ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Fakirlik Aylığı (Muhtaçlık Maaşı) Başvuru ve Şartları

2023 Fakirlik Aylığı (Muhtaçlık Maaşı) Başvuru ve Şartları

Pek çok annesi ve babası olmayan yetim ve en az %40 ve üzeri oranda engelli olan vatandaşlar durumları sebebi ile çalışamamakta ve geçimini sağlayamamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü engelli ve yetim durumda olan vatandaşlar için muhtaçlık aylığı vermektedir.

Birçok yetim ve engelli vatandaş 2023 fakirlik aylığı başvuru ve şartlarını merak etmektedir. Muhtaçlık aylığı herkese verilmeyen bir yardım parasıdır. Bu sebeple başvuruda bulunacak kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Başkanlığı tarafından verilecek olan muhtaçlık maaşı için gerekli şartların sağlanmaması halinde kişilerin başvuruları geçerli sayılmayacaktır.

Kişilerin başvuru yapmadan önce Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan ve yazımızda belirtmiş olduğumuz kriterleri sağlıyor olmaları gerekmektedir. Fakirlik aylığı başvurusu, şartları ve maaş ücretleri hakkında detaylı bilgiyi bu yazımız kapsamında incelemiş bulunmaktayız.

Fakirlik Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kendi paralarını kazanamayacak durumda müşkül olan kişiler muhtaçlık aylığı için başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Muhtaçlık aylığı alacak kişiler başvurularını başkanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu için, başvuru üç yol ile yapılabilmektedir,

 • Yaşamış olduğunuz ilin bağlı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen giderek başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • PTT şubeleri üzerinden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne posta göndererek başvuru işleminizi yapabilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web sayfası üzerinden başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Muhtaçlık aylığı alacak kişilerin belirtilen şartları yerine getirmesi halinde başvuru işlemlerini başlatabilirler. Başvuru müracaat noktalarında muhtaçlık aylığı başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu şu adımlarla doldurmalısınız,

 • Muhtaçlık aylığı başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi engelli ise muhtaçlık aylığı başvuru formuna kişinin özür durumunu belirtilen sağlık raporunun başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Kişinin engel durumu bulunmuyorsa bu eklemeyi yapmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Muhtaçlık aylığı başvuru formunu eksiksiz olarak, sizden istenen bilgileri doğru olarak doldurmanız halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bizzat, posta yolu ile ve Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sayfası üzerinden müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden fakirlik maaşı başvurusu

 • Tarayıcınız üzerinden e-devlet sistemi sayfasını açın.
 • Kimlik doğrulama işlemini, kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek gerçekleştirin.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan arama motoruna Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yazarak aratın.
 • Açılacak olan başvuru formu üzerinde sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu formunu doldurmanız halinde, gerekli görülmesi halinde kişilere maaş bağlanacaktır.

Fakirlik Aylığı Şartları Neler?

Kişilerin muhtaçlık aylığına başvuru yapabilmeleri için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişilerin bu şartları sağlaması halinde, muhtaçlık aylığı bağlanmaktadır.

Söz konusu fakir aylığı hususları ise şunlardır,

 • Başvuru yapacak çocukların öksüz ya da yetim olarak görünerek, yardıma muhtaç olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak engellilerin %40 ve üzeri özür durumlarının bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin hiçbir sosyal güvencelerinin olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin herhangi bir geliri ya da aylığının bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık başvurusu yapacak kişilerin aile içinde yer alan fertlerin toplamı üzerinden gelir durum tespiti yapılır. Aile fertlerinin gelirinin olmaması ya da toplam gelirin belirlenen yoksulluk sınırının altında olması gerekmektedir.
 • Hane içi kişi başına düşen aylık gelir asgari ücret üzerinden hesaplanmasında, ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin mahkeme kararı ile ya da kanun maddelerince bakım altına alınmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin taşınır ya da taşınmaz malın bulunmaması, bulunması durumunda taşınır ya da taşınamaz malın muhtaçlık aylığından daha az gelirde olması gerekmektedir.
 • Yetim erkek çocukları lise okuyorsa 18 yaşına kadar, üniversite okuyor ise 25 yaşına kadar muhtaçlık aylığı almaktadırlar.
 • Kişilerin eşlerinden boşanmaları halinde ve nafaka aylığı alan kişiler fakirlik maaşı alamazlar, başvuruda bulunamazlar.

