Genel

2020 TOKİ Konut Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

2020 TOKİ Konut Kuraları Ne Zaman Çekilecek? TOKİ 2020 yılı için 100 bin konut projesine başvurular 15 Ocak 2020 mesai saatinin bitmesi ile tamamlanmış bulunmaktadır. Başvuruların tamamlanmasının ardından vatandaşlarımız kura çekilişlerinin ne zaman olacağını araştırmaya başladılar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, başvuruda bulunan tüm vatandaşları ilgilendiren kura çekimi ile ilgili açıklama gelmiş bulunmaktadır.

Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın açıklaması ile duyurulan 2020 yılı için 100 bin sosyal konut projesinin başvuruları 16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olmaktadır. Başvuruların sona ermesinin ardından, başvuru yapan tüm vatandaşlarımız kura çekimlerini merak etmeye başladı. Türkiye genelinde 81 İlimizde yapılacak olan 2 + 1 ve 3+ 1 şeklinde yapımı sağlanacak olan sosyal konut projesinin kura tarihleri belli oldu.

2020 TOKİ Kura Çekimleri Ne Zaman Yapılacak?

2020 TOKİ Kura Çekimleri Ne Zaman Yapılacak? 2020 yılı içinde yapımına başlanacak olan TOKİ Sosyal konut projesi kapsamında başvurular 15 Ocak 2020 mesai saatinin sona ermesi ile tamamlanmış olmaktadır. Gözler vatandaşlar tarafından artık kura çekilişlerine çevrilmiş durumda.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre TOKİ 2020 Yılı 100 Bin Konut Projesi kapsamındaki kura çekilişleri Şubat Ayında gerçekleştirilecek açıklaması gelmiş bulunmaktadır. TOKİ 2020 Yılı 100 Bin Konut Projesi kapsamında başvuruda bulunan vatandaşların sayısı 1.137.982 kişi olarak açıklanmıştır.

2020 TOKİ 100 Bin Konut Projesi başvuruları, “şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler, en az % 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcı adayları olarak 3 kategori şeklinde kabul edilmiş bulunulmaktadır.

2020 TOKİ Kura Çekimleri Nasıl Gerçekleştirilecek?

2020 TOKİ Kura Çekimleri Nasıl Gerçekleştirilecek? 2020 TOKİ 100 bin konut projesi kapsamında başvuruların tamamlanmasının ardından kura çekimleri ne zaman yapılacağı merakla beklenmektedir. Kura çekiminin Şubat Ayı içerisinde yapılacağı açıklamasının gelmesinin ardından, vatandaşlar kura çekiminin nasıl yapılacağını merak eder oldu.

2020 TOKİ 100 bin konut projesi kapsamında kura çekimi “Hak Sahibi Belirleme Kurası” adı olarak, noter huzurunda, Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

Yapılacak olan kura çekiliş sırası aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının % 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görülmesi takdirinde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olmayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaklardır.
  • Engellilik oranı en az % 40 Engelli Vatandaşlar için konut sayısının % 5’i oranında kontenjan ayrılacak ve gerek görülmesi takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olmayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte olmak üzere kuraya tabi tutulacaklardır.
  • Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu gibi başvuru sayısına göre gerekli görülmesinin ardından kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

2020 Yılı TOKİ 100 Bin Konut projesi kapsamında kuranın çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır. Yapılacak olan kura çekilişinin ardından, kurada asil ve yedek olarak hak sahibi olmayan vatandaşlarımız başvuru bedellerini, kura çekilişinin ardından 2 iş günü sonra T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili şubelerinden geri alabileceklerdir.

TOKİ Engelli Projeleri Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ’den Konut Nasıl Alınır, Alma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir