ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Tsunami Hasarı Sigorta ile Karşılanır mı, Deprem Sigortası Kapsamında mı?

Tsunami Hasarı Sigorta ile Karşılanır mı, Deprem Sigortası Kapsamında mı?
02.11.2020

Meydana gelen deprem ve sonrasında yaşanan tsunami nedeniyle sigortalı olarak kaybın 1,5 milyar lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Özellikle sigorta firmaları için tsunami ilk kez görüldüğü için sigorta kapsamında tsunaminin karşılanıp karşılanmayacağı merak ediliyor.

Sigorta Hangi Hasarları Karşılayacak?

İzmir’de yakın zamanda meydana gelen deprem ve deprem sonrasında oluşan tsunami konutlar başta olmak üzere araç ve teknelerde büyük zararlara neden oldu. Deprem kapsamında pek çok bina yıkılırken ya da zarar görürken, otomobil ve tekneler de kullanılamaz duruma geldi. Aynı şekilde işyerleri de depremden ya da tsunamiden zarar gördüler ve önemli bir hasar oluştu. Arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra ise detaylı hasar tespit çalışmaları başlamış olacak. Ancak bu durumda sigortaların hangi hasarları karşılayacağı merak ediliyor. Özellikle zorunlu deprem sigortasının oluşan tüm hasarı karşılayıp karşılamayacağı konusunda da merak söz konusu. Bunun yanında kaskosu bulunan araçların da tsunami ya da deprem hasarlarının karşılanması araç sahipleri tarafından merak ediliyor.

Henüz arama kurtarma çalışmaları devam ediyorken, sigorta firmalarına şimdiden iki binin üzerinde hasar ihbarı yapıldı. Ancak özellikle Türkiye’de ilk kez tsunami yaşandığı için sigorta firmaları tarafından bu konuda yapılacak açıklama merak ediliyor. Sigorta poliçelerinin tsunamiyi içerip içermediğini ise çoğu sigorta sahibi bilmiyor.

Tsunami Hasarı Sigorta Kapsamında

Özel sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırılmış olan sigorta poliçelerinin içeriğinde karşılanan hasar tutarı dahilinde tsunami bulunuyor. Ancak bu teminat sigorta firmalarının Türkiye’de yaşanma olasılığı düşük olduğu için başka riskler kapsamında sigortalara dahil edilmişti. Su baskını ve taşkın gibi riskler kapsamında olan tsunami bu nedenle çoğu sigortalının poliçesinde teminat olarak bulunuyor. Fakat sigorta firmaları, tsunaminin Türkiye’de yaşanma olasılığını düşük tuttukları için teminat üst limit olarak hangi koşullarda ödeme yapılacağı henüz bilinmiyor.

Depremin meydana geldiği İzmir ve çevresinde sigortalık oranı, zorunlu deprem sigortası dışarıda tutulduğunda yüzde 25 oranında bulunuyor. Bu bakımdan her 3 konuttan birisinin konut sigortası, her üç araçtan birisinin de kaskosu bulunuyor. İşletmelerde ise yine oran üç işletmeden birisinde görülüyor. Özellikle tsunaminin etkilemiş olduğu Seferihisar gibi ilçelerde sigorta ve kasko oranı da düşük görülüyor. Buna karşılık ise tahmin edilen, bölgede meydana gelen hasar 1,5 – 2 milyar lira arasında olması bekleniyor. Bunun içinde ise DASK’ın karşılayacağı hasarlar dahil edilmiyor ve bunun dışında kalan konut, kasko, işyeri ve araç – tekne gibi hasarlar bulunuyor. Bu açıdan hasarın ciddi boyutlarda olduğu öngörülüyor. Özellikle pek çok binada ince hasar denilen hasarların oluştuğu ve bunların da dahil edilmesi ile birlikte hasar miktarının çok daha artacağı söz ediliyor.

Tsunami Zararı DASK Kapsamında mı?

Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ve her konutun yaptırması gereken DASK sigortasının tsunamiyi karşılayıp karşılamayacağı merak ediliyor. Zorunlu deprem sigortası sahipleri, tsunaminin sebep olduğu hasarlar karşılığında da hasarlarını alabilecekler. Çünkü zorunlu deprem sigortası sadece depremi değil, depremin neden olduğu yan hasarları da içeriyor. Ancak sigortanın karşılayacağı sadece konutlarda meydana gelen ağır, orta ve hafif hasarlar kapsamında olacak ve belirlenen üst limit geçilemeyecek. Bunun dışında ise otomobil ya da teknelerde meydana gelen deprem ya da tsunami hasarları ise ancak kasko bulunuyorsa karşılanabilecek. Kasko içinde de sel ve su taşkınlarına yönelik olan teminatlar verilmemişse, yine hasar poliçe kapsamında tutulacak. Kaskosu olmayan araçlar için ise herhangi bir destek talebinde bulunulmayacak. Hasarın giderilmesi için kasko sahiplerinin poliçelerini kontrol etmeleri gerekiyor.

DASK ve Konut Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlık Sigortası Alırken Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.