Emeklilik

Bireysel Emeklilikte Emekli Olanların Sayısı Artıyor

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde emekli olanların sayısı artıyor. Son açıklanan verilere göre toplamda 134 bin kişi sistemden emeklilik hakkı kazandılar. 2020 yılında ise 18 bin kişi emeklilik hakkı elde etmiş oldu. Emekli olanlar için ise ortalama 83 bin lira ödeme yapılmış oldu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Emekli Sayısı Artıyor

Yakın gelecekte uygulanmaya başlayan bireysel emeklilik’te emekli olma sayısı artış gösteriyor. Özellikle bireysel emeklilik söz konusu olduğunda pek çok kişi bu sistemden nasıl emekli olacağını merak ediyor. Ancak sistemin faaliyete girdiği tarihten itibaren günümüze değin 134 bin kişi emeklilik hakkı elde etmiş durumda. Sistemde en az 10 yıl kalarak emeklilik hakkı elde edenlerin sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Sistemden emekli olmak için aynı zamanda 56 yaşını doldurmak gerektiği için SGK koşullarına göre daha erken emekli olmak da mümkün hale geliyor. Emeklilik yaşı SGK’da 65 yaşa geldiği için bireysel emeklilik erken emeklilik isteyenler için de önemli bir avantaj sağlıyor.

Bireysel emeklilik sisteminden gerekli koşulları sağlayan toplamda 134 bin kişi emeklilik hakkı elde etti. Sistem tarafından verilen bu ilk emekliler, sistemin de nasıl işlediğini göstermek açısından önem taşıyor. Emekli olan 134 bin kişiye ise toplamda 305 milyar lira ödeme yapıldı. Bu tutar içerisinde ise devlet katkısı da bulunuyor. Sadece bireysel olarak ödemelerin ne kadar yapıldığına bakılacak olursa ortalama kişi başı 83 bin lira ödenmiş oluyor. Sistemde yüksek primler ödeyenler ise 160 bin liranın üzerinde ödeme aldılar. Örneğin geçen sene emekli yapılanlar 50 ile 100 bin lira arasında emeklilik ödemesi aldılar ve bunun ortalaması da 70 bin lira yapıyor. Yüksek katkı payı ödeyen 600 kişi ise 400 bin liranın üzerinde emeklilik ödemesi aldı.

Katkı Payı Arttıkça Emeklilik Maaşı Artıyor

Rakamlar söz konusu olduğunda bireysel emeklilikten alınacak tutarlar da farklılık gösteriyor. Katkı payı artış gösterdikçe ve sistemde kalma süresi uzadıkça emeklilik şartlarının sağlanması halinde alınacak tutarlar da artıyor. Düşük prim ödeyenler ise sistemin avantajını sağlamak açısından örnek vermek yararlı olacaktır. 10 yıl sistemde bulunan ve 56 yaşında emekli olan kişi ortalama 100 bin lira ödeme alıyor. Bu kişi asgari ücret ile çalışarak emekli olduğunda, 20 yıllık çalışması sonucunda kıdem tazminatı olarak 59 bin lira almaktadır. Bu bakımdan bireysel emeklilik sistemi zaten başlı başına bir SGK alternatifi olmadığından, yaşlılık dönemlerinde rahat etmek isteyenler için mutlaka tercih edilmesi gereken bir sistem olarak öne çıkıyor. Gerekli koşulların sağlanmasından sonra BES’ten ve SGK’dan alınacak emekli aylıkları yaşam kalitesini arttırıyor.

Sistemden Ayrılmayanların Sayısı Fazla

Bireysel emeklilik sisteminde yaş önemli bir kriter oluşturuyor. Buna göre sistemden emeklilik ödemesi almak için en az 10 yıl bulunmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Çoğu kimse 56 yaşını doldurup ödemelerini alırken azımsanmayacak çoğunluk da sistemde kalmaya devam ediyor. Yaklaşık 107 bine yakın kişi BES’ten emeklilik hakkı kazanmış olmalarına rağmen sistemde kalmaya devam ediyor. Bu sayının 51 bine yakın olanları 59 yaşında, 60 – 64 yaşında olanlar 34 bin civarında ve 75 yaş üzerinde ise 2 bin 500 kişi BES’te bulunuyor. Temelde sistemde ne kadar kalınırsa o kadar alınacak ödemelerin sayısı fazla olacağı için bu kimseler sistemde kalmaya devam ediyorlar. Aynı zamanda vefat etmeleri halinde de birincil dereceden yakınları tarafından bireysel emeklilik sisteminde birikmiş olan yatırımları kullanılabiliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir