KOSGEB

Damızlık Düve Alımı Devlet Desteği

Devlet desteği ile damızlık düve alımı özellikle hayvancılık ile uğraşan çiftçileri son derece sevindirmiş. Türkiye’nin pek çok ilinde hayata geçirileceği belirtilen bu destek ile devlet, çiftçilere yüzde 30 kadar bir yardım yapmayı amaçlıyor. Biz de bu yazımızda sizleri çiftçileri de devleti de mutlu eden bu destek hakkında düve alım desteği uygulama rehberi hazırladık.


Damızlık Düve Hibe Destekleri Nelerdir?

Damızlık düve hibe desteği ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Yunus Baydar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvan ihtiyacının yurt içinde karşılaması amacı güdülerek, Türkiye’nin 31 ilinde yapılması planlanan uygulama en az 20 olmak üzere en fazla 200 düve alımlarında yüzde 30’un hibe olarak verileceğini duyurdu.

Bu desteği verilmesi kararlaştırılan iller ise şöyle: Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Şanlıurfa. Bu illerde olan ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne kayıtlı olan herkes bu hibeden belli şartları yerine getirdiği durumda yararlanma şansına erişecek.

Damızlık Düve Kredisi Almak için Şartlar Nelerdir?

Çiftçiye müjdeli olan haberi verdik. Peki damızlık düve kredisi şartları nelerdir? Başvurmak isteyenler ne yapmalı? Biraz da bu sorulara cevap olmaya çalıştık.

Öncelikle üretici taleplerini Tarım Kredi Kooperatifleri, Üretici Merkez Birliği ve Gebe Düve Merkezleri’ne belirtmelidir.

TÜRKVET sistemine kayıtlı olmak zorunludur.

Desteklenen iller kapsamında başvuru yapılması zorunludur.

Çiftçilerin sahip olduğu ahırlarının yeni alacakları sığırlar için kapasite açısından elverişli olması gerekmektedir. Diğer bir değişle yeni almayı düşündüğün hayvanların bir yeri olmalıdır ve bu yer sıkış tepiş olmamalıdır. Buna ilaveten, belirtilen yerlerin de bakanlık tarafından sağlık şartlarına uygun olduğuna dair onay vermiş olmalıdır.

Ziraat Bankası ile Gebe Düve Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat bankası çiftçileri en çok destekleyen bankalardan bir tanesi şüphesiz. Ziraat Bankası gebe düve kredisi ile de çiftçilere rahat bir nefes aldırmaya devam ediyor. Nedir bu destek? Nasıl başvuralım? Şartlar ve kapsam nelerdir? Bu soruların cevabını bulmak için okumaya devam edin.

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçiler çiftçilerin her zaman yanında olan devlet bankası Ziraat Bankası sayesinde 2 sene ödeme yapmadan, 5 sene içerisinde geri ödemesini vadelendirebileceği, yani toplamda 7 sene gibi uzun bir vade süresi ile kullanabileceği çiftçiye destek kredisi veriyor.

Peki bu kredinin kapsamı nedir? Bu kredi ile isterseniz traktör alımı, isterseniz küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık veya kümes hayvanı yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Faaliyet alanınız ne ise kredinizi kullanırken teminat gösterebilmeniz önemli bir noktadır.

Başvuru yapabilmeniz için ise Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olunması zorunludur. ÇKS kayıt belgesi bulunmayan vatandaşlar bu krediye başvuru yapamazlar.

Faizleri de oldukça uygun olan bu kredi, Tarım kooperatiflerine üye olduğunuz takdirde, kooperatifin verdiği teminat ile adınıza çıkması çok daha kolay olacak, şansınız artacaktır. Normal şartlarda hiçbir bankadan tüketici kredisi aldığınız zaman, geri ödemesini 7 yılda yapamazsınız. Yapabileceğiniz maksimum vade genellikle 48 ay gibi bir süredir. Fakat çiftçiye destek olunması açısından 7 yıl gibi upuzun dönemi kapsayan bir vade süresi Ziraat Bankası tarafından konularak, ülkedeki yerli üretimin artırılması, dışarıya olan bağımlılığın olabildiği ölçüde azalması, çiftçilerin kazanması, üretilen ürünlerin güvenilirliği konusunda emin olunmak istenmesi gibi sebeplerle bu kredi destekleniyor.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Damlama Sulama Kredisi Nasıl Alınır?

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı