Engelli

TOKİ Engelli Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları

TOKİ engelli sosyal konut projeleri ve başvuru şartları kurum tarafından şekillendirilerek halka duyurulur. Dar gelirli vatandaşların ucuza ev sahibi olabilmesi için TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, farklı şehirlerde farklı projeler yürütür. Farklı şehirlerde yapılan yeni evlere ön başvurular alınarak daha sonra kura çekimi ile hak sahipleri belirlenir. TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarında 2022 yılında daha önce yapılmayan yapılarak tüm Türkiye genelinde sosyal konut hamlesi başlatılmıştır.

TOKİ, 250 bin sosyal konutun yanı sıra 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri yaparak uygun fiyat ve kolay ödeme seçenekleri ile mülk sahibi olma fırsatı sunar. Bu hamle bugüne kadar yapılan projeler arasında bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Proje kapsamında engelliler, emekliler ve gençler için de ayrı kontenjan ayrılmıştır.

TOKİ Güncel Engelli Projeleri Nelerdir?

TOKİ güncel engelli projeleri kapsamında %40’ın üzerinde engelli vatandaşlar ikinci kategoride yer alır.

Diğer kategoriler ise şu şekildedir:

 • Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri
 • Emekliler
 • 18-30 yaş arası gençler
 • Diğer

En az %40 engeli bulunan vatandaşlar, güncel engelli projelerini öğrenmek için toki.gov.tr adresine girmelidir. Sosyal Konut Hamlesi dışında il bazında olan projeleri öğrenmek için ilk önce “Satış-Duyurular” kısmına tıklamalısınız.

Satış&Duyurular bölümüne tıkladıktan sonra sol kısımda bulunan “Satışlar” seçeneğine girmelisiniz.

Ardından yapmanız gereken “Satış Kategorisi” kısmından “Engelli” seçeneğini işaretlemektir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Engelli” seçeneğini işaretledikten sonra alt kısımda bulunan “FİLTRELE” butonuna basmalısınız. Bu sayede karşınıza o dönem içerisinde engellilere özel olarak yapılan projeler gelir. Sosyal Konut Hamlesi kapsamındaki projeler herkes için ortaktır ama çekilişlerde belirli bir pay engellilere ayrılmıştır. Sosyal Konut Hamlesi kapsamındaki projeleri öğrenmek içinse toki.gov.tr adresine girdikten sonra “İlk Evim Nasıl Başvururum?” seçeneğine tıklamalısınız.

İlk Evim Nasıl Başvururum?” seçeneğine tıkladığınızda açılan kısımda, alta doğru indiğinizde hangi şehirde kaç adet konut yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Konut Hamlesi kapsamında her il ve ilçede yapılacak konut sayısı kutucukların içerisinde gösterilir. Listeyi aşağı doğru indirdikçe diğer il ve ilçelerde toplam yapılacak konut sayısını da görebilirsiniz.

TOKİ ENGELLİ PROJELERİNE NASIL BAŞVURULUR?

TOKİ engelli projelerine başvurmak için ilk önce e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmanız gerekir. Ardından başvurunuz onaylanınca belirlenen başvuru ücretini yatırarak kura sürecini beklemelisiniz. Kuralar asil ve yedek liste olacak şekilde oluşturulur. Bunun yanı sıra Ziraat ya da Halk Bankası üzerinden de başvurularınızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden TOKİ Engelli Projelerine Başvuru

E-Devlet üzerinden TOKİ engelli projeleri başvurusu yapılabilir. Başvuru için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese girdikten sonra T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme erişebilirsiniz.

E-Devlet’e yani turkiye.gov.tr adresine girdiğinizde sağ üst kısımda “Giriş Yap” seçeneği yer alır. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza şifre giriş ekranı gelir.

Bu kısımda e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı girdikten sonra “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.

Gelen ekranda bulunan arama kısmına “TOKİ” yazdığınızda karşınıza “Konut Başvurusu” seçeneği çıkar. Bu seçeneğe tıklayarak başvuru aşamasına geçebilirsiniz. Açılan ekranda karşınıza Genel Bilgi Formu çıkar. Bu formun anlamı verdiğiniz tüm bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğinizdir.

Formun altında yer alan “Devam Et” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza daha önce yaptığınız başvurular ve “Yeni Başvuru” sekmesi çıkar. Değerlendirme ve tahsilat aşamasında olan başvurunuz varsa yeni başvuru yapma şansınız yoktur.

Yeni bir başvuru yapmak için sağ üst kısımda bulunan “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada sizden kimlik, adres ve telefon bilgileriniz istenir. Bu formu doldurduktan sonra değerlendirme aşamasının tamamlanmasını beklemelisiniz.

Form yukarıda gösterildiği şekildedir. Formdaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Değerlendirme aşaması tamamlandığında size SMS ile hangi hesaba başvuru ücretini yatırmanız gerektiği belirtilir. Buna göre belirlenen ücreti size verilen hesap numarasına yatırmalısınız.

Yukarıda ekran görüntüsü alınan mesajda banka tarafından size iletilecek bilgiler yer almaktadır. Bu mesajda parayı yatıracağınız IBAN bilgisi yer alır. Bunun yanı sıra ne zamana kadar parayı yatırmanız gerektiği de mesajda yazılıdır. Bu verilen tarih ve saate kadar parayı yatırmazsanız başvurunuz geçersiz sayılır.

Bankalar Aracılığıyla TOKİ Engelli Projelerine Başvuru

Bankalar aracılığıyla TOKİ engelli projelerine başvuru yapabilirsiniz. Bu iş için her şehirde belirli banka şubeleri yetkilendirilmiştir. Başvuru işlemleri uzun kuyrukların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle daha kısa sürede başvuru için e-Devlet’i tercih edebilirsiniz.

TOKİ Engelli Projelerine Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ engelli projelerine başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvurulacak projenin bulunduğu ilde en az bir yıldır oturuyor olmak
 • Başvuru sahibinin kendi üstünde ev olmaması gerekir. Aynı zamanda eşi ve velayeti altındaki çocuklarının üzerinde de herhangi bir konut bulunmamalıdır.
 • Aylık hane gelirinin 16 bin; İstanbul için 18 bin olması şartı da engelliler için uygulanmaz.
 • Bir haneden sadece bir kişinin başvuru yapma hakkı vardır.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşın üzerinde olması gerekir.
 • Gençler için ayrılan kontenjanlara 14/09/1992 tarihinden sonra doğanlar başvurabilir.

TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarına göre bankalar üzerinden yapılacak işlemlerde ise şu prosedür izlenmelidir:

 • Nüfus cüzdanınızı yanınıza alarak başvuru yaptığınız ildeki banka şubesine gitmelisiniz.
 • Bankada size “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalatılır.
 • Engelli bireylerin Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alacakları kimlik kartının fotokopisi ile başvuruya gelmeleri gerekir. Aynı zamanda engel durumunu kanıtlayan sağlık raporunu da ibraz etmeleri şarttır.
 • 18 yaşından küçük bir engelli çocuğu olanlar da engelli kategorisinden başvuru yapabilir.
 • Engelli bireyler, e-Devlet üzerinden başvuru yapmaları halinde kimlik kartı ve sağlık raporu ibrazını sözleşme imzalama aşamasında yaparlar.

TOKİ Ödemelerinde Engellilere İndirim Uygulanır mı?

TOKİ ödemelerinde engellilere indirim uygulaması söz konusu olabilir. İndirim erken ödeme durumunda söz konusudur. Erken ödeme halinde %20’lik bir indirim öngörülür. Aksi takdirde ödemeler %10 peşin ve 240 aylık vadeler halinde yapılır.

Yukarıdaki tabloda Adıyaman ilindeki mevcut bir proje için fiyat tablosu verilmiştir. Bu proje özelinde peşinat tutarı %25’tir. Vadeler ise 180 ay olacak şekilde belirlenmiştir.

Engelli Çocuğu Olan TOKİ Engelli Projelerine Başvurabilir mi?

Engelli çocuğu olanlar TOKİ engelli projelerine başvuru yapabilir. Bunun için engelli çocuğun 18 yaşından küçük olması gereklidir. 18 yaşından büyükse kendi adına başvurusunu yapabilir. Engelli çocuk sahiplerine sunulan bu olanak sayesinde aileler daha refah seviyesi yüksek şekilde yaşayabilir.

TOKİ Engelli Proje Kontenjanları Ne Kadardır?

TOKİ engelli proje kontenjanları Sosyal Konut Hamlesi kapsamında %5’tir. Bu sayede 250 bin konut arasından %5’i engellilere ayrılır. Engelli çekilişi sadece engelli kişiler arasında yapılır. İl bazlı projelerde engelli kontenjanları değişiklik gösterebilir.

TOKİ Engelli Projeleri Kura Çekimi Ne Zaman Yapılır?

TOKİ engelli projeleri kura çekimi tarihleri TOKİ internet sitesi üzerinde ilan edilir. Aynı zamanda size konuyla ilgili mesaj da gönderilir. Kura çekimleri internet üzerinden canlı olarak yayınlanır. Torbalara atılan numaralar içerisinden çekilen toplara göre hak sahipleri belirlenir. Çekilişleri ilgili tarih geldiğinde TOKİ Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.

TOKİ Engelli Projelerine Başvuru İçin Hangi Evraklar Gerekir?

TOKİ engelli projelerine başvuru için gereken evraklar, engelli kimlik kartı fotokopisi ve engel durumunu gösteren belge şeklindedir. Belgeleri ön başvuru ya da sözleşme imzalama aşamasında teslim etmeniz gerekir. Evraklarda herhangi bir eksiklik olması halinde başvurunuz iptal edilir.

TOKİ Engelli Projeleri İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

TOKİ engelli projeleri için engelli raporu almak gerekir. Bunun için engel durumu en az %40 olmalıdır. Bunu belgeleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kamu hastanelerinden engel durumunuza ilişkin heyet raporu almalısınız. Bunun anlamı aynı anda birden fazla hekimin sizin engel durumunuzu onaylamasıdır. Engelli raporları belirli aralıklarla yenilenmelidir.

TOKİ Engelli Projeleri İçin Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

TOKİ engelli projeleri için başvuru sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru adımlarını takip ederek ilgili ekranda başvuru sürecinizin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda başvuru durumlarına ilişkin örnekler yer alır. İlk başvurunuzu yaptığınızda ücreti yatırana kadar ekranda “Değerlendiriliyor” yazısı çıkar. Ücret ödemesine geçildiğinde ise “Tahsilat Bekleniyor” yazar. Son aşamada ise başvurunuzun onaylandığı belirtilir. Kura sonucunda herhangi bir hak sahipliği elde edemediyseniz ve başvuru ücretini geri aldıysanız “Başvuru tutarı iade edildi” yazısı çıkar.

TOKİ Engelli Projeleri İçin Başvuru Ücreti Nasıl İade Edilir?

TOKİ engelli projeleri için başvuru ücreti iadesi çekiliş sonuçları belli olduktan sonra beş gün içerisinde ilgili hesaba yapılır. Yani ücreti hangi hesaba yatırdıysanız oradan geri alabilirsiniz. Ücret iadesini internet bankacılığı aracılığıyla ya da şubelerden alabilirsiniz. Bunun yanı sıra parayı ATM üzerinden de çekebilirsiniz.

TOKİ Engelli Projelerinde Konut Hakkı Kazananlar Ne Yapmalıdır?

TOKİ engelli projelerinde konut hakkı kazananlar için ilk önce konutların fiyatları belirlenir. Ardından hangi konutta oturacağınıza dair tekrar bir çekiliş yapılır. Kurada hak sahibi olmanız durumunda sözleşme imzalama tarihinde bankaya gelerek sözleşmelerinizi onaylamanız gerekir. Sözleşme aşamasında engellilik durumunuza ilişkin belgeleri ibraz etmelisiniz. Anahtar teslim aşamasına gelindiğinde ise KDV ödemesi yapmanız gerekir. KDV tutarı sizden anahtar teslim aşamasında peşin olarak alınmaktadır.

TOKİ Engelli Projelerinde Ödemeler Nasıl Yapılır?

TOKİ engelli projelerinde ödemeler %10 peşin ve 240 ay vadeli olacak şekilde yapılır. Taksitler her yıl ocak ve temmuz ayında memur maaş artış tutarına bağlı olarak yükseltilir. Taksit ödemeleri sözleşme tarihinden sonraki ay başlar.

Aynı Anda Hem Arsa Hem de Konut Başvurusu Yapabilir miyim?

Aynı anda hem arsa hem de konut başvurusu yapma şansınız yoktur. İş yeri, konut ve arsa seçenekleri arasından sadece birini tercih etmelisiniz. Hali hazırda arsası olanların da arsa başvurusu yapma şansı yoktur.

TOKİ Engelli Projelerinde Ev Seçenekleri Nasıldır?

TOKİ engelli projelerinde ev seçenekleri 2+1 ve 3+1 şeklindedir. 2+1 evlerin genişliği daha azdır. Bunun yanı sıra ön ödemeleri ve taksitleri daha düşüktür. Sosyal Konut Hamlesi kapsamında inşa edilecek yapılar çok yüksek katlı olmayacaktır. Aynı zamanda çevrede oyun alanları ve sosyal tesisler gibi insanları keyifle vakit geçireceği yerler de olacağı için sitede keyifle vakit geçirebilirsiniz.

TOKİ Evleri Kiraya Verilir mi?

TOKİ evleri kiraya verme yoluyla başkasının kullanımına sunulabilir. TOKİ konutlarında amaç ev sahibi olmayan kişilerin kendi yaşam alanlarına sahip olmasıdır. Bu nedenle zorunlu bir durum olmadığı sürece evlerin kiraya verilmesi uygun değildir. Ancak tayin çıkması ya da başka bir şehre taşınma gibi durumlarda evin kiraya verilmesinde bir sakınca yoktur.

Kurada Çıkan TOKİ Evleri Satılabilir mi?

Kurada çıkan TOKİ evlerinin satılması, Sosyal Konut Hamlesi kapsamında kısıtlanmıştır. Buna göre en az 3-4 yıl boyunca evlerin satılması yasaktır. Sonraki yıllarda ise sadece borcun kapatılması durumunda satış mümkündür. TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarına göre yapılan evler, sadece ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılmalıdır. Evinizi satabilme ve başka bir evde oturma şansınız varsa önceliği hiç evi olmayanlara vermeniz daha mantıklı olur. TOKİ, evi olduğu halde haksız yere başkasının üzerinden mülk sahibi olanların ve devleti kandırmaya çalışanların haklarını iptal etme yetkisine sahiptir.

Engellilik Nedeniyle Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Engelli Fatura İndirimleri ve Destekleri

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Shares:

9 Yorumlar

 • Çağlar
  07.12.2022

  Merhaba benim 2004 yılında aldığim %40 hastaneden raporum var sürekli rapor ayrıca engelli kimlik kartımda bu şekilde sürekli bunuda dörtyil önce aldım.Diyelimki kurada konut çiktı.başvuruya gittiğimde bu rapor eski diye bana sorun çıkarmazlar umarım.Bilen cevap verebilirmi lütfen.Çünki artık budevirde başimiza hertürlü haksızlık gelebiliyor.Yine hüsrana uğramayalım.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.12.2022

   Merhaba,

   Toki de rapor yenilemesi istenmiyor.

 • F.ç
  14.09.2022

  Böyle iğrenç bir yorum daha önce hiç duymadım.sen engelli olmak nasıl bir şey hiç düşündünmü yada şöyle diyim engelli bir insana hiç baktın mı bir gün .. sen bizim ne yaşadığımız bilmeden ahkam kesemezsin biz istemezmiyiz çocuğum normal olsun çalışsın kendini idame ettirsin ben çalışayım çocuğuma daha güzel imkanlar sunayım ama mevlamin yazısı onlara kolkanat germekmiş emanetlerini bakmakmis biz mevlamin verdiğine sukur ediyoruz sen kimisinde bu şekilde bir şey yazıyorsun az ye az konuş çok çalış kafayı kullan seninde olsun sana daha çok şey yazardım da terbiyem musade etmiyor seni en güzel yere havale ediyorum

  Cevapla
 • Sefer
  13.09.2022

  Ya saçma sacma yazıyor arkadaş ben %53 engelliyim altına kacirmakda. Çalıştırmıyor hiç bir yer affedersiniz sağlık gittimi gozun hiç bir yer görmüyor 3 tane evladım var ev kira kolaymi sanıyorsun calismadigin halde ev kirası ödemenin rabbim bütün hasta kullarına safi ismi ile şifa versin insaALLAH

  Cevapla
 • Yusuf Yıldız
  29.12.2020

  Bizim hakkımızı engelli çocuklara veriyosunuz adamlar bilerek çocuğunu hastaneye goturmuyorlar engelli kişilerin altında arabasi traktörü ev veriyosunuz bize de şekere,una,tupe,herşeye zam vurdunuz onların ise ailelerine bakiyosunuz Allahim size soracak 20 sene önce köyde en zengin bizdik ama şimdi koyde herkes bize aç diyo çünkü onlar siz verdikce onlar şımardılar Allah sizi bildiği gibi yapsın yazıklar olsun.B iz evde yatacak biyer bulamıyoruz evimiz dokuloyo ustumuze siz yine onlara yardım edin

  Cevapla
  • abdullah
   18.02.2022

   yahu çok saçma yorum yapmışsın kıskançlık yapma

  • aydın halıcı
   12.05.2022

   senin şu yorumun bile o duruma niye düştüğünü açıklıyor. iyi olmuş sana.hak etmişsin.engelli insanlar çalışamazlar.ne olsaydı devlet onlara bakmasaydı da açlıktan ölseler miydi?

  • yunus
   12.05.2022

   dengegiz seni git o zaman bir uzluvunu kaybette gör hayatın zorlukları vucuttaki zorlukları,
   vucudun ne tepki veriyor gör 5 sene 10 sene kendıne gelemezsin..

  • İsmail
   12.09.2022

   Varken değerini bilecektin sadece engellilere özel birşey değil her kesimden insanlar faydalanıyor bu gibi yatırımlardan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir