emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelliler SGK Kapsamında Hangi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanır

Engelliler SGK Kapsamında Hangi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanır
31.08.2020

Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii olan sigortalılar ve emekliler, kendileri için tanınan birtakım sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Aynı şekilde SGK kapsamında herhangi bir işte çalışmayan, dul ya da yetim maaşı almayanlar da SGK güvencesi altındadırlar ancak bunun için genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Aynı durum engelliler için de geçerli olmaktadır.

Herhangi Bir Geliri ya da Güvencesi Olmayanlara Sağlık Hizmeti

Herhangi bir işte çalışmayan, sigorta kapsamında bulunmayan kimseler devlet hastaneleri tarafından sunulan sağlık haklarından yararlanmak için genel sağlık sigortası yaptırmalı ve primlerini düzenli olarak ödemek zorundadırlar. Bunun için sağlık güvencesi olmayanlar ikamet ettikleri bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yoluyla gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Yapılacak olan test, tüm hane gelirlerinin aylık bazda hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesiyle yapılmaktadır.

[highlight color=”red”]Bu bakımdan;[/highlight]

 • Kişi başı aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden düşük olan kimselerin sağlık primleri devlet tarafından ödenmektedir. Bu durum bir tür eski yeşil kart uygulamasına benzemekte ve G0 olarak adlandırılmaktadır.
 • Kişi başı aylık gelir tutarının brüt asgari ücretin üzerinde olanlar ise aylık belirlenen sağlık sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. Bu primin gelir düzeyi ilgili seviyede olanlar için ödenmesi zorunlu tutulmaktadır. Aksi bir halde ödenmeyen her ay için prim borçları faizi ile SGK tarafından talep edilmektedir.

Primlerini ödemeyenler hastaneye gittiklerinde bu durumda kayıt sisteminde borçlu olarak görünürler ve her türlü tedavi, tetkik gibi işlemlerin masraflarını ödemek zorundadırlar. Aynı şekilde hane içinde bulunan 18 yaş üzeri çocuklar da primlerini eğer eğitim görmüyorlarsa ödemek zorundadırlar. Fakat liseyi bitirenler 2 yıl, yine üniversiteyi bitirenler 2 yıl boyunca anne ya da babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam etmektedirler.

Engelliler İçin Sağlık Sigortası Primi

Engelliler için sağlık sigortası durumu için de aynı şartlar söz konusu olmaktadır. Şayet engelli kişi engelli maaşından yararlanıyorsa, bu durumda sağlık primi devlet tarafından ödenmektedir. Bu statüde olan kimselerin sağlık giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Engelli olan kişi, anne ya da babasının üzerinden sağlık güvencesine sahip bulunuyor olsa da engelli aylığının alınmaya başladığı tarihten itibaren anne ve babası üzerindeki hakkı sona erer ve primler devlet tarafından karşılanmaktadır.

Şayet özel bir düzenleme bulunmuyorsa, engelli maaşı alanlar doğrudan üniversite hastanelerine tedavi amaçlı başvuru yapamamaktadırlar. Bu kişilerin öncelikle aile hekimliklerinden ya da devlet hastanelerinden sevk alarak üniversite hastanelerine gitmeleri gerekmektedir.

Engelli Çocuklar İçin Sağlıktan Yararlanma

Engelli maaşı kesilmiş olan kız çocukların, anne ya da babalarının üzerinden sağlık yardımı almaya tekrar dönmeleri mümkündür. Fakat erkek engelli çocuklar eğer 18 yaşını doldurmuşlarsa, bu durumda SGK’dan malul kartı çıkartarak anne ve babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam edebileceklerdir. Bu şekilde yetim aylığı alma hakları da doğmaktadır. Malul kartı alamayanlar ise aylık olarak genel sağlık sigortası primi ödemek durumundadırlar. Konuyla ilgili olarak 18 yaş altı engelli çocuğu bulunan anne ve babalar, engelli yakını maaşı alan engelli yakını statüsü elde ederler ve bu bakımdan sağlık primi ödemezler. Çocuklarının 18 yaşını doldurmaları halinde ise engelli yakını maaşı kesileceği için kendileri de sağlık sigortası primi ödemek durumunda kalırlar.

Engelliler için olduğu kadar tüm sağlık sigortası kapsamında olanlara SGK tarafından muayene, tedavi, ilaç ve tedavi için gerekli araç ve gereç masrafları karşılanmaktadır. Tedavi türüne göre farklılık gösteren masrafların karşılanması hastalık ya da muayene sürecindeki uygulamalara göre değişmektedir.

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Hesaplanır, Nereden Alınır ?

Hangi Hastalıklar İçin Malüllük Maaşı Bağlanıyor! Güncellendi

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Lale Karaman dedi ki:

  Merhaba
  ben %90 engelliyim. 59 Yasimdayim. Engelli maaşı almıyorum. Babamdan dul yetim aylıgı alıyorum. Yaklaşık 3 seneden beri maaşımın % 10 u kadar saglık kesintisi yapılıyor. Genel saglık sigorta bedeli olarak yapılan bu kesinti ne zaman sona erecek?

 2. ERDOĞAN ÖNLER dedi ki:

  Engellilerin tüm borçları siliniyormu çok acil bide teşekkür ederiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engellilerin borçlarının silinmesi ile ilgili bir uygulama henüz yok.

 3. Merve dedi ki:

  Merhaba,6 yıl önce böbrek nakli oldum.Bir yakın tavsiyeysiyle engelli raporu çıkardım.Ameliyat olduğum için %70 bir oran veriliyor.Ben bu raporu kullanmıyorumve engellilere ait diğer avantajlardan da yararlanmıyorm. Kendimi fiziki olarak herhangi bir engel teşkil edecek durumda görmediğimden ve diğer engelli vatandaşlarımızın hakkına giriyormuş gibi düşündüğümden Rapor iptali veya düşümü konusunda itirazda bulundum fakat böyle birşeyin yapılamayacağını belirttiler.Ewet bu raporun iptali benim ameliyat olduğum gerçeğini değiştirmiyor bunun farkında ve bilincindeyim.Yalnız bu rapora başvururken bir problem yoksa iptali söz konusu olduğunda kendi özgür irademle istememle birlikte yapılmaması çok tuhaf. Benim sizden ricam; bu konu hakkında daha üst mercilere başvurmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

 4. Yılmaz dedi ki:

  Benim%60 oranında engelli raporum var lösemi hastasıyım ilaç tedavisi görüyorum prim ve çalışma yılım yetiyor vergi indirim den faydalanmak istiyorum sigortalı çalışan olarakmi başvurmak gerekiyor şuan calismiyom 3 aydır bilgi verdiğiniz için şimdiden tşk ederim

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Faydalanabilirsiniz.Vergi indirimi için ilgili vergi dairesi ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.