oyu ile belirlenmektedir. Her 5 yılda bir yapılan seçimler sonucunda siyasi partilerle ilgileri olmadan bağımsız şekilde adaylıklarını koyan muhtarlar gizli oy kullanımı usulüne göre belirlenmektedir. Oyların kullanılmasının ardından sayımla birlikte mahalle veya köy muhtarları net şekilde belli olmaktadır.

  Mahallede Bulunan Muhtarın Görevleri Nelerdir?

  Muhtarın görevleri nelerdir? sorusunu genel ve net bir şekilde açıklamak gerekirse:

  1. Mahalle sakinleri için gereken ilmühaberlerin düzenlenmesi,
  2. Nüfus kağıt işlemleri için belgelerin düzenlenmesi,
  3. Cadde, sokak ve bazı alanların levha kontrollerini yaparak bozulanların belediyeye bildirilmesi,
  4. Salgın, bulaşıcı hastalıkları olan şüphelilerin gerekli kuruluşlara bildirilmesi,
  5. Askerlik gibi işlemlerin tebligatlarının yapılmasına yardımcı olunması,
  6. Mahallede bulunan engelli, yardıma muhtaç, sakat ve kimsesizlere yeşil kart verilmesi gibi durumlarda idareye yardımcı çalışmalar gerçekleştirmek,
  7. Sandık seçim listesi ve askerlik çağındaki kişilerin kimlik çizelgelerinin askıya alınması işlemlerinin yapılması,
  8. Seçim kurulları, sağlık ocakları, sağlık merkez kurulları, emlak vergisi ile ilgili arsa bedel tespit komisyonlarına katılımın sağlanması,
  9. Seçmen kağıtlarının dağıtılmasını sağlamak şeklinde sıralanabilmektedir. Tüm bu örnekler incelendiğinde muhtarın görevleri nelerdir sorusuna cevap niteliği taşıdığı da anlaşılmaktadır.

  Muhtarın Görevleri Nelerdir ve Muhtarlıktan İhraç Edilme Nasıl Gerçekleşir?

  Muhtarın Görevleri Nelerdir? sorusunun dışında merak edilen bir diğer mesele de herhangi bir durumda ihraç olayının nasıl gerçekleşeceğidir. Görevden alınacak muhtar için:

  • Muhtar ve ihtiyar heyet görevlerinin ihmal ya da diğer suçlarla alakalı olarak düşmesi durumunda görevden uzaklaştırma gibi kararları vali ya da kaymakam gerçekleştirmektedir.
  • Muhtarın görev ihmali veya diğer suçlar kapsamında yürütülen idari ve adli soruşturma nedeni ile görevden uzaklaştırılma işleminin tamamı İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleşmektedir.
  • Seçim öncesinde yüz kızartıcı, terör suçları, seçilmeye engel hal durumlarında mahkum olabilecek muhtarlar için seçim tutanağını iptal eden yetkili mercilerin bulunması söz konusu olmaktadır.
  • Muhtar olunmasından sonra görevini kötüye kullanan ve ihmal eden kişilerin; su. İşlemek, hüküm giymek gibi. muhtarlık görevlerine son verilmesi işlemleri vali ya da kaymakam tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

  İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?  tıkla sorunu sor

  Muhtar Kimdir ve Muhtarın Görevleri Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hayrettin dedi ki:

   Mrb muhtarın tehdit ve kavgaya karışması muhtarlıkdan atılmasına sebep olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Disiplin soruşturması aaçılmasıne sebep olacaktır. Soruşturma sonrası delillere göre karar verilir.

  2. kardelen dedi ki:

   muhtar maaşları artınca,artık muhtar seçilen kişi, başka işlerde çalışıyor,eşi,oğlukızı gelini veya akrabası muhtarlık yapıyor.Moda oldu.Muhtarlar niçin denetlenmiyor.Aza bile olamayan bu yakınları muhtarlık yapıyor.Bu duruma kimdur diyecek? Muhtarın görev başında bulunma zorunluluğu yok mu?

  3. kardelen dedi ki:

   muhtarın yerine eşi,oğlu,kızı,akrabası görev yapabilir mi,muhtarlık makamında oturabilir mi

  Sorunuzu Yazın