2023 Fakirlik aylığı başvuru ve şartlarını belirtilen hususlar kapsamında incelenmektedir. Kişilerin bu sayılan şartları yerine getirmesi halinde kişilere muhtaçlık aylığı bağlanmaktadır. Kişilerin bu şartları sağlamaması halinde, muhtaçlık aylığı bağlanmamaktadır.

Fakirlik Aylığı Yaş Sınırı Var Mı?

Muhtaçlık aylığı alabilmek ve müracaat işlemlerinin sonuçlanması ile kişilerin muhtaçlık aylığı alabilmeleri için yaş sınırları bulunmaktadır.

Söz konusu yaş sınırları ise şunlardır,

 • Muhtaçlık aylığı alan yetim erkek çocuk lise okuyorsa, 18 yaşına kadar muhtaçlık aylığı almaya devam eder.
 • Muhtaçlık aylığı alan yetim çocuk üniversite okuyorsa, 25 yaşına kadar muhtaçlık aylığı almaya devam eder.
 • Muhtaçlık maaşı alan kişilerin birbirini takip eden 3 ay içerisinde, muhtaçlık maaşlarını çekmemeleri halinde, kişilere verilen muhtaçlık maaşı kesilir.

Fakirlik Aylığı Evrakları Neler?

Muhtaçlık aylığı başvurusu işlemi gerçekleştirecek olan kişiler için başvuru süresince Vakıflar Genle Müdürlüğü tarafından istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Kişilerin başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan belgeler ise şunlardır,

 • Muhtaç Aylığı Başvuru formu,
 • Muhtaç aylığı alan kişi Yoklama Belgesi,
 • Engelliler için özür durumunu belgeleyen, sağlık kurulu raporu.

Kişilerin bu belgeleri eksiksiz olarak doldurması ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da resmi web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kişiler söz konusu belgeleri ise şu adresler üzerinden indirebilirler,

Muhtaç aylığı alacak kişiler belirtilen söz konusu başvuru formları linklerine tıklayarak formları indirebilir, muhtaçlık başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

2023 Fakirlik (Muhtaçlık) Aylığı Ne Kadar?

Kişilerin muhtaçlık başvurusunda bulunmasının ardından, muhtaçlık durum tespitinin yapılması ile kişilere aylık bağlanmaktadır. Muhtaçlık aylığı alacak kişiler 2023 yılı içerisinde maaşların ne kadar olacağını ise merak etmektedir. 2023 yılı muhtaçlık aylığı 2.715,19 TL olarak muhtaç kişilere verilmektedir.

DönemMaaş
2023/1. Dönem2.432,81 TL
2023/2. Dönem2.715,19 TL

Muhtaçlık aylığı için gerekli şartları sağlayan, yetim ya da engel durumu olan kendine bakamayacak halde olan kişiler için ödenen bu maaşı çekmek için PTT şubeleri ya da Ziraat Bankası şubeleri üzerinden sağlanmaktadır.

Fakirlik Aylığı Nereye Yatar?

Muhtaçlık aylığı için başvuruda bulunan kişilerin, başvurularının onaylanması halinde kişilere aylık olarak maaş yatmaktadır. Kişiler muhtaçlık aylığı ödemelerini nereden alacaklarını merak etmektedir. Gerekli şartları sağlayan ve muhtaçlık maaşı alabilecek kişilere, PTT şubeleri üzerinden ve Ziraat Bankası üzerinden kişilerin adlarına hesap açılacaktır. Kişiler açılan bu hesaba göre yönlendirmeleri ile istedikleri banka üzerinden muhtaçlık maaşlarını çekebileceklerdir.

Fakirlik Aylığı Ne Zaman Yatar?

Kişilerin muhtaçlık aylığı başvuru işlemlerini tamamlamalarının ve muhtaçlık başvuru sonuçlarına onay verilmesi halinde, kişiler maaşlarının ne zaman yatacağını merak etmektedir. Pek çok engelli ve yetim durumda olan kişiler için ödenecek olan bu ücretler, kişiler için güvence olmakla birlikte, çok büyük de destek sağlamaktadır.

Kişilerin başvuru işlemlerini tamamlamalarının ardından muhtaçlık maaşları, başvurunun onay verilmesinden sonraki takip eden ayın ilk haftası içerisinde yatmaktadır. Kişiler PTT şubeleri üzerinden ya da Ziraat Bankası üzerinden hesap açmaları halinde anlaşmış oldukları herhangi bir banka üzerinden muhtaçlık maaş ödemelerini çekebilirler.

Fakirlik Aylığı Kimlere Verilir?

Pek çok kişi muhtaçlık aylığı almayı ve kimlerin muhtaçlık aylığı alabileceğini merak etmektedir. Muhtaçlık aylığı herkese verilmeyen, gerekli şartlar arayan bir yardım maaşıdır. Peki, kimler muhtaçlık aylığı alabilir, muhtaçlık aylığı alabilecek kişilerde bulunması gereken durumlar nelerdir diye merak edenler için,

Annesi ve babasını kaybetmiş yetim durumda olan çocuklara ve %40 üzeri engel durumu bulunan kişilere muhtaçlık maaşı bağlanır. Muhtaçlık maaşı alabilecek kişilerde gözetilen bazı kriterler bulunmaktadır bunlar ise şöyledir,

 • Müşkül durumda olan çocuğun anne ya da babasının vefat etmiş olması halinde yetim ve öksüz çocuklara verilmektedir.
 • Muhtaçlık maaşı alacak çocuğun anne ya da babasının şehit olmuş olmasına bakılmaktadır.
 • Muhtaçlık maaşı almak isteyen çocukların anne ve babasının birlikte yaşayıp yaşamadığı ya da ayrı olup olmadığı durumuna bakılmaktadır.
 • Boşanmış olan anne babadan birinin nafaka ödeyip ödemediği durumuna bakılmaktadır.
 • Sosyal güvencesi ve bir gelir durumu olup olmadığına bakılmaktadır,
 • %40, %59, %60 ve %80 oranında engel durumu olan kişilere muhtaçlık maaşı verilmektedir.
 • Bakım ve yardım parası alınıp alınmadığına bakılmaktadır.
 • Başvuruda bulunacak kişinin aylık gelir durumunun ne kadar olduğuna bakılmaktadır.
 • Engel durumu bulunan kişilerin bekâr ya da evli olma durumuna bakılmaktadır.
 • Kişilerin evde bakım parası alıyor olup olmadığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak başvurular değerlendirilmektedir.

Fakirlik Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Muhtaçlık aylığı alan müşkül durumda bulunan kişilerin ödeneklerinin kesilme durumu bulunup bulunmadığını merak etmektelerdir.

Muhtaçlık maaşının kesilme durumları ise şu şekilde gerçekleşmektedir,

 • Muhtaçlık aylığı alan erkek çocuklarına lise dönemi kapsamında 18 yaşına gelinceye kadar muhtaçlık maaşı verilmektedir. Lise dönemi biten ve 18 yaşını dolduran erkek çocuklarının muhtaçlık maaşları bu süre kapsamı dolunca kesilir.
 • Muhtaçlık aylığı alan erkek çocuklarına üniversite dönemi kapsamında ise 25 yaşına gelinceye kadar muhtaçlık maaşı verilmektedir. Erkeklerin üniversite dönemlerinin bitmesi ve 25 yaşını doldurmaları halinde muhtaçlık maaşları kesilecektir.
 • Muhtaçlık maaşı alan kişilerin ödemelerini birbirini takip eden 3 aylık süre kapsamında çekmemeleri halinde ise muhtaçlık maaşları kesilecektir.

Söz konusu sürelerin dolması halinde kişilere ödenen muhtaçlık maaşları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kesilerek ödemeler yapılmayacaktır.

E-Devlet Fakirlik Aylığı Sorgulama

Yetim ve engel durumu bulunan vatandaşlar için ödenmekte olan muhtaçlık aylığı almak için başvuruda bulunan kişiler, muhtaçlık aylığı sorgusu işlemleri ile maaş almaya hak kazanıp kazanmadıklarına ya da ne kadar maaş bağlanacağı gibi sorguların nereden yapılacağını merak etmektedirler.

Yetim ve engel durumu bulunan vatandaşlar için sorgulama türleri ise şöyledir,

 • E-devlet sistemi üzerinden muhtaçlık maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden muhtaçlık aylığı sorgusu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım sorgulaması için 0312 415 50 00 numaralı hattı arayarak muhtaçlık aylığı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizin ardından, başvuru kapsamında herhangi bir engelin bulunmaması halinde muhtaçlık maaşınız düzenli olarak her ay hesabınıza yatırılacaktır.

Bu yazı kapsamında engelli ve yetim durumda olan kişiler için fakirlik aylığı başvuru ve şartları 2023 yılı kapsamında incelenmiştir. Engelli ve yetim durumda bulunan geçimlerini sağlayamayacak ve çalışma durumları bulunamayan kişiler için ödenmekte olan bu muhtaçlık maaşı için başvuru işlemleri detaylı olarak anlatılmıştır.

Kimlerin hangi durumlar kapsamında muhtaçlık maaşı alacağı ve hangi durumlar kapsamında muhtaçlık maaşı alamayacağı detayları ile incelenmiştir. Kişilerin bu adımları takip ederek ilgili kuruma belirtilen başvuru formları ile müracaat etmeleri işlemlerinin sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlayacaktır.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir ?

Muhtaç aylığı başvuru şartları ve fakirlik maaşının yoğun olarak verildiği kişiler, aşağıda tüm özellikleriyle belirtilmiştir:

 • Fakirlik maaşı başvurusu yapmak isteyen kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye sınırları içerisinde yaşamını sürdürmesi gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişiler ve yabancı ülkede yaşamını devam ettiren vatandaşlar, muhtaç aylığı ödeneklerinden faydalanamazlar.
 • Engelli kategorisinde muhtaç aylığı ödemesi talep eden kişilerin, en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması gerekmektedir.
 • Engelli raporunun, muhtaç aylığı başvurusu yapılan süre içerisinde geçerliliğini koruması ve kişilerin engel halinin devam etmesi aranan temel şartlar arasında yer almaktadır.
 • Fakirlik maaşı ödemelerinden faydalanmak için herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler, muhtaç aylığı ödeneklerinden faydalanamazlar.
 • Kişiler adına, herhangi bir gelir ya da aylığın bulunmaması gerekir. Kişilerin yeterli miktarda maaş ya da gelire sahip olması durumunda, muhtaç aylığı ödeneklerinden faydalanma hakkı ortadan kalkacaktır.
 • Kişilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü kapsamında, herhangi bir aylığa bağlanmaması ve düzenli ödenek almaması şart koşulmuştur. Devlet tarafından düzenli maaşa bağlanan kişiler, muhtaç aylığı başvurusu yapamazlar.
 • 65 yaş üzerindeki vatandaşlar, 3 ayda bir düzenli maaş almaları sebebiyle, muhtaç aylığı ödeneklerinden faydalanamazlar.
 • Kişilerin mahkeme kararınca vesayet altına alınması ve kendilerine vasi tayin edilmesi durumunda, muhtaç aylığı ödeneklerinden faydalanılması söz konusu değildir.
 • Kişilerin gelir elde etmesini sağlayan herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülklere sahip olması durumunda, muhtaç aylığı ödenekleri kişiler adına verilmemektedir.
 • Muhtaç aylığı ödenekleri için muhtarlık üzerinden fakirlik belgesi alınmalıdır. Alınan fakirlik belgesinin güncelliğini koruması, ödeneklerden faydalanmak için belirlenen en temel şartlar arasındadır.
 • Muhtaç aylığı başvurusu yapan kişilerin ve yaşadıkları hane halkına ait gelirlerin toplam değeri, kişi başına asgari ücretin 3/2’sinden fazla olmayacak şekilde dağılması gerekmektedir. Aylık gelirin belirtilen orandan fazla olması durumunda, kişiler adına muhtaç aylığı ödemeleri yapılmayacaktır.
 • Kişilerin maddi gelir düzeyinin hesaplanması için gelir testi uygulaması yapılmaktadır. Güncel gelir testindeki verilerde, kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 3/2’si değerinde olmasına dikkat edilmelidir.

Yukarıda belirtilen kriterlere uyum sağlayan vatandaşlar, 2023 yılı için belirlenen muhtaçlık aylıklarından faydalanabilirler. Muhtaç aylığı ödemeleri, yukarıdaki şartların bir ya da birkaç tanesinin ihlal edilmesi durumunda kesintiye uğramaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Değerlendirilir ?

Fakirlik maaşı başvuru değerlendirmesi için belirlenen kriterler, kişilerin ödeneklere uygun olup olmadığına dair sonuçlar verecektir. Muhtaç aylığı başvuru sonuçlarını doğrudan etkileyen değerlendirme ölçütleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Çocuklar adına yapılan muhtaç aylığı başvurularında, çocukların anne ve babasının sağ olup olmadığı dikkate alınmaktadır.
 • Çocukların anne ya da babalarından herhangi birinin şehit olup olmadığına dikkat edilmektedir.
 • Aile üyelerinin bir arada yaşayıp yaşamadığı dikkate alınmaktadır.
 • Anne ve babanın ayrı olması durumunda, nafaka ödemesinin varlığı sorgulanmaktadır.
 • Başvuru yapan kişilerin, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olup olmadığı dikkate alınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişiler, aylık gelir bakımından değerlendirilmektedir.
 • Aylık toplam gelirin tutarı ve bu gelirin, hane halkına göre dağılımları değerlendirilmektedir.
 • Muhtaç aylığı başvurusu yapan kişilerin, herhangi bir kurum ya da kuruluştan destek alıp almadığı değerlendirilmektedir.
 • Kişiler için evde bakım parası ödemesi yapılıp yapılmadığı, muhtaç aylığı başvurusunun sonucunu doğrudan etkilemektedir.
 • Engelli kategorisinde yer alan kişilerin en raporunda, %40 ve %59 arasında olunması, %60 ila %79 arası olunması ve %80 üzerine çıkılması gibi etkenler, muhtaç aylığı başvuru sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşı başvuru evrakları, Vakıflar Genel Müdürlüğü kapsamında revize edilmektedir. Kişilerin durumuna ve niteliklerine bağlı olarak, muhtaç aylığı başvurusu için gerekli görülen evrakların haricinde, ek belge talebi de oluşturulmaktadır:

 • Muhtaç aylığı başvurusu yapan kişiye ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Kişilerin bakmakla yükümlü olduğu hane halkına ait kimlik belgesi fotokopileri
 • Engelli olan kişilere ait %40 üzeri engel raporu
 • Kişilerin herhangi bir taşınır ya da taşınmaza sahip olmadığını gösteren mülkiyet belgesi
 • Kişilerin sağlık problemlerini belirten güncel sağlık raporu
 • Muhtaç aylığı başvuru dilekçesi
 • Muhtarlıklardan temin edilen fakirlik belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Hane içinde eğitim gören çocuklara ait öğrenci belgesi
 • Hane içinde sağlık sorunu yaşayan kişilere ait sağlık raporları
 • Kirada oturulması durumunda kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • Gelir testi evraklar

Yukarıda sıralanan evrakların haricinde, Vakıflar Genel müdürlüğü kapsamında kişilerden ek belgeler talep edilebilir. Talep edilecek belgelerin tamamı, kurum tarafından kişilere bildirilmektedir.

Muhtaç Aylığını Kim Verir?

Muhtaç aylığını veren kurum, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü’dür. Buraya yapılan başvurularda, kişiler belirli evraklar getirmekle yükümlüdür. Böylece kişinin muhtaçlığının belgelenmesi sağlanmaktadır.

Muhtaç Maaşına Ek Yardımlar Nelerdir?

Muhtaç maaşı alan kişiye ek olarak verilebilecek destekler şu şekilde sıralanabilir:

Muhtaçlık aylığı alan kişiler, bu aylıkla aileyi idare edemeyecektir. Bu nedenle bu kişilere, aylığa ek olarak farklı destekler de sunulur. Sunulan destekler kapsamında kişilerin, özellikle ailedeki çocukların gelişimi için gereklidir.

Muhtaç Maaşı Alımında Öncelikli Kişiler Kimlerdir?

Muhtaç maaşının alınması sırasında öncelik sağlanan kişiler şunlardır:

 • 18 yaş altında engelli bireye sahip olan aileler
 • Şehit ya da gazi yakınları
 • Evde para kazanan kişiyi kaybeden aileler
 • Boşanmış ya da eşini kaybetmiş annelerin olduğu aileler
 • Sosyal güvencesi bulunmayan yaşlıların bulunduğu aileler
 • Okula giden çocukların olduğu aileler
 • Aile içinde bakmakla yükümlü bulunulan kişilerin var olduğu aileler
 • Okul masraflarını karşılayamaması sebebiyle çocuklarını okuldan almak zorunda kalmış aileler

Muhtaçlık Maaşı Alamayacak Kişiler Kimlerdir?

Muhtarlık maaşı alınması mümkün olmayan kişiler şu şekildedir:

 • Aylık düzenli bir geliri bulunan kişiler muhtaçlık maaşı alamaz.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunan kişi, muhtaçlık maaşı alamaz.
 • Mahkeme kararı ile kendisine vasi atanan kişiler, muhtaçlık maaşından yararlanmaz.
 • Ölüm maaşı, dul maaşı gibi maaşlar alan kişiler, muhtaçlık maaşı alamaz.

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Yorumlar

 1. Bahar dedi ki:

  1 kızım.var kiracının destekle kirami ödemeye çalışıyorum günlük işlere gidiyorum. SSK yok eşim bizi terketti 12 yaşında kızım var yardım parası istiyorum

 2. Birgül dedi ki:

  Iyigunler diliyorum ben eskişehir de ikamet ediyorum 14 yaşında bir oğlum var allahtan başka kimsem yok ablamın yaninda oğlum la birlikte kaliyorum hiçbir yerden gelirim yok annem babam öldüler şu anda bir işim yok çok mağdur durumda yım herşey cok pahalı maddî gücüm olmadığı için alamiyorum aile destek alamıyorum elim kolum bağlı durumdayım bana yardım edin en olur şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar efendim 😔

 3. serap bakacak dedi ki:

  Yardm

 4. Zümrüt dedi ki:

  Aile destek paketi 1800 TL alıyorum aynı zamanda sed yardımı da alıyorum Ekim ayında sed yardimim sona erecek 4 çocuğum var gelen para hicbirseye yetmiyor başvuru yapsam vgmye kabul olurmu

 5. Miraç dedi ki:

  Eşim çalışamıyor rahatsız psikolojik lütfen destek bekliyorum evim kira lütfen

 6. Zühdiye ilan dedi ki:

  Çok madurum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok iki çocuk annesi yım gelirim yardıma ihtiyacım var iki çocuk okutuyorum onları okula onderemiyorum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok

 7. Emel dedi ki:

  Çok fakirim eşim yok oğlumun biri 27 diyeti 23 yaşi dalar kızım unuvertede okuyor evim kira cocuklarimı everemiyorum iki ayda dul aylığı alıyorum onuda kaç oldu kesiyorlar

 8. Aysun baykan dedi ki:

  Merhaba benim dört tane küçük çocuğum var eşim rahatsızlığından dolayı düzenli calisamiyor hiç bir gelirimiz yok sadece Arda hammmallik yapabiliyor eşim ben çocuklarımın karnını zor doyuruyorum lütfen bize yardım edin

 9. Menekşe dağlı dedi ki:

  3çoçuğum var ve 3de öğrenci eşimden ayrı yaşıyorum destek istiyorum

 10. Hatice yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben kırk yaşında bipolar hastası bi kadınım eşimden ayrıyım iki kızım var kirada oturuyorum hasta olduğum için düzenli bi işte câlısamiyorum sürekli işten ya çıkarılıyorum ya çıkıyorum hastalık hayatımı çekilmez kılıyor ne düzenli bi işim ne hayatım var hiç bir yerden yardım almadım şimdiye kadar akrabalar desen kopuk kimsenin maddi manevi desteği yok ne yapacağımı bilmiyorum çok zor durumdayım yaşayabilmem için para şart artık yardım araştırıyorum muhtaçlık aylığı alabilirmiyim acaba ayrıca yorumumu gören hayırsever vatandaşlardanda destek bekliyorum

 11. Saniye dedi ki:

  Merhaba boşanmakta olan kız kardeşim var şu an devlet tarafından koruma altında bir çocuğu var biri engelli orta derece engelli raporu var set yardımı alıyor kirada oturuyor şu an eşinden dolayı gizleniyor engelli maaşı da alıyordu 4-5 aydır ama şu an hem çocukların okulu var hem kirası doğalgazı elektriğine yetişemiyor muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilir mi başvuru yapsa set yardımı engelli maaşı iptal olur mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sed yardımı aldığı için ayrıca muhtaçlık aylığı bağlanmaz.

 12. Turgay dedi ki:

  Merhaba
  Yüzde 98 engelli raporu olan annemin hiç bir geliri yok 65 yaş üstü sosyal güvencesi yok herhangi bir ad altımda düzenli aldığı bir maaş veya nafaka da yok muhtaçlık veya engelli maaşı alabilirmi? Biz üç çocuğunun bakma yükümlülüğü kanuna göre olması bu maaşları almasına engel teşkil edermi. Teşekkürler

 13. Taner dedi ki:

  Benim dorumum yok tek aileye bakıyorum işim yok kiradayim bir gelirim yok

 14. Kerem kolak dedi ki:

  Ben ağrı dogubeyazit bardaklı koyunde oturuyorum 30bın TL borcum var zor durumdayım Allah rızası için yardımcı olun engelli bir kızım var ve babam yaşlı eşim ve ıkıtane cocuğum var zor durumdayım

 15. Sevda dedi ki:

  Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim sadece sosyal yardımla gecınıyom bebegım varherzaman cevız yapamıyor ne olursunuz yardımcı olun lütfen esımden ayrıyım

 16. Nihal dedi ki:

  Merhaba ben ailemden ayrı bir yerde şehirde yaşıyorum üniversite için gelmiştim okulum bitti ama ben burda yaşamımı devam ettiriyorum herhangi bir yerden maddi destek almiyorum ve is bulamiyorum. Fakirlik maaşı bağlanır mı baglanirsa ne kadar

 17. Şenol maraz dedi ki:

  Merhabalar benim 100/55 engelli raporum var yalnız 2 yıllık ben muhtaclik aylığı alabilir miyim bana vakıflar genel müdürlüğündeb sürekli raporunuz olması gerekir dediler

 18. Volkan Beldag dedi ki:

  Merhabalar efendim benim üzerime hiç birşey yok annemi babamı kaybettim ve 100/8 engel raporum var kazadan dolayı gelir testi sonucunda 1/3 altında yeşil kart bağlı ev kira calismiyorum bana muhtaclik aylığı bağlanır mı

 19. Hüseyin Kılınç dedi ki:

  Merhaba ben %60 yürüme engelliyim hiçbir gelirim yok annemle birlikte yaşıyorum annem rahmetli babamın emekli maaşını alıyor aylık 2200 TL engelli maaşı da almıyorum muhtaçlık aylığı alabilirmiyim

 20. Volkan dedi ki:

  Merhaba. Bir yakınım Vakıf muhtaç aylığı alıyor. Kendisinin aynı zamanda Ötv muafiyetli sıfır araç alım hakkı da var. Bu hakkını kullanarak araç satın aldığında maaşı kesilir mi? Aylık bağlanma şartlarında taşınır taşınmaz gelir getirici malının bulunmaması şeklinde bir madde mevcut. Araç alımı bu kapsamda değerlendirilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 21. Ayhan kuzu dedi ki:

  Ben engelli maaşı alıyorum bunu iptal ettirsek muhtaç aylığı alabilir raporum 100 /59

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle başvurunuzu yapın. Engelli maaşı gibi herkese çıkmıyor. Belli limitleri var. eğer çıkarsa engelli maaşınızı kestirebilirsiniz.

 22. Erkan dedi ki:

  Mrb benim 4 yaşında lösemi hasta çocuğum var sadece gelirimiz sosyal yardımlaşmadan evde bakım ücreti alıyoruz başkada bir gelir yok muhtaçlık maaşına yazıla bilirmiyim 9 aydır çalışmıyorum evim kira okula giden 10 yaşında kızın var bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vakıflar müdürlüğünün de engelli maaşı verme durumu var. Oraya da müracaat edebilirsiniz.

 23. Esen dedi ki:

  Eşim ceza evinde benimde 3 tane kızım var küçük kızım ameliyat geçirdi eşimin de % 59 engelli raporu da var bende muhtaclik maasindan yararlanabilirmiyim

 24. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Benim 55 yaşında bekar teyzem var. Herhangi bir maaş ve geliri yok. Muhtaçlık maaşı alabilir mi acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir engeli ve 65 yaş üzeri olmadığı için alamaz.

 25. Anıl bicer dedi ki:

  Benim vergi indirimim var 18 yıl 4680 gün sonra emekli olucam yasa takilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli emekliliklerinde yaş şartı aranmamaktadır.

 26. Bir garip diyelim dedi ki:

  Merhabalar efendim ben eşimle yeni ayrıldım iki sene önce göğsüm alındı kemoterapi ve ışın aldım şuan ilaç kullanıyorum ve 3 ayda kontrollerim oluyor iki çocuğum var ikisi de bende çalışamıyorum engelli maaşı alabilir miyim? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   göğsünüz alındı ve metastaz durumu yani yayılma durumu olmayıp kontrollü gidiyor ise maalesef engelli oranı çıkmaz.

 27. Eyüp dedi ki:

  Merhaba 20 yaşında yakınım var. Babası vefat etti annesi ve kız kardeşi ile kalıyor. %65 engelli raporu var. Şuan aile bakanlığından 530₺ yardım alıyor kendi adına bu yardımdan yararlanma durumu var mı? Yada onu iptal edip buradan mı almalı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aldığı maaş ile yazımızda belirtilen maaş aynıdır.

  2. Eyüp dedi ki:

   Peki yukarıda belirtilen maaş ile arada 400-500 TL fark var o neyden kaynaklıdır ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz sosyal hizmetler müdürlüğünden yardım alabilirsiniz.

 28. Mehmet oytun dedi ki:

  Iyi gunler efendim ben yuzde 45 psikiyatri hastasiyim herhangi bir muhtaclik ayligindan faydanalabilirmiyim acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir geliriniz yok ve ikametgahınızda bulunan kişilerin kişibaşı maaş ortalaması asgari ücretin 1/3 ünün altında ise engelli maaşı alabilirsiniz.

 29. Rıza dedi ki:

  Hocam vgm muhtaç aylığına başvuru yapabilir miyim 22 yaşındayım babam vefat etmiş kimler başvuru yapabilir bı bilginiz varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engel durumu olanlar veya 65 yaş üzeri vatandaşlar başvuru yapabilmektedir.

 30. Ruken dedi ki:

  İyi günler halam bekar hiç evlenmedi okuma yazması da yok annesi babası da vefat etmiş hiç bir gelir kaynağı yok acaba herhangi bir yardım alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   65 yaş üzeri ise verdiğiniz bilgilere göre muhtaçlık maaşı alabilir.

 31. Canan dedi ki:

  %46 engellı raporum var 1 çocuğum var Eşim sigortalı asgarı ücret alıyor bu yardımdan faydalanabılır mıyım

 32. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 12 yaşında iken annem vefat etti şu anda 19 yaşındayım vakıflar genel müdürlüğünün vermiş olduğu yetim aylığından yararlanabilirmiyim?

 33. Nurcan doğan dedi ki:

  Merhaba benim eşim beyin ameliyatı oldu çalışmıyor dört tane öğrencim var devletimizden maddi manevi yardım bekliyorum lütfen kirada oturuyorum çalışanım yok rica ediyorum yardım istiyorum

 34. Aykut dedi ki:

  Merhaba Sosyal Yardım Sorgulamada Çıkan (Diğer Aile Yardımı /Ödeme Tutarı 500 TL/Ödeme Durumu :Teslim Edilebilir/ Yardımın Durumu:Devam Ediyor) Görünüyor. Bu Ne Tür Yardım Olabilir Acaba Bilginiz Varsa Şimdiden Teşekkür Ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1000 TL lik yardıma başvuru yaptıysanız onun değerlendirilmesinin sonucu olabilir. Ya da bayram ikramiyesidir.

 35. Sertem dedi ki:

  Ben başvuru yaptım ama yanıt yok engeli çocuğum var

  1. Mustafa keleş dedi ki:

   Muhtac engelli ayliğima vergi dairesi e haciz uyguluyor nereye başvurmalıyım kanunsuz uygulama deilmi

 36. Gülcin dedi ki:

  Benimde ihtiyacım var eşim boşandım ikitane oğlum var yardımla geçiniyorum belediye başkanı adem murat yücel yardımımı kesti sizden yardım istiyorum çocuklar için kıyafet lütfen

 37. Ergin dedi ki:

  Ben 37 yaşındayım bir kaza geçirdim ve beyin travması yaşadım 4 gün yoğun bakımda yattım şuan çalışamıyorum sigortam dahi yok herhangi bir gelirim ve üstüme kayıtlı hiçbirlerim yok ev kira faturalar masraf fena gelir yok evliyim bir çoçuğum var yardımcı olursanız sevinirim muhtaç aylığı alabilirmiyin yada ne gibi olanaklardan faydalana bilirim.

 38. mehmet ali karakuş dedi ki:

  merhaba 58 yaşindayim hiçbir gelirim yok muhtaclik maaşi için başvuru yaptim 2 ay geçti sonuç yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaçlık maaşı 65 yaş üstü ve engellilere ödenmektedir. Sizin için farklı yardımlar değerlendirilebilir. Belediyelerin sosyal hizmet brimlerine de başvuru yapabilirsiniz.

 39. Oktay murat dedi ki:

  Ben %44 engeliyim.aldigim maaş 537 tl.kirada oturuyorum.kira 650 veriyorum.hicbir gelirim.yok.kronik rahatsızlıgim var.tek yaşıyorum.hicbir şekilde gecinemiyorum.kirami bile karsiliyamiyorum.kirami ödeyecek kadar yardım alabilirmiyim .ne yapmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtaç aylıkları ile ilgili de bir çalışma yapıldığı bilgisini aldık. ancak henüz netleşen bir durum yok. Netleştiğinde sitemiden bilgilendirme yapacağız.

 40. Ali Göknar dedi ki:

  Ben engelli ayligi alıyorum 530 tl 2 çocuğum var birisi 3 yaşında o diyeri orta okula gidiyor evim kira bende babam rahmetli başka bi yerden gelirim yok bende başvuru yapsam muhtaç veya eğitim yardımı alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklar için eğitim yardımı da alabilirsiniz. Başvurunuzu yapın.