Yardımlar

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Ekranı

izmirim kart bakiye sorgulama ekrani

İzmirim kart bakiye sorgulama için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu sayede kalan tutarı farklı cihazlardan kolayca öğrenebilirsiniz. İzmirim Kentkart, İzmir’de belediye otobüslerinde geçerlidir. Kartı kullanarak şehrin her yerine rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içinde uygulanan fiyat tarifesi mesafeye göre değişkenlik gösterir. İzmirim Kentkart bakiye sorgulama ile ne zaman dolum yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim kart bakiye sorgulama işlemlerini online web platformu üzerinden yapabilirsiniz. ESHOT kart sorgulama için şu adımları takip ediniz:

 1. online.izmirimkart.com.tr adresine giriş yapınız.
 2. ‘’İzmirim Kart Bakiye Sorgulama’’ butonuna tıklayınız.
 3. Akıllı kart numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.
 4. ‘’Devam Et’’ butonuna tıklayarak sorgulama işlemini tamamlayınız.

RESMİ SİTEYE GİTMEK BAKİYE SORGULAMASI YAPMAK VE TL YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama (Adım Adım Resimli Anlatım)

ADIM-1: online.izmirimkart.com.tr gidin

eshot1

ADIM-2: Sağ üstte yer alan “İzmirim Kart Bakiye Sorgulama” adresine tıklayınız.

eshot2

ADIM-3: Sizden istenen akıllı kart numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

ADIM-4: Son olarak “Devam Et” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Bu şekilde ESHOT bakiye öğrenme adımlarını tamamlamış olursunuz.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme

İzmirim kart bakiye yükleme işlemi de aynı adres üzerinden yapılır. Aynı şekilde resmi adrese giriş yaptıktan sonra şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İzmirim Kart TL Yükleme” butonuna tıklayınız.
 2. Akıllı kart numarasını giriniz.
 3. Güvenlik kodunu giriniz.
 4. Devam Et” butonuna tıklayınız.
 5. Sonrasında sizden ödeme yapacağınız bankamatik ya da kredi kartı bilgileri istenecek. Bu bilgileri girerek işleminizi tamamlayınız.

Bu şekilde İzmirim Kart para yükleme adımlarını tamamlamış olursunuz.

ESHOT Mobil Üzerinden Bakiye Sorgulama

ESHOT bakiye sorgulama işlemini Mobil üzerinden yapma şansınız vardır. ESHOT, İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs işletmelerine verilen isimdir. ESHOT Mobil ise hem otobüs seferlerini takip edebileceğiniz hem de kart işlemleri yapabileceğiniz bir uygulamadır.

eshot mobil1

Telefonunuzun Play Store ya da App Store kısmına girdikten sonra arama bölümüne ESHOT yazarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirmek için “Yükle” butonuna basmanız gerekir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelir.

eshot mobil2

Ekranın en alt kısmında “İzmirim Kart” sekmesi yer alır. Bu ekrandan var olan kartınız için işlemler yapabilir ya da yeni kart ekleyebilirsiniz.

eshot mobil3

Yeni Kart Ekle” kısmına giriş yaptıktan sonra ister kendinizin ister aile bireylerinizin kartlarını sisteme dâhil edebilirsiniz. Böylece bakiye sorgulama ve dolum işlemleri daha kolay hale gelir

eshot mobil4

ESHOT Para Yükleme (Resimli Anlatım)

ADIM-1: Ana sayfada yer alan “İzmirim Kart TL Yükleme” butonuna tıklayınız.

eshot bakiye1

ADIM-2: Akıllı kartınızın numarasını giriniz.

ADIM-3: Resimde yer alan güvenlik kodunu giriniz.

ADIM-4: Altındaki “Devam et” düğmesine tıklayınız.

ADIM-5: Bankamatik ya da kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemenizi yapınız.

eshot bakiye5

Böylece ESHOT kart para yükleme adımlarını tamamlamış olursunuz. İzmir ESHOT otobüs kartı bakiye sorgulama ve yükleme bu kadar kolaydır.

NOT: Tüm ESHOT online işlemler online.izmirimkart.com.tr adresinden kolaylıkla yapılabilir.

BUNU DA KAÇIRMAYIN!

İzmir’de yaşıyorsanız İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama yazımıza da mutlaka göz atınız. Kendiniz ya da çevrenizdeki ihtiyaç sahibi biri için çözüm bulabilirsiniz.

İzmirim Kart Ücretleri Ne Kadardır?

İzmirim Kart ücretleri, kart türlerine göre değişkenlik gösterir. Tam, öğrenci, indirimli, kontörlü ve Bilet 35 olarak sınıflandırılan kartların aktarma fiyatları da farklı farklıdır. Merkez ilçelerde binişler, şu sınıflandırmaya göre ücretlendirilir:

 • İzmirim Kart ilk biniş
 • 1. Aktarma
 • 2. Aktarma
 • 3. ve sonraki aktarmalar
 • Halk taşıt ilk biniş
 • Halk taşıt 1. Aktarma
 • Halk taşıt 2. Aktarma
 • Halk taşıt 3. Aktarma ve sonrası

İzmirim Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart başvurusu yapmak için İzmirim Kart internet sitesini ve başvuru merkezlerini kullanabilirsiniz.

izmirim kart basvuru1

Başvuru sırasında ilk önce kart tipini seçmelisiniz. Öğrenci, öğretmen, 60 ve 65 seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz. Bu tür indirimli kartlar, daha az harcayarak İzmirim Kentkart bakiye sorgulama sonucunuzun daha yüksek tutarlarda olmasını sağlar.

Biniş tutarlarının yüksek olmaması, bu kartları avantajlı kılar. T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve baba adınızı girerek indirimli kart başvurusu yapabilirsiniz. Son olarak güvenlik kodunu da girdikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.

İzmirim Kart başvuru merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Konak
 • Üçyol
 • Fahrettin Altay
 • Bornova
 • Bostanlı
 • Şirinyer
 • Otogar

Başvuru merkezleri hafta içi çalışır. Çalışma saatleri 08.00-12.00 ve 13.00-17.45 aralığındadır.

İzmirim Kart’a Yapacağım Yüklemelerde Ekstra Ücret Öder miyim?

İzmirim Kart’a yapacağınız yüklemelerde ekstra ücret ödemesi yapmazsınız. Sizden sadece yüklenmesini talep ettiğiniz bakiye tutarının ücreti talep edilir.

İzmirim Kart Yükleme İşlemi İptal Edilir mi?

İzmirim Kart yükleme işlemi iptali sadece yükleme yapılmasına rağmen karta geçmemesi durumunda söz konusu olur. İptali 14 gün içinde yapabilirsiniz. İptal işlemi için him.izmir.bel.tr adresine başvurmalısınız. Başvurunuz dâhilinde iade edilen miktar, banka hesabınıza en geç 14 gün içerisinde yansır.

ESHOT Öğrenci Kartı Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

ESHOT Öğrenci kartı aktifleştirme, kişilerin öğrencilik statüsünde olup olmadıkları sorgulandıktan sonra yapılır. Bunun için İzmirim Kart web sitesinden “Öğrenci Kartı Aktifleştirme” kısmına giriş yapmalısınız. Bu ekranda sizden kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihiniz istenir. Yapılacak sorgulama neticesinde kartı kullanmaya uygun olup olmadığınız belirlenir.

izmirim kart ogrenci kart aktiflestirme

İzmirim Kart Başvuru Durumu Sorgulama Nereden Yapılır?

İzmirim Kart başvuru durumu sorgulama İzmirim Kart web sitesinden yapılır. Sizden kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri istenir.

izmirim kart basvuru durumu ogrenme

İzmirim Kart Başvurusunda İstenen Evraklar

İzmirim Kart başvurusunda istenilen evraklar, başvuru sahibinin iddialarını doğrulama amacı taşır. Örneğin, öğrenciler için sistemden sorgulama yapılamadığı durumlarda öğrenci belgesi talep edilir. Öğretmenlerden ise görev yeri belgesi talep edilir. Bu belgenin imzalı ve onaylı olması gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki bakanlıklara bağlı çalışanlardan ise talep yazısı; eğitim personeli olduğunu gösteren bir belge talep edilir. Başvurular sonuçlandırıldığında başvuru merkezlerinden kart teslimi yapılır. Teslim sırasında kimlik belgesinin ibrazı zorunludur.

İzmirim Kart Kaybolursa Ya da Arızalanırsa Ne Yapmak Gerekir?

İzmirim Kart kaybolursa ya da arızalanırsa başvuru merkezlerinden birinde gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz. Sizin hatanızdan kaynaklanan bir nedenle arıza meydana geldiyse ya da kartınız çalındıysa belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Fiziki hasar söz konusu değilse kartlarınız 2 yıl boyunca ücretsiz olarak değiştirilir. Bunun yanı sıra şu evraklar sizden istenir:

 • Nüfus cüzdanının aslı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Öğretmenler için görev yeri belgesi

İzmirim Kart’a Yaptığım Yükleme Ne Zaman Yansır?

Yüklemenin İzmirim Kart’a yansıması validatörlere okutma yapıldığında gerçekleşir. Bazı durumlarda GSM bağlantılarından dolayı validatörlere aktarımda gecikme yaşanabilir. Bu nedenle yükleme işlemini kullanımdan birkaç saat önce yapmanızda fayda vardır.

İzmir Ulaşımında Başka Hangi Kartları Kullanabilirim

İzmir ulaşımında kullanılabilen kartlarda farklı alternatifler söz konusudur. Kredi kartlarınızı ve alışverişe açık olan banka kartlarını otobüse binerken kullanabilirsiniz. Bunun için kartınızın temassız özelliğinin bulunması gerekir. İzmirim Kentkart bakiye sorgulama sonucunda yetersiz bir tutarla karşılaşırsanız kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir