Yardımlar

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

Evine bakmakla yükümlü olan kişilerin cezaevine girmesi halinde maaş hakkı bulunur mu sorusunun cevabı mahkûm yakınları tarafından en çok araştırılan konudur. Mahkûm ailelerine maaş nasıl bağlanır?

Ailesi hüküm giymiş kişilerin mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından çıkarılan yasalar ilgili hükümlere göre uygulamaya alınır. Kamu ve özel kuruluşların yanı sıra çeşitli vakıflar aracılığıyla da mahkûm ailelerine ulaşılmaya çalışılmaktadır.

2021 yılı verilerine göre cezaevlerinde 260 binin üzerinde tutuklu veya hükümlü yatarken;

 • Bu sayının 250 bini erkekler,
 • 10 bini de kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

Bu kişilerden birçoğunun evini geçindirmekle yükümlü kişiler olduğu düşünüldüğü zaman mahkûm ailelerine verilen yardımların hangileri olduğu da merak konusu oluşturuyor. Tüm sorularınıza yanıt bulacağınız yazımızın detaylarına hep birlikte bakalım.

Mahkûm Ailelerine Hangi Yardımlar Veriliyor?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından mahkûm ailelerine verilen yardımlar talep, beklenti ve ihtiyaçlara göre şekillendirilir. Evine bakmakla yükümlü olan kişilerin cezaevinde olması durumunda doğrudan maaş bağlanamaması halinde çeşitli destekler söz konusu olabilir. En çok yapılan yardım çeşitleri şu şekilde sıralanabilir.

 1. Nakdi Yardım

Nakdi yardım mahkûm ailelerine bağlanan maaş demektir.

Bu maaş;

 • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları veya
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanır ve ödenir.

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları; Eşi tutuklu veya hükümlü olarak hapiste bulunan kadınlar için direk maaş bağlanma hakkı olmasa da muhtaçlık durumunun tespit edilmesi halinde Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından aileye maaş bağlanabilir. Bu yardımın düzenli olarak ödenebilmesi için gereken şartların yapılan incelemelerde sağlanmasının ardından heyet tarafından onaylanması gerekir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Sosyal Ekonomik Destek yani SED olarak bilinen maaş yardımının alınabilmesi için eşi cezaevinde bulunan kadınların çocuk sahibi olması şartı aranır. Çocuklar için kadınlara yapılan yardım tutarı minimum 787 TL ve maksimum 1417 TL’dir. Yardımlar geçicidir ve sürekliliği yoktur.

 • Çocuk Parası

Cezaevinde olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına bağlanan çocuk parası yani eğitim desteğinin amacı çocukların mağdur olmaması ve eğitimlerine devam edebilmeleridir.

Mahkûm çocuklarına ödenen eğitim yardımı;

 • İlköğretim seviyesindeki erkek çocuklar için aylık 45 TL
 • İlköğretim seviyesindeki kız çocuklar için aylık 50 TL
 • Ortaöğretim seviyesindeki erkek çocuklar için aylık 55 TL
 • Ortaöğretim seviyesindeki kız çocuklar için aylık 75 TL’dir.
 • Aşı Parası

Bu yardım henüz eğitim çağına gelmemiş küçük çocuklar için ödenir. Halk arasında aşı parası olarak bilinen yardım aslında Şartlı Nakit Transferidir.

 • 0-6 yaş arası çocuklar için kız veya erkek fark etmeksizin 72 ay boyunca 45 TL ödeme gerçekleşir.

Hamile olan kadınlar için bu yardım; 9 ay boyunca 45 TL

Lohusa olan kadınlar için bu yardım; 2 ay boyunca 45 TL’dir.

Muhtaç ailelere hastanede yapılan doğumlar için ilave olarak 100 TL aşı parası desteği sağlanır.

Mahkûm ailelerine yapılan yardım eşi cezaevinde yatan her aileye verilmez. Şartların uygun olup olmadığına karar verecek kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileridir. Cezaevine giren kişinin düzenli olarak hak ettiği maaş olması halinde bu para ailesi tarafından alınır. Hükümlüler için yapılan yardım çocukların şartlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlenir.

Mahkûm Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar

Eşi cezaevinde olan kadınlar ve mahkûm ailelerine yardım yapan kurumlar arasında;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyeler
 • Çeşitli dernekler ve
 • Yerel hizmet veren Vakıflar sayılabilir.

Yapılan yardımlar ailelerin ve özellikle çocukların yaşam standartlarının yükseltilmesini hedefler.

Mahkûm Aileleri Ne Kadar Maaş Alabilir?

SED olarak bilinen Sosyal Ekonomik Destek mahkûm ailelerine verilen maaş yardımıdır. Bu yardımın ödenebilmesi için eşi cezaevinde bulunan kadının çocuk sahibi olması zorunludur. Aslında çocuklar için annelere ödenen yardım;

 • Minimum 787 TL ve
 • Maksimum 1417 TL’dir.

Yardımlar geçicidir ve sürekliliği yoktur. Bu yardım için en fazla 2 kere başvuru yapılabilir. Ekonomik şartları kötü olan aileler için yapılan destek, çeşitli kurumlar tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlarla yaşam şartlarının iyileşmesi için ödenir.

Mahkûm Aile Çocuklarına Yapılan Yardımlar

Mahkûm aile çocuklarına yapılan yardımlar kırtasiye, burs, eşya, mobilya, giyecek, yakacak, erzak ve para olarak çeşitlendirilir. Geliri olmayan ve sahipsiz çocuklu ailelere anlaşmalı marketlerde kullanılan sosyal destek kartları belediyeler tarafından dağıtılır.

Eşi cezaevinde olan ve okuyan çocuğu olan kadınlara yapılan yardımlar her eğitim ve öğretim döneminin başında verilir. Yardım başvuruları şahsen yapılmalıdır. Mahkûm ailelerin çocukları için yapılan bağışlar şunlardır.

 • SED Yardımı

Yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yapılır. İlköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite için ayrı ayrı belirlenen destek tutarları tek seferlik olabileceği gibi ihtiyacın devam etmesi halinde eğitim öğretim hayatı boyunca devam ettirilebilir.

 • SED desteği almak isteyenler başvurularını “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” adresi üzerinden gerçekleştirebilirler.
 • Başvuru sonuçları e-devlet üzerinden veya ALO 183, ALO 184 hatları üzerinden öğrenilebilir.

Eşi cezaevinde olan dul kadınlar her ay düzenli olarak yapılan SED desteği;

 • İlköğretim ve ortaöğretim için yıllık 1281 TL
 • Lise öğrencileri için yıllık 1365 TL ve
 • Üniversite öğrencileri için yıllık 1537 TL’dir.

Çocuğun vefat etmesi halinde yapılan yardımlar sonlandırılır.

         Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımından faydalanmak isteyen ailelerin ikametgâh adreslerinin bulunduğu yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen gitmeleri gerekir.

         Pandemi Sosyal Destek Yardımı

Bu destek eşi cezaevinde olan yoksul, muhtaç ve çocuklu ailelere verilir. Başvurular e-devlet üzerinden tamamlanabilir. 3.faz ödeme tutarı başvurusu kabul edilen kişilere 1100 TL olarak ödenir.

Mahkûm Ailelerine Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

Mahkûm ailelerine maaş ve sosyal destek başvuruları online veya kurumlara şahsen gidilerek yapılabilir. Mahkûm yakınlarına yapılan yardımlardan eşi tutuklu veya hükümlü olan kadınlar ve çocukları faydalanabilir.

Başvuru sürecinde istenen evraklar şunlardır.

 1. Müddet name belgesi
 2. Mal beyanı
 3. TC kimlik kartı
 4. Gelir belgesi
 5. Öğrenci belgeleri
 6. İşsizlik belgesi (SGK’dan alınır)
 7. İkametgâh
 8. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 9. Fakirlik belgesi
 10. Çocukların her biri için kimlik fotokopisi

Üzerine kayıtlı değerli menkulü, ev, arsa veya taşınmaz mülkü olan kadınlar eşi cezaevinde olsa dahi sosyal yardımlardan faydalanamaz. Gerekli görülmesi halinde başvuru sahibinden ek belgeler talep edilebilir.

Mahkûm Eşine Maaş Bağlanır mı?

Eşi cezaevinde olan eşe herhangi bir maaş bağlanmaz. Tutuklu veya mahkûm eşine bağlanan maaş çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlar. Mahkûm eşleri devlet desteğinin yanı sıra belediyeler ve çeşitli vakıf ya da derneklere başvuru yaparak sosyal destek talep edebilirler.

Mahkûm aileler için yardım başvuruları e-devlet üzerinden tamamlanabilir. Özel ve kamu kurumlarına yapılacak müracaatlarda istenen evrakların hazır edilmesi son derece önemlidir. Başvuru esnasında doldurulacak forma yazılan bilgiler doğru ve güncel olmalıdır. Kurum yetkilileri tarafından gerekli görülmesi halinde ilave belge talep edilebilir.

Başvuru sonuçları en geç 1 ay içinde öğrenilebilir. Olumlu neticelenen durumlarda ödemeler bir sonraki ay içinde yapılır. Mahkûm yakınlarına belediyeler tarafından dağıtılan market kartları belirlenen limit ve ürünler dışında hemen her yerde kullanılabilir.

Ailenin korunmasını ve bütünlüğünün sağlanmasını amaçlayan yardımlar, çocukların fiziksel olduğu kadar ruhsal gelişimlerini de destekler. Mahkûm eşine maaş nasıl bağlanır ve benzer sorulara en doğru ve güncel yanıtlar ALO 183 veya ALO 144 Sosyal Destek Hattı üzerinden alınabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir