ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Torun Bakım Maaşı (Parası) Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 Torun Bakım Maaşı (Parası) Başvurusu Nasıl Yapılır?
08.06.2021

Büyükanneler için verilen torun bakım maaşı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında ödenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen torun bakım maaşları, çalışan annelerin çocukları için ödenmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında görev yapan kadınlar, çocuk sahibi olduktan sonra da iş hayatına devam etmek isteyebilir. Çalışma hayatına geri dönen annelerin çocuklarına bakan büyükanneler, torun bakım parası kapsamında aylık ödeme alabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği kreş desteği ve bakıcı desteğine alternatif olarak geliştirilen torun bakım maaşı projesi, kurumun belirttiği şartlara uyum sağlayan kişiler tarafından kullanılabilir. Torun bakım aylığı kapsamında, en fazla 12 ay süreyle aylık 425 TL ödeme yapılacaktır. Bebeklerin 3 yaşını tamamlaması ya da 12 aylık sürenin dolmasının ardından, torun bakım aylığı ödemeleri durdurulmaktadır.

Torun Bakım Aylığı Kullanım Şartları Nelerdir?

Torun bakım maaşından faydalanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Torun bakım maaşı almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • Proje kapsamında belirlenen pilot illerden bir tanesinde ikamet edilmeli ve torunların da aynı şehirde yer alması gerekir.
 • Çalışan anne ve çocuklarının bir evde ikamet etmesi, büyükannenin ise farklı bir adreste bulunması gerekir. Büyükanne ve torunların aynı şehirde yer almaması durumunda, torun bakım aylıkları söz konusu olmayacaktır.
 • Bebek sahibi olan annenin, 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Annelerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışması gerekir.
 • Torun bakım maaşı başvurusu yapılan tarih itibariyle, bakımı üstlenilecek çocukların 3 yaşını tamamlaması gerekir. 3 yaşından büyük olan çocuklar, kreş desteği kapsamında gireceğinden, bu çocuklar için torun bakım maaşı verilmeyecektir.
 • Annelerin SSK kapsamında, özel sektörde çalışması gerekir.
 • Özel sektör iş sözleşmesi kapsamında görev alan anneler, sigortalı şekilde çalışma hayatına devam etmelidir. Torun bakım aylığı başvurusu yapılan ve maaş alınan süreçler içerisinde, çalışma hayatına devam edilmelidir.
 • Annelerin işten ayrılması durumunda, torun bakım aylığı ödemeleri sona erecektir.
 • 4857 sayılı kanun kapsamında, annelere verilen doğum izninin tamamen kullanılması ve doğum izninin ardından, iş hayatına geri dönülmesi gerekir. Ücretsiz izin talep eden anneler, bu süreçte torun bakım aylığından faydalanamazlar.
 • Sigortalı olarak çalışan annelerin, torun bakım maaşı süresi içerisinde en az 1 yıllık sigorta ödemesi yapması gerekir. 360 günlük prim ödemesi yapılmadığında, torun bakım aylığı alınamayacaktır.
 • İşveren ve anne arasında, birden üçüncü dereceye kadar kan bağı bulunmamalıdır.
 • Anne ve babanın çalışması durumunda, elde edilen net gelirin asgari ücretin 3 katından daha fazla olmaması gerekir.
 • Torun bakım ücreti alınan dönemlerde, herhangi bir bakıcı istihdamı yapılmamalıdır. Başka bakıcının tutulduğu tespit edildiğinde, torun bakım aylığı ödemeleri tamamen kesilecektir.
 • Torun bakımından sorumlu olacak büyük anne, çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamaktan mahrum olmamalı, herhangi bir hastalık ya da fiziksel engeli bulunmamalıdır.
 • 65 yaşını geçmiş büyükannelerin, sağlık raporu alması gerekir.
 • İkametgâh kayıt belgesi olmadan, torun bakım aylığı başvurusu yapılamaz.

Torun bakım aylığı başvurusu yapacak büyükannelerin, taahhütname ve kimlik belgeleriyle kuruma başvuru yapması gerekir.

Torun Bakım Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından talep edilen evraklar, bakanlık görevlileri tarafından belirtilecektir.

Temel olarak gerekli görülen evraklar şunlardır:

 • Torun bakım aylığı talep eden büyükannenin kimlik belgesi fotokopisi
 • Çalışan annenin ve bebeğin kimlik belgesi fotokopileri
 • Anneye ait nüfus kaydı örneği
 • Çalışan annenin bağlı bulunduğu işyerinden alınmış imza sirküleri örnekleri
 • Çalışılan işyerine ait ticaret sicil gazetesi örnekleri
 • Büyükanneye ait sağlık raporu
 • Anne, bebek ve büyükanneye ait ikametgâh kayıtları
 • Annelerin SGK hizmet dökümü örnekleri
 • Anne ve babanın net gelirinin yer aldığı gelir belgesi

Torun Bakım Maaşı Projesinin Pilot Şehirleri Nerelerdir?

Torun bakım aylığı kapsamında belirlenen pilot iller, ilk aşamada ödemelerde torun bakım aylığı ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Torun bakım aylığı almak isteyen kişilerin ve çocukların, aşağıdaki illerden bir tanesinde ikamet etmesi gerekir:

 • Tekirdağ
 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Sakarya
 • Antalya
 • Kayseri
 • Gaziantep
 • Konya

Torun bakım aylığı kapsamında, bu illerin dışında yaşayan kişilerin başvuru yapmasına izin verilmeyecektir. Projenin pilot şehir denemeleri başarılı olduğunda, tüm Türkiye’de yaşayan kişilerin bu aylıktan faydalanmasına izin verilecektir.

Şahsen Torun Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen torun bakım aylığına bizzat başvuru yapmak isteyen kişilerin, kurum tarafından belirtilen tüm şartları yerine getirmesi gerekir. Kurumun belirttiği koşullara uyum sağlayan ve gerekli evrakları hazırlayan kişiler, torun bakım aylığı başvurusu için Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine ya da Çalışma İş Kurumu il müdürlüğüne gidilmelidir.

Kurum tarafından evraklar teslim alındıktan sonra, büyükannenin sağlık raporu alması talep edilir. Sağlık kontrolünden geçilecek hastane belirtilerek, ödemeler için muayene başvurusu yapılmalıdır. Torun bakım aylığı dilekçesi doldurulduktan sonra, maaş başvurusu sisteme alınacaktır.

İnternet Üzerinden Torun Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden torun bakım maaşı başvurusu yapmanız için “T.C Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” internet sitene giriş yaparak başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Torun maaşı başvuru işlemleri her dönem yapılmadığı için, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklama yapmasını beklemeniz gerekmektedir.

Torun Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Torun bakım aylığı başvurusunun sorgulanması için tekrardan www.ailevecalisma.gov.tr adresi kullanılmalıdır. “Başvuru İşlemleri” butonuna tıklandıktan sonra, giriş bilgileri doğrulanmalı ve “Sorgula” butonuna tıklanmalıdır. Sorgulama sayfasında yer alan bilgiler doğrulandıktan sonra, torun bakım aylığı alma hakkının olup olmadığı hakkında işlem yapılacaktır.

Aylık alma hakkı oluştuğunda, sorgulama sayfası üzerinde gerekli bilgilerin tamamına yer verilecektir. Sistem girişi yapmak için büyükannenin, annenin, babanın ve çocuğun T.C. kimlik numaraları talep edilecektir.

Torun Bakım Aylığının Kesilmesine sebep olan Durumlar Nelerdir?

Torun bakım aylığının kesilmesine sebep olan durumlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından takip edilmektedir. Torun bakım aylığı alan kişiler, belirtilen şartların oluşması durumunda kuruma bilgi vermelidir. Kurum tarafından tespit edilen durumlarda, kişilere yasal ceza uygulanabilir.

Torun bakım aylığının kesilme sebepleri arasında yer alan durumlar şunlardır

 • Torun bakım aylığın konu edilen çocuğun yaşamını yitirmesi durumunda, ödenen aylık tamamen kesilecektir.
 • Torun bakım aylığı kapsamında ödeme alan büyükannenin, sağlık durumu yerinde olmalıdır. Sağlık durumunu yitiren kişiler, torun bakım aylığı kapsamında ödeme talep edemezler.
 • Çocukların bakımını düzgün şekilde yapmayan büyükanneler, torun bakım aylığı alma haklarını kaybedecektir.
 • Bakılan çocukların 3 yaşını geçmesi durumunda, torun bakım aylığı ödemeleri sonlandırılacaktır.

Annelerin işten ayrılması durumunda, torun bakım aylığı ödemeleri sonlandırılmaktadır.

Torun Bakım Maaşı Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bir proje kapsamında çalışan ailelerin küçük çocuklarına bakan büyükanne ve büyükbabalar için maddi destek sunulmaya başlamıştır. Bu kapsam doğrultusunda gerekli şartları taşıyan kişilerin torun bakma maaşından yararlanması mümkündür.

Torun bakım desteği kapsamında yapılacak ödemeler ise 425 TL olarak belirlenmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl projenin miktarı ve kaç kişi için verileceği belirlenmektedir. Torun bakım maaşı almak için gerekli şartları taşıyan vatandaşların hem torunlarına bakması hem de aylık olarak belirli miktarda ücret almaları mümkün hale gelmiştir. Her yıl torun bakım desteği oranları değişmektedir.

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?
Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?
SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Yorumlar

 1. aysel dedi ki:

  torun bakma başvurusu yürürlüğe girdi mi acaba,açıldığına dair bir yazı gördüm sgk yı arıyorum ama ulaşamadım sonuç nedir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Açıldığı ile ilgili güncel bir bilgi gelmedi. Geldiği takdirde bilgilendirme yapacağız.

 2. bihter mail dedi ki:

  SAYFAYLA İLGİLİ CİMER E ŞİKAYET METNİ YAZACAĞIM AZ SONRA.SANKİ GÜNCEL BİR HABERMİŞ GİBİ PAYLAŞMIŞSINIZ.BURDAKİ EVRAKLARI TOPARLAMAMIZ GÜNLER SÜRDÜ DAHA SONRASINDA EVRAKLARLA BİRLİKTE AİLE ÇALIŞMA VE SOSYLA HİZMETLERE GİTTİĞİMZİDE BUNUN YILLAR ÖNCE SON BULDUĞUNU SÖYLEDİLER.YALAN,YANLIŞ HABER VE BİLGİLER PAYLAŞMANIN CEZASINI ÇEKMENİZ İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sorulan sorularda yorumlara mevcut durumda bu maaşın olmadığını, başvuru alınacağı zaman güncel durumu paylaşacağımızı defalarca yazdık. Sizin bu durumdan mağdur olmanızı duyduğumuza çok üzüldük. Kaybettiğiniz vakit için özür dileriz.

 3. şeyma dedi ki:

  başvuru t-yapmak istiyorum fakat link açılmıyor, başvurular aktif mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda başvurular durduruldu. Tekrar açıldığında bilgilendirme yapacağız.

 4. Tuba dedi ki:

  Mérhaba basvuru yapacagm ama olmuyo başvurylar ne zaman sonlanmistjr

 5. Oğuz dedi ki:

  Kolay gelsin, mevcut başvuru alımı yapılıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şu anda aktif başvuru alınmıyor.

 6. levent dedi ki:

  asıl lazım olan illere vermemişsiniz hani urfa hani d. bakır

 7. Dy dedi ki:

  Bakanlığı aradım sadece 1 yıllığına Avrupa Birliği için yapılan bir uygulamaydi kaldırıldı dedi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet mevcutta yok. Ancak tekrar uygulanma yürürlüğe girdiğinde bilgilendireceğiz.

 8. melike dedi ki:

  Merhaba,
  torun bakım desteğine başvurabilir miyim? şuanda mevcutmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcutta başvurular alınmıyor. Yürürlüğe girdiği zaman https://www.aile.gov.tr/ sitesinde yayınlanacaktır.

 9. nida dedi ki:

  torun bakım maaşı desteği devam ediyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda devam etmiyor. Tekrar başladığında bilgilendirme yapacağız.

 10. Dilekfit dedi ki:

  Torun desteği yapılamıyor ama bakıcı desteği var demişsiniz. Nasıl ve nereye başvuruluyorrixa etsek Açıklama yapar mısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğitimli ve sertifikalı bakıcı istihdam eden ve çalışan (4/A sigortalısı) annelere aylık 325 Euro ödeme yapılmaktadır.

 11. osman demirel dedi ki:

  ben antalya da ikamet ediyorum. il müdürlüğünü aradım. telefonu açan hanım bu işin bittiğini üç yıldır yapılmadığını söyledi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Avrupa birliği destekli bir projeydi. Destek tekrar çıktığında sitemizden güncelleme yapacağız. ancak bakıcı desteği devam ediyor. Ona başvuru yapabilirsiniz.

 12. abdurrahman arslan dedi ki:

  2020 bitmek üzere ama hala bir açıklama gelmedi. Başvuru alınmayacağına dair bir açıklamanızda sisteminizde yok. Arama butonunuzda arama yaptığımızda anasayfaya aktarılıyoruz. Sanırım; bu işler Ana Haberlerde haber olsun diye gündeme geliyor. gerçekliği tartışmalı…

 13. büşra dedi ki:

  2020 torun bakma parası alınıyor mu

 14. ülfet dedi ki:

  merhaba,
  televizyonlarda ödeniyor diye bilgi var ama malesef ne bir form nede başvuru hakkında bilgi verilmiyor. 170 i arıyoruz öyle bir uygulama yok cevabı veriliyor. doğru düzgün bir açıklama için nereye başvurmalıyız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba Ülfet Hanım,

   Avrupa birliği desteği kapsamında 2017 yılında yapılan bir uygulama 2019 için başvuru alınmadı. 2020 yılında tekrar başvurya açılır ise sitemizden bigilendirme yapacağız.

 15. YELİZ dedi ki:

  MERHABA BAŞVURUYU HANGİ SİTE ÜZERİNDEN YAPIYORUZ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2019 için başvuru alınmadı. 2020 için açılır ise bilgi vereceğiz.

 16. dilek dedi ki:

  Torun bakım maaşı ile ilgili yeni bir proje bulunuyormuş bilgi verebilirmisiniz

 17. ertan dedi ki:

  şuan da başvurular hala devam ediyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   AB kapsamında yapılan bir projeydi şu an yeni bir başvuru bulunmuyor.

  2. İlknur dedi ki:

   Torun bakma maaş başvurusu varmı

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Avrupa birliği ile birlikte yapılan bir proğramdı. Mevcut durumda başvuru alınmıyor.

 18. İlknur şekercan dedi ki:

  Torun bakma parasına nezaman basvurulacak

 19. SENEM dedi ki:

  2019 YILIDA BAŞVURU YAPILABİLMİYORMU DEVAM EDİYORMU

 20. gökhan dedi ki:

  başvuruyu nasıl ve nereden yapıyoruz ve hala devam ediyormu

 21. Nesrin Birben dedi ki:

  İnternet ten Hangi Link ten Başvuru yapılıyor,ben bulamadım

 22. Busra dedi ki:

  Merhaba anane maaş o almak istiyorum Düzce de yaşıyorum mümkünmüdür bu

 23. begüm dedi ki:

  2019 YILI İÇİN NE ZAMAN BAŞVURU AÇILACAKTIR.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz başvuru bilgisi yayınlanmadı. Yayınlandığında bilgilendirme yapılacaktır.

 24. HÜSEYİN dedi ki:

  İKİZ COCUKLARDADA BİRİNE ANANE DİĞERİNE BABANNE BAKABİLİYORMU IKISINEDE BAKIM UCREDI ODENIYORMU

 25. muhterem kol dedi ki:

  merhaba sayın yetkili eve işim torunumu bakıyor nasıl müracat edeceğiz bakım ücreti almak için

 26. Serpil dedi ki:

  Merhaba torun bkma maaşı 2019 dada veriliyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2019 yılında torun bakım maaşı devam etmemektedir.

 27. Menşure dedi ki:

  İyi akşamlar ben torunuma kendi evimde bakıyorum başvuru için hangi evraklar gerekli birde nereye başvurmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Torun bakım maaşı işlemleri 2019 yılında askıya alınmıştır.

 28. şenay dedi ki:

  doğumum nisanda başvuruyu nezaman yapmalıyım işe başlayıncamı yoksa izindeyken bir ön hazırlıgı varmı babaannemiz bakacak

 29. cixx29 dedi ki:

  ne zaman tüm illleri kapsayacak bu hizmet

 30. nilgün dedi ki:

  2018 anneanne projesi na zaman açılacak bilgi labilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 yılı ile ilgili henüz bir açıklama yok.