ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Staj Döneminde Prim Ödemesi Yapılır mı?

Staj Döneminde Prim Ödemesi Yapılır mı?
SGK
30.11.2020

Özellikle koronavirüs salgını yüzünden en çok etkilenmiş olan alanların başında eğitim geliyor. Eğitimin her kademesi bu salgından etkilenirken, staj konusunda da pek çok olumsuz durum bulunuyor. 30 Kasım tarihinden itibaren ise staj başlama süresi geçerli kabul edilecek.

Staj Dönemi Başlıyor

Hızla yayılan koronavirüs salgını ile mücadele etmek için eğitim alanında önemli değişimler ve önlemler gündeme gelmişti. Eğitime ara verilmiş ve yüz yüze eğitimden vazgeçilmişti. Bu dönemde staj yapacak olanların da staj tarihleri ertelenmişti. 30 Kasım’dan itibaren ise staj dönemi başlıyor.

Salgından en çok etkilenen alanlardan birisi olan eğitim ve staj konusunda ise son zamanlarda yine vaka sayılarının artması ile nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor. Aynı zamanda bu konu sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nı değil, staj sözleşmelerini yapmış ya da yapacak olan öğrenciler ile birlikte stajyer çalıştırma zorunluluğu  olan işletmeleri de yakından ilgilendiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından geçen haftalarda yapılmış olan açıklamada, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim görmekte olan öğrencilerin, işletmelerde staj sözleşmesi bulunanların ve işletmelerde beceri eğitimine gitmesi gereken çırak öğrencilerin staj uygulamalarının 30 Kasım tarihinde başlayacağı açıklandı. Fakat staj uygulamasının yapılması için bazı koşullar getirildi.

Yeni Dönemde Stajlar Nasıl Yapılacak?

Staj yapmak isteyen ya da yapacak olan öğrenciler için salgın döneminde farklı uygulamalar söz konusu olacak. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış olan açıklamada, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim görmekte olan, işletmelerde staj sözleşmesine sahip olan ve işletmelerdeki beceri eğitimlerine giren çırak öğrencilerin staj yapmaları için belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Buna göre işletmenin stajyer konusunda talebinin olması, öğrenci velisinin çocuğunun staj yapmasına yönelik izninin bulunması ve aynı zamanda staj yapılacak olan işletmede koronavirüs salgınına yönelik gerekli olan önlemlerin alınması gerekiyor.  Bu şartların yerine getirilmesi halinde 30 Kasım tarihinden itibaren stajlar yapılmaya başlanılacak.

Staj Döneminde Prim ve İşletmelerin Sorumlulukları

Konuyla ilgili olarak merak edilen konulardan bir tanesini de staj döneminde prim alıp almamak oluşturuyor. 3308 sayılı kanun dahilinde staj yapmakta olan öğrenciler için staj sürelerine ait olan sigorta primlerinin okul tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu yüzden işverenler için stajyerlere prim ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu yüzden prim ile ilgili olası sorunlar işletmeler ile değil öğrenci olunan okul ile görüşülmelidir.

Bir diğer önemli konu da işletmelerin bu dönemde staj yapacaklar için alacakları önlemler noktasında öne çıkıyor. Koronavirüs salgını yüzünden belirli yaş grupları belirli saatlerde sokağa çıkabiliyorlar. Staj yapan 20 yaşın altında olan öğrenciler de bu bakımdan kısıtlama kapsamında tutuluyorlar.

Yaş grupları nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında bulunan kesimler, işletmede mesleki eğitimlerini – stajlarını sürdürmeleri halinde işletmeden ya da SGK’dan alacakları belge ile kısıtlamadan muaf tutuluyorlar.

Bu açıdan eğitimlerini sürdürmekte oldukları okul müdürlüklerine öncelikle başvurarak öğrencilerin yapmış oldukları staja yönelik ilgili belgelerin düzenlenmesi ve staj günlerinin de belirtilmesi önem taşıyor. Aynı zamanda staj görmekte olan öğrenciler işletmelere gidiş gelişleri süresince bu belgeyi yanlarında taşımaları gerekiyor. 

Staj yapılacak olan işletmeler ise ilgili kanun kapsamında 10 ve daha fazla çalışana sahip olan işletmelerin, personel sayısının yüzde 5’inden az olmamak kaydıyla stajyer bulundurma zorunluluğu bulunuyor. Bunun yanında stajlar için ilgili iş kolunda da işletmenin faaliyet göstermesi gerekiyor. Stajyer çalıştırmayan işletmeler için ise mesleki eğitime katkı payı ödemesi zorunlu tutuluyor.

Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor

Çıraklık ve Staj Sureleri Emeklilikten Sayılır Mı?

SGK GSS Primleri Ne Kadar Oldu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.