emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır, Alma Şartları Neler?

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır, Alma Şartları Neler?

Mahkum ailelerine maaş yardımı çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda eşleri ya da anne – babaları cezaevinde olan kimseler için çeşitli kuruluşlar aracılığıyla destek yardımı almak mümkün olmaktadır.

Mahkum Ailelerine Maaş Verilir mi?

Tutuklu ailelerine maaş doğrudan verilmemekle birlikte çeşitli sosyal yardımlaşma kuruluşları aracılığıyla tutukluluk hali yüzünden kişinin ailesinin maddi açıdan zor duruma düşmesi ile dışarıda olanların ekonomik sıkıntılarını gidermek amacıyla verilmektedir. Cezaevlerinde kalanların sayısı 1 milyon civarında olduğu için bu kişilerin aileleri ekonomik zorluklar yaşayabilmektedirler. Onların ekonomik zorluk yaşamamaları için ise sağlanan yardımların başında Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan sosyal yardımlar geliyor. Vakıf tarafından sağlanan yardımlar ile eşleri cezaevinde olduğu için ekonomik olarak zorlanan eşlerin ekonomik sorunlarına çözüm sağlanıyor. Bu kapsamda Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından aylık ya da iki aylık olacak şekilde destek sunuluyor. Yardımlar eş ve çocuklar için yapılıyor. Bunun yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da mahkum yakınlarına aylık yardımda bulunuyorlar.

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar Neler?

Mahkum ailelerine yardım yapan kurumlar için öncelikle Sosyal Yardımlaşma Vakfı öne çıkıyor. Kocası cezaevinde olan kadınlar için sunulan bu yardımlar aylık ya da iki aylık periyotlar ile ödeniyorlar. Yardımın yapılması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre yardım başvurusunda bulunacak olan eş, vakfa eşinin cezaevine girmesinden dolayı oluşan ekonomik kaybı göstermesi gerekiyor. Özellikle sadece cezaevine giren eşin çalışması söz konusu ise ve cezaevine girdiğinden çalışamadığı ve eşin de iş bulamamış olması halinde bu destek sunulmaktadır. Muhtaçlık belgesi ile vakfa yapılan başvurular mütevelli heyeti tarafından incelenir ve bunun sonunda kişiye belirlenecek periyotlar kapsamında destek sunulmaktadır. Sadece eş için değil aynı zamanda cezaevine giren kişinin çocukları da bulunuyorsa, sunulacak olan destek miktarı çocuklar da temel alınarak belirlenmektedir.

Bir diğer destek sağlayan kurum ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından verilen sosyal yardım eş ve çocuklara en az 700 TL, en fazla da 1200 TL olarak yapılmaktadır. Bu yardım aylık olmayıp geçici sürelidir. Geçici yardım kapsamında yardım yılda en fazla 2 kez olarak sunulmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan yardım, eşi cezaevinde olan her aileye yapılmaktadır. Ancak bu noktada da yine ailenin ekonomik durumu göz önünde tutulmakta ve hane gelirinin belirtilen tutarın üzerinde olmaması gerekiyor.

Çocuk ve Aşı Parası Yardımları Neler?

Mahkum çocukları için eğitim ve aşı parası da verilmektedir. Cezaevinde bulunan kimselerin çocuklarının okula gitmeleri durumunda eğitim yardımı düzenli olarak yapılmaktadır.

Bu kapsamda verilen destek tutarları şu şekilde;

  • İlköğretime giden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime giden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime giden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime giden kız öğrenci için aylık 75 TL şeklinde ödeme yapılmaktadır. Çocuk parası yardımı almak için de yine maddi durumun kötü olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanında cezaevine giren kişilerin çocukları için aşı parası da sağlanmaktadır. Aşı parası çocukların sağlıkları için yaptırmaları gereken aşıların ücretlerinin karşılanmasını içermektedir. Bu kapsamda 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara kız ya da erkek olduğuna bakılmaksızın 45 TL, gebe kadınlar için ise aylık 45 TL, hastanede doğum yapan kadınlar için de 100 TL destek sunulmaktadır. Bu ödemeler bir defaya mahsus olarak gerçekleştiriliyor ve ödemelerin yapılmasında yine maddi durumun yetersiz olması şartı aranıyor.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır

Yoksullara Kira Yardımı

Devletten Elektrik Desteği Nasıl Alınır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.