emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri ve Başvuru Şartları

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri ve Başvuru Şartları

TOKİ engelli vatandaşlara özel konut projelerine başvuru şartları 2022 yılında yeniden gündeme gelmiştir. Bilindiği üzere gelir durumu belirli sınırın altında olan vatandaşlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye’nin dört bir yanındaki illerde gerçekleştirilen ucuz konut projelerinden ev satın alabilme imkanına sahiptir.

Kendi evinde oturmak ve kira ödeme derdine bir son vermek isteyen vatandaşlar arasında engelliler için de ayrı fırsatlar sunulmaktadır. 2022 yılında da gerçekleştirileceği açıklanan TOKİ engelli konut projeleri ile bu projelere başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların taşıması gereken şartlar kurum tarafından açıklanmaktadır.

Siz de TOKİ kapsamında 2022 yılı içinde gerçekleştirilecek ucuz konut projelerinden ev sahibi olmak istiyorsanız, gerekli şartları taşımanız durumunda bu projelere başvuruda bulunabilirsiniz. TOKİ engelli vatandaşlara özel olarak ayrılan gruplar üzerinden hayallerindeki eve sahip olabilen vatandaşlar bunun mutluluğunu yaşayabilmektedir. Siz de kendi evinizde oturmanın rahatlığını yaşamak istiyorsanız TOKİ konut projesi kuralarına katılmak için gerekli olan tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

TOKİ Engelli Vatandaşlara Özel 2022 Konut Projeleri

TOKİ engelli vatandaşlara özel 2022 yılı konut projesi duyuruları, vatandaşların son dönemde internet üzerinden en çok araştırma yaptıkları konulardan biridir. Bilindiği üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) her yıl belirli şehirlerde ucuz konut projelerini hayata geçirerek düşük gelir grubundaki vatandaşların da ev sahibi olabilmelerini sağlamaktadır. Sadece Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde değil diğer kentlerde de TOKİ konutları vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Bu konut projelerine engelli vatandaşlar da kendilerine özel olarak ayrılan gruba dahil olarak TOKİ ucuz konut projesi kuralarına katılım sağlayabilmektedir. Bu kuralarda engelli vatandaşlar için belirlenen kontenjanlar bulunmaktadır. Bunun içinden kuraya katılıp TOKİ’den ev satın alma hakkına sahip olan engelli vatandaşların Gayrimenkul Satış Sözleşmeleri kuranın ardından TOKİ tarafından açıklanan tarihte imzalanarak hak sahibi vatandaşlar ev sahibi yapılmaktadır.

Kurada ismi çıkmayan engelli vatandaşlar ise, engelli kontenjanı dışında diğer katılımcıların olduğu kuraya dahil edilerek bir kez daha şanslarını deneyebilmektedir.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Başvuruları

TOKİ engelli grubu konut projesi başvuruları 2022 yılında da her zaman olduğu gibi kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’nin 35 farklı ilinde gerçekleştirilecek olan 2022 yılı TOKİ ucuz konut projelerinde engelli kontenjanından yararlanarak ev sahibi olma şansını denemek isteyen düşük gelirli vatandaşların başvuru işlemleri sırasında şu şekilde bir yol izlemesi gerekmektedir:

 • TOKİ resmi internet sitesine giriş yapınız.
 • Sayfanın yan bölümünde yer alan menüden “Satış Kategorisi” bağlantısını seçiniz.
 • Açılan sekmeler kısmından “Engelli” kutucuğunu işaretleyiniz.
 • En altta yer alan “Filtrele” butonuna tıklayarak sorguyu başlatınız.

Bu aşamaları harfiyen uyguladığınız takdirde, 2022 yılında TOKİ’nin hangi şehirlerde ucuz konut projesi yaptığını ve bu konut projelerinde engellilere özel kontenjan açılıp açılmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda TOKİ resmi internet sitesi üzerinden engellilere özel olarak yapılan ve engelli vatandaşların hak sahipliği şansı bulunduğu TOKİ konut projelerini tek bir sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Başvuru Şartları

