emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Kapsamında Olanlar Dikkat, Bunu Yapana Ceza Var!

SGK Kapsamında Olanlar Dikkat, Bunu Yapana Ceza Var!
SGK
15.08.2020

Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi konusu SGK kapsamında faaliyet gösteren tüm işletmeleri etkiliyor. Bu değişiklik sonucunda SGK’ya yapılacak sigortalı bildirimleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılan ücret gelir vergilerinin birleştirilmesinde yapılacak hatalar çeşitli cezalara yol açıyor.

SGK’ya Değil Vergi Dairesine Bildirim Yapılacak

Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi kapsamında, SGK’ya yapılacak sigortalılık bildirimleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılacak ücret gelir vergilerinin bildirimlerinin birleştirilmesine yönelik beyanname Temmuz 2020 tarihinden itibaren tüm Türkiye genelindeki işverenler için uygulamaya geçildi. Buna göre 2020 Temmuz ayına ait beyanname 26 Ağustos tarihine kadar verilmesi gerekiyor.

Her ne kadar talep mevcut salgın şartları yüzünden beyannamelerin verilmesinin yılbaşına kadar ertelenmesi olsa da halihazırda herhangi bir değişiklik olmaması halinde Ağustos sonuna kadar beyannamelerin verilmesi gerekiyor.

5510 sayılı kanun kapsamında 4A ve 4C statüsünde çalışanların hizmetlerinin ve kazançlarının bildirilmesi artık SGK’ya değil, mükellef oldukları vergi dairelerine yapılması gerekecek. Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi’nin uygulamaya konulması halinde çalışanlar için de meslek adı ve kodunun bildirimleri önemli olacak.

Meslek Kodlarına Dikkat

Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi ile çalışanların meslek adları ve kodlarının bildirimleri önemli hale gelecek. Beyanname ile işverenlerin çalışanlarını doğru şekilde tanımlayacak meslek adının ve kodunun tam ve doğru bir şekilde bildirmeleri de yürürlüğe girecek.

Çalışanların çalıştıkları kurumda yani işyerlerinde fiilen yapmış oldukları işlere karşılık gelen meslek adının ve kodunun İŞKUR meslek kodları listesi içerisinde bulunarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesine yazılması gerekiyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, meslek kodunun çalışan kişinin işe başladığı tarihteki konumu değil, mevcut ay itibariyle fiilen yapmakta olduğu göreve yönelik olmasıdır. Başka bir deyişle göreve başladığındaki konumunda bir değişiklik olmuşsa çalışanın bu görev tanımının mutlaka doğru yapılması gerekiyor.

İş yerinde şayet belirli bir işte çalıştıktan sonra çalışan kişinin başka bir iş yapmaya başlaması halinde ya da görev değişikliğinin olması durumunda çalışanların meslek adları ve kodlarının da güncellenmesi gerekiyor. Buna göre şef olarak işe başlamış birisi müdür olarak görevini sürdürüyorsa, meslek adı ve kodunun da ilgili aydaki muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde bu şekilde geçirilmesi gerekiyor.

Meslek Kodunu Bildirmeyenlere Ceza Var

Beyannamede bildirilecek meslek kodlarını doğru olarak bildirmeyenlere ise ceza öngörülüyor. Buna göre muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalı olarak çalışanların işyerinde yaptıkları işe uygun kodun seçilmemesi ya da gerçeğe aykırı kod bildiren her işyerin için aylık oran üzerinden asgari ücreti geçmemek şartıyla meslek adı ve kodu yanlış bildirilen sigortalı çalışan başına asgari ücretin onda biri kadar idari para cezası uygulanabilecektir. Başka bir deyişle işyeri eğer iki çalışanın meslek kodunu ve adını yanlış tanımlıyorsa, bu durumda iki kişi üzerinden ayrıca idari para cezası hesaplanacaktır.

Diğer bir yönden meslek koduna bağlı olarak uygulanacak cezanın da üst sınırı bulunuyor. Kodun yanlış bildirilmesi halinde uygulanacak cezanın asgari ücretin brüt tutarını geçmemesi gerekiyor. Bu bakımdan yeni değişiklik ile bildirimde bulunacak işyerleri özellikle meslek adlarına ve kodlarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Eğer işyeri meslek adını ve kodunu yanlış değil, gerçeğe aykırı şekilde bildirirse, örneğin kişinin yaptığı işi daha düşük seviyedeki bir iş olarak tanımlarsa bu durumda 5510 sayılı kanunun 102’nci maddesi kapsamında daha üst sınırdan cezaya maruz kalabilecektir. Beyanname vermek isteyenler artık değişiklik kapsamında bildirimlerini SGK’ya değil vergi dairelerine yani Maliye Bakanlığı’na yapmaları gerektiğini de unutmamaları gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.