Engelli

2024 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli raporu, engelli bireylerin haklarından yararlanabilmeleri için gerekli olan ve engellilik durumunu resmi olarak belgeleyen bir dokümandır. Engelli raporu almak için belli prosedürleri yerine getirmek gerekir. Engelli raporu şartları için istenen koşulları taşıyan herkes bu belge için başvuru yapabilir.

2024 engelli raporu nasıl alınır, şartları nelerdir? Engelli raporu başvurusu, evrakları ve süreç hakkında tüm detayları yazımızda hazırladık. Rehber niteliğindeki yazımızı okuyarak bütün ayrıntıları en güncel bilgilerle öğrenebilirsiniz.

ENGELLİ RAPORU NEDİR?

Engelli raporu, bir kişinin engelli olduğunu ve bu engelliliğin derecesini gösteren resmi bir belgedir. Bu rapor, engelli bireylerin çeşitli haklardan yararlanabilmesi için zorunlu bir belgedir. Sürecin sonunda hak edilen rapor alınarak birçok engelli hakkından faydalanılabilir. Kamuda ve özel sektörde engelliler için birçok ayrıcalıklı hak tanınmaktadır.

Hangi Hastalıklar Engel Sayılır?

Engelli raporu alabilmek için belirli sağlık koşullarının karşılanması gerekmektedir. Süresiz engelli raporu genellikle kronik hastalıklara verilir ve bu hastalıklar arasında;

 1. Astım,
 2. Romatoid artrit,
 3. Kanser,
 4. KOAH,
 5. Kronik böbrek hastalığı gibi durumlar bulunmaktadır.

Engelli Raporu Oranı Neye Göre Belirlenir?

Engelli raporu oranları, kişinin engel türünün hayatını ne derece etkilediğine ve engelin bıraktığı etkilere göre hesaplanır. Bu oranlar, tam teşekküllü devlet hastanelerindeki sağlık kurulları tarafından belirlenir.

ENGELLİ RAPORU KİMLERE VERİLİR?

Engelli raporu, %40 ve üzeri engelli olduğu tespit edilen bireylere verilir. Bu rapor, kişinin engellilik durumunu ve sağladığı hakları resmi olarak tanımlar.

Engelli Raporu Almak İçin Hangi Hastalıklar Olması Gerekir?

Engelli raporu alabilmek için;

 1. Kulak burun boğaz,
 2. Zihinsel/ruhsal/davranışsal,
 3. Deri (cilt),
 4. Hemopoetik (kan),
 5. Kardiyovasküler (kalp-damar) gibi çeşitli hastalıkların olması gerekmektedir.

Hangi Hastalıklara Yüzde 90 Rapor Verilir?

Yüzde 90 engelli raporu şu hastalıkların ileri derecelerinde verilebilir:

 1. Sindirim sistemi hastalıkları,
 2. Onkoloji bölümü hastalıkları,
 3. Sinir sistemi hastalıkları,
 4. Kulak burun boğaz hastalıkları,
 5. Kas ve iskelet sistemi hastalıkları,
 6. Zihinsel ve ruhsal hastalıklar.

NOT: Bu hastalıkların bulunması %90 engelli raporu alınacağı anlamına gelmez. İleri derecede engellilik durumu oluşturması ve bunun doktor heyeti tarafından onaylanması gerekir.

ENGELLİ RAPORU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli raporu başvurusu, engelli kişi ya da vasisi tarafından belirlenen sağlık kurumlarına dilekçe ile yapılır. Başvuru süreci, engelli bireyin bizzat görülmesiyle başlar. Engelli raporu alabilmek için engelli bireyin sağlık kuruluşunda mutlaka muayenesi şarttır.

Engelli Raporu Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Engelli raporu almak için gerekli belgeler arasında;

 1. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 2. 5 adet vesikalık fotoğraf,
 3. Resmi sevk belgesi (varsa),
 4. Başvuru formu bulunmaktadır.

NOT: Ek belgeler sağlık kuruluşu tarafından talep edilebilir.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak için öncelikle MHRS sistemi ya da ALO 182 üzerinden randevu alınmalıdır. Randevu gününde, gerekli belgelerle hastaneye gidilir ve engelli sağlık kurulu tarafından değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonucunda hekimlerin onay ve imzasıyla rapor verilir.

Ortopedik Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Ortopedik engelli raporu, ortopedik engelleri olan bireylere verilir. Bu rapor, kişinin günlük yaşam aktivitelerini ne derece etkilediğini gösterir. Ortopedik engelli raporunun yüzde kaç engel oranına tekabül edeceği, ilgili hekimler tarafından yapılan muayeneler sonucunda belirlenir.

Engelli Raporu Almak İçin Kaç Doktora Gidilir?

Engelli raporu almak için en az 8 farklı branşta doktora gidilmesi gerekmektedir. Engelliği oluşturan rahatsızlıklara göre daha fazla sayıda hekim tarafından da muayene yapılabilir. Kaç hekimin kontrol edeceği sağlık kuruluşu tarafından netleştirilecektir.

Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar?

Engelli raporu, sağlık kurulu kararını açıkladıktan sonra en geç 30 gün içinde düzenlenir. Süreç kurulun yoğunluk ve çalışma sürecine göre daha kısa da olabilir. Buradaki üst sınır 30 gün olarak belirlenmiştir.

%40 Engelli Raporu Ne İşe Yarar?

%40 engelli raporu, engelli bireylerin çeşitli sosyal haklardan yararlanabilmesi için gerekli bir belgedir.

Süresiz Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Süresiz engelli raporu, kronik hastalıkları olan bireylere verilir. Bu rapor ömür boyu geçerlidir ve kişinin ömür boyu bu rahatsızlığı taşıyacağını gösterir.

Şeker Hastalığı Olana Yüzde Kaç Engelli Raporu Verilir?

Şeker hastalığına bağlı olarak engelli raporu oranları, kişinin sağlık durumuna ve hastalığın etkilerine göre değişkenlik gösterebilir. İleri derede şeker hastalıklarında ameliyat neticesinde uzuv kayıpları olabilir; bu durum da engelliliğe neden olur. Şeker hastalığı için net bir oran vermek mümkün değildir. Hekimlerin kontrolü neticesinde oran belirlenir.

ENGELLİ RAPORU NEREDEN ALINIR?

Engelli raporu, yetkilendirilmiş devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınabilir. Burada önemli olan nokta, engelli raporu verebilecek tam teşekküllü hastane olmasıdır.

Özel Hastaneler Engelli Raporu Veriyor Mu?

Özel hastaneler, engelli raporu verme yetkisine sahip değildir. Bu nedenle engelli raporu almak için devletin yetkilendirdiği hastanelere başvurmak gerekmektedir. Tam teşekküllü sayılsa bile özel hastanelerin böyle bir yetkisi yoktur. Sadece tam teşekküllü kamu hastanelerinden engelli raporu alınabilir.

2024 Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

2024 yılında heyet raporu ücreti, güncel yönetmeliklere göre belirlenecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından üniversite hastaneleri için 300 TL ücret belirlenmiştir.

Devlet Hastanesinden Heyet Raporu Kaç Günde Alınır?

Devlet hastanesinden heyet raporu, sağlık kurulu kararının ardından en geç 30 gün içinde alınabilir. Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastaneleri için de aynı süre geçerlidir. Buradaki en önemli detay, muayeneler bittikten sonra ve engelli raporu almaya hak kazanımı onaylandıktan sonra 30 günlük sürecin başlamasıdır.

Engelli Raporu Çıktıktan Sonra Ne Olur?

Engelli raporu çıktıktan sonra engelli bireyler bu raporu kullanarak çeşitli sosyal haklardan yararlanabilirler. ÖTV indirimi, fatura ve bilet indirimleri gibi birçok ayrıcalık için başvuru yapılabilir. Bunun yanında engelli personel istihdamı yapan kurum ve kuruluşların bu kadrolarına iş başvurunda bulunulabilir.

ENGELLİ RAPORU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Engelli raporu sorgulaması, e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden engelli raporu almak için engelli sağlık kurulu raporunuzun e-Devlet sistemine kaydedilmiş olması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden sağlık raporu sorgulama için şu adımları izleyiniz:

 1. turkiye.gov.tr adresine gidiniz.
 2. TCKN ve şifrenizle giriş yapınız.
 3. Ana ekrandaki arama kısmına “engelli raporu” yazıp aratınız.
 4. Buradan “e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama’’ menüsüne tıklayınız.
 5. Adınıza düzenlenmiş rapor bu kısımda karşınıza çıkacaktır, raporu cihazınıza indirebilirsiniz.

