SSK

SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

SSK’nın fizik tedavi için bütçesi bulunmaktadır. Fizik tedavi masrafları, gerekli şartların sağlanması ile SSK tarafından karşılanır. Karşılanacak masraflarda hastanın durumu göz önüne alınır. Bu şekilde seans sayısına, yerine ve bir yıldaki rapor yenileme hakkına karar verilir. Kişilerin yanında refakatçi bulunması gerekliliği dahi, fizik tedavi masraflarını karşılama durumunu etkiler.


Refakatçi olması durumunda gerekli şartların sağlanması ile masraflar SSK tarafından ödenir. Ayrıca kişilerin raporlarının yanmaması için, rapor süresi dikkate alınarak fizik tedavi başlangıcı yapılmalı, tedavinin sürekliliği sağlanmalıdır. Sürekliliğinin olmadığı tespit edilen tedavilerde, fizik  tedavi raporunun iptal edilmesi söz konusu olacaktır.

SSK Fizik Tedavi Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

SSK’nın fizik tedavi masraflarını karşılamasının şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Fizik tedavi uygulamaları 30 seansa kadar verilmelidir.
  • Eğer uygulanması gereken fizik tedavi bölge kontrolüne tabi değilse, seans sayısı 30’u geçebilir.
  • 60 seansı geçmesi gereken tedavilerde rapor süresi dikkate alınmaktadır. Doktor raporunun düzenli olarak yenilenmesi ile fizik tedavi alınmaya devam edilebilir.
  • Fizik tedavi almak isteyen kişilerin, rapor düzenlemeleri yapıldıktan sonraki 15 gün içerisinde tedaviye başlamaları gerekmektedir.

SSK’nın Fizik Tedavi Masraflarını Karşılaması İçin Şartlar Nelerdir?

SSK tarafından karşılanan fizik tedavide şartlar, kişilerin raporlu olması ile başlamaktadır. Sigortaya tabi kişilerin bireysel olarak fizik tedavi talepleri, SSK tarafından karşılanmaz. Bunun yanında kişiler, bir günde en fazla 1 seans fizik tedavi almalıdır.

Engel durumlarında raporun sürekli olması söz konusu olacaktır. Burada da SSK, fizik tedavi masraflarını ömür boyu karşılar.

Eğer bir yıl içerisinde sadece bir vücut bölgesinden fizik tedavi alacaksanız 30 seans, birden fazla vücut bölgesinden alacaksanız 60 seans SSK tarafından karşılanır. Fizik tedaviniz art arda verilmekte ise, 5 iş günü tedaviye gelmemeniz durumunda raporunuz iptal olur.

Tekrar rapor çıkarmanız gerekir. Eğer bu durumda sağlık raporunuz düzenlenmezse SSK  bu parayı ödemeyecektir. Her fizik tedavi başvurusu için yılda 2 hakkınız bulunmaktadır.

SSK Fizik Tedavi Uygulanacak Bölge Değiştiğinde Ödemeye Devam Eder Mi?

Fizik tedavi uygulanacak bölge değiştiğinde SSK ödemeleri değişmemektedir. Birden fazla bölgede fizik tedavi uygulanacaksa, rapor doğrultusunda ödemeler yapılmaktadır. birden fazla vücut bölümünde hasar olduğu bildirilen durumlarda 60 seansa kadar ücretler SSK tarafından ödenir. Engellilik durumunda da birden fazla vücut bölümünde sorun olması durumu, SSK ödemelerini değiştirmez.

Hangi Durumlarda Ücretsiz Fizik Tedavi Hakkından Yararlanılmaz?

SSK’nın fizik tedavi için ödeme yapmayacağı durumlar, kişilerin sahip oldukları raporu doğru şekilde kullanmadıklarının tespit edildiği durumlardır. Rapor alınmasından sonraki 2 hata içerisinde fizik tedaviye başlanmış olması, tedavinin 5 gün art arda aksatılmaması gerekir.

Seans sayısına göre değil, süre ile rapor oluşturulmuşsa, süre dikkate alınır. Aynı gün için alınacak birden fazla seansta, ikinci seans ücreti özelden sayılır. Dolayısıyla ücreti SSK tarafından ödenmez.

Raporunuz bittiyse, yenisini çıkarmadıysanız fizik tedavi seanslarınız SSK tarafından ödenmez. Aynı bölge için çıkarılan birden fazla rapor söz konusu ise, ikinci rapordan itibaren ücretler ödenmeye devam eder. Örneğin bacağınız için doktor fizik tedaviye karar vermişse, size verilen rapor ile fizik tedavi almaya başlarsınız.

30 seanslık hakkınız bittiğinde doktor yeniden aynı bacağınız için fizik tedavi önerdi ise, 30 seanslık hakkınız yeniden var olur. böylelikle ücret ödemenize gerek kalmaz.

SSK Özel Hastanelerdeki Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar Mı?

Özel hastanede alınacak fizik tedavide SSK ödemesi yapılmaktadır. SSK, özel hastanede de fizik tedavi masraflarını karşılasa da, özel hastanelerden alınacak katkı payını karşılamamaktadır. Bu nedenle hastaların sadece katkı payını ödemeleri gerekmektedir. katkı payı, gidilecek özel hastaneye göre değişiklik gösterir. Katkı payı ücretlendirmesini hastane ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

SSK Evde Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar Mı?

Evde fizik tedavide SSK ödemesi yapılmamaktadır. Evden çıkamayacak durumda olması nedeniyle doktor kararı ve raporu ile hastalar, evde fizik tedavi olmaları gerektiğine ilişkin belge çıkarabilmektedir. Ancak bu hastalara evde yapılacak tedavilerde, fizik tedavi uygulamaları ücreti özel olarak sayılmakta, SSK tarafından karşılanmamaktadır.

SSK Kaplıca Tedavilerini Karşılar Mı?

SSK kaplıca tedavisi ödemesi yapmaktadır. Kaplıcaların tedavi amaçlı kullanımına bağlı olarak, doktor raporu ile kaplıcaya gitmesi gereken kişiler için fizik tedavi masrafları, SSK tarafından karşılanır. Alınacak rapor doğrultusunda karşılanacak ücretler, sadece kaplıca tedavisi içindeki ücretler değildir.

Hastanın orada yapacağı barınma, yemek gibi harcamaları asgari olarak SSK tarafından karşılanmaktadır. Bu durumun meydana gelebilmesi için özel olarak rapor hazırlanmalı, kişilerin kaplıcaya gitmesi gerektiği doktor tarafından tescil edilmelidir.

Kaplıca Tedavilerinin SSK Tarafından Karşılanması İçin Şartlar Nelerdir?

Kaplıca tedavisi alma koşulları öncelikle bir raporun olmasıdır. Kişilerin, sadece SSK ile anlaşması bulunan kaplıcalara gitmesi gerekmektedir. Bu kaplıcalar için harcanacak ücret belli olduğundan, ayrılan ödenek de sabittir. Ekstra yapılan harcamalar, hastanın ödemesi dahilindedir.

Kaplıca Tedavisini SSK’nın Karşılaması Durumunda Alınacak Raporun Özellikleri Nelerdir?

Kaplıca tedavisinde kullanılacak  rapor doktor tarafından hazırlanmalıdır. Üzerinde hastanın tanısı bulunmalı, süreli olmalıdır. Raporun içerisinde hastanın ne kadar süre kaplıca tedavisine ihtiyacı olduğu beyan edilmelidir. Hastanın kimlik bilgilerine uygun şekilde hazırlanan rapor, doktordan başka kimsenin onayına gerek kalmadan işleme konacaktır. Kaplıca tedavilerinde raporlar bölgeye göre hazırlanmaktadır.

Birden fazla bölge için birden fazla rapora ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında kişi, bir bölge için en fazla 30 seans kaplıca tedavisi alabilir. Birden fazla bölge için en fazla 60 seans alabilmektedir.

Kaplıca Tedavisinde Rapor Alımından Ne Kadar Zaman Sonra Tedaviye Başlanmalıdır?

Kaplıca tedavisi başlangıcı raporun alımından sonra 6 ay içinde tedaviye başlanması gerekmektedir. Raporun düzenlenip hekim tarafından onaylanmalıdır. Onay tarihinden itibaren 5 iş günü içinde kaplıcaya gidilmesi durumunda yol masrafları da SSK tarafından karşılanır.

Ancak alınacak yol parası, kara taşıtlarına göre ayarlanmıştır. Uçak yolculuklarında yapacağınız masraflar size aittir. 242 kaplıca ile Sağlık Bakanlığı’nın anlaşması bulunmaktadır.

Buralara başvurulması durumunda SSK masrafları karşılamaktadır. 5 gün art arda tedaviye gidilmemesi durumunda, raporunuz iptal edilecektir. Bu durumlarda yeniden rapor çıkarmanız mümkündür. Bunun yanında raporun düzenlemesi geciktiyse ya da bir sorun olduysa, aldığınız fizik tedavi seansları özel olarak sayılır ve ücreti sizden tahsil edilir.

SSK Kaplıca Tedavisini Kaç Kez Karşılar?

Kaplıca tedavisi hak sayısı yılda 2 kez olarak belirlenmiştir. Sürekli rahatsızlığı olanlar ve engeliler dahil, kişiler yılda 2 kez kaplıcaya SSK ile gidebilmektedir. Belirtilen yılda 2 kez sayısı, tek bölge için belirlenmiştir. Birden fazla bölgede yılda 4 kez kaplıca tedavisi alma imkanınız bulunmaktadır.

SSK Fizik Tedavide Refakatçi Ücretlerini Karşılar Mı?

Fizik tedavide refakatçi ücretleri, özellikle engellilerde ve yaşlılarsa söz konusu olmaktadır. Rapor içeriğinde hastanın refakatçiye ihtiyacı olduğu yazıyorsa, SSK, refakatçi ücretlerini de karşılamaktadır. Özellikle kaplıca tedavilerinde SSK, refakatçi bulunup bulunmamasına dikkat etmektedir.

Kişinin refakatçiye ihtiyacı varsa, ancak raporda bu durum atlandıysa, ödemeler tek kişilik olarak yapılır. Ödeme yapılmayan kişi, fizik tedavi sırasında kişinin yanında bulunsa dahi masrafları karşılanmaz.

SGK Diş Telini Karşılıyor mu ?

SGK, Sigorta Lensi Karşılıyor mu?

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben MS hastasiyim gecen sene fizik aldim su an uzatma aliyordum 15 gün oldu Martin 16 sında günm dolduğu için uztmayi SGK bitirmiş dedi bana tıp merkezi ve sıfırdan kendi süreni Alman gerek dedi böyle birsey var mi acaba

  2. merhaba Ben bi fizik tedvi merkezi açmayı düşünüyorum bununla ilgili sigortanın hastabasına a b c d grupları için kuruma ne kadar ödeddeğini öğrenmek istiyorum ?

  3. Polis memuruyum operasyonda elimden vuruldum tedavim oldu 20 gün fizik tedavi gördüm. tekrar görmek için hastaneye başvurdum. bu yılki fizik tedavi hakkımın dolmuş olduğunu söylediler. ancak yine 2018 yılı başlarında yine operasyonda omzum kırılmıştı o zamanda 15 gün fizik tedavi gördüm. toplamda 2018 yılında 35 gün fizik tedavi gördüm. şu anda sol elimin açılması için fizik tedaviye ihtiyacım var.

  4. SGK, fizik tedaviyi bir yıl içinde kaç ay arayla tekrar karşılayabiliyor. Örneğin 30 seansı fizik tedavide kullanan bir hasta nekadar süre sonra tekrar aynı fizik tedavi hakkını kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu