• Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur


  Kefil tam anlamı ile birinin alım satım gibi işlerinde, alımı yapan kişinin borcunu ödememesi ya da gerekenleri yerine getirmemesi durumunda onun yerine ödemeyi yapacağını kabul eden ve bunu taahhüt eden kişidir. Kefalet işlemleri günümüzde senetlerin dışında bankalardan kredi kullanımı esnasında kefil istenmektedir. Banka kredi işlemlerinde çoğunlukta müteselsil kefalet (Yani borçlu ile aynı yükümlülüklere sahip olmak aynı derecede borçlu olmak) alındığından kefiller aslında büyük bir sorumluluk altına girmiş olur. Yani banka bu durumda alacağını asıl borçlu yerine kefilden direk tahsil etme hakkına sahiptir.


  Kefil Olunan Kişinin Ölümü Durumunda Ne Olur

  Kefil olmanın en riskli yönlerinden biri de asıl borçlu olan kişinin ölümü halinde ne yapılacağıdır. Eğer kefillik bankadan kredi alımı esnasında oldu ise ve daha sonra kefil olan kişi ölürse bu durumda; Finans kurumunun izleyeceği yol şu olacaktır. Kredi kullanan kişinin hayat sigortasının olup olmadığı araştırılır. Çünkü bu durumda prosedür değişkenlik gösterir. Hayat sigortası olmasına rağmen sigorta poliçesini kapsayan maddeler önemlidir.

  Örneğin bu maddeler de sadece kredi masraflarını karşılamayı kapsıyorsa banka sadece masrafları sigortadan alır. Eğer poliçe kapsamında kişinin vefatı haline tüm kredi borçlarının sigorta tarafından karşılanacağı ifadesi yer almıyor ise banka borcu kefilden alma yoluna gider.

  Kredi kullanım sırasında hayat sigortası yaptırmak bu nedenle çok önemli diyebiliriz. Ancak kredi kullanımı esnasında hayat sigortası yaptırmak bir süre önce yasal zorunluluktan çıkarıldığı için, kredi talebinde bulunan kişi bu maliyeti hesaplayarak, bu uygulamayı genellikle reddediyor. Ancak kredi kullanan yani kefil olunan kişi ölürse hayat sigortası olmadığı için Banka bu borcun tamamını yasal olarak kefil olan kişiden talep etme hakkına sahiptir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. polat demir dedi ki:

   yüzde 70 zihinsel engelli bi vatandaşa babası ve abisinin baskısıyla kredi çekilmiş söz konusu kişilerin kredi notu düşük oldugundan baba mhatırla gönülle bu krediye kefil olmuş babam 2014 te öldü 2015 te icra başlatmışlar söz konusu borc 4000 tl civarıydı icradan sonra banka avukatları aracıgıyla borcun ödendigini beyan ediyolar fakat kalan borç varmış 545 tl bankada bu krediyi varlık şirketine devretmiş hiç bir bilgi belge tebligat gönderilmedi bu güne kadar ve borc 8000 lira diyorlar şimdi ise kefilin varisiyim diye bu parayı benden talep ediyolar kredi çeken kişi yüzde 70 zihinsel engelli ve okuma yazmasıda yok karışık bi durum yardımcı olun lütfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Durumu bir avukatla istişare etmeniz gerekiyor. Reddi miras yapm durumunuz var ise yapabilirdiniz. Tabi babanızın başka bir mirası yok idiyse. Konu Avukatlarımızın konusuna giriyor.

  2. Yasemin dedi ki:

   Merhaba borcuna kefil olduğum kişi 3 ay önce vefat etti. Ailesi reddi miras yaptı. Hayat sigortası da yokmuş bu kişinin bu durumda borcu ödemekle ben mi yükümlü oluyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef kefil olarak borcu sizin ödemeniz gerekmektedir.

  3. BERŞAH dedi ki:

   MERHABA.5 SENE ÖNCE BİR ARKADAŞIMA BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİNDEN ALIŞVERİŞ İÇİN AÇIK HESAP YAPTIRMASI İÇİN KEFİL OLMUŞTUM ANCAK BORCU ÖDEMEDİ 4 SENEDİR ÜSTÜMDE İCRASI VAR AMA BAŞKA İCRAM OLDUĞUNDAN DOLAYI HENÜZ MAAŞIMDAN BİŞİ ALAMADILAR.9 AY ÖNCE ARKADAŞIM VEFAT ETTİM ANCAK İCRA HALA ÜSTÜMDE BU BORCU BENDENMİ TAHSİL EDECEKLER.YARDIMCI OLURSANINZ SEVİNİRİM

  4. serkan alibas dedi ki:

   ben babamin kredi borcuna kefil oldum avukatlik taksitlendirme yaptirdim ama odeme guclugu cektim odeyemedim 19.04.2018 gunu mahkeme var ama gidemiyorum isten dolayi ceza yermiyim yani hapise girermiyim bilgilendirirmisiniz babamin koyde yeri var haciz gidermi oraya cevap verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hapis cezası ile karşılaşmazsınız. En fazla Zorla getirilme kararı çıkar.

   2. Ünsal Köksal dedi ki:

    Mahkemeye git gitmezsen hakim kanaat cezası verir, 7/ay 15 gün benim başıma geldi

  Sorunuzu Yazın