• Devlet Memurlarına Ev Kredisi

  Ülkemizde kamuda birçok devlet memuru çalışmaktadır. Devlet, yönetmeliklerle ve kanunlarda birlikte devlet memurlarına çeşitli yardımlar ve çalışma hayatlarında iyileştirmeler yapmaktadır. Devlet memurları ev kredisi de bunlardan birisidir. Bu kredi sayesinde evi olmayan devlet memurları ev sahibi olabileceklerdir.


  Devlet memurlarından Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına tabii olarak 10 yıl veya daha fazla hizmeti olanlara, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel şartlarla faizsiz konut yani ev kredisi verilebilir. 2985 sayılı kanunun belirttiği şartlara uymayan memurlar da yine kamu ya da özel sermayeli bankalara başvurarak kendileri için oluşturulmuş olan ev kredisinde faydalanma hakkına sahiptir. Bu krediler de uygun faizlerde ve geri ödeme seçenekleriyle sunulmaktadır.

  Söz konusu olan her kurumun kendi nesline ait oluşturulan fon ile devlet memuruna konut kredisi sağlanmasından dolayı yıllık bazı kesintiler yapılmaktadır. İşte bu kesintiler kredi olarak kullanılmaktadır. Şartların uygun olması durumunda ve devlet memurunun da özellikleri uyuyorsa %75’e kadar kredi olarak bu kesintiler devlet memurlarına sunulmaktadır. Kullandıkları ev kredileri ise devlet memurunun maaşından kesinti olarak alınmaktadır.

  Devlet Memurlarının Ev Kredisinden Faydalanması İçin Şartlar

  Elbette devlet memurlarına ev kredisinden faydalanmak için bazı belirli şartlar gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde devlet memuru ev kredisine başvuru yapabilir. Devletin sunduğu bu ev kredisinden faydalanmak isteyen devlet memurunun kendisinin, eşinin ve çocuklarının üzerine herhangi bir taşınmaz bulunmamalıdır. Bu devlet memurlarına ev kredisinde aranan ilk şarttır.

  Devlet memurlarına ev kredisinde diğer bir şart ise devlet memurunun belirtilen kuruluşlarda çalışması gerekmektedir. Faizsiz ev kredisinden yararlanmak isteyen devlet memuru 233 sayılı kanun hükmündeki kararnameye göre faaliyet göstermesi gereken kuruluşlarda çalışıyor olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Devlet memurlarına ev kredisinden eşi ve kendisi memur olan kişiler de faydalanabilmektedir. Fakat böyle durumlarda ev kredisinden sadece birisi yararlanabilecektir.

  Devlet memurlarına ev kredisinde diğer bir önemli konu da tahsis edilecek olan kredi miktarıdır. Bu memurlara ayrılacak olan kredi miktarı 1 Milyon TL olarak belirlenmiştir. Kredi, memurlara tamamen faizsiz verilecektir fakat talep edilen miktardan bir defalığına olmak üzere %5 civarında bir kesinti uygulanacaktır.

  Devlet Memuruna Ev Kredisinin Devlete Geri Ödenmesi

  Devlet memurlarına verilen ev kredisinin devlete geri ödenmesi de memurların merak ettiği bir durumdur. Ev kredisinin yani konut kredisinin geri ödenmesi aylık olarak belirlenen sistem tarafından devlet memurunun maaşından kesilerek anlaşma sağlanan bankalara yatırılmaktadır. Eğer söz konusu olan devlet memuru memuriyetini sonlandırırsa ya da emekli olursa taksitlendirmeler aynen devam eder ve aynı bankaya ödenme yapması sağlanır.

  Ev Kredisi Başvurusu Yapma

  Gereken şartları sağlayan devlet memurları ev kredisine başvurabilmektedir. Faizsiz konut kredisini başlatmak isteyen devlet memurları ilk olarak bağlı oldukları kuruma yazılı başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvurular için de belirli bir dönem vardır. Devlet memurları bu başvuruları her yılın Nisan ayının sonuna kadar yapmalıdırlar.

  Daha sonra ev kredisine başvuru dilekçelerine ek olarak memurun kendisinin, eşinin ya da çocuklarının üzerinde herhangi bir kayıtlı konut olmadığını beyan etmelidirler. Bu işlem de bir dilekçe ile yapılabilir. Ayrıca bunlara ek olarak istenen bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Nüfus cüzdanı.
  • Emeklilik ve Kurum Sicil Numarası.
  • Hizmet Süresi ve memuriyet sınıfı.

  Yukarıda da belirttiğimiz şartları sağlayan devlet memurları, konut yani ev kredisi için gereken yerlere başvurularını yapabilirler.  tıkla sorunu sor

  Devlet Memurlarına Ev Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın