emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Yılında Kadınlara Verilen Güncel Hibe ve Krediler Neler

2021 Yılında Kadınlara Verilen Güncel Hibe ve Krediler Neler
23.11.2020

Çalışmayan ya da kendi işini kurmak isteyen kadınlara verilen hibe ve krediler sayesinde kadınlar ekonomik bağımsızlıklarını kazanabilmektedirler. Özellikle devlet kurum ve kuruluşları tarafından kadınlar için bu alanda pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır.

Kadınlara Hibe Veren Kuruluşlar Neler?

Kadınların iş yaşamına katılmaları ya da mevcut işlerini büyütmeleri için çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından hibe ve kredi imkânları sağlanmaktadır. Buna göre kadınlara verilen hibe ve krediler iş yaşamında gereksinim duydukları maddi ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktadırlar. Bu kapsamda mikro kredi veren kurumlar, KOSGEB işletme ve girişimci destekleri, kaymakamlık kadın hibeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı teşvikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı genç çiftçi destekleri, kalkınma ajanslarının verdiği kadın hibeleri bu alanda öne çıkan hibe ve krediler olmaktadır.

kadinlara verilen kosgeb destekleri

Ancak her hibenin ve kredinin alım şartı bulunmaktadır. Gerekli şartlar hibe ya da krediler için sağlandığında hibe ve kredi çekmek kolay hale gelmektedir. Örnek olarak Halkbank kadınlara faizsiz kredi sunuyor. Faizsiz kredi almak için kadınların ev hanımı olmaları ve yeni bir işletme kurma şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor.

Sıfır faizli kredi almak için iş planı ile birlikte KOSGEB’den destek almaya hak kazanmak, koruma altına alınmış olan mesleklerden birisinin icra edilmesi ve o iş koluyla ilgili olarak ustalık belgesi olma şartları bulunuyor. Bu koşulları sağlayanlar için faizsiz kredi sağlanarak kadınların iş yaşamına dahil olmaları daha kolay hale gelmektedir.

15 Bin Liraya Kadar Girişimci Kadın Kredisi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadın girişimciler için kredi sağlanıyor. Girişimci kadın kredisi olarak sağlanan bu kredide kadınların kendi işyerlerini açabilmeleri için 15 bin liraya kadar maddi destek sağlanıyor.

Bu krediden yararlanmak için ise;

  • Herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması, bu kapsamda 4A, 4B ya da 4C statüsünde olmaması,
  • Gelir testi talep edildiği için aylık herhangi bir gelirinin olmaması,
  • Maddi desteğe ihtiyacının olduğunun belgelenmesi,
  • İş kurmak ve faaliyet yürüteceği alanda bilgi sahibi olması,
  • Daha önce bakanlıktan bu desteği almamış olması,
  • Herhangi bir işletme ya da ortağı olmaması,
  • Gelir belgesi bulunmaması, finans kuruluşlarından daha önce kredi almaması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması halinde bakanlık aracılığı ile Halkbank tarafından ev kadınlarına kredi sunuluyor. Kredinin en büyük avantajlarından birisi ise 3 yıllık sürede eşit taksitler halinde ödenmesi oluyor. Eşit taksitler ile ödenen kredi bu sayede düşük ödeme tutarları ile geri ödeniyor.

TANAP Projesi Hibe Sağlıyor

Kadınlara hibe veren kuruluşların başında Sosyal Çevresel Yatırım Projesi geliyor. Proje kapsamında kadın girişimcilere yüzde 95 oranında geri ödemesiz destek sağlanıyor. Şimdilik Ankara, Tekirdağ, Eskişehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Bursa ve Balıkesir illerinde geçerli olan bu hibenin temel amacı boru hattı projeleri nedeniyle tarımsal alanda üretimde kayıp yaşayan ailelerin kadınlarına destek olmayı amaçlıyor. Ancak alınacak hibeler sadece tarım alanında kullanılmıyor. Buna göre söz konusu illerde turizm işletmelerinin açılması, sosyal tesislerin çoğalması, sağlık hizmetlerinin genişlemesi, tarımsal faaliyetlerin artması ve tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi gibi alanlarda hibeden yararlanılıyor.

kadin destek

Hibeden yararlanmak isteyenler ise TANAP resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorlar. Sağlanan hibe tutarları ise yapılacak olan yatırıma ve faaliyete girecek işletmeye göre değişiklik gösterebilmektedir. TANAP’tan alınan hibenin yüzde 5’lik gibi bir kısmı geri ödemelidir, bunun dışında kalan tutarlar kadın girişimcilerden talep edilmemektedir. Yüzde 5’lik kısmı ise faiz işletilmeden, verilen ana hibe tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kadın girişimcilerin sisteme kayıt olmaları gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.