• Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur


  Kefil tam anlamı ile birinin alım satım gibi işlerinde, alımı yapan kişinin borcunu ödememesi ya da gerekenleri yerine getirmemesi durumunda onun yerine ödemeyi yapacağını kabul eden ve bunu taahhüt eden kişidir. Kefalet işlemleri günümüzde senetlerin dışında bankalardan kredi kullanımı esnasında kefil istenmektedir. Banka kredi işlemlerinde çoğunlukta müteselsil kefalet (Yani borçlu ile aynı yükümlülüklere sahip olmak aynı derecede borçlu olmak) alındığından kefiller aslında büyük bir sorumluluk altına girmiş olur. Yani banka bu durumda alacağını asıl borçlu yerine kefilden direk tahsil etme hakkına sahiptir.

  Kefil Olunan Kişinin Ölümü Durumunda Ne Olur

  Kefil olmanın en riskli yönlerinden biri de asıl borçlu olan kişinin ölümü halinde ne yapılacağıdır. Eğer kefillik bankadan kredi alımı esnasında oldu ise ve daha sonra kefil olan kişi ölürse bu durumda; Finans kurumunun izleyeceği yol şu olacaktır. Kredi kullanan kişinin hayat sigortasının olup olmadığı araştırılır. Çünkü bu durumda prosedür değişkenlik gösterir. Hayat sigortası olmasına rağmen sigorta poliçesini kapsayan maddeler önemlidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Örneğin bu maddeler de sadece kredi masraflarını karşılamayı kapsıyorsa banka sadece masrafları sigortadan alır. Eğer poliçe kapsamında kişinin vefatı haline tüm kredi borçlarının sigorta tarafından karşılanacağı ifadesi yer almıyor ise banka borcu kefilden alma yoluna gider.

  Kredi kullanım sırasında hayat sigortası yaptırmak bu nedenle çok önemli diyebiliriz. Ancak kredi kullanımı esnasında hayat sigortası yaptırmak bir süre önce yasal zorunluluktan çıkarıldığı için, kredi talebinde bulunan kişi bu maliyeti hesaplayarak, bu uygulamayı genellikle reddediyor. Ancak kredi kullanan yani kefil olunan kişi ölürse hayat sigortası olmadığı için Banka bu borcun tamamını yasal olarak kefil olan kişiden talep etme hakkına sahiptir.  tıkla sorunu sor

  Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.