Engelli

2020 TOKİ Engelli Projeleri Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

2020 TOKİ engelli projeleri kapsamında, engellilerin ev edinmesi için Ankara, Burdur, Bitlis, Bartın, Konya, Sinop gibi birçok yerde ev alım koşulları, engelli vatandaşlara sunulur. Başvuru için engelli vatandaşlar tarafından, devlete ait banka kurumlarına, ev alımı için talepte bulunulması gerekir. Engelli vatandaşlar, TOKİ ev alımlarında, uygun fiyatlı ev alım olanağından yararlanırlar. Başvuru yapılabilmesi için gerekli olan temel şartlar arasında, kişinin, % 40 oranında engeli olduğunu belirten, Sağlık Kurulu Heyeti Raporuna sahip olması yer alır.


2020 TOKİ Engelli Projeleri İçin Koşullar Nelerdir?

2020 TOKİ engelli projelerinden yararlanmak ve ev alımı sağlamak amacı ile uyulması gereken koşullar şu şekilde sıralanırlar:

 • TOKİ engelli projelerinden yararlanmak için Türkiye vatandaşı olma koşulu aranır.
 • Başvuru yapılacak olan projenin bulunduğu ilde bir yıldır ikamet ediyor olma şartı aranır.
 • Başvuru yapacak engelli vatandaşın daha önceki bir tarihte TOKİ’den ev almamış olması gerekir.
 • Engelli vatandaşın kendi üstüne veya eşi üstüne her hangi bir tapu kaydı olmaması gerekir.
 • Başvuru yapacak olan engelli vatandaş, 25 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Engelli vatandaşın yaşadığı haneye giren toplam aylık gelir miktarı 4.500 TL’yi aşmamalıdır.
 • Engelli vatandaş İstanbul içi ikamete sahip ise hanesine giren toplam gelir miktarı 4.800 TL’yi aşmamalıdır.
 • Başvuru yapacak engelli bireyler, Sağlık Kurulu Heyeti Raporuna sahip olmalı ve bu raporda en az % 40 oranında engeli oldukları ifade edilmelidir.

Bu koşullara uygunluk sağlayan kişiler, TOKİ engelli projelerine başvuru sağlarlar.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Ön Ödeme Ücretleri Ne Kadar?

2020 TOKİ engelli projeleri ile konut alımı için yapılan başvurularda ödenen ön ödeme ücret tutarı, 2+1 evler için 500 TL, 3+1 evler için 1.000 TL olarak belirlenir. Bu ön ödeme ücreti, devlet bankalarına yapılan başvuru sırasında, peşin olarak ödenir.

Ön ödeme işlemi ile TOKİ engelli projelerinden konut almak için başvuru belgesi doldurulup, kura sistemine dahil olunur. Ev peşinatları ise kura sonuçlarının belirlenmesi sonrası, onay alan kişilerce, başvuru yapılan devlet bankalarına yatırılır. Peşinatlar ise alınan evin değerinin % 12’si kadar talep edilir.

2020 TOKİ Engelli Projelerine Nereden Ulaşılır?

2020 TOKİ engelli projelerine, projelerin yapıldığı yerlerin bilgilerine, projede yer alan konutların fiyat bilgilerine, ‘’ toki.gov.tr/satis/tr/projeler?Page=1 ‘’ adresi üzerinden ulaşılır. Bu adrese internet yoluyla giriş yapılarak, açılan sayfa ekranında projeler görüntülenir. Açılan sayfa ekranında yer alan başlıklarda, proje isimleri, TOKİ engelli projelerinin yapıldığı yerlerin isimleri, bu projelerde yer alan evlerin fiyat seçenekleri, net bir şekilde sırasıyla görüntülenir.

2020 TOKİ Engelli Projelerinin İndirim Uygulamaları Nelerdir?

2020 TOKİ engelli projelerinden uygulanan indirimler hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • TOKİ engelli projeleri indirimleri erken ödeme koşulu ile sağlanır.
 • Ev alımında erken ödeme gerçekleştiren engelli vatandaşlar, ev fiyatı üzerinden % 18 oranında indirimden yararlanma olanağı elde ederler.
 • Bu indirim çeşidi dönemsel olarak ve belirli projelerde uygulanmaktadır.
 • 2020 TOKİ engelli projelerinden ev alımı için başvuru yapan engelli vatandaşlar, başvuru sırasında indirim uygulamaları hakkında bilgilendirilirler.

Engelli vatandaşların yaşadıkları ilde yer alan projeler, erken ödeme indirimi kapsamında yer alıyor ise erken ödeme ile alınan evlerin fiyatları üzerinden % 18 oranında indirim uygulanır.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Kontenjan Sayıları Nedir?

2020 TOKİ engelli projeleri kontenjan sayıları, engellilerin ev alımında avantajlı koşullardan yararlanmaları için yüksek tutulmaktadır. TOKİ projelerinde engellilere sunulan kontenjan sayıları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • 2020’nin tüm TOKİ projeleri içerinde engellilere sunulan kontenjan oranı % 5 olarak belirlenmiştir.
 • %5 kontenjan oranı engelli vatandaşların ev alımı kolaylıkla sağlamaları ve engelli vatandaşlara yönelik sunulan ev satış projelerinin çoğaltılması amacı ile uygulanır.
 • 2020 TOKİ engelli projeleri başlığı altında satışı sağlanan evlerin ise tüm kontenjanları, engelli vatandaşlar için ayrılmıştır.

TOKİ kuruluşunun Türkiye çapında gerçekleştirdiği konut projeleri içerisinde yer alan her 100 evden 5 adedi engelli vatandaşların alımı için tahsis edilir.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Konut Tipleri Nelerdir?

2020 TOKİ Engelli projeleri kapsamında yapılan kotu tipleri, 2+1 ve 3+1 seçenekler ile sunulur. Konutlar, toplu konut projesi bazında inşa edilirler. TOKİ 2+1 engellilere yönelik konut tiplerinde 85 metre kare alan ile inşa yapılırken, 3+1 konut tipleri için 120 metre kare alan ile inşa koşulları sağlanır. Bu projeler içerisinden ev alımı için başvurular, devlet bankalarına yapılır.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Ev Fiyatları Ne Kadar?

2020 TOKİ engelli projelerinde yer alan evlerin fiyatlarına ilişkin bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • TOKİ engelli konut projelerinde yer alan 2+1 evlerin fiyatları 139 bin TL’den başlamaktadır.
 • TOKİ engelli projeleri kapsamında sunulan 3+1 konutların fiyatları ise 160 bin TL ‘den başlamaktadır.
 • Fiyatlar evlerin bulunduğu proje illerine ve sahip oldukları metrekare büyüklüklerine göre değişmektedir.
 • Engelli vatandaşa uygun olan ev fiyat seçenekleri hakkında detaylı bilgilendirme, bankalara yapılan başvuru sırasında sağlanır.

2020 TOKİ Engelli Projelerine Başvurular Nereden Yapılmalıdır?

2020 TOKİ engelli projelerine başvurular, devlet bankaları kanalınca yapılır. Engelli vatandaşlar, TOKİ engelli projelerinden ev alımı sağlamak için Ziraat Bankası’na veya Halk Bankası’na başvuru gerçekleştirirler. Bankalara başvuru yapılırken, engelli vatandaşlara en yakın olan banka şubelerine gidilir.

Bu bankalara yapılan başvurular sırasında, TOKİ engelli projeleri başvurusu için gerekli olan evrakların teslimi eksiksiz şekilde yapılarak, ‘’TOKİ engelli projeleri ev alım başvurusu formu’’ doldurulur. İşlemler yoluyla başvuru yapılıp, ev alım olanağından yararlanılır.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

2020 TOKİ engelli projeleri müracaatları için talep edilen evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Engelli vatandaşa ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Engelli vatandaşa ait, engellilik durumunu ve oranını ifade eden, Sağlık Kurulu Heyeti Raporu, başvuru sırasında iletilmesi gereken evraklardır.

Bu evraklar ile engelli vatandaşlar, Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerine giderek, 2020 TOKİ engelli projeleri kapsamında ev alımı için müracaat sağlarlar.

2020 TOKİ Engelli Projeleri İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

2020 TOKİ engelli projelerine başvuru yapmadan önce kişinin engellilik durumunu gösteren rapor alınmalıdır. Engellilik oranını ifade eden Sağlık Kurulu Heyeti Raporu alımı için engelli kişi yakınları ile birlikte, tam teşekküllü bir devlet hastanesine, üniversite hastanesine veya özel hastaneye gitmelidir. Hastanede, TOKİ engelli projelerinden yararlanmak için engelli raporu alınmak istendiği belirtilir.

Talep üzerine muayene işlemleri sağlanıp, kişinin engellilik durumunu ifade eden ve üzerinde engellilik oranı bilgisinin yer aldığı, Sağlık Kurulu Heyeti Raporu iletilir. Bu rapor alımı ile belge üzerinde % 40 engelli görülen kişiler, 2020 TOKİ engelli projelerine ev alımı için başvuru sağlarlar.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Başvuru Talebi Nasıl Yapılır?

2020 TOKİ engelli projelerine müracaat talebi yapılırken izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Engelli vatandaş, kendisine en yakın Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerinden tercih ettiğine gider.
 • Şubede görev alan müşteri temsilcileri ile görüşür.
 • Müşteri temsilcisine, nüfus cüzdanını, Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya özel hastaneden almış olduğu Sağlık Kurulu Heyeti Raporunu iletir. Bu rapor üzerinde kişinin % 40 veya üstü oranda engelli olduğu ibraz edilmektedir.
 • Müşteri temsilcisine, 2020 TOKİ engelli projeleri kapsamında ev alınmak istendiği iletilir.
 • Müşteri temsilcisi ile ev projelerine yönelik fiyatlar görüşülür ve kişiye en uygun fiyatlı olan evin alımı için danışmanlık sağlanır.
 • Seçilen fiyat kriterlerine uygun evin alımının başvurusu için ‘’ TOKİ engelli projeleri ev alımı başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.
 • Form doldurma işlemi sonrası, ev alım ön ödemesi yapılır. Ön ödeme iki atrı bir evler için 500 TL, üç artı bir evler için 1.000 TL olarak ödenir.

Adımlar ile başvuru işlemi tamamlanır. İnternet ile kura sorgulama işlemi yapılarak, 2020 TOKİ engelli projeleri ile konut alımına ilişkin onay bilgisi alınır. Ev sahibi olmaya hak kazananların, bankaya yapmış oldukları başvuru da aynı anda onay alır. Onay ile evin fiyatının % 12’si kadar peşinat nakit ödenip, ilerleyen aylarda taksit ödemelerine başlanır.

2020 TOKİ Engelli Projeleri Başvuru Sorgusu Nasıl Yapılır?

2020 TOKİ engelli projelerine banka yoluyla başvuru yapan kişiler, başvuru onaylarının gerçekleşmesi için bekleme sürecine girerler. Bankaya yapılan başvuru sonrası internetten sorgulama yapılarak TOKİ engelli projesi ev alımın onaylanıp onaylanmadığı öğrenilir. Ev alım onayı alanların, bankaya yaptıkları başvuruları da aynı anda onay alır. Sorgulama işlemi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi internetten, ‘’ toki.gov.tr/satis/tr/kura/ ‘’ adresine girer.
 • Açılan sayfada yer alan boşluğa, kendine ait TC kimlik numarasını yazıp, ‘’ben robot değilim’’ başlıklı kutucuğa tıklar.
 • İşlem sonrası sayfa altında yer alan, ‘’ filtrele’’ kutucuğuna tıklanır.

Adımların tamamlanması ile 2020 TOKİ engelli projeleri ev alımı kapsamında yapılan başvurunun onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi ve kura sonuçları, ekranda görüntülenir.

TOKİ’den Konut Nasıl Alınır, Alma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı