• Bakıcı Yardımı

  Ülkemizde değişen yaşam şartlarıyla birlikte artık kadınlar da iş hayatında yer almaktadır. Günümüzde artık birçok yönetici, çalışan, memur gibi mevkilerde kadın çalışanları görmek mümkün olmaktadır. Ama daha sonra çocuk sahibi olduktan sonra çocuklarını nereye bırakacaklarına dair sorunlar oluşmaya başlar ve bu yüzden işten ayrılan kişiler bile olur. İşte bunların olmaması için ve kadın çalışanlarımızın iş hayatındaki rolünü daha fazla artırabilmek için devlet her sene bazı düzenlemeler yapmaktadır. Bunlardan birisi de bakıcı yardımıdır.


  Devlet tarafından çocuk sahibi çalışan anneler için çocuk bakımı yardımı destek projesi yürürlüğe girdi. Buna başvuru yapan annelere 1000 TL gibi bir hibe verilecek. Elbette çalışan annelere bakıcı yardımı olarak geçen bu projeye başvurabilmek ve söz konusu olan bakıcı yardımını alabilmek için de bazı belirli şartlar bulunuyor. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, anneler devletin sağladığı bakıcı yardımına başvurulabilir.

  Bakıcı Yardımı Alma Şartları

  Çalışan annelere tanınan bakıcı yardımı alma hakkı başlangıç olarak belirlenen pilot illerde uygulamaya kondu. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler ilk olarak bir bakıcı tutmak zorundadırlar. Bu yönden bakılırsa aslında yardım yapılmasının yanı sıra birçok kişinin de iş bulması sağlanacak ve böylece ekonomiye yapılan katkı payı artacak. Birçok faydası olan çalışan anneye bakıcı yardımı projesi Avrupa Birliği tarafından da doğrudan destek görmektedir.

  Çalışan anneye bakıcı yardımına başvurmadan önce o kişinin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Eğer bu şartlar yerine getirilse o kişi bakıcı yardımına başvurabilir. Bu bakıcı yardımını alabilecek olan pilot iller İzmir, Bursa ve Antalya’dır. Bakıcı yardımına başvuru şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak bir işverenin yanında ya da kendi işyerinde sigortalı bir halde çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Bakıcı yardımına başvuru anında annenin 24 aylıktan yani 2 yaşından veya 24 aylıktan daha küçük yaşta çocuğunun bulunması gerekmektedir.
  • Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar brüt gelir sahibi olması gerekmektedir.
  • Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmamalıdır.
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması gerekmektedir.
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması gerekiyor.
  • Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekiyor.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet etmeli ve Türk vatandaşı olmalıdır.
  • Analık izin süresini geçmiş olmalıdır.

  Anneler, devlet bakıcı yardımı almak istiyorlarsa yukarıda sıraladığımız şartları sağlamalıdırlar. Eğer bu şartları sağlanırsa; Anneye Çocuk Parası Başvuru sayfasındaki yönergeleri takip ederek bu bakıcı yardımına başvurabilirler. Annelerin tutukları bakıcı sertifikalı ise, bu anneye olan yardımın artması demektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Tabi ki de destekten yararlanmak için annelerin, bakıcıların Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini ve maaşlarını zamanında ve belirlenen miktarlarda ödemesi gerekmektedir. Projeden faydalanmakta olan annelerin yükümlülüklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk olarak annenin bir iş verenin yanında aylık 30 gün olarak çalışması gerekmektedir.
  • Anne, bakıcının ücretini zamanında ve belirtildiği miktarda ödemek zorundadır.
  • Bakıcı eğer iş kazası geçirirse ya da meslek hastalığına yakalanırsa anne bunu Sosyal Güvenlik Kurumuna zamanında bildirmelidir.
  • Anne eğer evlenme, boşanma, vefat ya da işten çıkma gibi durumlarla karşı karşıya kalırsa bu durumları 15 gün içerisinde gerekli kurullara bildirmelidir.


  tıkla sorunu sor

  Bakıcı Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. şehri aydemir dedi ki:

   benim 657 ye tabi devlet memuruyum 26.01.2012 ve 15.07.2014 doğumlu iki çocuğum bulunmaktadır. Bunlarla ilgili çocuk bakım parası yada kreş gibi etkinlikleri için devletin yardım parası ve/veya bakım parası gibi ödeme verip vermediğini öğrenmek istiyorum

  Sorunuzu Yazın