• SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

  Fizik tedavi, fiziksel ve fonksiyonel bozulmaların teşhis ve tedavisini kapsar. Fizik tedavi, sıcak – soğuk uygulamalar, masaj, egzersiz, elektrik akımı gibi uygulamalarla ağrıyı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedavi şeklidir. Fizik tedavi servisinde aşağıdaki rahatsızlıklar tedavi edilmeye çalışılır:


  • Romatizmal hastalıklar,
  • Kas – iskelet sistemi hastalıkları,
  • Ağrılı rahatsızlıklar,
  • Beyin- omurilik ve sinir felçleri,
  • İnme,
  • Sinir sıkışmaları,
  • Eklem katılığı hastalığı,
  • Spastisite,
  • Kırıkların tanı ve tedavisi.

  Fizik Tedavide Uygulanan Tedavi Yöntemleri

  • Sıcak uygulama
  • Soğuk uygulama
  • Elektroterapi
  • Mekanoterapi
  • Hidroterapi
  • Egzersiz uygulamaları uygulanan başlıca tedaviler arasında yer almaktadır.

  Fizik tedavinin amacı ağrılarınızı azaltarak, kaslarınızı gevşetmek, dolaşımınızı olumlu yönde etkilemek, hareket kabiliyetini artırmak ve ilaç kullanımını azaltmaktır.

  SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

  Fizik tedavi bölümünün hangi hastalıklara nasıl tedaviler uyguladığından bahsettik. Bu tedavileri alırken aklımıza en çok gelen soru belki de budur. Peki, SSK fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu? Fizik tedavi işlemleri,

  • 30 seansa kadar olan fizik tedavi uygulamaları için,
  • Bölge kontrolüne tabi olmayan teşhislerde 30 seansı geçecek uygulamalarda,
  • 31-60 seans kadar olan tedavilerde,
  • 60 seans üzerinde uygulanacak tedaviler için düzenlenecek raporlar doğrultusunda tüm tedavi masraflarınız SSK tarafından karşılanmaktadır.

  Tedaviyi alacak hastaların rapor düzenlemeleri yapıldıktan sonra 15 gün içersinde tedaviye başlamaları gerekmektedir. Ayakta alınacak fizik tedaviler için günde 1 seans, yatarak tedavi olan hastalarda ise aynı bölge için 1 seans ücreti kurumca karşılanmaktadır.  Yani aynı gün içerisinde fizik tedavi bölümünden tek seans almanız mümkündür. Ayrıca SSK Fizik tedavi uygulamaları için bazı süreleri şu şekilde belirlemiştir;  bir yıl içinde aynı bölgeniz için uygulanacak fizik tedavi toplamda 30 seans olarak belirlenmiştir. Vücudunuzun iki farklı bölgesi için fizik tedavisi uygulanıyor ise toplamda 60 seans olarak belirlenen bu tedavileriniz SSK tarafından karşılanmaktadır.

  Fizik tedavi uygulanacak bölgeler aynı ise yılda iki kez rapor düzenlenebilmektedir. Raporunuz düzenlendikten sonra fizik tedavi uygulamanız başlayınca eğer 5 iş gününden fazla tedavinize gelmez iseniz tekrar baştan rapor düzenletmeniz gerekmektedir. Eğer sağlık raporunuz düzenlenmez ise SSK bu masrafları karşılamamaktadır. Unutmayın aynı yere tekrar fizik tedavi uygulaması için yılda iki kez hakkınız bulunmaktadır. Böylece SSK fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu? Sorusunun cevabını bulmuş olduk.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Özel Hastanelerde Fizik Tedavi

  SSK fizik tedavi hizmetleri özel hastanelerde ödenmekte midir?  Devlet hastanelerinde uzun sıralarda beklemek istemeyen birçok hasta artık fizik tedavilerini anlaşmalı özel hastanelerde yaptırmaya başlamıştır. SSK tedavi masraflarınızın tamamını karşılıyor fakat özel hastanelerin aldığı katkı payları hasta tarafından ödenmektedir. Yani hastaneden hastaneye değişim gösteren bu katkı payları SSK’ nın ödemesi dışında kalmaktadır.

  Evde Fizik Tedavi

  SSK fizik tedavi uygulamaları içinde evde fizik tedavi almaları gereken hastalar için maalesef SSK bu masrafları karşılamamaktadır.

  Kaplıca Uygulaması SSK Kapsamında Mı?

  SSK fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu? Sorusunda en merak edilen alanlardan birisi de ‘kaplıcaların ödemeleri karşılanıyor mu?’ kısmıdır. Yapılan düzenlemeler ile gerekli şartları taşıyan hastaları için SSK fizik tedavi kapsamında bu masrafları ödemektedir. Tabi yine bu ödemeden faydalanmanın ilk şartı tedavi raporunuzun olmasıdır. Raporunuzda konulan teşhisin, önerilen tedavinin kaç günlük bir zaman periyoduna tabi olacağı gibi bilgilerin kesinlikle yer alması gerekmektedir. Raporunuz düzenlendikten itibaren 6 ay içerisinde kaplıca tedavinize başlamanız gerekmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından izinli olan işletmelerde tedavinizi başlatmalısınız aksi halde masraflarınız karşılanmamaktadır. Yukarıda değindiğimiz gibi bu tedaviler için doktor raporunuzun olması kesinlikle şart. Yani bir bölgeniz için 30 seans tedavi alacağınızı ve yılda iki kez fizik tedavi hakkınız olduğunu unutmamalısınız.

  Kaplıca tedavinizi hekimiz onaylar ve raporunuz onaylanır ise bu onay tarihinden itibaren 5 iş günü içinde anlaşmalı kaplıcaya başvurunuz halinde yol masraflarınız da SSK tarafından karşılanmaktadır. Raporunuzda bir refakatçiniz olması gerektiği yazıyor ise SSK refakatçinizin yol masrafı ve gündelik giderlerini de karşılamaktadır. Burada bilmeniz gereken SSK hastanın ve refakatçinin yol masraflarını dolmuş, otobüs gibi taşıtlar üzerinden hesaplanarak ödemektedir. Yani uçakla gitmek isterseniz bu masrafınız maalesef karşılanmayacaktır.

  SSK kaplıca tedavileri kapsamında 242 otelin Sağlık bakanlığı ile anlaşma sağladığı görülmektedir. Bu otellerin nerede ve hangileri olduğuna SSK’nın internet sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür. Tıpkı normal fizik tedavilerde olduğu gibi sağlık raporunuzu aldıktan sonra size verilen sürede tedavi işlemlerinize başlamaz iseniz tekrar baştan sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir. Yine 5 iş günü tedavinize ara vermeniz durumunda raporunuz yeniden düzenlenmek zorundadır.

  SSK fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu? Sorusu için yanıtlarımızı sıraladık. Evet, SSK fizik tedavi ücretlerinizi karşılıyor. Hatta özel hastanelerde bu tedaviniz yine karşılanmaktadır. Siz sadece özel hastanenin katkı payını ödeyerek tedavinizi başlatmış oluyorsunuz. SSK yaptığı düzenlemeler ile kaplıca ücretlerini bile karşılamaktadır. Unutmamanız gereken aynı bölgeniz için 30 seans fizik tedavisi alabildiğiniz ve bu bölgeniz için yılda 2 kez fizik tedavi alma hakkınız olduğudur. Ayrıca bu tedavilere başlanması ve masraflarının SSK tarafından karşılanması için sağlık raporu almanız gerekmektedir.

  SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?

  SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

  SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?  tıkla sorunu sor

  SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. betül ergül dedi ki:

   merhaba Ben bi fizik tedvi merkezi açmayı düşünüyorum bununla ilgili sigortanın hastabasına a b c d grupları için kuruma ne kadar ödeddeğini öğrenmek istiyorum ?

  2. İHSAN BAŞAR dedi ki:

   Polis memuruyum operasyonda elimden vuruldum tedavim oldu 20 gün fizik tedavi gördüm. tekrar görmek için hastaneye başvurdum. bu yılki fizik tedavi hakkımın dolmuş olduğunu söylediler. ancak yine 2018 yılı başlarında yine operasyonda omzum kırılmıştı o zamanda 15 gün fizik tedavi gördüm. toplamda 2018 yılında 35 gün fizik tedavi gördüm. şu anda sol elimin açılması için fizik tedaviye ihtiyacım var.

  3. Melisa dedi ki:

   SGK, fizik tedaviyi bir yıl içinde kaç ay arayla tekrar karşılayabiliyor. Örneğin 30 seansı fizik tedavide kullanan bir hasta nekadar süre sonra tekrar aynı fizik tedavi hakkını kullanabilir.

  Sorunuzu Yazın