Engelli

Engelli Hakları

Ülkemizde büyük bir orandan engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Gerek günlük hayatlarından gerekse özel hayatlarında çevre tarafından engelli vatandaşlarımıza birçok yardım yapılmaktadır. Devlet de engelli indirimleri yapmaktadır ve bunları genişletmeye devam etmektedir. Biz de bu yazımızda engelli haklarını ele alacağız.


Engelli Kimdir?

Engelli, doğuştan ya da sonradan geçirdiği bir kaza ya da hastalık sonucunda vücudundaki bazı kısımların işlevini yitirdiği kişidir. Engelliler bazı durumlarda zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bu yüzden devlet engelli haklarını belirlemiştir ve bu kapsamda engelli vatandaşlara birçok ayrıcalık tanınmıştır. Bu ayrıcalıklar sayesinden engelli vatandaşları hayata kazandırma oranı gün geçtikçe artmaktadır.

Engelli Hakları Nelerdir?

Engellilerin hakları, devlet tarafından belirlenmiş olan ve engelli vatandaşların hayatını daha da kolaylaştırmak için kabul edilen haklardır. Bu haklar sayesinde engelli vatandaşları hayata kazandırabiliriz ve yaşam seviyesini artırabiliriz. Şimdi maddeler halinde engelli haklarının neler olduğunu inceleyelim.

 • Engelli hakları kapsamında engelli vatandaşlara devlet tiyatroları, ücretsizdir. Böylece engelli vatandaşlar devlet tiyatrosuna giderek ücret ödemeden oyun seyredebilmektedir.
 • Engelli vatandaşlar, Türk Hava Yolları ile seyahat ettikleri süre içerisinde biletlerden indirimli yararlanabilmektedirler.
 • Devlet Demir Yolları ile seyahat etmek isteyen engelli vatandaşlar, engelli hakları kapsamındaki % 50 oranındaki engelliler indiriminden yararlanabilirler.
 • Engelli hakları kapsamında, engellilerin özel spor yapabilmeleri için devlete bağlı engelliler spor federasyonları bulunmaktadır.
 • Engelli hakları kapsamında seçim olacağı durumlarda, engelli vatandaşlar için düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
 • Ehliyet almak da engelli hakları arasındadır. Bu kapsamda engelli vatandaşlar H sınıfı sürücü belgesi alarak özel araç kullanabilmektedir. Ayrıca, H sınıfı sürücü belgesi olan bazı engelli vatandaşlar taşıt alım vergilerinden muaf olabilmektedir.
 • El ve ayak kullanımını tamamen kaybetmiş olan engelli vatandaşlar, yurt dışından getirtmiş oldukları özel minibüsler, engelli hakları kapsamında gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır.
 • Yükseköğrenime girmeye hak kazanmış olan engelli vatandaşlar, bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak Başbakanlık bursundan faydalanabilmektedir. Ayrıca engelli hakları kapsamında yardımcı araç gereçler de verilebilmektedir.
 • Engelli öğrenciler istek yaptıkları takdirde Kredi ve Yurtlar Müdürlüğünün kapsamındaki yurtlardan yararlanabilmektedir.
 • Engelli hakları kapsamında, kurumlarda engelli vatandaşlara ayrılmış olan boş kadrolar için her yıl belirli aylarda sınavlar yapılmaktadır.
  Kurumlar, engelli vatandaşların çalıştıkları yerleri onların çalışmasını kolaylaştıracak şekilde düzenlemek zorundadır.
 • Engelli hakları kapsamında engelli vatandaşlara meslek edinme kursları açılmaktadır ve işe yerleştirmelerde bu vatandaşlara öncelik tanınmaktadır.
 • Engelli vatandaşlar kendi işlerini kurdukları zaman gelir vergisi indiriminden yararlanmak hakkına sahiptir.
 • Engelli hakları kapsamında görme engelli olan kişilere, okul öncesi dönemlerde eğitim verilmektedir.
 • İşitme engelli öğrenciler engelli hakları kapsamında meslek liselerine sınavsız yerleşebilir.
 • Engelli vatandaşlar erken emekli olma hakkına sahiptir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi engelli vatandaşlarımız engelli hakları kapsamında birçok şeyden faydalanmaktadır. Bunlardan en önemlisi de ulaşım hakkıdır. Bu kapsamda kullandıkları araçlara ve engel oranlarına göre belirli indirimler uygulanmaktadır. Bazı durumlarda özel araçlar da temin edilebilmektedir.

Engelli hakları kapsamındaki diğer bir önemli hak da eğitim ve kültür hakkıdır. Bu sayede eğitim açısından da zorluk çekmemeleri hedeflenmektedir. Eğitimlerini tamamlayan engelli vatandaşların hayata geri kazandırılma oranları gün geçtikçe artış göstermektedir. Kültür sanat haklarından da faydalanabilirler. Devlet tiyatrolarında engelli vatandaşlar ücretsiz olarak oyun izleyebilmektedir. Böylece kaynaşma ortamına sahip olabilirler.

Açık Öğretim programlarında da engelli hakları kapsamında indirimler vardır. Engel oranının %40 ya da daha üzerinden olduğunu belgeleyebilen engelli vatandaşlar, öğretim giderinden muaf tutulurlar.

Engelli hakları kapsamına iletişim hakkı da girmektedir. Engelli vatandaşlar bu kapsamda, %50’ye varan indirimler yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba,6 yıl önce böbrek nakli oldum.Bir yakın tavsiyeysiyle engelli raporu çıkardım.Ameliyat olduğum için %70 bir oran veriliyor.Ben bu raporu kullanmıyorumve engellilere ait diğer avantajlardan da yararlanmıyorm. Kendimi fiziki olarak herhangi bir engel teşkil edecek durumda görmediğimden ve diğer engelli vatandaşlarımızın hakkına giriyormuş gibi düşündüğümden Rapor iptali veya düşümü konusunda itirazda bulundum fakat böyle birşeyin yapılamayacağını belirttiler.Ewet bu raporun iptali benim ameliyat olduğum gerçeğini değiştirmiyor bunun farkında ve bilincindeyim.Yalnız bu rapora başvururken bir problem yoksa iptali söz konusu olduğunda kendi özgür irademle istememle birlikte yapılmaması çok tuhaf. Benim sizden ricam; bu konu hakkında daha üst mercilere başvurmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

 2. Benim%60 oranında engelli raporum var lösemi hastasıyım ilaç tedavisi görüyorum prim ve çalışma yılım yetiyor vergi indirim den faydalanmak istiyorum sigortalı çalışan olarakmi başvurmak gerekiyor şuan calismiyom 3 aydır bilgi verdiğiniz için şimdiden tşk ederim

  1. Faydalanabilirsiniz.Vergi indirimi için ilgili vergi dairesi ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu