KOSGEB

KOSGEB Nakliyeci Hibe ve Kredisi Nedir, Nasıl Alınır ?

KOSGEB tarafından çeşitli iş kollarının kurulması ve sürdürülmesi için önemli hibe ve destek kredileri sağlanıyor. KOSGEB nakliyeci hibe ve kredileri sayesinde de nakliyat alanında faaliyet göstermek isteyenlere yönelik önemli destekler sunuluyor.

KOSGEB Nakliyeci Desteği Nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan KOSGEB girişimcileri desteklemek ya da mevcut iş kollarının büyümesi için desteklerini sürdürüyor. Buna bağlı olarak pek çok girişimci desteklerden yararlanarak iş sahibi oluyor ya da mevcut işlerini büyütüyor. Bu kollardan birisini de nakliye alanında sunulan destekler oluşturuyor. KOSGEB nakliye hibesi kurumda NACE kodları ile biliniyor ve Nakliyeci Kamyoncu Destekleri olarak da hibe desteği sunuluyor.

KOSGEB’den hibe desteği almak için iş kolunun kurum tarafından belirlenmiş olması büyük önem taşıyor. Buna göre kurumun sunduğu hibe alanlarına bakıldığında Ulaştırma ve Depolama adı altında nakliye konusunda çeşitli destekler sağlanıyor.

NACE kodu olarak da bilinen bu destekten yararlanmak için ise gerekli şartların ve projenin sağlanması gerekiyor. Buna göre yapılacak olan başvuru H 49 kodu ile kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı sektöründe, H 32 kodu ile taksi taşımacılığında, H 3 kodu ile kara yoluyla yapılan diğer taşımacılıklarda ve H 4 kodu ile karayolu yük taşımacılığı ve taşımacılık hizmetlerinde destek olarak sunuluyor. Bu sayede nakliye ya da taşımacılık yapmak isteyenler de önemli oranlarda sunulan desteklerden yararlanabiliyor.

KOSGEB Nakliyeci Desteği İçeriği Nedir?

Ancak KOSGEB hibesi almak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Her ne kadar NACE kodu altında yolcu ve yük taşımacılığı konusunda hibe desteği sağlanıyor olsa da KOSGEB her taşımacılık için destek sunmuyor. Örneğin taksilerin olduğu ve kullanıcıların rahatlıkla taksi bulabildikleri bölgelerde taksicilik yapmak için herhangi bir hibe desteği sunulmuyor.

Bunun yanında mevcut taksiler ile yapılmak istenen iş tanımları da yine hibe kapsamında yer almıyorlar. Ancak taksiciliğe yeni bir iş tanımı getirecek, müşterilerin de tercih edecekleri bir proje kapsamında KOSGEB başvuruları değerlendiriyor ve hibe sağlıyor.

Aynı durum yük taşımacılığı için de geçerli. Yük taşımacılığı yapmak isteyenler için proje bulunması gerekiyor ve benzer iş kollarından da farklılık içermesi gerekiyor. Buna göre taşımacılığa yeni bir soluk getirecek olacak projeler destekten yararlanırken, alışılmış nakliye yöntemleri hibeden genellikle yararlanamıyorlar.

Fakat yine de eşya taşımacılığı için değil, örneğin fabrikalar ya da mağazalar arasında belirli bir iş hacminde iş yapılacağı mümkün ise ve bu projede belirtiliyorsa KOSGEB bu durumda işin kurulumun yapılması ya da büyütülmesi için hibe desteği sunuyor. Bu hibe işyerinin kurulması ya da işletmenin diğer masrafları için kullanılabiliyor.

Nakliyeci Kredisi Çekmek

KOSGEB tarafından verilen destekler kapsamında nakliye işinize uygun hibeyi alamıyorsanız bu durumda Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı kullanabilirsiniz. Oda, kamyoncular ve nakliyeciler için kefil olarak ihtiyaç kredisi çekmelerine yardımcı olmaktadır. Çekilecek olan kredi araç satın alma, araç bakımları, personel giderleri, diğer işletme giderleri gibi pek çok konuda kullanılabilmektedir.

Halkbank tarafından sağlanan kredinin verilmesi için ise başvuru yapan kişinin kredi notunun düşük olmaması gerekiyor. Aynı zamanda kooperatif üyesi de olmak gerekiyor ve kooperatife üye bir başkasının kefil olması gerekiyor. İhtiyaç duyulması hallerinde ise ek teminatlar ya da araç satın alınacaksa aracın teminat olarak verilmesi gerekebiliyor. KOSGEB tarafından herhangi bir kredi sunulmamasına karşılık kooperatifler ve odalar yardımı ile kredi çekilebiliyor. Düşük faizler ve uzun vade süreleri ile birlikte nakliye işi kurmak ya da büyütmek için kredi imkânlarından yararlabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir