• Torun Bakım Maaşı – Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kadınların istihdamını artırmak için devletin başlatmış olduğu torun bakım projesine ilgi giderek büyümektedir. 65.000 kişinin başvuru gerçekleştirdiği bu proje kapsamında başvurular sona ermiştir. 9 Şubat 2017 ve 28 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen başvurularda sona gelindi ve değerlendirmeler yapıldı. Pek çok büyük anne maaş ödemelerinin yapılacağı günü bekliyor. Peki başvuru süreci ne şekilde işlemektedir?


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait web sitesi üzerinden kişilerin erişebileceği formu doldurmak ile başvurunun ilk adımı atılmaktadır. Bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Web sitesi üzerinden başvuru gerçekleştiremeyen vatandaşlar, ikamet ettikleri ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden başvurularını matbu olarak gerçekleştirebilmektedir. Bunların dışında bu iki müdürlüğe hizmet veren hizmet merkezleri de başvuruları almaktadır.

  Başvurular aranan kritelere göre değerlendirilmekte, başvuran büyük anneler elemelere tabi tutulmaktadır. Kriterler arasında bakılacak çocuğun doğum şekli, büyük annenin yaş ve sağlık durumu, ailede bakılacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, ailenin maddi durumu gibi pek çok faktör bulunmaktadır.

  65.000 başvuru arasından seçilen 6.500 büyük anne çalışma kapsamında maaşa bağlanmış durumdadır. Ödemelerin Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşeceği bilgisine göre, alacakları ilk maaşların ödenmesini beklemektedirler. Ödemeler PTT şubelerine yapılacak, büyük anneler maaşlarını PTT Kart ile tahsil edecek ve kart ücreti ödemeyecekler. İlk maaş ödemeleri için ise anne veya büyük anneye sms ya da e posta yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Pilot illerde başlatılan bu çalışma, belli bir zaman içerisinde Türkiye’deki farklı iller içerisinde de uygulanmaya başlayacaktır.

  Başvuru İçin Gerekli Evraklar

  Anne yedek listesinde yer alıyorsa, projeye katılımını kanıtlamak amacıyla ikamet ettiği ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğüne aşağıda belirtilen belgeleri ulaştırmak ile yükümlüdür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Web sitesinde yer alan üç nüshalık imzalı katılım belgesi,
  • Annenin çalışıyor olduğunu gösteren www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alacağı hizmet formu,
  • Büyük annenin bakımı üstlenebilecek sağlıkta olduğunu gösterir sağlık raporu. (Rapor aile hekimlerinden ya da devlet hastanesi veya özel hastanelerden temin edilebilmektedir.) “Çocuk bakmaya engeli yoktur” yazısının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Büyük anne, anne ve üç yaşını doldurmamış olan çocuğun nüfus cüzdan suretleri,
  • Büyük anne bakımını üstlendiği çocuğa başvuru esnasında belirttiği adresten farklı bir adreste bakacak ise yine www.turkiye.gov.tr adresinden alınacak olan ikameti gösterir belge.


  tıkla sorunu sor

  Torun Bakım Maaşı – Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. şenay dedi ki:

   doğumum nisanda başvuruyu nezaman yapmalıyım işe başlayıncamı yoksa izindeyken bir ön hazırlıgı varmı babaannemiz bakacak

  2. cixx29 dedi ki:

   ne zaman tüm illleri kapsayacak bu hizmet

  3. nilgün dedi ki:

   2018 anneanne projesi na zaman açılacak bilgi labilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı ile ilgili henüz bir açıklama yok.

  Sorunuzu Yazın