ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?
22.10.2021

Ehliyet alabilmek için sağlık kontrolü gereklidir. Bu kontroller sağlık kuruluşlarında yapılıp sağlık raporları sadece bu kuruluşlardan doktor onaylı olarak alınabilir. Sağlık raporları devlet hastanelerinden alınabildiği gibi özel hastanelerden de alınabilir. ehliyet için sağlık raporu içeriği ve fiyatlandırması değişmektedir.

Ehliyet için sağlık raporları herhangi bir hastaneden yapılan tetkikler sonucu çıkarılır. Bu sağlık raporları için 2021 fiyatı 136 TL olarak belirlenmiştir. Hastaneye başvuru yapıldığı sırada bu raporu ehliyet için aldığınızı kesinlikle belirtmeniz gerekir. Aksi halde farklı ücretler de ödenmek zorunda kalınabilir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sürücü belgesi için sağlık raporları alım seçeneklerini sıralayacak olursak bu raporları alım yerleri şu şekildedir:

 • Sürücü belgesi için sağlık raporunuzu bulunduğunuz ilçe de ki sağlık ocaklarından, aile hekiminden alınabilir.
 • Özel hastaneler
 • Özel muayenehaneler
 • Poliklinikler
 • Özel Tıp merkezleri

Bu raporları vatandaşlara geçtikleri tetkikler sonucunda verirler.

E-Devlet Üzerinden Sağlık Raporu Alma

E-Devlet kapsamında sağlık belgesi sahibi olmak adına teknolojik ortamda da sağlık raporu alma hakkı tanınır. Bu raporu teknolojik ortamdan edinmek için E-Devlete giriş yapmak yeterlidir. Siteye giriş yapıldıktan sonraki adım ise ‘Kişisel sağlık bilgi formuna’ giriş yapılmalı ve akabinde bu form doldurulup ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Ehliyet Yenilemek İçin Sağlık Raporu Nereden Alabilirim

Ehliyet yenilemesi için, ehliyet alırken hangi kuruluşlara başvuru da bulunuyorsak bu koşul ehliyet yenilemede de geçerlidir. Ehliyet yenilemesi için gereken sağlık raporuna, Özel hastanelerden, sağlık ocaklarında, aile hekiminden ve tıp merkezlerinden alınabilir. Ehliyet yenilemesinde kullanılacak sağlık raporu için farklı bir yere başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu kuruluşlara yapılan başvuru sonuçlarında raporlar alınabilir.

Ehliyet Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ehliyet sağlık belgesinin geçerliliği bir senedir. Bir sene sonunda ihtiyaç halinde tekrar sağlık kuruluşlarına başvurularak sağlık raporu alınmalıdır. Bir yılı dolduran hiçbir sağlık raporu geçerli sayılmaz ve ehliyet için de kullanılamaz. Bu genel kapsam dışında sağlık raporları ehliyet sınıfına göre de ayrılmıştır.

Bu ayrımlar şu şekildedir:

 • A, A1, A2, B, B1, BE, M, F grupları için geçerli olan ehliyet sağlık raporu süresi, 10 yıldır.
 • C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE ve gruplarında ehliyet sağlık raporlarının geçerliliği 5 yıl kadardır.

Ehliyet Sağlık Raporunun Ücreti Ne Kadar?

Sürücü belgesi sağlık raporu ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Ehliyet için alınacak olan sağlık raporunu ücretsiz bir şekilde almak isteniyorsa bunun için ilgili sağlık ocağına başvurulup aile hekiminden alınabilir. Aile hekiminde sağlık raporu edinilemediği halde devlet kurumlarına yönlendirilirsiniz ve devlet kurumlarında bu rapor için 50 TL istenir.

Üniversite ve eğitim araştırma hastanelerin de bu fiyat değişik 75 TL olmakta. Devlet hastaneleri sağlık kurulların da ise fiyat tamamen değişip 200 TL’ye yükselir. Eğitim araştırma hastaneleri sağlık kurumlarında ise fiyat 300 TL’yi bulacaktır.

Diğer özel kuruluşlar da ise fiyatı kuruluşlar kendileri belirler ve bu yüzden özel hastanelerin tümünde bu rapor için net bir fiyat söylenemez. Gidilmek istenen ilgili özel hastane aranarak güncel fiyat bilgisi istenebilir.

Ehliyet Sağlık Raporu Göz Muayenesi

Sürücü belgesi sağlık raporu göz tetkiki için uygulanan bazı prosedürler bulunur. Ehliyet için yapılan göz muayenesinde düzeltilebilecek bir göz bozukluğu mevcut ise gözlük ile düzeltme kabul edilir; fakat araç kullanırken gözlük takma zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra kontakt lenste kabul edilmektedir; fakat gözlükte olduğu gibi araç kullanılırken lens kullanma zorunluluğu vardır.

Göz muayenesinde yapılan tetkikler şunlardır:

 • Görme derecesi ölçümü
 • Görme alanı kontrolü
 • Renk duyusu kontrolü
 • Ptozis- Hemiptozis
 • Afaki kontrol
 • Progresif hastalıkların kontrolü

Ehliyet Sağlık Raporu Zekâ Testi

Sürücü belgesi sağlık raporunda zekâ testi sistemi yeni getirilmiş bir yürürlüktür; fakat zekâ testi ehliyet almak isteyen her vatandaşa uygulanmaz. Sağlık raporu tetkikleri sırasında hekim tarafından tetkikleri yapılan bireyde ruhsal bozukluk görüldüğü taktirde zekâ testi yapılır. Bu halde olan bir birey için tüm rapor işlemleri girilerek psikiyatri bölümü boş bırakılır ve bir psikiyatriste yönlendirilir.

Sağlık Ocağından Ehliyet Sağlık Raporu Alma

Sağlık ocağından sürücü belgesi sağlık raporu almak için öncelikli olarak aile hekiminden randevu alınması gerekir. Sonrasında aile hekimi bireyi herhangi bir sağlık kuruluşunu yönlendirir; çünkü aile hekimleri direkt olarak sağlık verme yetkisine sahip değillerdir. Bu yüzden hiçbir aile hekimi bireylere direkt olarak sağlık raporu veremez.

Özel Hastanelerin Ehliyet Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadar?

Özel kurumların sürücü belgesi sağlık raporu ücreti her kurum için değişebilir. B yüzden özel bir hastanede alınacak sağlık raporu fiyat bilgisi hastaneden güncel olarak istendiği taktirde hiçbir aksama yaşamadan hangi hastaneye gidilmek istendiği seçilebilir ve rapor başvurusu yapılabilir.

Bunların yanı sıra genel bir total olarak özel kurumlardaki sürücü belgesi sağlık raporu fiyatları yapılan tetkiklere göre değişkenlik gösterir ve bu değişkenlik sırasında sağlık raporu için fiyatlar 50 TL ile 200 TL arasında değişebilir. Doğru, kesin ve net bilgi için gidilmek istenen hastaneye ilgili telefon numarasından veya teknolojik ortamdan ulaşım sağlamak en sağlıklı olan yollardandır.

Ehliyet Sağlık Raporu Almak Zorunlu mu?

Sürücü belgesi edinme sırasında sağlık raporu edinmek zorunludur. Sağlıklı bir şekilde ehliyet alabilmek için en önemli şartlardan birisidir sağlık raporu. Bireylerin ehliyet kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair bir rapor alınmadığı taktirde bireye ehliyet kesinlikle verilmez. Bunun en önemli sebepleri ise sağlık raporunda sorun olan bireylerin hem kendi can güvenliğini hem diğer sürücülerin can güvenliğini tehlikeye atabilecek sorunlar yaşayabilir.

Bu yüzden sağlık raporu için gerekli tetkikler yapılmalı ve ehliyet alınmak isteniyor ise öncesinde bu rapor kesinlikle ilgili kuruluşlardan alınmalıdır. Gerekli muayeneler ilgili hekim tarafından yapıldıktan sonra hekim bireyi ilgili uzman doktora yönlendirir ve uzman doktor birey de sağlık raporu olmasına karşın bir olumsuzluk görmezse raporunuzu onaylayabilir ya da ters giden bir şeyler fark ettiğinde bireyi sağlık kuruluna sevk edebilir.

Bunun yanı sıra hali hazırda sürücü belgesi bulunan bir birey ehliyetini yenilemek istediğinde; fakat eskiden olmayan sonradan gelişen sağlık sorunlarında araba kullanmasına engel olacak bir sorun çıkarsa bireyin ehliyeti iptal edilir ve yenilenmez. Bu bireyin trafiğe çıkması ve yeniden sürücü olmasına izin verilemez. Bu yüzden ehliyet yenileme sırasında da sağlık raporu oldukça önemli bir rol oynar.

Ehliyet Sağlık Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Sürücü belgesi sağlık raporu edinmek için gereken bazı evraklar vardır. Ehliyet almak için sağlık raporuna başvuran bireylerin ilgili kuruluşa giderken götürmesi gereken bazı belgeler mevcuttur.

Bu belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Emniyetten alınması gereken parmak izi
 • Kan grubu belgesi

Ehliyet alacak ya da ehliyetini yenileyecek olan bireyler için yeni veya yeniden alınması gereken sağlık raporu alınacak sırada gerekli olan belgeler bunlardır. Bu belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde toplandığında vakit kaybetmeden ve bir aksama yaşanmadan sağlı raporu başvurusunda bulunulabilir.

Yorumlar

 1. Veysel karadağ dedi ki:

  Ehliyet için sağlik raporunu çikartabilmem için yardımcı olurmusunuz bı engel gözüküyor o yüzden ehliyet sağlik raporu alamıyorum… Buna nasıl bir yöntem önerirsiniz… Veya kolay vaziyette nasıl rapor alabilirim rica etsem yardımcı olabilirmisiniz….