TOKİ engelli konut projeleri başvuru koşulları 2022 yılında da kurumun resmi internet sitesi üzerinden duyurulmuştur. Hayallerindeki eve sahip olmak isteyen engelli ve düşük gelir grubundaki vatandaşlar, TOKİ kurasına katılarak bu imkana sahip olma şansına ulaşmaktadır. TOKİ kuraları noter huzurunda çekilmekte olup konut projesinde hak sahibi olacak vatandaşların ilan edildiği bir çekiliştir. Bu tür TOKİ kura çekilişine katılabilmek için vatandaşların yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

TOKİ konutlarından yararlanarak kendi evine sahip olmak isteyen engelli vatandaşlar, kurumun belirlediği kurallara göre pek çok şarttan muaf tutulmaktadır. Ancak yine de TOKİ ucuz konut projeleri çekiliş kuralarında engelli grubu içinde yer alabilmek için bu durumda olan vatandaşların yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar TOKİ resmi internet sitesi üzerinden şu şekilde sıralanmaktadır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Projenin bulunduğu il sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini belgelemek
 • TOKİ’den daha önce ev satın almamış veya TOKİ kredisi kullanmamış olmak
 • TOKİ Engelli grubunda yer alabilmek için %40 oranında engelli raporuna sahip olmak
 • Kendi, eşine veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının üzerine ait herhangi bir tapu kaydının bulunmaması
 • Başvuru tarihi itibarı ile 25 yaşından büyük olmak
 • Aylık hane halkı gelirinin toplamda en fazla 5 bin TL olması (Bu koşul İstanbul merkezli yapılan TOKİ konut projeleri için 6 bin TL’dir.)

Görüldüğü üzere TOKİ konut projelerinde ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlar için açıklanan koşullar bu şekilde duyurulmaktadır. TOKİ resmi internet sitesi üzerinde ucuz konut projesinin detaylarına dair bilgiler de paylaşılmaktadır.

Engelli vatandaşların %40 oranında engelli olduklarına dair heyet raporunun bulunması bu kuraya başvuruda bulunmaları açısından çok önemlidir. Eğer %40 oranının altında bir engel durumu bulunuyorsa, bu durumdaki vatandaşlar diğer başvuru şartlarını taşıyorsa TOKİ ucuz konut projesi kuralarına engelli grubu yerine diğer gruptan katılım sağlayabilmektedir.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Kontenjanı

TOKİ konut projeleri engelli grubu kontenjanı da vatandaşların en çok merak ettiği ve internet üzerinden en çok araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanında sadece büyükşehirlerde değil, Anadolu’nun diğer kentlerinde de ucuz konut projelerine imza atan TOKİ, engelli vatandaşlar için bazı özel kontenjanlar ayırmaktadır. Her toplu konut projesinde engelliler için ayrılan bir kontenjan bulunmaktadır. Her projede farklı sayıda engelli grubu için kontenjan ayarlandığı bilinmektedir.

Henüz kesin olmamakla birlikte 2022 yılı için TOKİ tarafından inşa edilen ucuz konut projelerinde engelli vatandaşlar için ayrılan konut projesi kontenjanı yüzde 7 olarak tahmin edilmektedir. Çünkü daha önceki yıllarda da çeşitli kentlerde yapılan TOKİ projelerinde engelli grubuna özel olarak ayrılan konut sayısının oranı yüzde 5 civarında olmaktadır.

Dolayısıyla ikamet ettiğiniz kentte TOKİ tarafından inşa edilen 2+1 ile 3+1 dairelerde 1000 daire varsa bunların 50’si engelli kontenjanına ayrılmaktadır. Eğer 2000 dairelik bir toplu konut projesine engelli kontenjanından yararlanarak kuraya katılmak istiyorsanız, engelli vatandaşlar için ayrılan konut sayısı 100 adet olacaktır.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOKİ engelli grubu konut projesi başvuru işlemleri oldukça pratik ve basit şekilde yapılmaktadır. TOKİ ilanlarının yayınlanmasının ardından engelli vatandaşlar, kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilk olarak online TOKİ konut projesi başvurusu yapması gerekmektedir. TOKİ konut projelerine başvuruda bulunabilmek için resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan bağlantıyı kullanarak TC kimlik numarası ile başvuru yapılabilmektedir.

Bu işlemin ardından vatandaşların TOKİ ucuz konut projesi kurasına katılmak için gerekli olan başvuru ücretini banka hesaplarına yatırması gerekmektedir. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da TOKİ ucuz konut projelerinde başvuru ücretinin yatırılması gereken bankalar Halkbank ile Ziraat Bankası olarak belirlenmektedir.

Kamu bankalarına dilerseniz doğrudan şubeye giderek TOKİ konut kurası başvuru ücretini yatırabilirsiniz. İsterseniz de şubeye gitme zorunluluğu olmadan internet bankacılığı yöntemini kullanabilir veya Halkbank ile Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak belirtilen banka hesaplarına kendi adınıza TOKİ ucuz konut projesi başvuru ücretini yatırabilirsiniz.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Başvuru Ücreti

2022 yılı TOKİ engelli konut projeleri başvuru ücreti tutarı henüz net olarak açıklanmış olmasa da kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilmesi beklenmektedir. 2022 yılında TOKİ’nin 35 farklı ilde ucuz konut projesini hayata geçireceği ve bu projelerde de engelli vatandaşlar için en az %5 oranında kontenjan ayıracağı bilinmektedir. Engelli grubuna dahil olarak TOKİ konut projesi kurasına katılmak isteyen vatandaşlardan başvuru işlemleri sırasında diğer adaylarda olduğu gibi başvuru ücreti talep edilmektedir.

Geçmiş yıllarda TOKİ konut projeleri için başvuru ücreti olarak istenen tutarlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 2+1 konut projesi başvuru ücreti: 500 TL
 • 3+1 konut projesi başvuru ücreti: 1000 TL

Görüldüğü üzere TOKİ’nin konut projeleri için vatandaşlardan talep ettiği başvuru ücretleri, kuraya katılan evlerin oda sayısına göre değişiklik göstermektedir. Engelli vatandaşlar da diğer grupta olanlar gibi TOKİ konut projesi kuralarına kayıt olabilmek için öncelikle bu ücreti ödemesi ve kaydını onaylatması gerekmektedir.

TOKİ ucuz konut projesi has sahibi belirleme kurasının çekilmesinin ardından kurada ismi çıkmayan yani ev alma hakkı bulunmayan vatandaşlar, kura tarihinden 2 gün sonra Ziraat Bankası şubesine giderek yatırmış oldukları başvuru ücretini geri alabilme hakkına sahiptir. TOKİ başvuruda ismi çıkmayan vatandaşlara kendiliğinden ödeme yapmadığı için başvuru ücretini talep etmediğiniz durumda otomatikman size ödeme yapılmayacaktır.

2022 TOKİ Engelli Konut Projeleri Kura Çekimi

TOKİ engelli konut projeleri kura çekimi 2022 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi noter huzurunda ve kurum yetkililerinin denetiminde gerçekleştirilmektedir. TOKİ konut projesi kura çekimine vatandaşlar da katılabilmektedir. Bu kura çekimleri genellikle projenin olduğu ilin merkezindeki spor salonları veya etkinlik merkezleri gibi geniş kapasiteli mekanlarda yapılmaktadır.

Ayrıca noter huzurunda gerçekleştirilen TOKİ konut projeleri hak sahipliği belirleme kurası çekilirken internet üzerinden de canlı yayın yapılmaktadır. TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinde, hangi şehirde ne zaman kura yapılacağına dair detaylı bilgiler yayınlanmaktadır.

TOKİ Engelli Hakları ve İndirim Oranları Ne Kadar?

TOKİ engelli hakları ve indirim oranları kurumun resmi internet sitesi üzerinden kuraya katılmak isteyen vatandaşların bilgisine sunulmaktadır. Kura çekiminin ardından hak sahibi olduğu açıklanan vatandaşlar, yine TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinde ilan edilen tarihlerde Ziraat Bankası şubesine giderek, burada TOKİ Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ile TOKİ kredisi sözleşmelerini imzalamaktadır.

Bu ödemelerde TOKİ tarafından engelli vatandaşlar için bazı koşullarda indirimler uygulanabilmektedir. Ancak bütün TOKİ ucuz konut projelerinde engelliler için doğrudan indirim yapılmamakta sadece bazı durumlarda indirimler gündeme gelebilmektedir.

Eğer TOKİ Gayrimenkul Satış Sözleşmesi maddelerinde belirtilmiş ise, engelli grubunda yer alan TOKİ konut projesi hak sahibi vatandaşlar için, erken ödemeye %20 ‘ye varan indirimler uygulanmaktadır. Fakat normal şartlarda ödemeler %10 peşin ve 240 ay vadeli taksitle yapılmaktadır. Örnek hesaplama yapmak gerekirse TOKİ konut projesinde hak kazandığınız evin değeri 300 bin TL ise, peşin ödemeniz gereken tutar 30 bin TL’dir. Geriye kalan 270 bin TL’lik tutar ise TOKİ engelli konut projeleri kredi sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak taksitli bir şekilde ödenmelidir.

TOKİ Engelli Projeleri Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

TOKİ engelli projeleri müracaatları için talep edilen evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Engelli vatandaşa ait, engellilik durumunu ve oranını ifade eden, Sağlık Kurulu Heyeti Raporu, başvuru sırasında iletilmesi gereken evraklardır.

Bu evraklar ile engelli vatandaşlar, Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerine giderek, TOKİ engelli projeleri kapsamında ev alımı için müracaat sağlarlar.

TOKİ Engelli Projeleri İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

TOKİ engelli projelerine başvuru yapmadan önce kişinin engellilik durumunu gösteren rapor alınmalıdır. Engellilik oranını ifade eden Sağlık Kurulu Heyeti Raporu alımı için engelli kişi yakınları ile birlikte, tam teşekküllü bir devlet hastanesine, üniversite hastanesine veya özel hastaneye gitmelidir. Hastanede, TOKİ engelli projelerinden yararlanmak için engelli raporu alınmak istendiği belirtilir.

Talep üzerine muayene işlemleri sağlanıp, kişinin engellilik durumunu ifade eden ve üzerinde engellilik oranı bilgisinin yer aldığı, Sağlık Kurulu Heyeti Raporu iletilir. Bu rapor alımı ile belge üzerinde % 40 engelli görülen kişiler, TOKİ engelli projelerine ev alımı için başvuru sağlarlar.

TOKİ Engelli Projeleri Başvuru Sorgusu Nasıl Yapılır?

TOKİ engelli projelerine banka yoluyla başvuru yapan kişiler, başvuru onaylarının gerçekleşmesi için bekleme sürecine girerler. Bankaya yapılan başvuru sonrası internetten sorgulama yapılarak TOKİ engelli projesi ev alımın onaylanıp onaylanmadığı öğrenilir. Ev alım onayı alanların, bankaya yaptıkları başvuruları da aynı anda onay alır. Sorgulama işlemi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi internetten, ‘’toki.gov.tr/satis/tr/kura/‘’ adresine girer.
 • Açılan sayfada yer alan boşluğa, kendine ait T.C. kimlik numarasını yazıp, ‘’ben robot değilim’’ başlıklı kutucuğa tıklar.
 • İşlem sonrası sayfa altında yer alan, ‘”filtrele” kutucuğuna tıklanır.

Adımların tamamlanması ile TOKİ engelli projeleri ev alımı kapsamında yapılan başvurunun onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi ve kura sonuçları, ekranda görüntülenir.

TOKİ’den Konut Nasıl Alınır, Alma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden

Yorumlar

 1. Yusuf Yıldız dedi ki:

  Bizim hakkımızı engelli çocuklara veriyosunuz adamlar bilerek çocuğunu hastaneye goturmuyorlar engelli kişilerin altında arabasi traktörü ev veriyosunuz bize de şekere,una,tupe,herşeye zam vurdunuz onların ise ailelerine bakiyosunuz Allahim size soracak 20 sene önce köyde en zengin bizdik ama şimdi koyde herkes bize aç diyo çünkü onlar siz verdikce onlar şımardılar Allah sizi bildiği gibi yapsın yazıklar olsun.B iz evde yatacak biyer bulamıyoruz evimiz dokuloyo ustumuze siz yine onlara yardım edin

  1. abdullah dedi ki:

   yahu çok saçma yorum yapmışsın kıskançlık yapma

  2. aydın halıcı dedi ki:

   senin şu yorumun bile o duruma niye düştüğünü açıklıyor. iyi olmuş sana.hak etmişsin.engelli insanlar çalışamazlar.ne olsaydı devlet onlara bakmasaydı da açlıktan ölseler miydi?

  3. yunus dedi ki:

   dengegiz seni git o zaman bir uzluvunu kaybette gör hayatın zorlukları vucuttaki zorlukları,
   vucudun ne tepki veriyor gör 5 sene 10 sene kendıne gelemezsin..