• SSK Fizik Tedavi Ödemeleri 


  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile sıraladığı gündelik ve refakatçi giderleri, yol masrafı ve sağlık hizmetleri gibi harcamaları karşılıyor. Bu harcamaların karşılanması ise belirlenen tanılar söz konusu ise gerçekleştirilmiş oluyor. Bunun yanı sıra bazı özel durumlarda karşılanmış olan harcamalar farklılık gösterebiliyor. Kimi durumlarda hastalıkların tedavi seansı sınırı genişletebilirken kimi durumlarda ise kurul raporu şartı koşuluyor. Bunun yanı sıra bazı durumlarda tedavi edilecek hastanın yol masrafları karşılanmazken, bazı durumlarda ise hastanın ve refakatçisinin de yol masrafları karşılanmış oluyor.


  Rapor Almak Mecburi

  Gerekli şartlar sağlandığında kaplıca tedavilerinin harcamaları da karşılanabilmekte. Bu harcamanın karşılanabilmesi için ise, önce bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon merkezinin doktoru ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji doktoru tarafından alınmış bir rapor bulunması gerekmekte. Alınan raporda hastalığın tanısı, tavsiye edilen tedavi, tedavinin seans ve gün sayısı ise mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde rapor geçersiz sayılır. Sigortalı hastalar raporu aldığı tarihten itibaren maksimum altı ay içerisinde tedavilerine başlamazlarsa rapor geçersiz sayılır ve tedavi harcamaları karşılanmaz. Bunun yanında ise tedaviye başlanan kurum mutlaka Sağlık Bakanlığı’nın işletme izni verdiği kurumlardan biri olmalıdır.

  Ekstra Rapor Hazırlanmadığı Sürece 30 Seansa Kadar Karşılanacak

  Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan tedaviler, alınan bir rapor bulunduğu sürece otuz seansa kadar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Otuz seansı geçen ve altmış seansa kadar olan tedavilerde ise bir uzman doktorun içinde bulunduğu kurul tarafından rapor gerekmektedir.

  Bazı Hastalıkların Tedavilerinde İstisnalar Bulunmaktadır

  Fizik tedavi gereken hastaların fizik tedavi hizmeti, belirlenmiş bir bölge için en fazla 30 seans tedaviyi karşılamaktadır. Diğer bir deyişle, bir yıl içerisinde belirli bir vücut bölümünün fizik tedavi giderlerinin sadece 30 seanslık kısmı karşılanmaktadır. 30 seanslık tedavinin üzerine çıkan tedaviler karşılanmamaktadır. Bunun yanı sıra parkinson, myokard enfartüsü, kronik pulmoner yetmezlik gibi hastalıklarda tedavinin 30 seansı aşan bölümü de karşılanabilmektedir.

  Yol Masrafı Karşılanabiliyor

  Kaplıca tedavilerinin sigorta tarafından karşılanması için rapor düzenlenen tarihten itibaren beş gün içerisinde kaplıca merkezine başvurulduğu takdirde, sigorta kaplıca giderlerinin yanı sıra yol masraflarını da karşılamaktadır. Hazırlanan raporda eğer hastanın bir refakatçiye gereksinimi olduğu yazılırsa, refakat edecek kişinin yol masrafları ve günlük ihtiyaçları da sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sigortalı hastanın ve refakat eden kişinin yol giderleri minibüs, dolmuş gibi mutat taşı bedelin üzerinden ödenir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sigortalı hasta, rapor hazırlanıp tedaviye başlandıktan sonra tedaviye ara verirse ve bu ara beş iş gününden uzun sürerse rapor geçersiz sayılır. Bu durumda tedaviye başlanması için yeniden rapor hazırlanması gerekmektedir.

  Sağlık Bakanlığı tarafından kaç adet fizik tedavi ve kaplıca merkezinin yetkilendirildiği ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinde yer alan listeler sayesinde öğrenilebilmektedir.  tıkla sorunu sor

  SSK Fizik Tedavi Ödemeleri  İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Melisa dedi ki:

   SGK, fizik tedaviyi bir yıl içinde kaç ay arayla tekrar karşılayabiliyor. Örneğin 30 seansı fizik tedavide kullanan bir hasta nekadar süre sonra tekrar aynı fizik tedavi hakkını kullanabilir.

  Sorunuzu Yazın