NOT: Sisteme henüz yüklenmemiş raporları görüntülemeniz mümkün değildir.

2024 ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

2024 engelli raporu hesaplama oranları, Balthazard Formülü kullanılarak hesaplanır.

İşitme Engeli Oranları

Konuşma Engeli Oranları

Çiğneme ve Yutma Engel Oranları

Görme Engel Oranları

Kolon, Rektum ve Anüs Engel Oranları

Karaciğer Hastalığı Engel Oranları

Safra Yolları Hastalıkları Engel Oranları

Mental Duruma Göre Engel Oranları

Sinir Sistemine Göre Engel Oranları

Motor Beceri Kayıplarına Göre Engel Oranları

YÜZDE 40 ENGELLİ RAPORU OLAN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Yüzde 40 engelli raporu olan bireyler, belirli şartları karşılamaları durumunda emekli olabilirler:

 • 18 yıllık sigortalı olmak.
 • 4100 prim gününe sahip olmak.

ENGELLİ HAKLARINDAN YARARLANMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Engelli haklarından yararlanmak için öncelikle engelli raporu almak ve bu raporu ilgili kurumlara sunmak gerekmektedir. Engelli kimlik kartı alarak birçok ayrıcalıktan yararlanılabilir.

Engelli kimlik kartı almak için;

 1. 2 adet vesikalık fotoğraf,
 2. Nüfus cüzdanı,
 3. Engelli sağlık kurulu raporu olmalıdır.

Bu belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek müracaat yapılır.

Engelli raporu nasıl alınır 2024 güncel bilgilerini aktardık. Engelli raporu hesaplama oranları, süreç ve belgeler hakkında detayları paylaştık. Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Shares:

4.569 Yorumlar

 • Esra
  05.02.2024

  Merhaba bu 65 yaş üstüne direk 10 ekleniyormu bazı sayfalarda hesaplama yapılarak ekleniyor yazıyor umarım sizinki kesin doğrudur

  Cevapla
 • Mehmet Kılıç
  14.01.2024

  Ben 2017 yılında karaciğer nakli oldum. 4 sene sonra 5 kez nakle bağlı fıtık ameliyatı geçirdim. 2 sene sonra da dalak embolizasyonu geçirdim. Obsesif kompulsif bozukluğu olan biriyim. 2002′ den beri tedavi görüyorum. Şu an rahatım. Ancak bir sorum var hocam. Ben ÖTV siz araç almak istiyorum. 2017 yılında nakilden 1 ay sonra İstanbul Kanuni Sultan Süleyman eğitim ve araştırma hastanesinden rapor aldım. Beni malulen emekli etmek istediler. Ancak ben olmadım. Bu ameliyatlar sırasında 2 kere sesim de kısıldı. Birincisi 1 yıl, ikincisi 3-4 ay kadar sürdü. Sol ses telleri felç dendi. Ama şimdi normal konuşabiliyorum. Bunları hesaba katarsak yüzde kaç rapor verirler? Bir de hocam ben öğretmenim. Emekli olmak kesinlikle istemiyorum. Ya da geri göreve çekilmek istemiyorum. Bu raporu yeniden alsam öğretmenliğine bir zararı olur mu? Acilen cevap verirseniz sevinirim.Saygılarımla.

  Cevapla
 • Yücel
  12.01.2024

  Merhaba hocam öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.
  Babam pankreas kanseri olduğunu 3 ay önce öğrendik. Sağlık kuruluna başvuru yaptık. 86 yaşında olan babama doktorlar ameliyat ve biyopsiyi uygun görmediler. Çok zayıfladı, yürüyemiyor, açıkçası yatalak bakıma muhtaç…
  1. PET CT sonucuna göre değerlendirmeye alınır mı?
  2. Her iki gözden katarakt ameliyatı olmuş
  3 sağ bacağında platin var sol bacakta da sivrilme ve sol tarafta %60 güç kaybı var.
  4. Hipertansiyon hastası koah başlangıcı var .
  5 beyinde iki adet kılcal damar tıkanıklığı var
  6. Sağ şah damarda stent sol şah damarda da %75 tıkanıklık var
  Yukarıdaki bilgilere göre yüzde kaç engelli raporu alabiliriz?
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Orkun
  12.01.2024

  Merhaba ben orkun alarjik astım ileri seviye ankisediye bozukluğu ve bacağımdaplatin ve 5cm kadar kısalık var yüzde kaç rapor alabilirim

  Cevapla
 • serap şahin
  29.11.2023

  hocam merhaba,
  babamın kalbinde 3 stent takılı, astım raporu var ve sol elinin işaret parmağı ve orta parmağının yarısı yok bu durumda engelli oranı nedir bilgi verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 • Selahattin şişman
  16.11.2023

  Merhaba,
  Ben, tip 2 diabet, Koah, bacaklarda damar tıkanıklığı ve stent bulunan, by-pass geçirmiş, kalp damarında stent bulunan, psikolojik il kullanan biriyim, bu durumda ne kadar engelli raporu alabilirim,
  İyi günler dilerim,
  Saygıyla.

  Cevapla
 • O.D.
  01.11.2023

  Sakat insanlar raporlarını öldükten sonra mı verilecek anlamak mümkün değildir

  Cevapla
 • muharrem dilek
  08.09.2023

  merhabalar hocam
  ben ms hastasıyım ve trıgiminal navraljin hastalıgı var tansiyon var güde 22 adet ilaç kullanıyorum artık çalışamıyorum sgk ya müracat etsem bana % kaç rapor verilir

  Cevapla
 • zeki çetin
  16.08.2023

  Eşim felçli ve yatalak rapor almak üzere devler hastanesin de heyte e girdi, 88 puan angelli çıktı ,ancak ORTA ENGELLİ işareti konuldu. hiç bir engelli hakkından yararlanamıyor. bazı hastalara 75 puan verildiği halde AĞIR ENGELLİ ibareti konduğundan onlara pek çok olanak ve ÖTV siz araba imkanı tanındı.. acaba neden bunun bir açılaması varmı ?

  Cevapla
 • Ramazan
  14.08.2023

  Merhaba 09.08.2023 tarihli üç bölümden gastroenteroloji den ℅50 diyabet℅20ruh ve sinir den ℅20 ortalama da%68 2 yıllık süreli ikinci bir rapor aldım bı oran ve bilgilere göre engelli indirimli emekli başvurusu yapsam süresiz emekli olabilir miyim kolaylıklar

  Cevapla
 • Arzu Yaşar
  04.08.2023

  Merhaba hocam..Ben 140cm boyundayım.Bel fıdıklarim var hareket edemiyorum,ciddi ağrılarım oluyor..Dizlerimde güçsüzlük ağrı var..anksiyetem,obsesifim,majör depresyonum,öfke patlamam var.1metre otemdeki insanın yüzünü secemiyorum.Bana puan verirler mi..yüzde 40 ve üstü alabilirmiyim ..

  Cevapla
 • Salim Tufan
  29.07.2023

  Bu kişide başka bi dostum
  Yüksek tansiyon
  Kalpde stend
  Böbrekte stend takılı
  Mesane tümörü vardır teşhisi konuldu ameliyat oldu 4 ay önce heyetten geçermi hocam sadece araç için yüzde 90 istiyorlar

  Cevapla
 • Salim tufan
  29.07.2023

  Mrb öncelikle yüksek tansiyon şeker kalp ritim bozukluğu göğüs kanseri ve yıllar önce kadın hastalıklarından ameliyat olan birisi heyete girse kaç puan alır araç almaya hak kazanır mı

  Cevapla
 • Erdem Akbaş
  28.07.2023

  Hocam iyi günler
  Ben tip 1 diyabet, vitiligo ve görme bozukluğu gibi sorunlarım var bunlar için engelli raporu alabilir miyim. Daha önce de iki defa ketoasidoz için yattım yoğun bakımda. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Cengiz Beycan
  08.07.2023

  2009 sol kalça çıkığı sürekli raporum var vergi indirimi için baş vurdum vergi dairesi raporumu kabul etmiyor e rapor olmadığı için yeniden rapor almamı ve şehir hastanesine sevk etmek istiyor tekrar heyete girersem oranım düşer diye dorkuyırum yargı yada takip etmem gereken bi yol varmı ne önerirsiniz

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir