Genel

2021 TOKİ’den Ucuz Konut Nasıl Alınır, Şartları ve Ödemesi

tokiden konut nasil alinir

2021 yılında TOKİ’den ucuz konut almak isteyenler için şartlar ve ödemeler hakkındaki merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 2021 yılında da pek çok ilde ucuz konut projeleri gerçekleştirecekleri bilinmektedir. Siz de bütçenize en uygun koşullarda ödemeler yaparak kendinize ait bir evde oturmanın rahatlığını yaşamak istiyorsanız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği bu ucuz konut kuralarına katılım sağlayabilirsiniz. TOKİ konut alımı ve şartları hakkında detaylı bilgileri kurumun resmi internet sitesinden de takip edebilirsiniz.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da Türkiye’nin dört bir yanındaki binlerce aileyi ev sahibi yapacak olan TOKİ kuralarına katılabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde bu şartları taşıyan kişilerin, TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyurularda açıkça belirtildiği üzere ucuz konut kuralarına başvurularını belirtilen kurallara uygun olarak gerçekleştirip ödemelerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu konuda kapsamlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız yazımızın devamındaki TOKİ 2021 yılı ucuz konut başvuruları hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

2021 TOKİ Ucuz Konut Başvuruları

2021 yılı TOKİ ucuz konut kurası başvuru işlemleri, özellikle düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmak için araştırdıkları konuların başında gelmektedir. TOKİ bünyesinde inşa edilen toplu konutlardan kendine ait ev sahibi olmak isteyen vatandaşların, belirtilen tarihler içinde TOKİ başvurularını usule uygun şekilde yapmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde 2021 yılı için yeniden ucuz konut kuraları duyurusu yayınlayan TOKİ’den ev sahibi olmak için bu başvuru işlemlerini tamamlamanız şarttır.

TOKİ’den 2021 Yılında 35 İlde Ucuz Konut Başvuruları

TOKİ 35 ilde ucuz konut kurası başvuruları 2021 yılı için gerçekleştirilmektedir. TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinde yayınlanan ilana göre ucuz konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, ilanın başvuru şartlarını inceleyebilmektedir. Bu süreçte vatandaşların 35 farklı ilde gerçekleştirilecek olan TOKİ 2021 yılı toplu konut projelerinin kura çekilişine katılabilmek için başvuru işlemlerini şu aşamalarda tamamlaması gerekmektedir:

 • TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınlanan 2021 yılı toplu konut projesi ilanını inceleyin.
 • İlandaki başvuru şartlarına uygun olup olmadığınızı kontrol ettikten sonra peşinatınızı hazırlayın.
 • TOKİ konut kurası başvurusuna katılmak için belirtilen peşinatı Halkbank veya Ziraat Bankası’na şubelerinden veya ATM’lerinden yatırın.
 • TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ile peşinat olarak yatırılan tutarın dekontunu göstererek başvuruyu tamamlayın.

TOKİ’nin 2021 yılında 35 ilde gerçekleştireceği ucuz konut projelerine katılmak için yapmanız gereken işlemler bunlardan oluşmaktadır. Bu işlemlerin detaylarına ve mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalara dair detaylı bilgilere de bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. TOKİ’den ev sahibi olmak sanıldığı kadar zor değildir.

2021 TOKİ’den Konut Nasıl Alınır?

TOKİ’den konut almak 2021 yılında da kendi evine eve olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmek için atılacak adımlardan biridir. TOKİ’nin düşük gelirli vatandaşlar için başlatmış olduğu ucuz konut projeleri, yeni yılda da 35 farklı ilde gerçekleştirilecektir. TOKİ’den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşların, TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan ilanlara ulaşarak başvuru şartlarını incelemesi gerekmektedir. Ucuz konutlar sadece belirli gelir grubundakilere özel olarak inşa edildiği için TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenlerin bu gelir grubuna mensup olması temel koşullardan biridir.

Bu şartları inceledikten sonra vatandaşların TOKİ 2021 yılı ucuz konut kuraları için gerekli olan peşinatı yatırmaları gerekmektedir. TOKİ’nin kuraya katılım için vermiş olduğu peşinatlar kamu bankaları olan Halkbank ile Ziraat Bankası’nda belirtilen hesaplara yatırılmalıdır. Bu banka hesaplarına dilerseniz internet bankacılığından havale yaparak, dilerseniz de banka şubesine giderek veya ATM üzerinden para yatırma işlemi yapabilirsiz. Peşinatı yatırdıktan sonra TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile TOKİ’nin kurasına katılmak mümkündür. Kura sonucu ismi çıkan kişiler, TOKİ’den ucuz konut sahibi olma imkanını yakalamaktadır.

2021 TOKİ Ucuz Konut Başvurusu Şartları

2021 yılı TOKİ ucuz konut kurasına başvuru şartları, kurumun resmi internet sitesi üzerinden herkese açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Bu sayede vatandaşlar, kendi yaşadıkları ilde TOKİ’nin ucuz konut projesi yaptığını görerek bu başvuru şartlarına uygun olmaları halinde kuraya katılma hakkına sahip olabilmektedir.

TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınlanan kura katılım şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru yapılacak konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet etmek
 • Başvuru sahibinin, konut projesinin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması
 • Daha önce TOKİ’den konut satın almış olmamak veya TOKİ kredisi kullanmamış olmak
 • Başvuru sahibinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması
 • Başvuruda bulunanların en az 25 yaşında olması
 • Aylık toplam hane halkı gelir sınırının 5 bin lirayı aşmaması (Bir başka deyişle, aynı ev içinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 5 bin TL olması şarttır. İstanbul için bu sınır 6 bin TL olarak belirlenmiştir.)

Bu koşullara uygun olan vatandaşlar, TOKİ’den ucuz konut satın alma hakkına sahip olabilmektedir. Ancak TOKİ’nin yapmış olduğu konutlara fazla başvuru yapıldığı için kura yöntemiyle hak sahipleri seçilmektedir. TOKİ başvurularına kayıt yaptırabilmek için öncelikle bu şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

2021 TOKİ Ucuz Konut Başvuru Ödemeleri Nasıl Yapılır?

TOKİ ucuz konut başvuru ödemeleri 2021 yılında da kamu bankaları aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye bankacılık sektörünün önde gelen kamu bankaları olan Halkbank ile Ziraat Bankası üzerinden TOKİ ucuz konut başvuru ödemelerini yapmak mümkündür. Bunun için vatandaşların öncelikle TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinde açılan konut projesi başvurusunu tamamlaması, bunun ardından da Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine giderek TOKİ 2021 yılı ucuz konut projesi başvuru ödemesini yatırmaları gerekmektedir. Banka şubesine gitmek yerine belirtilen banka hesap numarasına internet bankacılığından veya ATM kullanarak da para yatırmak mümkün olmaktadır. Ayrıca TOKİ hak sahibi belirleme kurasında ismi çıkmayan vatandaşlar, kura çekiminin yapıldığı tarihten 2 gün sonra bankaya başvurarak vermiş olduğu başvuru ücretini geri alabilmektedir.

2021 TOKİ Ucuz Konut Kura Çekilişi

TOKİ 2021 yılı ucuz konut kura çekilişi, noter huzurunda, Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilmektedir. TOKİ Hak Sahibi Belirleme Kurası olarak adlandırılan bu kuralar, isteyen herkesin katılımında konut projesinin yapıldığı şehirlerdeki spor salonlarında veya gösteri merkezlerinde canlı olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de canlı yayın yapıldığı için vatandaşların kurayı online olarak takip etmeleri de mümkündür.

TOKİ Hak Sahibi Belirleme Kurası koşulları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri grubundakiler kurada çıkmazsa, diğer alıcılar kategorisine eklenerek bir kez de buradan şanslarını deneme imkanı bulacaktır.
 • “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Burada ismi çıkmayanlar da diğer alıcılar kategorisine ilave edilecektir.
 • 2021 yılı TOKİ kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.
 • Kurada, ismi çıkmayan yani hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında Ziraat Bankası Şube’lerinden geri alabilecektir.
 • Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra TOKİ tarafından belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.
 • İhale sonrası konut sayılarında azalma olması halinde konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada ismi çıkan hak sahipleri arasından konut sayısı kadar kura çekimi yapılacaktır.

Görüldüğü üzere TOKİ ucuz konut projelerinde hak sahipliği kuraları bu koşullara göre gerçekleştirilmektedir. Bu konuyla ilgili tüm detaylı bilgiler 2021 yılı içinde TOKİ resmi internet sitesi üzerinden tüm vatandaşların bilgileneceği şekilde internet üzerinden yayınlanmaktadır.

2021 TOKİ Sözleşme İmzalanması Nasıl Yapılır?

TOKİ konut sözleşmesi imzalaması 2021 yılında da hak sahipliği belirleme kurasının tamamlanıp noter tarafından onaylanmasıyla gerçekleştirilmektedir. TOKİ kurasında şansı yaver gidip konut satın alma hakkına sahip olan vatandaşlar, TOKİ tarafından belirlenecek olan ileri bir tarihte sözleşme imzalayabilmektedir. Ziraat Bankası’nın ilan edilen şubesinde TOKİ Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve TOKİ kredisi kullanım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Söz konusu sözleşme imzalama aşamasında,

TOKİ’den ucuz konut alma hakkı kazanan hak sahiplerinden talep edilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hak sahibinin, nüfus müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan projenin bulunduğu il sınırları içinde 1 yıldan az olmamak kaydıyla ikamet ettiğine (oturduğuna) dair kanıtlayıcı belge,
 • Hane halkı gelirinin en fazla net 5 bin TL olduğunu kanıtlayan gelir belgesi (TOKİ’nin İstanbul merkezli yaptığı konut projeleri için sınır 6 bin TL’dir.)
 • Gerekli görüldüğünde istenebilecek diğer belgeler

Bu evrakların hazırlanmasının ardından Ziraat Bankası’nda TOKİ ile hak sahibi vatandaşlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamaktadır. Onayın alınmasından sonra TOKİ’den konut satın alacak vatandaş için TOKİ kredisi çıkarılıp vatandaşın banka hesabına aktarılmaktadır.

2021 TOKİ Açık Satış Duyuruları

2021 yılı TOKİ açık satış duyuruları da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere Türkiye’nin dört bir yanında yatay mimari usulüne göre pek çok farklı konut projesi inşa eden TOKİ, çekiliş olmadan da vatandaşları ev sahibi yapmaktadır. Çekiliş ve kura olmadan uygun fiyatlarla TOKİ’den konut satın almak isteyen vatandaşlar aradıkları ev ilanlarına TOKİ açık satış duyuruları üzerinden ulaşabilmektedir. Söz konusu açık satış duyuruları her ne kadar 6 ayda bir resmi internet sitesi üzerinden duyurulsa da bu durum talebe göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer TOKİ’den konut talebi çok olursa açık satış duyurusunun süresi daha erken tarihlerde yayınlanabilmektedir.

2021 TOKİ Açık Satışla Ucuz Konut Nasıl Alınır?

TOKİ’den açık satışla ucuz konut almak için 2021 yılında da resmi duyuruların yayınlanması gerekmektedir. Vatandaşlar bu duyuruda bahsedilen başvuru şartlarını sağlıyorsa ev sahibi olabilmektedir. TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ile Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. TOKİ açık satış başvurularında belirli bir miktarda peşinat ödenmesi koşulu bulunmaktadır. Peşinat durumu projenin kapasitesine göre değişmekle birlikte yüzde 10 ile yüzde 25 oranları arasında değişiklik gösterebilmektedir. TOKİ konut alımı ve şartları hakkında en güncel bilgiler, TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bilgisine sunulmaktadır.

TOKİ’den Konut Alımına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

TOKİ’den konut alımına başvuru yapabilecek kişiler hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Yaşadıkları hanenin toplam gelir düzeyi 4.500 TL’yi geçmeyen çalışan kişiler,
 • Emekli kişiler,
 • Engelli kişiler, TOKİ konutları alımı için başvuru talebinde bulunabilirler.

Başvuru talepleri, devlet bankalarına yapılarak, ön ödeme gerçekleştirilip, konut alımı için kura sistemine dahil olunmaktadır.

TOKİ’den Konut Alımı Ön Ödemesi Ne Kadar?

TOKİ konut alımı başvurusu sırasında, kura öncesi ön ödeme talebinde bulunur.

Ön ödeme ücretleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • TOKİ konut projelerinden ev alacaklar, devlet bankalarına yaptıkları başvurular sırasında, 2+1 konut projeleri için 500 TL,
 • 3+1 konut projeleri için ise 1.000 TL ön başvuru ücreti öderler.

Bu ücretlerin, devlet bankalarına yapılan başvuru sırasında ödenmesi sağlanıp, 2021 TOKİ’den konut alımı kura sistemine dahil olunur. Ödeme yapıldığı sırada, devlet bankası şubelerinde ‘’ TOKİ ev alım talebi başvuru formu’’ doldurulur.

2021 TOKİ Konut Projeleri Vade Süreleri Ne Kadar?

2021 TOKİ konut projeleri vade süreleri, 2+1 ev alımları için 240 ay olarak belirlenmiştir. TOKİ konutlarından 3+1 ev alımı sağlayan kişiler için ise 180 ay vade süresi olanağı sunulur. Bu vade oranları üzerinden en düşük 2+1 ev fiyatı için aylık 388 TL, en düşük 3+1 ev fiyatı için 759 TL taksit ödenir.

2021 TOKİ Konutları Alım Başvurusu Evrakları Nelerdir?

2021 TOKİ konutlarının alımı için başvuru yapacak olan kişilerin, Ziraat ve Halk Banka’larına iletmeleri gereken evraklar şu şekilde sıralanırlar:

 • Konut alımına başvuru yapacak olan kişinin nüfus cüzdanı belgesi ve fotokopisi,
 • Başvuru yapacak kişi emekli ise nüfus cüzdanına ek olarak emeklilik belgesi,
 • Başvuru yapacak olan kişi engelli ise nüfus cüzdanına ek olarak, Sağlık Kurulu Heyeti Raporu,
 • Engelli olmayan kişiler için gelir belgesi,
 • Engelli olan, emekli olan ve çalışan konumda olan kişiler için ikamet belgesi, başvuru sırasında iletilecek evraklardır.

Bu evraklar ile kişiler Halk Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinden tercih ettiklerine başvuru sağlarlar.

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?
TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden
Ev Almak İsteyene Devletten Destek! 400 TL Taksitle Ev Fırsatı
Shares:

1 Yorum

 • savas Altıok
  02.06.2018

  engelliyim ayni zamanda emekliyim evim yok izmir ilinde ikamet etmekteyim toki den ev almak istiyorum acaba izmir icin projeler nezaman olur mesela uzundere projesi gündemdemi tskler

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir