• İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği

  Ev hanımlarını ekonomiye kazandırmak için çeşitli projeler yürütülmektedir. Bu projeler bazen KOSGEB tarafından bazen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bazen de farklı kurumlar tarafından yürütülebilmektedir. Bu kredilerin bazıları hibe olurken, bazıları da faizsiz kredilerdir. Kadın girişimcileri teşvik ederek, ülke ekonomisine katkı sağlamaları için bu destekler verilmektedir. İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği ya da hibe kredi destekleri şunlardır:


  • KOSGEB tarafından erkek ya da kadın girişimcilere verilen hibe kredidir. Bu kredinin miktarı 50 bin liraya kadar çıkabilmektedir.
  • KOSGEB tarafından erkek ya da kadın girişimcilere verilen faizsiz kredidir. Bu kredinin miktarı ise 100 bin liraya kadar çıkmaktadır.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ev hanımlarına verilen faizsiz kredidir. Bu kredi ise 15 bin liraya kadar çıkmaktadır.

  Yukarıda belirtilen ve bakanlık tarafından verilen krediden herkes yararlanamamaktadır. Yararlanmanın ilk şartı ev hanımı olmaktır. Bu yolla ev hanımlarına karşı pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Böylece ülke ekonomilerine katkı vermeleri için ev hanımları daha da teşvik edilmektedir. Aile bakanlığı tarafından ev hanımlarına verilen faizsiz kredi ile ev hanımları hayalleri olan dükkân ve iş yerlerine kavuşma imkânını bulacaklardır. İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği ile 15 bin liraya kadar kredi verilmektedir. Bu kredinin ödeme şartları da çok uygundur. Alınan faizsiz kredi 2 yıl geri ödemesizdir. Yani 2 yıl boyunca ödeme yapılmayacaktır. 2 yıl sonunda toplam borç 6 yıl içerisinde eşit taksitlerle ödenecektir.

  İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği Almak İçin Ne Yapmalılar?

  İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği için öncelikle bir iş alanında proje hazırlamak gerekmektedir. Proje olmadan yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Detaylı bir biçimde hazırlanan projeyle en yakındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına “iş yeri açma kredisi” için başvuru yapılması gerekmektedir. Vâkıfa yapılan başvuru sonrasında, vakfın mütevelli heyeti projeyi değerlendirmektedir. Eğer proje istenilen düzeyde değilse başvuru reddedilmektedir. Uygun projeler ise mütevelli heyetinden onay alarak vakıfta bulunan fon kuruluna gönderilmektedir. Onaylı projeyi değerlendiren fon kurulu, proje için gerekli olan maddi tutarı belirlemektedir. Daha sonra bu tutar vakıf aracılığı ile proje sahibine teslim edilmektedir.

  İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği herkese 15 bin lira olarak verilmemektedir. Yani her projesi onay alan kişiye 15 bin lira verilecek gibi bir durum bulunmamaktadır. Yapılan projenin maliyeti fon kurulu tarafından belirlenmektedir. Örneğin A kişisinin projesinin maliyetini fon 7 bin lira olarak belirlemişse o miktar proje sahibine ödenmektedir. B kişisini projesinin maliyetini fon 25 bin lira olarak belirlemişse bile verebileceği en yüksek tutar olan 15 bin lira proje sahibine ödenecektir. Buradan da anlaşılacağı gibi faizsiz kredi miktarı tamamen projeyle ilgilidir. Ayrıca projede belirtilecek olan maliyet, fon kurulu tarafından incelenerek yeniden hesaplanmaktadır. Buradan önemli olan proje sahibinin maliyet hesabı değil, fon kurulunun belirleyeceği miktardır.

  İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği ile iş yerini geliştirmek isteyenlere de “Gelir Getirici Projeler” kapsamında destek sağlanmaktadır. Bu proje ile amaçlanan yoksul ailelerin geçimlerini sürdürebilmesi için iş kurmaları ve kurulan işin geliştirilerek sürdürülmesi amaçlanmaktadır. El işi yapanlar, yöresel ürün üretimi ve satışı yapanlar ile tarımsal faaliyetlerde bulunanlar bu proje kapsamında bulunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerinde devlet desteği daha farklı uygulanmaktadır. Meyve bahçesi projesi ile kredi alan proje sahiplerinden 5 yıl geri ödeme istenmemektedir. 5 yıllık süre geçtikten sonra alınan kredi 6 yıl boyunca eşit taksitler halinde ödenecektir. Meyve bahçesi projesinin başarılı olması ve borcun düzenli ödenmesi durumda son 1 yıllık ödeme proje sahibinden alınmayarak hibe edilecektir. Bunun için girişimcinin en az 2 bayanı bahçesinde istihdam etme şartı istenmektedir. Meyve bahçesi kurmak isteyenlerden istenen şartlar ise:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Sosyal güvence sahibi olmaması,
  • Herhangi bir gelirlerinin olmaması,
  • Bankalardan kredi alma imkânlarının olmaması,
  • Meyve bahçesi konusunda bilgi olması,
  • Devlet destekli projelerden faydalanmamış olması

  İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği ile diğer sorular ve cevapları ise şu şekildedir.

  • Soru: Faizsiz kredi için hazırlanacak olan projelerin kapsamı nelerdir?
   • Cevap: Proje ile üretilecek olan hizmetin pazarlanabilir ve satılabilir olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olmayan projeler kapsam dışındadır.
  • Soru: Faizsiz kredi desteği ile en fazla verilebilecek kredi tutarı ne kadardır?
   • Cevap: Ödenen miktarlar projelere göre değişiklik göstermektedir. Ödenebilecek en yüksek tutar 15 bin liradır.
  • Soru: Proje onaylandıktan sonra krediyi banka mı verecek?
   • Cevap: Proje onaylandıktan sonra ödemeler önce vâkıfa yapılmakta, vakıftan da proje sahibi ev kadınlarına aktarılmaktadır.
  • Soru: Alınan faizsiz kredinin geri ödemesi nasıl yapılacak?
   • Cevap: Proje onaylandıktan ve kredi verildikten sonra 24 ay boyunca ödeme yapılmayacaktır. Daha sonraki 72 ayda eşit taksitler halinde ödemeler yapılacaktır. Alınan kredi toplam 8 yılda ödenmiş olacaktır.
  • Soru: 72 aylık süre içerisinde taksitlerin ödemesinde sorun yaşanırsa ne olacak?
   • Cevap: Taksitleri ödemede sorun yaşarsanız, Vâkıfa gelerek borcun yeniden yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.
  • Soru: İş kurmak isteyen ev kadınlarına faizsiz kredi desteği ile ilgili daha detaylı bilgi nasıl alınır?
   • Cevap: Aile Bakanlığı’nın ‘ALO 144– Sosyal Yardım Hattı’nı arayarak ve en yakın vakıftan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


  tıkla sorunu sor

  İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. DESTEKSİZ dedi ki:

   MRH
   BEN EV KADİNLARİNA FAİZSİZ KREDİ VE GELİR GETİRİCİ PROJELER İCİN SAGLANAN KREDİNİN BUTUN SARTLARİNİ TASİYORUM

   BİR KURUS GELİRİM YOK
   EVDE BEYİN KANAMASİ GECİRMİS HASTAM VAR ONA BAKİYORUM CALİSAMADİM İCİN KREDİ KARTİM İCRALİK OLDU AYDA 1 TL BİLE GELİRİM YOK
   HANGİ SOSYAL YARDİMLASMAYİ ARASAM FONDA PARA YOK DENİLİYOR
   BİR EV KADİNİ BU KADAR CARESİZ MAHALLEMDE BOS DUKKANİ TUTAYİM EV YAKİN OLDUGU İCİN HEM HASTAMA BAKAYİM HEM GECİMİMİ SAGLAYAYİM DİYORUM BİR SENEDİR ARAMADİGİM YER KALMADİ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Buradan da sesinizi duyurmaya çalışalım. Hem sözün bittiği. Hem de çok fazla söz söylenecek noktadasınız. Ne diyelim bütün parayı betona asfalta yatırdık. Vatandaşa fon da para kalmadı.

  2. tekben dedi ki:

   ev hanımıyım cuzi miktardada ev yemekleri yeri acmak istiyorum koskepten yararlanıp iş yeri acmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..

  Sorunuzu Yazın