ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi! Şartlar Netleşmeye Başladı

Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi! Şartlar Netleşmeye Başladı
30.05.2023

Hiç çalışmamış ev hanımlarına emeklilik müjdesi, Ak Parti’nin seçim beyannamesinde ev hanımlarına yönelik düzenlemeler kapsamında yer aldı. Yeni dönemde meclisin faaliyetlerine başlamasının ardından ev hanımlarına emeklilik de gündeme gelecek. Kimlerin bu emeklilikten faydalanabileceği, ev hanımlarına emeklilik şartları, nasıl başvuru yapılır gibi pek çok bilgiye ve daha fazlasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Sistemi Nasıl İşleyecek?

Yapılacak düzenleme ile hiç çalışmamış ev hanımlarının da emekli olması sağlanacak. Peki bu sistem nasıl işleyecek? Tıpkı diğer emeklilerde olduğu gibi bu emeklilik için de prim yatırılması söz konusu olacak. Sigorta priminin bir kısmına devlet desteği verilecek ya da çocuk sayısı baz alınarak emeklilik yaşında indirim yapılacak. Her iki durumun da üzerinde çalışılıyor. 9000 sigorta primini ödeyen ev hanımları emeklilikten yararlanabilecek. Ayrıca EYT aracılığıyla da emekli olabilecekler.

Yeni Emeklilik Sistemi Ev Hanımlarına Ne Sunacak?

TBMM’den çıkacak torba yasayla alakalı birçok beklenti mevcut. Bunların arasında ev hanımlarının da ilgilenebileceği bazı düzenlemeler bulunuyor. Yeni emeklilik sisteminde yapılacak düzenlemelerle birlikte emeklilik maaşlarında iyileştirmeler, emekli maaşlarının arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi, ev hanımlarının emekliliğinin önünün açılması gibi yenilikler öngörülüyor. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşında indirim ve devlet desteği sayesinde ev hanımlarının da emekli olması hayal olmaktan çıkacak.

Çalışmayan Ev Kadınları Emeklilik Hakları : https://www.ssk.biz.tr/ev-hanimlari-nasil-emekli-olur/

Hiç Çalışmamış Ev Hanımları Emeklilik Şartları

Hiç çalışmayan ancak emekli olmak isteyen ev hanımları için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sigortalı olarak hiç çalışmamış, primleri eksik kalmış olan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için birisine ait bir işyerinde çalışıyor olarak gösterilmesi, iş kurması veya borçlanma yapması gerekir. Çalışamayan ev hanımları ise isteğe bağlı sigorta sisteminden yararlanırlar.

Çalışmayan Ev Kadınlarına Destek : https://www.ssk.biz.tr/calismayan-ev-hanimlarina-destek-basvurusu/

İsteğe bağlı sigortada kişiler primlerini kendileri ödeyerek genel sağlık sigortasının sunduğu tüm hizmetlerden yararlanabilir ve bu primler sayesinde emekli olabilir. Ancak isteğe bağlı sigortadan emekli olabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekir. Hiç çalışmamış ev hanımlarının emekli olabilmesi için gereken şartlar ise şunlardır:

  • Prim gününü doldurmak,
  • Belli bir yaşa gelmek,
  • Sigortalı olduktan sonra belli bir süreyi tamamlamak.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.