• TOKİ’den Konut Nasıl Alınır? Alma Şartları Nelerdir?


  Günümüzde TOKİ projeleri düzenli olarak artmaya ve Türkiye’nin birçok köşesine inşa edilmeye devam etmektedir. Ev sahibi olmak isteyen yüz binlerce kişi ise TOKİ konutu alma şartlarını merak etmekte ve araştırmaktadır. TOKİ, vatandaşlara oldukça uygun fiyatlardan konut satışı gerçekleştiren ve projelerinde genel olarak dar gelirli ya da orta gelirli aileleri hedef alan bir kurumdur. Başbakanlığa bağlı olarak çalışan ve açık adı T.C. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olan kurum Türkiye’nin tüm illerinde projelerini sürdürmektedir.


  TOKİ, nüfusun hızlı artışı sonucu meydana gelen konut ihtiyacında dar ve orta gelirli aileleri düşünerek projeler geliştirip vatandaşlara sunan bir kurumdur. Piyasaya göre uygun fiyatlı evler fiziksel olarak da oldukça iyi durumda olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Ayrıca TOKİ toplu konut üretim projelerinde çalışan işçiler de iş gücüne katılım açısından ülkedeki işsizliğin azaltılmasında etkilidir. Bu oldukça uygun fiyatlı konutlardan edinmek isteyen vatandaşlar öncelikle TOKİ’den konut nasıl alınır? TOKİ’den konut alma şartları nelerdir ? gibi sorularının cevaplarını aramaktadır.

  TOKİ’den Konut Nasıl Alınır ?

  TOKİ, dar ve orta gelir düzeyine sahip aile ya da kişilerin konut sahibi olmasını hedefleyen ve bu hedefle yeni projeler üretmekte olan bir kurumdur. 81 ilde tam zamanlı şekilde çalışan TOKİ’nin hedefi nüfusun hızlı artışına yetişerek konut sıkıntısı çeken vatandaşlara uygun fiyata konut sunmaktır. TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin merak ettiği konular genellikle TOKİ’den ev nasıl alınır? TOKİ’den ev alma şartları nelerdir? Gibi konulardır.

  TOKİ’den ev almak için başvuru şartları;

  • C. vatandaşı olmak,
  • TOKİ ev alımı için başvuru yapılacak il ya da ilçede en az 1 sene boyunca yaşamış olmak ve nüfus kaydının burada olması,
  • Daha önceki bir dönemde TOKİ’den konut alımı yapmamış olmak ya da kredi kullanmamış olmak,
  • Başvuru yapan kişinin birinci dereceden aile yakınlarının herhangi bir konut sahibi olmaması,
  • Başvuru yapan kişi ya da ailenin maksimum aylık gelirinin 2600 TL’yi geçmemesi,
  • Başvuru yapma sayısının yalızca bir aileden bir başvuru şeklinde yapılmasıdır.
  • Ayrıca şehit ve gazi yakınlarına ve engelli vatandaşlara özel başvuru şartları bulunmaktadır ve bu vatandaşlara başvuruda öncelik tanınmaktadır.

  TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  TOKİ konutu sahibi olmak için gerekli şartlar sağlanıyorsa başvuru için bazı belgeler gereklidir. Verilen bu belgelerin incelenmesinin ardından ise kişinin TOKİ konutu sahibi olmasında bir sorun görülmediyse kuraya katılmaya hak kazanılmış demektir. Kuraya dahil olamayan kişilerin bunun sebebini öğrenmek için kuruma dilekçe vermeleri gerekmektedir. TOKİ başvurusu için gerekli belgeler ise;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Şehit yakınları için hak sahipliği belgesi
  • Engelli vatandaşlar için sağlık durumunu gösteren heyet raporu
  • Emekliler için emeklilik kimliği belgesi gereklidir.

  Bu belgeler TOKİ’ye sunulduğunda kişinin adına bir kayıt formu oluşturulur ve onaylanır ise kişi kuraya katılmaya hak kazanmış olur.

  TOKİ Kurası Nasıl Çekilir ?

  TOKİ’den ev nasıl alınır? TOKİ’den ev alma şartları nelerdir? Soruları cevaplandıktan sonra ve başvuru işlemleri yapıldıktan sonra sıra kuraya girmeye ve beklemeye gelmektedir. Şehit ailelerine başvuru sırasında ayrıcalık tanınmaktadır ve böylece bu kişiler direkt şekilde konut edinme hakkına sahip olurlar. Kura ile ise hangi konutta oturacaklarına karar verilir. Ayrıca engelli vatandaşlar da TOKİ için kendilerine özel ayrıcalıktan yararlanarak engelliler için ayrılmış olan %5 konut için kuraya katılırlar. Bu %5’lik kurada çıkmazlar ise diğer çekilişlerde şanslarını deneyebilirler. Emekli vatandaşların TOKİ kontenjanından kendilerine ayrılmış olan konut sayısı ise %25’tir. Bu paydan kura çekilir ve kurada çıkmayan emekli vatandaşlar diğer kurada yeniden çekilişe dâhil olabilir.

  TOKİ Kurası Sonrası Konut Nasıl Alınır?

  TOKİ’den konut nasıl alınır? TOKİ’den konut alma şartları nelerdir?  gibi sorulara cevap bulunduktan ve başvuru sonrası kurada şanslı kişi olarak çıkan sonuçtan sonra TOKİ konutunu alım işlemleri başlamaktadır. Kişiye TOKİ kurasında konut çıkması durumunda; TOKİ idaresinin belirlediği tarihte belirlenmiş olan konut peşinatı ödenmeli ve sözleşme imzalanmalıdır. Gereken bu şartlar yerine getirilmediği takdirde TOKİ’den alınmasına hak kazanılan konut alımı iptal edilecek ve yedek kurada seçilen başka bir vatandaşa hak devredilecektir. Kurada TOKİ’den konut almaya hak kazanan kişiler için kurum yalnızca bir kere sözleşme düzenlemekte ve sözleşme tamamlanmadığında ya da şartlar yerine getirilmediğinde ikinci kez tekrarlanmamaktadır.

  TOKİ kurasında konut almak için hak kazanmış olan vatandaşlar, peşinat halinde alınacak konut fiyatının %10’unu ödemek zorundadır. 240 aylık taksit şeklinde sabit taksite bölünmüş olan ödemeler ile ise kalan konut ücreti tahsil edilmektedir. Peşinatın ödenmesinden sonraki ilk ay ise birinci taksit tutarı alınır. Ayrıca TOKİ konutu almaya hak kazanmış ve sözleşme yapmış bir kişi, borcu yani ödemeleri bitene kadar konutu devretme hakkına sahip değildir. Konut içinde ise kuraya katılmış ve kazanmış olan kişinin oturumu zorunludur. Yakın akrabanın oturması ya da kiracının oturması durumunda sözleşme feshedilmektedir. Kişilerin yanlış beyanlarda bulunup TOKİ kurasına katılması ve konut alma hakkı elde etmesi durumunda ise sözleşmeler iptal edilip kişinin ödemiş olduğu para masraflardan çıkarılıp faiz uygulanmadan iade edilir.

  Toki’den Emekliye Ucuz Ev

  Toki Bursa Ev Projeleri 2018

  Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?  tıkla sorunu sor

  TOKİ’den Konut Nasıl Alınır? Alma Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. savas Altıok dedi ki:

   engelliyim ayni zamanda emekliyim evim yok izmir ilinde ikamet etmekteyim toki den ev almak istiyorum acaba izmir icin projeler nezaman olur mesela uzundere projesi gündemdemi tskler

  Sorunuzu Yazın