Engelli

2020 Engelli Memur İşe Alım Şartları Nelerdir ?

2020 Engelli memur olarak işe girmek isteyen vatandaşların belli şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Engelli memurlar için devlet kadrolarında belli miktarda yer açılmıştır. Bu miktar toplam personel sayısının %3’ü kadardır. Devlet memuru olmak isterseniz öncesinde mutlaka engelli olduğunuzu gösteren engelli raporunu almanız gerekecektir. Bu belgede kişinin engel oranı işe girip girilmeyeceği konusunda belirleyici olacaktır. Engelli devlet memurunun çalışarak ne yapacağı konusu Devlet Personel Bakanlığı tarafından kurumların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir. Bu ihtiyaçlar nitelik kod kılavuzunda yer almaktadır. Alınacak olan personel yeterlilik belgesi, sertifika, cinsiyet ve eğitim duruma ilişkin koşulları yerine getirmelidir.


2020 Engelli Memur Alım için Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli memur olmanın hayalini kuran kişilerin ilk önce engelli raporu alması gerekir. Bu rapor kişilere Sağlık Bakanlığı tarafından verilmektedir. Tam teşekküllü kamu hastaneleri bu raporu vermektedir. Fiziksel ya da zihinsel engeli olan kişiler bu kuruma başvuru yaparak gerekli tetkik ve muayeneler sonrasında rahatsızlık türüne göre belge alırlar. Bu raporu almak isteyen kişilerin hastaneye başvuruları kişinin kendisi, vasisi ya da velileri tarafından yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kişiler sizleri hastane bölümlerine yönlendirecektir.

2020 Engelli Memur Alımında Engelli Raporun için Hangi Belgeler Gerekir?

Engelli raporu almak isteyen kişilerin aşağıdaki belgeleri ilgili kuruma eksiksiz şekilde ibraz etmesi gerekir:

 • 6 adet güncel fotoğraf,
 • Dilekçe,
 • Nüfus kimlik belgesi ve fotokopisi belgeleri ile başvuru yapılır.

Kurul başvurunuzu inceler ve yüzdesel olarak engelin yüzde 40 ve üzeri olması halinde çalışabilir durumda olduğunuz ortaya çıkar.

2020 Engelli Memur Alım için E KPSS Nedir?

E KPSS Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Bu sınav ile kişilerin devlet memuru olması mümkündür. Kişiler eğitim durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. İlk, orta ve lise düzeyinde eğitimi olan kişiler kura ile aranmaktadır. Kura havuzundan çekiliş yapılır. Sınav ve kura sistemi ülkemizde her 2 senede bir uygulanmaktadır.

2020 Engelli Memur Alım için E KPSS Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu sınava katılmak isteyen engellilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Kişiler eğer bir sanat ya da meslek okulunu bitirmişlerde, 15 yaşına kadar başvuru yapabilirler. 65 yaşını doldurana kadar bütün engellilerin bu sınava başvuru yapma hakkı vardır.

İŞKUR Engelli İstihdam Ediyor mu?

Evet. İŞKUR engelli istihdamı sağlamaktadır. İŞKUR sağladığı istihdam projeleri ile engelli vatandaşların hem kamu hem de özel sektörde işe yetiştirilmelerini sağlamıştır. İŞKUR ayrıca engelli vatandaşlara tam 65 bin TL hibe desteği sunmuştur. Girişimci engelli vatandaşlar iş sahibi olurken diğer yandan teşvik destekleri de sunulmaktadır.

Engelli Memurlar Nasıl Emekli Olur?

Engellilerin sahip oldukları sağlık durumları nedeniyle daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Emeklilik sistemi diğer memurlara göre daha farklı işlemektedir. Örneğin yüzde 40 ile yüzde 49 oran arasında engeli bulunan vatandaşların 18 sene boyunca 4 bin 680 gün prim ödemeleri gerekecektir. Yüzde 50 ile 59 arasında engeli bulunan vatandaşların ise 16 yıl içince 4320 gün prim ödemeleri halinde emeklilikleri gerçekleşecektir. Emeklilik zamanı ve prim günleri kişilerin sahip oldukları engel oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Engelli Memurlar Ne İş Yapar?

Engelli memurlar ihtiyaca göre aşağıdaki işlerden birini yapabilirler:

 • Mühendis,
 • Müezzin kayyum,
 • Öğretmen,
 • Kontrol işletmeni,
 • Veri hazırlama memuru,
 • Hizmetli olarak engelli vatandaşlar çalışabilirler.

Engelli memur olmak için kurumların personele ihtiyaç duyması ilk şarttır.

Engelli Devlet Memurlarının Görev Kadroları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alımları yapılacak olan engelli memurların kadro nitelik ve koşulları kod kılavuzuna göre belirlenmektedir. Engelli devlet memuru alımlarında yapılacak olan belirlemeler, Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanarak nitelikli kod kılavuzuna göre olmaktadır. Kurumlar tarafından ihtiyaçlara göre alımları yapılacak personel taleplerinde şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Kurumlar tarafından engelli memur alımlarında kadrolarında çalıştıracakları adaylarda aradıkları niteliklere ilişkin detaylar;

 • Engelli vatandaşın sahip olduğu eğitim durumu,
 • Cinsiyet durumu,
 • Sertifika ve yeterlilik belgesi gibi diğer koşullar olarak sıralamaktadır. Engelli memur alımlarında vatandaşın yapacağı iş daha önceden belirlenmekte ve yapılan atamalar engel durumuna göre yapılmaktadır. Bu nedenle her türlü detay düşünülerek yapılan atamalar için sertifika ve yeterlilik belgeleri türünden evraklar talep edilmektedir.

Kadroda ihtiyaç duyulan personelin başvuru sırasında belirtilen şartlara uyum göstermesi ve aranan niteliklerde olması kadro alımlarında aranan temel konulardır. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından engelli memur alımları ihtiyaca yönelik olarak çeşitli alanlarda gerçekleşmektedir. Engelli devlet memuru kadrolarında görev yapan engelli vatandaşların çalışma yapabildikleri alanlar şunlardır;

 • Hizmetli,
 • Memur,
 • Veri hazırlama ve kontrol işletmenliği,
 • Öğretmen,
 • Mühendis,
 • Müezzin kayyum gibi birçok kadroda görev yapmaktadırlar.

Engelli Çalışanların Emeklilik Sistemi ve Şartları Nelerdir?

Engelli çalışan bir vatandaşların normal çalışanlara göre emekliliklerinde istisnalar uygulanmaktadır. Engelli çalışan kişiler sağlık nedenleri dolayısı ile erken emekli olma hakkına sahiptirler. Engelli vatandaşlar için emeklilik sistemi çalışma yöntem ve şartları şunlardır;

 • %40 ile %49 oranında engel sahibi olanlar 18 yıl çalışıp 4680 prim günü ödemesi sonucunda daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.
 • %50 ile %59 oranında engel sahibi olan engelli devlet memurları 16 yıl çalışıp 4320 prim günü ödemesi sonucunda daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.
 • %60 ve daha fazla oranlarda engel sahibi olan devlet memurları 15 yıl çalışıp 3960 prim günü ödemesi yapıldığında daha erken emekliye ayrılmaktadırlar.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli vatandaşlar engelli kamu personeli seçme sınavına ÖSYM’nin resmi internet sitesinden başvuru yapabilirler.

Engellilere Yönelik Memur Alım Konusunda Detaylı Bilgiyi Nereden Alabilirim?

Engelli alımına ilişkin daha detaylı bilgi almak isterseniz, bu bilgileri 183 çağrı hattından alabilirsiniz.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Ne Zaman Yapılıyor?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı her iki senede bir yapılmaktadır. ÖSYM’nin internet sayfasından sınav tarihlerini takip edebilirsiniz.

Engelli Raporu İle Nasıl Emekli Olunur, Emeklilik Şartları

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. benim 2017 sabıka kaydım oldu. ve ben 41 oranla engelliyim bu sabıka kaydı 5 yıl kadar siliniyor o zaman e kpss girsem memur olma şansım var mı acaba

 2. kronik hepatit b var biyopsi oldum ama ilaç başlamadı değerlerim hala yüksek seyrediyor. Birde sol gözümde tembellik var % 5 görüyor yani %95 oranında görme kaybı var yaş 28 tedavi de olmuyor iki rahatsızlık için kaç oranda engelli raporu alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu