Engelli

2019 Engelli Memur Alım Şartları

2019 Engelli memur almak devlet tarafından sağlanan önemli bir destektir. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına devlet destekleri her geçen yıl daha fazla artarak devam etmektedir. Sağlanan yardım ve desteklerin amacı engelli vatandaşların daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak ve hayat standartlarını yükseltmektir. Devlet tarafından engellilere sağlanan destekler;


 • Sahip olunan engel derecesine göre yapılan maddi destekler ve
 • Engelli memur alımı destekleri olmaktadır.

Devletin yaptığı düzenlemeler ile engelli vatandaşlar memur olma hakkına sahip olmakta ve her yıl ihtiyaca göre engelli memur alımı yapılmakta ve atamalar gerçekleştirilmektedir. Devlet memuru olabilmek için aranan şartlara uyum sağlayan engelli vatandaşlar 2 yılda bir olarak yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavlarına kayıt yaptırarak sınava katılmalıdır. Sınav kayıt işlemlerinin online olarak ÖSYM sayfasından gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Engelli vatandaşlara yönelik yapılan hizmetler hakkında bilgi sahibi olarak sağlanan haklardan yararlanmak oldukça kolay olmaktadır. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait olan 183 çağrı merkezi numarasını aramak yeterli olacaktır.  Engel sahibi vatandaşlar bakanlığa bağlı çağrı merkezinden bakanlık tarafından engelli vatandaşlara sağlanan hizmet ve haklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve hizmet ve haklardan yararlanmak için izlemesi gereken yolları öğrenebilirler.

2019 Engelli Memur Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

2019 engelli memur alımları devlet tarafından yapılmış ve halen yapılmaya devam eden yasalar ile düzenlenmektedir. Engelli vatandaşların memur olma şartlarını hafifleten düzenlemeler arasında kamu kurum kadrolarının %3 oranlık kısmının engelli memurlardan oluşması sayılabilir. %3 engelli oranı engelli memurların kamu kadrosundaki sayılarının artmasını sağlayacak ve daha fazla engelli vatandaş memur olabilecektir. Devlette görev yapan engelli vatandaşların %3 lük kısmı engelli vatandaşlardan oluşması başlangıç olarak oldukça iyi bir rakam olmaktadır. Devlet kurumları tarafından uygulanan engelli oranları özel sektörler tarafından da uygulanmaktadır.

Engelli Memur Alım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşların memur olmak için yapacakları başvurular yasal kurumlar tarafından yapılan ilgili düzenlemelere uygun olarak yapılmalıdır. Vatandaşların engelli memur kadrosunda yer almak ve memur olmak için yapacakları başvurularda izlemeleri gereken yol şu şekildedir;

 • Başvuru sırasında vatandaşın engelli olduğunun belgesini temin etmiş olması gerekir. Çalışma durumundaki engel oranı en az %40 olan vatandaşlar engelli memur kadrosuna atanabilmek için engel durumlarını gösteren raporu temin etmelidir. Engelli sağlık raporlarının temini belirtilen hastanelerden yapılmalıdır.
 • Rapor vermekte yetkili olan tam teşekküllü hastanelere başvuruda bulunarak engel raporu alabilen vatandaşların başvuruların kendileri tarafından bizzat yapmalı ya da veli ve vasisi tarafından yapılmalıdır.
 • Engelli raporlarında belirtilen şartların açıkça beyan edilmiş olması gerekir.  Aksi olan durumlar başvuruların reddedilmesine sebebiyet vermektedir.
 • Hastane rapor başvurusunda bulunan engelli vatandaşlar rapor isteyen kurumdan aldıkları dilekçe ile başvuruda bulunmaları alacakları raporların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Kurum tarafından istenen bilgilerin dilekçe içerisinde açıklıkla belirtilmesi hastane tarafından verilecek olan raporun istenilen biçimde olmasını kolaylaştırmış olacaktır.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

Kısaca EKPSS olarak adlandırılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı engelli memur alımı için başvuruda bulunan vatandaşlara uygulanan sınavdır. Gereken şartları sağlayarak memuriyet alımlarına başvuruda bulunan engelli vatandaşlar EKPSS sınavlarına girerek başarılı olmalıdırlar. EKPSS 2 yılda bir yapılmakta ve geçerlilik süresi 2 yıl olmaktadır. Sadece lisans ve ön lisans mezunu olan engelli vatandaşlara yapılan bu sınavdan alınan dereceler doğrultusunda memur alımları yapılmaktadır.

Açıklanan kadrolara EKPSS puan sonucunda göre memur alımları yapılırken engelli memur atamaları kura ile yapılmaktadır. Sınava giren vatandaşların kuraları 2 yıl geçerliliğini korumaktadır. Lisans ve ön lisans mezunu olmayan engelli vatandaşların atamaları için yapılacak kuralar noter huzurunda gerçekleştirilmektedir. EKPSS ile engelli memur alımlarındaki sayı artışı her geçen yıl daha fazla olmakta ve daha fazla alımların olması hedeflenmektedir. Konu ile ilgili yeni yapılan düzenlemeler gündemde olup daha önce 2 yıl geçerliliği olan sınavın geçerlilik süresi 4 yıl olması beklenmektedir.

Engelli Devlet Memurlarının Görev Kadroları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alımları yapılacak olan engelli memurların kadro nitelik ve koşulları kod kılavuzuna göre belirlenmektedir. Engelli devlet memuru alımlarında yapılacak olan belirlemeler, Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanarak nitelikli kod kılavuzuna göre olmaktadır. Kurumlar tarafından ihtiyaçlara göre alımları yapılacak personel taleplerinde şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Kurumlar tarafından engelli memur alımlarında kadrolarında çalıştıracakları adaylarda aradıkları niteliklere ilişkin detaylar;

 • Engelli vatandaşın sahip olduğu eğitim durumu,
 • Cinsiyet durumu,
 • Sertifika ve yeterlilik belgesi gibi diğer koşullar olarak sıralamaktadır. Engelli memur alımlarında vatandaşın yapacağı iş daha önceden belirlenmekte ve yapılan atamalar engel durumuna göre yapılmaktadır. Bu nedenle her türlü detay düşünülerek yapılan atamalar için sertifika ve yeterlilik belgeleri türünden evraklar talep edilmektedir.

Kadroda ihtiyaç duyulan personelin başvuru sırasında belirtilen şartlara uyum göstermesi ve aranan niteliklerde olması kadro alımlarında aranan temel konulardır. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından engelli memur alımları ihtiyaca yönelik olarak çeşitli alanlarda gerçekleşmektedir. Engelli devlet memuru kadrolarında görev yapan engelli vatandaşların çalışma yapabildikleri alanlar şunlardır;

 • Hizmetli,
 • Memur,
 • Veri hazırlama ve kontrol işletmenliği,
 • Öğretmen,
 • Mühendis,
 • Müezzin kayyum gibi birçok kadroda görev yapmaktadırlar.

Engelli Çalışanların Emeklilik Sistemi ve Şartları Nelerdir?

Engelli çalışan bir vatandaşların normal çalışanlara göre emekliliklerinde istisnalar uygulanmaktadır. Engelli çalışan kişiler sağlık nedenleri dolayısı ile erken emekli olma hakkına sahiptirler. Engelli vatandaşlar için emeklilik sistemi çalışma yöntem ve şartları şunlardır;

 • %40 ile %49 oranında engel sahibi olanlar 18 yıl çalışıp 4680 prim günü ödemesi sonucunda daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.
 • %50 ile %59 oranında engel sahibi olan engelli devlet memurları 16 yıl çalışıp 4320 prim günü ödemesi sonucunda daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.
 • %60 ve daha fazla oranlarda engel sahibi olan devlet memurları 15 yıl çalışıp 3960 prim günü ödemesi yapıldığında daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.

İŞKUR Engelli Memur Alımı 2019 Şartları Nelerdir?

İş kanunu yasası ile oluşmuş olan ve iş arayan kişilere yardımcı olan İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren bir kuruluştur. İŞKUR engelli memur alımı devam etmekte ve kuruluş aracılığı ile günümüzde birçok engelli vatandaş iş bulma fırsatına sahip olmaktadır. İŞKUR engelli memur alımlarında vatandaşların yerine getirmekle yükümlü olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Buna göre;

 • 2019 engelli alımlarında İŞKUR’a başvuruda bulunacak vatandaşların en az ilköğretim mezunu olmaları ve
 • EKPSS puanına sahip olmaları gerekmektedir.

Engelli personel alımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların tamamlaması gereken belgeler şunlardır;

 • Engelli vatandaşın kimlik belgesi ve öğrenim belgesi aslı ve fotokopisi
 • Askerlik durumunu bildiren belge
 • Yetkili hastane tarafından verilmiş olan engelli raporu
 • Adli sicil kaydı belgelerinin eksiksiz olarak tamamlanıp kuruma teslim edilmesi gerekir.

Engelli memur alımı başvuruları 2019 yılı şartlarını sağlayan ve belgelerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayan vatandaşlar internet üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Memura Evlilik Kredisi

Memur Babaya Yarı Zamanlı Çalışma Fırsatı

Devlet Memurları 1 Yıl İçinde Tek Hekimden Kaç Gün Rapor Alabilir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. benim 2017 sabıka kaydım oldu. ve ben 41 oranla engelliyim bu sabıka kaydı 5 yıl kadar siliniyor o zaman e kpss girsem memur olma şansım var mı acaba

 2. kronik hepatit b var biyopsi oldum ama ilaç başlamadı değerlerim hala yüksek seyrediyor. Birde sol gözümde tembellik var % 5 görüyor yani %95 oranında görme kaybı var yaş 28 tedavi de olmuyor iki rahatsızlık için kaç oranda engelli raporu alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı